Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
Kontakty międzynarodowe
W dniach 13-14 września 2002 r., na zaproszenie przewodniczącego czeskiego Senatu Petra Pitharta, oficjalną wizytę w tym kraju złożyła delegacja Senatu RP z marszałkiem Longinem Pastusiakiem. W skład delegacji wchodzili senatorowie: Władysław Bułka, Andrzej Chronowski i Adam Graczyński. Podczas dwudniowej wizyty goście z Polski przeprowadzili wiele rozmów i odbyli liczne spotkania.
13 września delegacja spotkała się z władzami Uniwersytetu Ostrawskiego i pracownikami Katedry Slawistyki. Na uczelni tej kształci się ponad 5 tys. studentów. W ramach Katedry Slawistyki funkcjonuje sekcja polonistyki, która kształci polonistów do szkół z polskim językiem nauczania. W czeskiej części Śląska Cieszyńskiego działa 27 szkół podstawowych i jedna średnia. Uczy się w nich ponad 3,7 tys. uczniów.
Marszałek L. Pastusiak i przewodniczący P. Pithart wzięli udział w otwarciu "Dnia NATO" w Ostrawie, organizowanego przez miasto Ostrawa, czeski MSZ, przy współudziale Stowarzyszenia Społecznego na rzecz współpracy polsko-czeskiej Jagiełło 2000. Podczas "Dnia NATO" odbyły się wystawa sprzętu wojskowego oraz pokazy
techniki, jaką dysponują wojsko, policja, strażacy i siły specjalne.W Konsulacie Generalnym RP w Ostrawie na Śląsku Cieszyńskim odbyło się spotkanie z przedstawicielami polskiej mniejszości narodowej na Śląsku Cieszyńskim oraz pracownikami konsulatu. W spotkaniu uczestniczył także przewodniczący Senatu Republiki Czeskiej. 50-tysięczna Polonia jest drugą po Słowakach mniejszością narodową w Republice Czeskiej.
Józef Szymeczek, prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej (grupującego 24 polskie organizacje), przedstawił problemy polskiej mniejszości narodowej na Śląsku Cieszyńskim.
- Senat RP zawsze wspiera Polaków za granicami - zapewnił marszałek L. Pastusiak. Podziękował przedstawicielom czeskiej Polonii za to, że będąc lojalnymi obywatelami tego kraju, potrafią kultywować obyczaje i podtrzymywać narodowe tradycje oraz żywą więź z Polską.
- Sprawnie działające polskie organizacje, zespoły artystyczne, szkoły polskie służą kultywowaniu polskiej tradycji i obyczaju. Ogromny, wypracowany przez pokolenia dorobek Polaków mieszkających na Zaolziu przyjmą młodzi, aby nie tylko go utrzymać, ale i pomnożyć, dając tym samym wyraz przywiązania do polskości, do historycznych losów Polaków na tej ziemi - powiedział marszałek L. Pastusiak.
Marszałek poinformował o decyzji Senatu RP o pomocy powodzianom w Czechach. Za pośrednictwem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" oraz Polskiej Misji Medycznej Senat ze swoich środków przekazał na pomoc medyczną i socjalną 149 tys. zł. Część tej kwoty otrzyma Klub Polski w Pradze, któr
y znacznie ucierpiał podczas sierpniowej powodzi. Marszałek L. Pastusiak przekazał przewodniczącemu P. Pithartowi obraz polskiego orła, który zawiśnie w odbudowanej po powodzi szkole w Karlinie pod Pragą.Dwustronne rozmowy obu marszałków na temat NATO (rozszerzenie na szczycie w Pradze), UE (dopłaty bezpośrednie dla rolników) i kontaktów dwustronnych były "wymianą poglądów między przyjaciółmi, między którymi nie ma różnic strategicznych". Marszałek L. Pastusiak przedstawił stanowisko Polski w sprawie Obwod
u Kaliningradzkiego. Postanowiono także zacieśniać współpracę senatów obu krajów, w tym zwłaszcza w pracach Konwentu Europejskiego.- Zaproponowałem, aby nasi przedstawiciele do Konwentu ściśle ze sobą współpracowali, gdyż wzmocni to naszą pozycję. Naszym wspólnym życzeniem było, aby nawiązać bliższe kontakty także między komisjami senatów polskiego i czeskiego - powiedział marszałek L. Pastusiak.
W rozmowie z przewodniczącym P. Pithartem marszałek L. Pastusiak podniósł także kwestie zgłaszane przez środowiska polonijne - po reformie administracyjnej polskie szkoły będą finansowane przez gminy, przedstawiciele polskich organizacji obawiają się, czy gminy zdołają udźwignąć taki ciężar finansowy i postulują, aby polskie szkoły pozostały w gestii rządu w Pradz
e. Inny poruszony w rozmowach z Polonią problem dotyczył wysuwania przez polskie organizacje kandydatów w wyborach samorządowych. Polacy mieszkający w Czechach postulują, aby polskich komitetów wyborczych nie obowiązywał wymagany 6-procentowy próg.Przewodniczący czeskiego Senatu obiecał, że będzie działał w tym kierunku, aby ministrowie nowego czeskiego rządu zajęli się problemami zgłoszonymi podczas spotkania.
14 września delegacja odwiedziła dom im. Żwirki i Wigury w Cierlicku pod Ostrawą, gdzie 70 lat temu w katastrofie lotniczej zginęli polscy lotnicy - Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura. W siedzibie Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego marszałkowie L. Pastusiak i P. Pithart zwiedzili wystawę i izbę pamięci poświęconą Żwirce i Wigurze oraz wpisali się do księgi pamiątkowej.
W miejscu, gdzie w 1932 r. w katastrofie lotniczej zginęli polscy lotnicy, odbyły się uroczystości 70. rocznicy ich śmierci. Po mszy polowej odbył się apel poległych. Złożono wieńce i kwiaty. W wystąpieniach przewodniczący P. Pithart i marszałek L. Pastusiak podkreślali, że Cierlicko jako miejsce tragedii polskich pilotów stało się symbolem przyjaźni polsko-czeskiej.
- Żwirko i Wigura pokonali w przestworzach granice Europy już 70 lat temu. Dziś próbujemy dokonać podobnej rzeczy na ziemi: Polska, podobnie jak Czechy, dąży do Unii Europejskiej, która oznacza mniej granic, więcej wolności, więcej możliwości dla zrealizowania swych pragnień. Wierzę, że za przykładem polskich lotników nie zabraknie nam odwagi na tej drodze i doprowadzimy to historyczne przedsięwzięcie do końca - powiedział marszałek L. Pastusiak.
W uroczystościach uczestniczyli także wiceminister obrony narodowej Piotr Urbankowski oraz syn Franciszka Żwirki - Henryk.
Przewodniczący P. Pithart w wygłoszonym przemówieniu zapewnił, że odtąd polscy lotnicy, którzy w 1932 r. zginęli tragicznie pod Cierlickiem, będą także jego bohaterami. Przypomniał, że rok 2002 został ogłoszony na Zaolziu rokiem Żwirki i Wigury.
W Cieszynie marszałek L. Pastusiak spotkał się z władzami zarówno polskiej, jak i czeskiej części miasta. W Teatrze Polskim (jedynym teatrze zawodowym funkcjonującym poza granicami Polski) po czeskiej stronie spotkał się z dyrektorem i kierownictwem Sceny Polskiej. W foyer teatru odbył się wernisaż malarstwa Bronisława Firli. Odwiedziny teatru były okazją do obejrzenia premierowego spektaklu sztuki Francisa Vrbera "Kolacja dla głupca". Teatr przygotowuje rocznie 8 premier, w większości z polskiego repertuaru.
* * *
18 września 2002 r. wizytę w Senacie złożył premier Republiki Mołdowy Vasile Tarlev. Gościa przyjął wicemarszałek Ryszard Jarzembowski.
W czasie spotkania wicemarszałek podkreślił, że dobre stosunki polityczne między naszymi państwami trwają 10 lat, ale współpraca naszych narodów ma historię kilkusetletnią, czego dowody znajdują się w Krakowie, na Wawelu. Wicemarszałek R. Jarzembowski wyraził przekonanie, że obecna wizyta premiera przyczyni się do zdynamizowania współpracy obu państw.
Wicemarszałek poinformował gościa o tym, że Senat sprawuje opiekę nad Polonią i Polakami za granicą oraz podziękował za politykę władz Mołdowy wobec dwudziestotysięcznej mniejszości polskiej. Ryszard Jarzembowski zwrócił się do premiera Mołdowy o ochronę polskiego szkolnictwa i poparcie starań polskiego ambasadora o własną sie
dzibę dla polskiej szkoły.Premier V. Tarlev zadeklarował wsparcie polskiego ambasadora w jego działaniach. Podkreślił, że mniejszość polska jest bardzo aktywna i konstruktywnie uczestniczy w przemianach ustrojowych i gospodarczych Mołdowy.
Premier wyraził nadzieję, że spotkania jakie odbywa podczas swojej wizyty w Polsce, przyczynią się do zacieśnienia współpracy politycznej i ożywienia wymiany handlowej między naszymi państwami. Wicemarszałek R. Jarzembowski wskazał na możliwości rozwijania współpracy re
gionalnej, zadeklarował też gotowość polskiego Senatu do rozwijania kontaktów międzyparlamentarnych.* * *
23 września 2002 r. wicemarszałek Jolanta Danielak przyjęła przewodniczącą Grecko-Polskiej Grupy Parlamentarnej Mariettę Giannakou-Koutsikou
.W czasie spotkania wiele uwagi poświęcono sprawie poszerzenia Unii Europejskiej. M. Giannakou-Koutsikou zapewniła, że Grecja poprze dążenia Polski do integracji.
Kolejnym omawianym tematem był udział kobiet w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym. Zdaniem rozmówczyń, zarówno w Polsce, jak i w Grecji istnieje potrzeba aktywizacji kobiet w życiu publicznym.
Podczas rozmowy M. Giannakou-Koutsikou wysoko oceniła grecką Polonię. Poruszono też sprawę polskiej szkoły w Atenach, do której uczęszcza 700 uczniów - istnieje potrzeba rozbudowy tej placówki.
* * *
W dniach 25-27 września 2002 r., na zaproszenie przewodniczącego Bundesratu Republiki Federalnej Niemiec i urzędującego burmistrza Berlina Klausa Wowereita, oficjalną wizytę w tym kraju złożyła delegacja Senatu RP z marszałkiem Longinem Pastusiakiem. W skład delegacji wchodzili senatorowie: Henryk Gołębiewski, Mieczysław Janowski, Zbyszko Piwoński, Dorota Simonides, Zbigniew Zychowicz.
Pierwszym etapem wizyty była Turyngia. W Erfurcie delegacja polskiego Senatu przeprowadziła rozmowy z premierem Turyngii - Bernhardem Voglem i przewodniczącą Krajowego Parlamentu Turyngii - Christine Lieberknecht oraz spotkała się z członkami Komisji ds. Gospodarki, Pracy i Polityki Strukturalnej Landtagu Turyngii, a także zwie
dziła fabrykę FAB, produkującą podzespoły elektroniczne. Rozmowy dotyczyły współpracy gospodarczej Turyngii z Polską, ze szczególnym uwzględnieniem Małopolski. Gospodarze podkreślali, że współpraca między Turyngią a Polską rozwija się bardzo dobrze, choć nie wszystkie możliwości w tej dziedzinie zostały wykorzystane. Premier Turyngii B. Vogel, a także przewodniczący Komisji ds. Gospodarki Landtagu Jorg Kallenbach podkreślali jednoznaczne poparcie Niemiec w staraniach Polski o członkostwo w Unii Europejskiej. "Jesteśmy wdzięczni Polsce za zjednoczenie Niemiec, dlatego powinniśmy pomóc naszym sąsiadom w przygotowaniach do integracji z UE" - podkreślił J. Kallenbach. Marszałek L. Pastusiak podziękował członkom krajowego parlamentu Turyngii za "wszystko co zrobili dla rozwoju współpracy pomiędzy Turyngią a Polską, w tym Małopolską" "Jesteśmy pod wielkim wrażeniem programu, który realizuje wspólnie Turyngia i Małopolska. Ułatwiają one wejście Polski do UE". Obie strony podkreślały, że dobrze się rozwija wymiana handlowa. Polska eksportuje do Turyngii towary i usługi za ponad 200 mln euro rocznie. "Myślę, że jest to jednak poniżej możliwości gospodarczych obu krajów" - powiedział L. Pastusiak. W czasie spotkania podniesiono sprawy związane ze współpracą małych i średnich przedsiębiorstw, walką z bezrobociem, współpracą samorządów, zapoznano się z doświadczeniami dotyczącymi restrukturyzacji rolnictwa oraz rozwoju agroturystyki. J. Kallenbach przedstawił polskiej stronie ofertę pomocy w kształceniu kadr zatrudnionych w urzędach samorządowych, organizowanie wspólnych giełd w celu pogłębienia współpracy gospodarczej.Następnie polska delegacja zwiedziła fabrykę podzespołów elektronicznych FAB w Erfurcie.
Podczas pobytu w Turyngii senatorowie odwiedzili Weimar i spotkali się z nadburmistrzem tego miasta Volkhardtem Germerem. Marszałek Longn Pastusiak dokonał wpisu do Złotej Księgi Miasta Weimaru. Delegacja zwiedziła muzeum - dom Goethego oraz zapoznała się ze zbiorami Biblioteki Anna-Amalia. W redakcji dziennika Thuringischen Landeszeitung marszałek L. Pastusiak udzielił wywiadu prasowego redaktorowi naczelnemu pisma Hansowi Hoffmeisterowi. Podczas spotkania Marszałek L. Pastusiak podkreślił wielki wkład redakcji pisma w rozwijanie przyjaznych stosunków pomiędzy Polską a Niemcami, podziękował za kampanie prasowe na rzecz pomocy powodzianom w Polsce przed kilku laty. "Wysoko cenimy inicjatywy gazety w usuwaniu wzajemnych uprzedzeń i stereotypów. Życzyłbym sobie, żeby trójkąt weimarski trochę odbrązowić, zdjąć z piedestału. Tu, gdzie spotykają się prezydenci, niechaj spotykają się młodzi politolodzy, dziennikarze, muzycy, pisarze. Spotkania takie potwierdziłyby ducha weimarskiego" - powiedział L. Pastusiak.
Na zakończenie pobyty w Turyngii polska delegacja zwiedziła obóz zagłady w Buchenwaldzie, gdzie na pamiątkowej płycie złożyła wiązankę kwiatów.
Rozmowy polityczne w Bundestagu i Bundesracie oraz spotkanie z polonią niemiecką w Berlinie wypełniły drugą cześć wizyty Senatu RP w Niemczech. W czasie spotkania senatorów z przewodniczącym Niemiecko-Polskiej Grupy Parlamentarnej Markusem Meckelem marszałek L. Pastusiak powiedział, że w ostatnich czterech latach stosunki polsko-niemieckie nabrały nowego wymiaru. Oczekujemy - powiedział marszałek - że relacje te nadal będą dobre. L. Pastusiak wyraził podziękowanie za poparcie Niemiec w aspiracjach Polski przy ubieganiu się o członkostwo w NATO i Unii Europejskiej. Oczekujemy - podkreślił marszałek - że po wyborach Niemcy będą aktywnie wspierać Polskę w jej dążeniach. Przewodniczący M. Meckel stwierdził, że nie ma alternatywy dla członkostwa Polski w UE. W trakcie spotkania marszałek L. Pastusiak poruszył sprawy związane z Polonią niemiecką. "Otrzymujemy sygnały, że Polacy nie zawsze otrzymują pomoc od władz niemieckich" - powiedział marszałek. M. Meckel zwrócił uwagę, że Polacy przebywający Niemczech mają różny status i z tego względu nie udaje się im mówić jednym głosem, co jest przeszkodą w ubieganiu się o pomoc administracji niemieckiej.
O współpracy między Berlinem a Warszawą mówiono w czasie spotkania polskich senatorów z przewodniczącym Parlamentu stolicy Niemiec Walterem Momperem. Obie strony wyraziły zadowolenie z dobrze rozwijającej się wymiany kulturalnej oraz współpracy gospodarczej stolic.
27 września delegacja Senatu RP została powitana przez przewodniczącego Bundesratu i urzędującego burmistrza Berlina Klausa Wowereita oraz wzięła udział w 780. posiedzeniu plenarnym wyższej izby niemieckiego parlamentu.
"Podjęliśmy inicjatywę organizowania regularnych posiedzeń wspólnych prezydiów izb parlamentarnych w obu krajach - Sejmu i Senatu w Polsce oraz Bundestagu i Bundesratu w Niemczech" - powiedział marszałek L. Pastusiak po spotkaniu z przewodniczącym K. Wowereitem. Marszałek Senatu poinformował, że pierwsze wspólne posiedzenie, planowane w Polsce, ma być poświęcone poszerzeniu Unii Europejskiej.
Następnie senatorowie spotkali się z przewodniczącym Komisji ds. Unii Europejskiej Bundestagu Friedbertem Pflügerem. "Cieszę się, że 1 stycznia 2004 r. będziemy mogli powitać Polskę w gronie członków UE" - powiedział F. Pflüger. Dodał, że patrząc na osiągnięcia Polski dokonane w ciągu ostatnich lat, wszyscy muszą mieć wielki respekt. Marszałek L. Pastusiak dziękując za wysoką ocenę stosunków polsko-niemieckich, powiedział, że byłoby naszym życzeniem, żeby Bundestag był pierwszym parlamentem europejskim, który ratyfikowałby członkostwo Polski w UE. Marszałek L. Pastusiak przypomniał, że większość polskiego społeczeństwa opowiada się za wejściem do UE, choć trudno przekonać rolników, dlaczego mają dostawać 1/4 tych dopłat, które otrzymują rolnicy w krajach Unii. W negocjacjach potrzebny jest kompromis i Polska oczekuje w tej sprawie poparcia Niemiec - powiedział marszałek. F. Pflüger stwierdził, że kasa publiczna w krajach Unii znajduje się w złym stanie, maleją dochody z podatków, a wzrasta bezrobocie, dlatego żaden rząd w UE nie pozwoli na wzrost dotacji.
Kwestie związane ze współpracą polsko-niemiecką były zasadniczym tematem rozmowy z wiceprzewodniczącą Bundestagu Petrą Blass. Natomiast na spotkaniu z sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Gunterem Pleugerem wymieniono poglądy na sytuację międzynarodową, ze szczególnym uwzględnieniem różnych implikacji związanych z rozszerzeniem Unii Europejskiej i członkostwa Polski w strukturach europejskich. Obaj rozmówcy byli zgodni, że stosunki polsko-niemieckie są najlepsze w historii obu państw.
Na zakończenie wizyty delegacja Senatu RP spotkała się z przedstawicielami środowisk polonijnych w Niemczech. W kraju tym istnieje ponad 300 organizacji polskich, ale nie ma jednego reprezentanta tych środowisk, który mógłby dbać o ich interesy w Niemczech. Marszałek L. Pastusiak gorąco namawiał Polaków mieszkających za Odrą do skonsolidowania się, powołania federacji, tak aby mogli zachować swoją tożsamość narodową.
* * *
26 września 2002 r. prezydia Komisji Obrony Narodowej Sejmu i Senatu spotkały się z ministrem obrony Rosji Siergiejem Iwanowem. Izbę Wyższą reprezentowali senatorowie Wiesław Pietrzak i Lesław Podkański.
Podczas rozmowy poruszano m.in. kwestię obwodu Kaliningradzkiego oraz dyskutowano o perspektywach współpracy polsko-rosyjskiej.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment