Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzednia część dokumentu, następny fragment


9 grudnia 2002 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy o waloryzacji emerytur i rent w 2003 r. oraz o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Z rozwiązaniem przyjętym w ustawie, która była projektem rządowym, zapoznał senatorów wiceminister finansów Jan Czekaj.

Zgodnie z rządową propozycją, w 2003 r. renty i emerytury wzrosną o 3,7%, a waloryzacja odbędzie się 1 marca, a nie 1 czerwca. Oznacza to, że przeciętna renta czy emerytura wzrośnie w przyszłym roku mniej więcej o 38 zł miesięcznie.

W dyskusji senatorowie pozytywnie ocenili przyjęte w ustawie rozwiązanie jako korzystne dla emerytów i rencistów.

W głosowaniu jednogłośnie opowiedziano się za przyjęciem bez poprawek nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na sprawozdawcę komisja wybrała senatora Jerzego Cieślaka.

10 grudnia 2002 r.

Podczas posiedzenia Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o gwarancjach Skarbu Państwa dla przewoźników lotniczych.

Senatorowie wysłuchali informacji wiceministra infrastruktury Andrzeja Piłata. Rozpatrywana ustawa przedłuża do końca 2003 r. gwarancje rządowe dla przewoźników lotniczych. Kwota tych gwarancji to 1 mld USD. Dzięki przedłużeniu gwarancji przewoźnicy nie muszą pokrywać kosztów dodatkowego, kosztownego ubezpieczenia lotniczego z tytułu wojny lub ataku terrorystycznego. Gwarancje rządowe mają zapewnić polskim przewoźnikom jednakowy poziom konkurencji na rynku lotów międzynarodowych.

W głosowaniu Komisja Skarbu Państwa i Infrastruktury opowiedziała się za poparciem ustawy sejmowej. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży Izbie senator Kazimierz Drożdż.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o usługach detektywistycznych oraz ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym.

W tej części posiedzenia zapoznano się z opiniami wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Tadeusza Matusiaka oraz wiceministra infrastruktury Mieczysława Muszyńskiego, a także wicedyrektora departamentu prawnego w MSWiA Andrzeja Rudlickiego. Wysłuchano też uwag Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana nowelizacja była projektem poselskim i miała na celu wydłużenie o 6 miesięcy: okresu ważności zezwoleń przekształconych z koncesji na działalność w zakresie usług detektywistycznych, ostatecznego terminu złożenia przez przedsiębiorcę wniosku o wymianę zezwolenia przekształconego z koncesji na zezwolenie wydane w trybie ustawy o usługach detektywistycznych oraz ostatecznego terminu, w którym osoby wykonujące czynności detektywa przed dniem wejścia w życie ustawy o usługach detektywistycznych zobowiązane są uzyskać licencję detektywa.

Zmiana w ustawie - Prawo o ruchu drogowym dotyczy art. 72 ust. 2, który określa, jakie pojazdy zwolnione są z obowiązku posiadania wszystkich, określonych w art. 72, dokumentów niezbędnych dla rejestracji pojazdu. W myśl nowego brzmienia ust. 2, dla dokonania rejestracji pojazdów zakupionych po przepadku na rzecz Skarbu Państwa lub na rzecz jednostki samorządu terytorialnego, czy też pojazdów zakupionych od Policji (ABW, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej lub Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej) posiadanie świadectwa oryginalności nie będzie konieczne. Wymóg dotyczący świadectwa oryginalności nie będzie dotyczyć również pojazdów nowych, rejestrowanych po raz pierwszy, na których typy producent lub importer uzyskał świadectwa homologacji lub decyzje zwalniające z homologacji, a także pojazdy, których rejestracja dokonywana jest przed dniem 1 stycznia 2004 r.

W głosowaniu Komisja Skarbu Państwa i Infrastruktury postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy o usługach detektywistycznych oraz ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie podczas posiedzenia plenarnego złoży senator Józef Sztorc.

11 grudnia 2002 r.

Odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podczas którego przystąpiono do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Senatorowie wysłuchali informacji wiceminister skarbu państwa Barbary Misterskiej, dyrektora Departamentu Gospodarki Ziemią w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także przedstawicieli Agencji Własności Rolnej Skarbu państwa, Krajowej Rady Izb Rolniczych, ZZR "Samoobrona" oraz NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Następnie odbyła się dyskusja nad zaproponowanymi w nowelizacji zmianami, podczas której zgłoszono propozycje wprowadzenia poprawek. Połączone komisje postanowiły kontynuować rozpatrywanie nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa na kolejnym posiedzeniu, 13 grudnia 2002 r.

* * *

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych oraz Komisji Ustawodawstwa i Praworządności odbyło się pierwsze czytanie - zgłoszonego przez Komisję Nauki, Edukacji i Sportu - projektu ustawy o zmianie ustawy o zamówieniach publicznych.

Senatorowie zapoznali się z opiniami o inicjatywie ustawodawczej, przygotowanej przez Komisję Nauki, Edukacji i Sportu, które przedstawili: sekretarz stanu w Komitecie Badań Naukowych Marek Bartosik, wiceminister edukacji narodowej i sportu Tomasz Goban-Klas, sekretarz rady Głównej Jednostek Badawczo-Rozwojowych Marek Daszkiewicz oraz członek Prezydium PAN Bogdan Ney.

Jak stwierdzono w uzasadnieniu proponowanego projektu, celem ustawy o zamówieniach publicznych jest takie uregulowanie gospodarowania środkami publicznymi, które pozwoliłoby na racjonalne, zgodne z normami europejskimi ich wydatkowanie.

W opinii wnioskodawców, doświadczenia z funkcjonowania ustawy w 2002 roku we wszystkich pionach nauki, tj. w jednostkach badawczo-rozwojowych, państwowym szkolnictwie wyższym oraz w Polskiej Akademii Nauk, prowadzą do konkluzji, iż stosowane regulacje prawne zmuszają te trzy piony nauki do ogłaszania nadmiernej liczby przetargów, co wydatnie hamuje ich działalność. Ponadto w wypadku prowadzenia unikatowych badań, a także wytwarzania unikatowej aparatury, produkcji niektórych odczynników i rzadkich materiałów oraz realizacji specjalistycznych usług, przetargi są niemożliwe ze względu na ograniczoną liczbę firm tym się zajmujących, tajemnicę patentową (ochrona praw autorskich) i niekiedy wręcz zastrzeżenia zamawiającego co do trybu postępowania podczas realizacji zlecenia.

Celem zgłaszanej nowelizacji jest poprawa konkurencyjności wszystkich pionów nauki w dziedzinie usług badawczo-rozwojowych oraz poprawienie jakości procesu edukacyjnego w wyższych szkołach państwowych, dostosowujących swą bazę laboratoryjno-dydaktyczną do standardów Unii Europejskiej.

Proponowane zmiany są w pełni zgodne z dyrektywami Unii Europejskiej, gdyż dolny próg, od którego obowiązywałyby przetargi w jednostkach badawczo-rozwojowych, państwowych szkołach wyższych oraz Polskiej Akademii Nauk na dostawy i usługi, wynosi 130 000 euro, tj. odpowiada progowi przyjętemu w krajach Unii. Ponadto nowelizacja odwołuje się do przepisów rozdziału 2, art. 16 i art. 18, czyli do zasady niedyskryminacji oraz zasady znoszenia preferencji krajowych.

W opinii wnioskodawców, nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych może przynieść liczne finansowe oszczędności administracyjnych jednostek ds. zamówień publicznych, powołanych we wszystkich trzech pionach nauki.

W głosowaniu połączone komisje opowiedziały się za poparciem postulowanej przez Komisję Nauki, Edukacji i Sportu inicjatywy ustawodawczej. Ustalono, że w dalszych pracach nad projektem komisje będzie reprezentował senator Adam Gierek.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o usługach detektywistycznych oraz ustawy - Prawo o ruchu drogowym.

Po wysłuchaniu informacji przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w tym wiceministra Tadeusza Matusiaka, oraz Ministerstwa Infrastruktury w głosowaniu komisja postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę wybrano senatora Grzegorza Niskiego.

12 grudnia 2002 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Nauki, Edukacji i Sportu poparła ustawę o nadaniu Akademii Medycznej w Lublinie nazwy "Akademia Medyczna w Lublinie im. Profesora Feliksa Skubiszewskiego".

Podczas posiedzenia senatorowie wysłuchali informacji wiceministra zdrowia Aleksandra Naumana oraz prorektora Akademii Medycznej w Lublinie Kazimierza Głowniaka. Zgodnie z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu ustawa nie wzbudziła zastrzeżeń odnośnie do zastosowanej techniki legislacyjnej.

Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senator Irenę Kurzępę.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z dostosowaniem do prawa Unii Europejskiej. Do reprezentowania rządu podczas prac nad ustawą upoważniony był Urząd Komitetu Integracji Europejskiej.

W dyskusji senatorowie zwracali uwagę, że tytuł ustawy nie odpowiada w pełni zawartym w niej zapisom. Ostatecznie jednak postawiono nie zgłaszać poprawek.

Ustalono, że w imieniu komisji sprawozdanie w sprawie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z dostosowaniem do prawa Unii Europejskiej złoży senator Zbigniew Zychowicz.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzono ustawę o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw ciekłych. Omawiana ustawa dostosowuje polskie przepisy do ustawodawstwa Unii Europejskiej.

Senatorowie wysłuchali informacji wiceministra gospodarki Marka Kossowskiego, a także zapoznali się z opinią biura legislacyjnego.

W przyjętym stanowisku komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 3 poprawek o charakterze redakcyjnym. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw ciekłych wybrano senatora Bogdana Podgórskiego.

13 grudnia 2002 r.

Senatorowie z Komisji Ustawodawstwa i Praworządności rozpatrywali ustawę o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy - Przepisy wprowadzające Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw.

Podczas posiedzenia zapoznano się z opiniami o nowelizacji sejmowej, które przedstawili wiceminister sprawiedliwości Marek Staszak, dyrektor Departamentu Prawnego w tym resorcie Beata Mik, sędzia Stanisław Zabłocki z Sądu Najwyższego oraz Małgorzata Krassowska z Kancelarii Prezydenta. Swoje uwagi zgłosiło także Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Przystępując do dyskusji nad ustawą sejmową, którą uchwalono na podstawie projektu prezydenckiego, przewodnicząca komisji senator Teresa Liszcz zwróciła uwagę, że Senat miał zbyt mało czasu na jej rozpatrzenie. Potrzebę wprowadzenia zmian do ustawy sejmowej postulowało Ministerstwo Sprawiedliwości oraz senatorowie.

W głosowaniu Komisja Ustawodawstwa i Praworządności postanowiła zgłosić 21 poprawek do ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy - Przepisy wprowadzające Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw. Ustalono, że ich wprowadzenie zarekomenduje izbie senator T. Liszcz.

Do stanowiska komisji zgłoszono wnioski mniejszości, których sprawozdawcą będzie senator T. Liszcz.

* * *

Podczas posiedzenia Komisja Ochrony Środowiska rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy - Prawo wodne. Uchwalona przez Sejm ustawa powstała na podstawie senackiej inicjatywy ustawodawczej.

W dyskusji z udziałem wiceministra środowiska Czesława Śleziaka senatorowie wyrażali poparcie dla ustawy sejmowej. W głosowaniu komisja zarekomendowała Senatowi przyjęcie bez poprawek omawianej nowelizacji. Na sprawozdawcę stanowiska Komisji Ochrony Środowiska wybrano senatora Włodzimierza Łęckiego.

* * *

Odbyło się posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia, podczas którego rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Senatorowie zapoznali się z rozwiązaniami przyjętymi w noweli sejmowej, które przedstawiła sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jolanta Banach. Opinie o ustawie przekazali także wiceprezes PFRON Marian Leszczyński, przedstawiciele środowisk osób niepełnosprawnych, pracodawców, a także Krajowej Izby Rehabilitacyjno-Gospodarczej. Swoje uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana nowela przewiduje m.in., że pracodawcy zatrudniający powyżej 6% osób niepełnosprawnych, będą otrzymywali dofinansowanie do wynagrodzeń i składek na ZUS.

W głosowaniu komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 13 poprawek do ustawy sejmowej.

Przyjęto m.in. poprawkę dotyczącą umożliwienia dofinansowania kosztów terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych będących stałymi podopiecznymi, np. domów opieki społecznej. Zaproponowano także, by wysokość dofinansowania udziału w turnusie rehabilitacyjnym, o które może ubiegać się osoba niepełnosprawna, uzależnić od wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Zgłoszono poprawkę, by niektóre przepisy dotyczące m.in. zasiłków pielęgnacyjnych i stałych weszły w życie 1 stycznia 2003 r.

Ustalono, że sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia w sprawie ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw złoży podczas posiedzenia plenarnego senator Marek Balicki.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia senatorowie rozpatrzyli ustawę o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz ustawy o systemie oświaty.

Wysłuchano opinii przedstawicieli Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: wiceministra Andrzeja Zdebskiegi i wicedyrektora Departamentu Polityki Rynku Pracy Tadeusza Olejarza.

Rozpatrywana ustawa była projektem rządowym, do którego Sejm wprowadził szereg poprawek.

Celem nowelizacji było przede wszystkim zwiększenie zakresu aktywności zawodowej i liczby osób objętych programami specjalnymi oraz złagodzenie skutków bezrobocia, a także uproszczenie procedur.

Po dokładnej analizie ustawy sejmowej Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia w głosowaniu postanowiła wprowadzić 5 poprawek. Trzy z nich miały charakter legislacyjny, dwie zmierzały do doprecyzowania zawartych w nowelizacji zapisów.

Ustalono, ze w imieniu Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia sprawozdanie na posiedzeniu plenarnym złoży senator Alicja Stradomska.

* * *

Na wspólnym posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Potrzebę wprowadzenia zaproponowanych w nowelizacji zmian uzasadniła wiceminister skarbu państwa Barbara Misterska-Dragan. Swoje opinie przedstawili też dyrektor Jerzy Marczak z Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz Jerzy Indra z Ministerstwa Finansów.

W głosowaniu połączone komisje postanowiły zaproponować Senatowi wprowadzenie poprawek, popartych przez uczestniczących w posiedzeniu przedstawicieli zainteresowanych instytucji. Na sprawozdawcę stanowiska obu komisji w sprawie nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa wybrano senatora Mariana Kozłowskiego.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrywała ustawę o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw ciekłych.

Senatorowie wysłuchali informacji wiceministra gospodarki Marka Kossowskiego na temat rozwiązań przyjętych w ustawie. Zapoznali się także z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana ustawa stanowi, że minister gospodarki będzie określał wymagania jakościowe oleju napędowego stosowanego w pojazdach z zapłonem samoczynnym. Ponadto ustawa określa zakres odpowiedzialności za wprowadzenie do obrotu paliw niezgodnych z określonymi parametrami jakościowymi. Funkcję zarządzającego systemem będzie pełnić prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, któremu podlega Inspekcja Handlowa. Do zadań urzędu należeć będzie m.in. prowadzenie wykazu stacji paliwowych, nadawanie numerów identyfikacyjnych stacjom paliwowym, prowadzenie wykazu akredytowanych laboratoriów, sporządzonego na podstawie danych udostępnianych przez Polskie Centrum Akredytacji, opracowywanie rocznych zbiorczych raportów dotyczących jakości paliw, przekazywanych Radzie Ministrów i Komisji Europejskiej.

Badania jakości paliw ciekłych będą wykonywać akredytowane laboratoria, będące w wykazie laboratoriów prowadzonym przez zarządzającego systemem.

W opinii rządu, koszt wprowadzenia w życie ustawy wyniesie w 2004 roku 11,5 mln zł.

W głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych postanowiła zaproponować wprowadzenie 1 poprawki do omawianej ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senatora Bogusława Mąsiora.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych.

Po wysłuchaniu informacji wiceministra M. Kossowskiego senatorowie w dyskusji nie zgłosili zastrzeżeń do omawianej nowelizacji.

Sejm przedłużył obowiązywanie przepisu o wyłączeniu kopalń z przepisów prawa upadłościowego w czasie postępowania oddłużeniowego.

W opinii rządu, który był autorem projektu, nieprzedłużenie wyłączenia z prawa upadłościowego spowodowałoby w 2003 r. niekontrolowaną upadłość spółek węglowych. Obecnie długi górnictwa wynoszą około 20 mld zł.

Ponadto nowelizacja sejmowa zakłada, że przedsiębiorstwa górnicze będą miały obowiązek zatrudniania w pierwszej kolejności pracowników likwidowanych kopalń. Kopalnie przeznaczone do likwidacji będą musiały płacić opłaty i kary samorządom, natomiast zwolnione będą z opłat ekologicznych.

Ustawa zobowiązuje też przedsiębiorstwa górnicze do zapewnienia środków na sfinansowanie kosztów restrukturyzacji zatrudnienia, przewiduje także rezygnację z tzw. urlopów górniczych, przy czym osoby, które już są objęte urlopami, nadal będą z nich korzystały.

W głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów publicznych postanowiła zaakceptować nowelizację sejmową i zarekomendować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senatora Bernarda Drzeźlę.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzednia część dokumentu, następny fragment