Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

W dniach 28-29 sierpnia 2002 r. na zaproszenie marszałka Longina Pastusiaka z oficjalną wizytą w Polsce przebywał przewodniczący Rady Federacji Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej Siergiej Mironow wraz z delegacją.

Przewodniczący Rady Federacji Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej   Siergiej Mironow

28 sierpnia 2002 r. rosyjscy goście złożyli wizytę w Senacie. Delegację przyjął marszałek Longin Pastusiak. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałkowie Ryszard Jarzembowski i Kazimierz Kutz oraz przewodnicząca Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Genowefa Grabowska.

W czasie rozmowy S. Mironow zadeklarował chęć rozwijania kontaktów między polskim Senatem i Radą Federacji, zaproponował zawarcie umowy o współpracy. Jego zdaniem, znacznemu ożywieniu powinny ulec kontakty między regionami obu krajów, sprzyjające rozwojowi współpracy gospodarczej. Senat i Rada Federacji mogłyby tę współpracę regionalną inspirować. Jak stwierdził przewodniczący, Rada Federacji zainteresowana jest także wymianą doświadczeń w funkcjonowaniu samorządów lokalnych.

S. Mironow zapewnił, że Rosja szanuje wybór polityczny, jakiego dokonała Polska, zarówno wstępując do NATO, jak i dążąc do integracji z Unią Europejską. W polityce zagranicznej Rosji, zajmuje także kluczowe miejsce współpraca z państwami zachodnimi, a celem jest zdynamizowanie kontaktów z krajami Unii Europejskiej. S. Mironow wyraził jednak zaniepokojenie sytuacją Obwodu Kaliningradzkiego po rozszerzeniu Unii. Jego zdaniem, może nastąpić sztuczna izolacja tej integralnej części Rosji. Jak stwierdził przewodniczący Rady Federacji, wprowadzenie wiz przy przemieszczaniu się z jednej części kraju do drugiej może być odbierane przez obywateli Rosji jako zastąpienie "żelaznej kurtyny" "kurtyną wizową", a nawet jako ograniczenie suwerenności narodowej.

Marszałek L. Pastusiak odniósł się do wszystkich kwestii poruszonych przez S. Mironowa. Podkreślił, że Polskę i Rosję łączą historia, tradycja i rozwijająca się współpraca polityczna i gospodarcza. Zapewnił o otwartości polskiego Senatu na zacieśnianie kontaktów z Radą Federacji, także tych roboczych, na szczeblu komisji. Marszałek z aprobatą odniósł się do propozycji dzielenia się doświadczeniami samorządów i zdynamizowania współpracy regionów. Jako senator z Gdańska podał wiele przykładów dobrej współpracy województwa pomorskiego z Obwodem Kaliningradzkim.

Marszałek Senatu nie podzielił obaw dotyczących izolacji Kaliningradu po poszerzeniu UE. Zapewnił, że zarówno Polska, jak i Unia są w tej sprawie elastyczne. Jeśli zostaną wprowadzone wizy to: łatwo dostępne, tanie, wielokrotne i długoterminowe. Poza tym rozważone zostaną również inne możliwości. Jak stwierdził marszałek L. Pastusiak, Polska po integracji z UE chce korzystać z wszystkich przywilejów i praw unijnych, ale w zamian musi przestrzegać zobowiązań. Jednym z nich jest uszczelnienie granic przed nielegalnym handlem i przestępczością. Nie jest natomiast zamiarem Polski osłabienie więzi i współpracy z państwami, które do UE nie wejdą.

Marszałek L. Pastusiak zwrócił się do przewodniczącego Rady Federacji o pomoc w odzyskaniu znajdującego się w Muzeum Puszkina w Sankt Petersburgu obrazu madonny z dzieciątkiem z Głogowa oraz o poparcie idei zorganizowania wystawy gdańskich dzieł sztuki, które od czasu wojny znajdują się w Muzeum Puszkina w Sankt Petersburgu i o wspólne patronowanie temu przedsięwzięciu.

S. Mironow zaprosił marszałka Senatu L. Pastusiaka do złożenia oficjalnej wizyty w Rosji.

Podczas spotkania z dziennikarzami po rozmowie z marszałkiem Senatu przewodniczący S. Mironow zwrócił uwagę na ostatnią inicjatywę prezydenta Rosji Władimira Putina, który w liście do niemieckiego kanclerza Gerharda Schroedera zaproponował, by w przyszłości wprowadzić bezwizowy tryb podróżowania obywateli Rosji do krajów Unii Europejskiej.

Jak stwierdził przewodniczący Rady Federacji Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej, obowiązek kupowania wiz przez Rosjan, żeby przejechać z jednego regionu swojego kraju do drugiego, narusza godność obywatela.

Jak dodał, mówi się o wizach wielokrotnych czy tanich, ale jeżeli spojrzeć na to wszystko szerzej - przez pryzmat idei "Europy bez granic - to należy rozważyć wprowadzenie bezwizowego ruchu między całą Rosją a krajami Wspólnoty Europejskiej.

S. Mironow zaznaczył, że dla Rosji ważna jest ochrona granicy przed przestępczością, dlatego Rosjanie mówią o bezwizowym statusie jedynie dla siebie - pozostałe państwa poza UE miałyby zostać objęte reżimem wizowym Unii.

Marszałek L. Pastusiak powiedział dziennikarzom, że w pełni podziela pogląd S. Mironowa, iż "docelowo powinniśmy zmierzać do całej Europy, która będzie Europą bezwizową, zintegrowaną, bezpieczną".

Marszałek zaznaczył, że wizy, jakie Polska zamierza od 1 lipca przyszłego roku wprowadzić dla obywateli rosyjskich, będą tanie, łatwo dostępne, wielokrotne i wieloletnie. W opinii L. Pastusiaka, wprowadzenie wiz nie powinno wpłynąć na zmniejszenie ruchu osobowego, tym bardziej, że Polska w porównaniu z Litwą nie jest akurat krajem najważniejszym, jeżeli chodzi o tranzyt do Obwodu Kaliningradzkiego.

Marszałek L. Pastusiak podkreślił, że nie leży w interesie Polski jakiekolwiek izolowanie Obwodu Kaliningradzkiego od reszty terytorium Rosji. Taka izolacja nie grozi. Polska jest krajem, który elastycznie podchodzi do tych spraw, ale konsultuje te kwestie z Unią Europejską. Jego zdaniem, przeszkodą dla ruchu bezwizowego między Polską a Rosją byłaby sytuacja, gdyby polsko-rosyjska granica okazała się nieszczelna dla przestępczości, handlu narkotykami i przemytu.

S. Mironow zapewnił, że strona rosyjska podejmie wszelkie środki, aby uszczelnić granicę.

Jak poinformował marszałek Senatu, w rozmowach z S. Mironowem szczególny nacisk położono na sprawy współpracy regionalnej. Rozmawiano także o współpracy między parlamentami Rosji i Polski.

Podczas wizyty w Senacie RP rosyjscy goście spotkali się również z przewodniczącą senator Genowefą Grabowską i przedstawicielami Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej.

28 sierpnia 2002 r. przewodniczący S. Mironow spotkał się także z marszałkiem Sejmu Markiem Borowskim. Został również przyjęty przez premiera Leszka Millera i prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Odbyte rozmowy dotyczyły przede wszystkim kwestii Kaliningradu, rozszerzenia współpracy gospodarczej i kulturalnej.

29 sierpnia 2002 r. S. Mironowa przyjął minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz. Po spotkaniu W. Cimoszewicz poinformował dziennikarzy, że jedną z najważniejszych spraw poruszanych podczas rozmowy była kwestia tranzytu z Kaliningradem.

Jak stwierdził minister, przewodniczący S. Mironow powiedział, że z punktu widzenia Rosjan wprowadzenie wiz jest postrzegane jako "ograniczenie suwerenności Rosji". "Nie zgodziłem się z tym" - wyjaśnił W. Cimoszewicz. Zaznaczył, że Polska i Litwa (jako państwa najbardziej zainteresowane rozwiązaniem problemu Obwodu Kaliningradzkiego) "działają w ramach własnej suwerenności".

Minister zastrzegł jednak, że stanowiska Rosji nie określiłby jako "naciskanie na nas". W opinii ministra spraw zagranicznych, strona polska godzi się na poszukiwanie elastycznych rozwiązań, które jednak nie ograniczą swobody polskich obywateli. Konieczne jest także - jak podkreślił - jednakowe traktowanie wszystkich obywateli państw naszych wschodnich sąsiadów.

Minister W. Cimoszewicz zwrócił uwagę, że Polska de facto nie jest krajem podróży tranzytowych obywateli rosyjskich. Przypomniał, że strona polska jest gotowa wprowadzić system wizowy od 1 lipca 2003 roku. Zdaniem ministra, mogą zostać wprowadzone wizy wielokrotne i długookresowe oraz niskie opłaty wizowe.

29 sierpnia 2002 r. delegacja Rady Federacji Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej przebywała w Gdańsku, gdzie spotkała się z władzami miasta i regionu.

Podczas konferencji prasowej w Gdańsku przewodniczący Rady Federacji Rosji S. Mironow, w kontekście planowanego wprowadzenia wiz dla Rosjan od 1 lipca 2003 r. podkreślił, że uważa, iż każdy obywatel Rosji ma prawo swobodnie przemieszczać się po swoim kraju.

"Byłem ostatnio w podróży po Rosji i co mnie zdziwiło, że nawet Rosjanie na Dalekim Wschodzie i Syberii, czyli w regionach dalekich od Kaliningradu uważają, że ten problem jest zasadniczy. Nieważne jest, ile będzie kosztować wiza, czy będzie długo czy krótkoterminowa. Ważne będzie to, że część rosyjskiego terytorium będzie niedostępna dla rosyjskich obywateli" - stwierdził podczas konferencji prasowej S. Mironow.

Przewodniczący Rady Federacji liczy, że rosyjskie stanowisko w tej sprawie zostanie zrozumiane przez Polskę i Unię Europejską.

"Jestem przekonany, że choć ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należała do Unii Europejskiej, to będzie się ona konsultować z Polską i Litwą (...). Nie jestem naiwny i dlatego nie spodziewałem się, że w czasie jednej wizyty u polskich przyjaciół uda się ten problem rozwiązać" - podkreślił rosyjski gość.

Podczas konferencji prasowej marszałek L. Pastusiak stwierdził, że postawa Polski w sprawie wiz dla Rosjan jest bardzo elastyczna, ponieważ mają one być tanie, łatwo dostępne, wielokrotne i długoterminowe. L. Pastusiak dodał, że Polska konsultuje też z Unią Europejską inne rozwiązania.

Marszałek Senatu podkreślił, że Polska jest pierwszym partnerem gospodarczym dla obwodu kaliningradzkiego. Obroty handlowe naszego kraju z tą częścią Rosji były w ubiegłym roku kilkanaście milionów dolarów wyższe niż Niemiec. W Kaliningradzie i jego okolicach działa ponad 400 polskich firm. L. Pastusiak zaznaczył, że Polska chce te kontakty intensyfikować, a nie ograniczać.

Ponadto marszałek Senatu poinformował, że zaproponował S. Mironowowi, aby w 2003 r., podczas obchodów 300-lecia Sankt Petersburga, zorganizować w Gdańsku wystawę dzieł sztuki wywiezionych z miasta nad Motławą po zakończeniu II wojny światowej. Jak stwierdził L. Pastusiak, rosyjski gość przyjął tę propozycję z życzliwym zainteresowaniem.

* * *

30 sierpnia 2002 r. marszałek Longin Pastusiak przyjął przewodniczącego Komitetu ds. Międzynarodowych Dumy Państwowej Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej, specjalnego przedstawiciela prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. Obwodu Kaliningradzkiego Dimitrija O. Rogozina.

W czasie spotkania marszałek L. Pastusiak zadeklarował otwartość i gotowość Polski do zacieśniania stosunków z Rosją. Marszałek przypomniał, że 29 sierpnia br. zakończył wizytę w Polsce - gość Senatu - Siergiej Mironow, z którym przeprowadzono wiele owocnych rozmów.

Przewodniczący Komitetu ds. Międzynarodowych Dumy Państwowej Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej Dimitrij O. Rogozin

D. Rogozin nawiązał do listu prezydenta Władimira Putina adresowanego do przywódców krajów Unii Europejskiej i deklaracji Rosji o wyborze europejskiej drogi rozwoju. Jak stwierdził Rogozin, Polska jest pomostem między Rosją i NATO, a polskie doświadczenia w negocjacjach z UE, mogą okazać się pomocne także Rosjanom. Rosja jest zainteresowana ożywieniem współpracy z Polską.

W czasie spotkania szczegółowo omówiono sprawę wymiany transgranicznej między Obwodem Kaliningradzkim i naszym krajem. D. Rogozin podkreślił, że rozmowy jakie przeprowadził podczas obecnej wizyty w Polsce, pozwoliły na znalezienie konkretnych rozwiązań, które nie naruszają polskich zobowiązań wobec UE, a jednocześnie umożliwiają utrzymanie i rozwijanie polsko-rosyjskich kontaktów trasgranicznych. 31 sierpnia te kreatywne rozwiązania zostaną przedstawione prezydentowi Putinowi.

Marszałek L. Pastusiak zapewnił, że wejście Polski do UE nie osłabi naszej współpracy z Rosją. Polska jest najważniejszym partnerem Obwodu Kaliningradzkiego w obrotach handlowych i tak ma pozostać.

Dążeniem Polski jest jak najszybsze wejście do unijnego systemu Schengen. Wiąże się to z koniecznością spełnienia określonych warunków. Polska - realizując przyjęte zobowiązania - zamierza wprowadzić wizy dla obywateli Rosji, ale mają być one łatwo dostępne, tanie, długoterminowe i wielokrotne.

Marszałek L. Pastusiak zapewnił, że stanowisko Polski, a także UE, jest w sprawie Kaliningradu elastyczne. 15 października, na zaproszenie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego odbędzie się w Brukseli spotkanie przewodniczących Izb parlamentów Polski, Litwy, Rosji oraz UE, gdzie także będzie omawiana sprawa Kaliningradu.

Rozmówcy podzielili pogląd, że po zmianach politycznych, jakie dokonały się w ostatnich latach w świecie, nadszedł czas na stworzenie nowej wizji Europy. Zadaniem parlamentów będzie wówczas dostosowanie europejskiego prawa do współczesności.

* * *

W dniach 2-7 września 2002 r. marszałek Longin Pastusiak, pełniący funkcję przewodniczącego stałej delegacji polskiego parlamentu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, przebywał wraz z delegacją zgromadzenia na Bałkanach.

W czasie wizytacji delegacja zapoznała się z sytuacją w Bośni, Hercegowinie i Kosowie oraz z działaniem międzynarodowych organizacji cywilnych i wojskowych na rzecz stabilizacji tego regionu.

Marszałek L. Pastusiak spotkał się z polskimi żołnierzami służącymi w międzynarodowych siłach stabilizacyjnych SFOR w Bośni oraz KFOR w Kosowie.

* * *

4 września 2002 r. wizytę w Senacie złożył premier Republiki Czeskiej Vladimir Szpidla. Gościa przyjął wicemarszałek Kazimierz Kutz.

Premier Republiki Czeskiej Vladimir Szpidla

Podczas spotkania wicemarszałek Senatu wyraził współczucie wszystkim, których dotknęła powódź w Czechach. Zapewnił, że Polacy solidaryzują się ze społeczeństwem czeskim i deklarują pomoc, gdy tylko będzie ona potrzebna.

Premier V. Szpidla podkreślił, że pomoc okazywana przez Polskę w usuwaniu skutków powodzi ma dla Czech duże znaczenie. Premier wyraził zadowolenie, że podczas obecnej wizyty w Polsce będzie miał okazję spotkać się z tymi, którzy udzielali Czechom pomocy.

Wicemarszałek K. Kutz zwrócił uwagę na potrzebę współpracy Śląska i północnych Czech. Rozmówcy byli zgodni, że wiele problemów obu krajów związanych z górnictwem i przemysłem stalowym trudno będzie rozwiązać bez współpracy. Zdaniem wicemarszałka i premiera, współdziałanie jest nieodzowne także w związku z wejściem Czech i Polski do UE.

Wicemarszałek K. Kutz podkreślił, że współpraca w ramach tworzącego i rozwijającego się euroregionu Słowacko-Czesko-Śląskiego wynika z potrzeby powrotu do dawnych, prawdziwych i ludzkich stosunków i stanowi dobrą prognozę dla przyszłej zintegrowanej Europy.

W czasie rozmowy poruszono również kwestię mniejszości polskiej w Czechach. Wicemarszałek omówił problemy związane z polskim szkolnictwem, a także zwrotu polskiego mienia.

Premier odniósł się do poruszonych w rozmowie spraw i zadeklarował gotowość pomocy w ich rozwiązaniu. V. Szpidla zapewnił również, że po wejściu w życie nowej ustawy o szkolnictwie przestaną istnieć problemy oświaty mniejszości narodowych.

* * *

W dniach 7 i 8 września 2002 r. na zaproszenie Forum Polonia, federacji skupiającej ponad 30 organizacji polonijnych, marszałek Longin Pastusiak przebywał w Wiedniu i uczestniczył w obchodach "Dni Polskich w Austrii" związanych z kolejną rocznicą Wiktorii Wiedeńskiej. Tegoroczne XI Dni Polskie odbywały się pod patronatem marszałka Senatu.

W swoim wystąpieniu podczas uroczystości na Kahlenbergu, gdzie odbyły się też tradycyjne dożynki, marszałek L. Pastusiak podkreślił, że Wiedeńska Wiktoria jest polskim wkładem w kształtowanie oblicza dzisiejszej Europy. Pielęgnowanie pamięci o tym zwycięstwie w Wiedniu ma aktualną międzynarodową wymowę. Uświadamia współczesnej Europie, że Polska zawsze czuła się jej częścią, że - w imię wartości, wspólnej przyszłości i braterstwa - broniła jej tożsamości.

"Dziś uroczystości rocznicowe nabrały nowego wymiaru. Cieszę się, że Polonia austriacka chce przypomnieć samej sobie, ale także - a może przede wszystkim - braciom Austriakom naszą kulturę, pokazać dzisiejszą, znowu niepodległą, polską rzeczywistość" - stwierdził marszałek Senatu.

W ambasadzie polskiej w Wiedniu marszałek L. Pastusiak spotkał się z przedstawicielami wszystkich organizacji polonijnych w Austrii. Odbyło się też spotkanie z zarządem Forum Polonii. Przedstawiciele forum przedstawili program działania federacji oraz sprawy środowiska.

Podczas pobytu w Wiedniu marszałek L. Pastusiak złożył również wizytę przewodniczącemu Bundesratu Ludwigowi Bieringerowi.

Przewodniczący Bundesratu podziękował marszałkowi Senatu za okazane współczucie i deklarację solidarności z poszkodowanymi w czasie powodzi w Austrii.

W rozmowie z przewodniczącym Bundesratu marszałek podniósł - nie załatwioną, a postulowaną przez Polonię - sprawę uznania społeczności polskiej za grupę narodowościową. L. Bieringer przyrzekł interwencję w tej sprawie.

* * *

12 września 2002 r. marszałek Longin Pastusiak przyjął przebywającego w Polsce członka Komisji Europejskiej ds. rolnictwa, rozwoju wsi i rybołówstwa Franza Fischlera.

W czasie spotkania marszałek wyraził przekonanie, że w referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej większość Polaków opowie się za integracją. Marszałek wyraził też optymizm co do możliwości osiągnięcia kompromisu w negocjacjach dotyczących rolnictwa.

Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa, rozwoju wsi i rybołówstwa Franz Fischler

Podczas rozmowy poruszono kwestię dopłat bezpośrednich dla rolników, a także inne problemy. Marszałek L. Pastusiak zwrócił uwagę, że wszelkie negocjacje powinny być zakończone przed szczytem Unii w Kopenhadze, zaplanowanym na połowę grudnia br., tak by nie zabrakło czasu na zawarcie niezbędnych kompromisów.

Komisarz F. Fischler podkreślił, że nie ma wspólnej opinii państw Unii Europejskiej odnośnie dopłat bezpośrednich, a niektóre z państw "piętnastki" stoją na stanowisku, że Komisja Europejska zaproponowała zbyt wiele w rozmowach z państwami kandydującymi. Zdaniem F. Fischlera, w negocjacjach potrzebny jest realizm i dzieje się źle, jeśli rozbudzane są nadmierne oczekiwania. Komisarz UE wyraził także przekonanie, że pozostanie Polski poza Unią byłoby stratą dla polskiego rolnictwa.

Marszałek L. Pastusiak zwrócił uwagę, że w Polsce realizowany jest bogatszy program edukacyjny na temat korzyści wynikających z poszerzenia Unii niż w krajach "piętnastki".

* * *

14 września 2002 r. w Cierlicku na Zaolziu (Republika Czeska), z udziałem marszałka Longina Pastusiaka oraz przewodniczącego Senatu Republiki Czech Petra Pitharta, odbyły się uroczystości 70. rocznicy śmierci polskich lotników Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury.

Po mszy polowej pod pomnikiem upamiętniającym miejsce wypadku odbył się apel poległych. Złożono wieńce i kwiaty. W wystąpieniach marszałkowie P. Pithart i L. Pastusiak podkreślili, że Cierlicko jako miejsce tragedii polskich pilotów stało się symbolem przyjaźni polsko-czeskiej.

W swoim wystąpieniu marszałek L. Pastusiak stwierdził m.in.: "Żwirko i Wigura pokonali w przestworzach granice Europy już 70 lat temu. Dziś usiłujemy dokonać podobnej rzeczy na ziemi; Polska, podobnie jak Czechy, dąży przecież do Unii Europejskiej, która oznacza mniej granic, więcej wolności, więcej możliwości do zrealizowania swych pragnień. Wierzę, że za przykładem polskich lotników nie zabraknie nam odwagi na tej drodze i doprowadzimy to historyczne przedsięwzięcie do końca".

W Cierlicku, w siedzibie koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, marszałkowie L. Pastusiak i P. Pithart zwiedzili wystawę i izbę pamięci poświęconą F. Żwirce i S. Wigurze oraz dokonali wpisu do księgi pamiątkowej.

W Konsulacie Generalnym RP w Ostrawie odbyło się spotkanie marszałka Senatu z przedstawicielami polskiej mniejszości narodowej na Śląsku Cieszyńskim. Prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej Józef Szymeczek przedstawił problemy polskiej mniejszości. Zwracając się do zebranych, marszałek L. Pastusiak wyraził przekonanie, iż ogromny, wypracowany przez pokolenia dorobek Polaków mieszkających na Zaolziu przejmą młodzi, aby nie tylko go utrzymać, ale i pomnożyć, dając tym samym wyraz przywiązania do polskości i historycznych losów Polaków na tej ziemi. Marszałek złożył przedstawicielom czeskiej Polonii wyrazy głębokiej wdzięczności za to, że będąc lojalnymi obywatelami tego kraju, potrafią kultywować obyczaje i podtrzymywać narodowe tradycje i utrzymują więź z Polską.

Podczas spotkania marszałek L. Pastusiak poinformował o decyzji Senatu RP w sprawie pomocy powodzianom w Czechach. Za pośrednictwem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" oraz Polskiej Misji Medycznej Senat ze swoich środków przekazał na pomoc medyczną i socjalną 149 tys. zł. Część tej kwoty otrzyma Klub Polski w Pradze, który znacznie ucierpiał w czasie niedawnej powodzi.

W Czeskim Cieszynie marszałek L. Pastusiak spotkał się dyrekcją i aktorami polskiego teatru. Marszałkowie polskiego i czeskiego Senatu obejrzeli premierę sztuki Francisa Vrbera "Kolacja dla głupca" wystawioną przez Scenę Polskiego Teatru.

W czasie dwustronnych rozmów z udziałem P. Pitharta i czeskich senatorów omówiono sytuację międzynarodową, w tym kwestie związane z rozszerzeniem NATO. Marszałek Senatu przedstawił stanowisko Polski w sprawie Obwodu Kaliningradzkiego. Postanowiono zacieśnić współpracę Senatów obu krajów, w tym zwłaszcza w pracach Konwentu Europejskiego.

L. Pastusiak i P. Pithart wzięli także udział w otwarciu Dnia NATO w Ostrawie, podczas którego odbyła się wystawa sprzętu wojskowego oraz pokazy techniki, jaką dysponują wojsko, policja, strażacy i siły specjalne.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment