Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzednia część dokumentu, następny fragment


Informację w związku z oświadczeniem senatora Tadeusza Bartosa, złożonym na 20. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 18), przekazał Minister Skarbu Państwa:

Warszawa, 2002.08.12

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z oświadczeniem złożonym przez senatora Tadeusza Bartosa na 20. posiedzeniu Senatu w dniu 5 lipca 2002 roku, przekazanym przy piśmie znak: LP/043/241/02/V z dnia 10 lipca br., w sprawie produkcji i dystrybucji części zamiennych do ciągników URSUS, po zapoznaniu się z istotnymi faktami dotyczącymi podejmowanych przez Zarząd ZPC URSUS S.A. i Zarząd Fabryki Ciągników sp. z o.o. działań zwalczających nieuczciwą konkurencję w produkcji i dystrybucji części zamiennych do ciągników marki URSUS, przedstawiam co następuje:

Spółka ZPC URSUS S.A. powstała w 1998 roku w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego. Akcjonariuszami Spółki są: Skarb Państwa - 45%, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. - 24% i drobni akcjonariusze - pracownicy i byli wierzyciele Spółki. Fabryka Ciągników URSUS sp. z o.o. jest jednoosobową spółką ZPC URSUS S.A., w której Skarb Państwa nie posiada żadnych udziałów.

Odnosząc się do zarzutów stawianych przez niektórych producentów i dystrybutorów części zamiennych do ciągników URSUS, w związku z podjęciem przez ZPC URSUS S.A. i jego spółki zależne działań prawnych przeciwko nieuczciwej konkurencji, wyjaśniam, że odpowiednie znaki towarowe i patenty związane z produkcją ciągników i części zamiennych należące do Fabryki Ciągników URSUS sp. z o.o. i ZPC URSUS S.A., zarejestrowane w Urzędzie Patentowym, upoważniają te spółki do podejmowania działań zmierzających do ochrony posiadanych praw.

Według przedstawianych przez ZPC URSUS S.A. dokumentów, nagminnie nadużywane są prawa Ursusa do chronienia znaków towarowych używanych bez zgody Ursusa w reklamach, informacjach handlowych, na opakowaniach a nawet na samych wyrobach. Kolejnym powszechnie stosowanym nadużyciem, wskazywanym przez URSUS, jest używanie przez niektórych producentów i dystrybutorów części, systemu numeracji katalogowej części zamiennych, który należy do Ursusa. Producenci i dystrybutorzy części zamiennych do ciągników URSUS, mają prawo posługiwać się powyższymi oznaczeniami, po uzyskaniu stosownej zgody ich właściciela (ZPC URSUS S.A., FC URSUS sp. z o.o.), zgodnie z wymogami ustawy o prawie własności przemysłowej i ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Przepisy wymienionych ustaw dają możliwość podejmowania odpowiednich czynności prawnych przez właściciela licencji.

Zgodnie z danymi GUS i Ministerstwa Rolnictwa obecnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 1.107.500 ciągników marki URSUS, przy czym około 15.000 ciągników URSUS jest w eksploatacji bez aktualnej rejestracji. Stwarza to ogromny rynek części zamiennych, którego wartość szacowana jest na 800 milionów złotych rocznie. Dlatego też wielu producentów i dystrybutorów dokonując czynów nieuczciwej konkurencji od lat wykorzystuje bezprawnie markę URSUSA, jego znaki towarowe, patenty i dokumentację techniczną. W latach 90-tych miały miejsce, według dokumentów ZPC URSUS S.A., fakty nielegalnego kopiowania dokumentacji technicznej i wyprowadzania z fabryki oprzyrządowania produkcyjnego. W ten sposób produkcją części zamiennych zaczęły się zajmować różne podmioty, nie posiadające odpowiedniej bazy technicznej. Zakłady te z reguły odtwarzały tylko zewnętrzne cechy produkowanych części zamiennych, nie zachowując norm technicznych dotyczących jakości materiałów, dokładności obróbki i innych.

W działaniach swych, oprócz oczywistych przypadków nadużywania znaków towarowych, producenci i dystrybutorzy używają numeru katalogowego części Ursusa, oznaczając nim nieoryginalne wyroby. System numeracji tworzony przez dziesiątki lat przez Ursus opiera się na numerze rysunku technicznego danej części i zakodowany w nim jest m.in. materiał z jakiego część została wyprodukowana, rodzaj obróbki mechanicznej, termicznej i chemicznej, typ ciągnika i nazwa części. Używanie znaku jako identyfikatora danej części, której jakość nie odpowiada normom Ursusa jest - w opinii prawnej prezentowanej przez ZPC URSUS S.A. - formą podszywania się lub kopiowania, czyli wyczerpuje znamiona czynów nieuczciwej konkurencji.

Dlatego też URSUS podjął działania zmierzające do prawnego uporządkowania rynku części zamiennych, co w konsekwencji służyć ma zadowoleniu konsumenta, nie narażanego na nieświadome zakupy nieoryginalnych części i dodatkowe koszty. Przedsiębiorcy, którzy w przeszłości prowadzili praktyki nieuczciwej konkurencji wobec URSUSA, muszą liczyć się ze skutkami tej praktyki i działań URSUSA zmierzających do uzyskania odszkodowań za czyny nieuczciwej konkurencji. Wolą wyrażaną przez Zarząd ZPC URSUS S.A. jest zapewnienie i dochodzenie ochrony słusznych jego praw, czy to w drodze sądowej czy to w drodze pozasądowych ugód. Wszystkie podejmowane przez Zarząd ZPC URSUS S.A. działania w tym zakresie, zgodne z prawem, uzyskają pełne moje poparcie.

Z wyrazami szacunku

MINISTER

Wiesław Kaczmarek

* * *

Minister Spraw Zagranicznych przekazał odpowiedź na oświadczenie senatorów Jerzego Suchańskiego, Ryszarda Sławińskiego, Jerzego Adamskiego, Tadeusza Bartosa i Alicji Stradomskiej, złożone na 21. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 19):

Warszawa, 12 sierpnia 2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z oświadczeniem złożonym podczas 21 posiedzenia Senatu RP w dniu 18.07.2002 r. przez senatorów: Jerzego Suchańskiego, Ryszarda Sławińskiego, Jerzego Adamskiego, Tadeusza Bartosa i Alicję Stradomską, odpowiadając z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów pragnę wyjaśnić co następuje:

Łączę wyrazy szacunku

* * *

Sekretarz Komitetu Integracji Europejskiej, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Jana Szafrańca, złożone na 19. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 17):

Warszawa, 12 sierpnia 2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odniesieniu do oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Jana Szafrańca podczas 19 posiedzenia Senatu RP w dniu 21 czerwca br., skierowanego do Sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej oraz sformułowanych w nim pytań dotyczących stanowiska rządu polskiego w sprawie propozycji Komisji dotyczącej badań naukowych prowadzonych w Unii Europejskiej, pragnę przedstawić następującą odpowiedź.

Interpelacja dotyczy propozycji Komisji w sprawie Szóstego Programu Ramowego w dziedzinie badań i rozwoju technologicznego, przyjętej w dniu 21 lutego 2001 r. (COM(2001)94) oraz szczegółowych programów wdrażających Szósty Program Ramowy z dnia 30 maja 2001 r. (COM(2001)279). W dniu 14 listopada 2001 r. odbyło się ich pierwsze czytanie w Parlamencie Europejskim, zaś w dniu 28 stycznia 2002 r. Rada przyjęła wspólne stanowisko w tej sprawie.

Następnie pragnę zaznaczyć, że nie istnieją przepisy wspólnotowe, które nakładałyby na państwa członkowskie obowiązek prowadzenia określonej polityki naukowo-badawczej. Zgodnie z art. 163.1 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, Wspólnota ma na celu wzmacnianie podstaw naukowych i technologicznych przemysłu Wspólnoty i sprzyjanie rozwojowi jego konkurencyjności międzynarodowej, jak również promowanie działalności badawczej uznanej za niezbędną na podstawie innych rozdziałów niniejszego Traktatu.

Zgodnie z art. 165.1, Wspólnota i państwa członkowskie koordynują swoje działania w zakresie badań i rozwoju technologicznego, dla zapewnienia wzajemnej spójności polityk krajowych z polityką wspólnotową.

O wielostronnym programie ramowym, w którym ujęte są wszystkie działania Wspólnoty, uchwalany przez Radę, mowa jest w art. 166 TWE. Zgodnie z tym artykułem, Program ramowy:

- ustala cele naukowe i technologiczne, które mają być osiągnięte przez działania przewidziane w art. 164 oraz priorytety, które się z nim wiążą,

- wskazuje ogólne kierunki tych działań,

- ustala ogólną maksymalną kwotę oraz sposoby udziału finansowego Wspólnoty w programie ramowym, jak również odpowiednie udziały częściowe w każdym przewidzianym działaniu.

Należy zauważyć również, że do roku 2002 obowiązuje Piąty Program Ramowy Badań, Rozwoju Technicznego i Prezentacji Unii Europejskiej (5PR), do którego Polska już w maju 1997 roku zgłosiła zamiar przystąpienia. Z polskiej strony jednostką odpowiedzialną jest Komitet Badań Naukowych. Nieformalne rozmowy prowadzone przez delegację Komitetu Badań Naukowych z przedstawicielami Dyrekcji Generalnej XII Komisji Europejskiej od grudnia 1997 r. do września 1998 r. doprowadziły do porozumienia w tej sprawie, które miało charakter decyzji Rady Stowarzyszenia UE - RP.

Przystąpienie do 5PR i uzyskanie przez polskie placówki naukowo-badawcze i przedsiębiorstwa prawa do udziału we wszystkich programach i do otrzymywania pomocy finansowej na realizację projektów wiązało się z koniecznością wpłacenia przez KBN składki do budżetu 5PR, w związku z czym Komitetowi zależało na uczestnictwie jak największej liczby polskich instytucji w zatwierdzonych projektach. Należy jednak podkreślić, że równie ważne jak otrzymanie środków na badania z budżetu 5PR było zdobycie przez nasze instytucje praktycznych doświadczeń, które pozwolą im skutecznie rywalizować o ogromne unijne środki przeznaczone na Badania i Rozwój Techniczny (BRT), gdy Polska zostanie członkiem UE, oraz uzyskanie wyników mogących w istotny sposób przyczynić się do dalszego rozwoju gospodarczego naszego kraju. Korzyści płynące z efektów współpracy z silnymi ośrodkami naukowymi i technicznymi będą miały znacznie większą uwagę niż same fundusze przekazane przez UE na wykonywane w Polsce prace BRT.

Jednocześnie, zgodnie z priorytetem 17.1 Narodowego Programu Przygotowania Polski do Członkostwa, docelowym działaniem jest wzrost efektywności uczestnictwa Polski w Piątym Programie Ramowym Badań, Rozwoju Technicznego i Prezentacji WE (5PR, 1998-2002).

Należy zauważyć, że 5 Program Ramowy nie wspiera badań naukowych jako takich. Poprzez ten program finansowane są prace, które mają służyć realizacji strategicznych celów Unii Europejskiej w zakresie gospodarczym, politycznym i społecznym. Cele te definiowane są przez Radę Unii Europejskiej na podstawie propozycji Komisji Europejskiej oraz opinii Parlamentu Europejskiego. Badania nie służące realizacji strategicznych celów Unii Europejskiej nakreślonych w 5 Programie Ramowym nie mają szans uzyskania finansowania z tego programu bez względu na temat badań, ich poziom oraz reputację prowadzących te badania uczonych.

Szósty Europejski Program Ramowy Badań i Rozwoju Technicznego (6PR) jest głównym instrumentem służącym wykreowaniu Europejskiej Przestrzeni Badawczej (the European Research Area). W decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie 6PR, art. 3 przewiduje, że wszelkie badania realizowane w 6PR muszą być prowadzone w zgodzie z fundamentalnymi zasadami etycznymi. Projekt tego Programu różni się od poprzednich zamierzeniami, zakresem i sposobem jego wdrożenia. Celem Programu jest większe skoncentrowanie się na problemach ważnych w skali Europy (mniejsza liczba priorytetów badawczych przy zwiększonym ich finansowaniu, lepsza integracja wysiłków naukowców poprzez uproszczenie procedur realizacji 6PR i udoskonalone partnerstwo między różnymi aktorami Europejskiej Przestrzeni Badawczej). Tak sformułowany cel jest rezultatem intensywnych poprzedzających konsultacji z naukowymi i przemysłowymi środowiskami oraz z władzami społeczeństw na różnych poziomach.

Struktura 6PR została utworzona zgodnie z jego podstawowymi zasadami:

i dotyczy trzech głównych dziedzin działalności:

- integracja badań (priorytety tematyczne i współpraca międzynarodowa)

- budowanie Europejskiej Przestrzeni Badawczej

- umacnianie podstaw Europejskiej Przestrzeni Badawczej

Priorytety tematyczne obejmują następujące zagadnienia:

- genomika i biotechnologia dla zdrowia,

- techniki społeczeństwa informatycznego,

- nanotechnologie, inteligentne materiały, nowe procesy produkcyjne,

- aeronautyka i przestrzeń kosmiczna,

- jakość i bezpieczeństwo żywności,

- zrównoważony rozwój, zmiany globalne i ekosystemy,

- obywatele i system rządzenia w europejskim społeczeństwie tworzonym na fundamencie wiedzy.

Reasumując, w 5PR Unii Europejskiej pewne rodzaje badań nie są finansowane z przyczyn etycznych (np. badania nad technikami klonowania do celów reprodukcyjnych lub terapeutycznych). Można zatem spodziewać się, że Komisja Europejska nadal będzie oceniać projekty badawcze z punktu widzenia etyki, i że te badania, które wykorzystują zarodki ludzkie, nie będą zatwierdzone do realizacji. Należy jednak poczekać na przyjęcie programu szczegółowego Focusing and Integrating Community Research, a zwłaszcza jego programu pracy, w którym być może znajdzie się zapis na temat rodzajów badań wykluczonych z finansowania z budżetu 6PR.

Jednocześnie pragnę poinformować Pana Marszałka, że obszar negocjacyjny "Nauka i badania" został tymczasowo zamknięty jeszcze w 1998 roku. W stanowisku negocjacyjnym stwierdzono, że Polska w pełni podziela założenia, priorytety i cele polityki wspólnotowej w obszarze "Nauka i badania". Strona polska akceptuje w pełni acquis i nie zgłasza problemów negocjacyjnych w omawianym obszarze. Ze względu na charakter aktów prawnych stanowiących acquis communautaire nie ma potrzeby podjęcia przez stronę polską działań dostosowawczych ani występowania o derogacje lub okresy przejściowe. Akty te nie mają bezpośrednich odpowiedników w systemie prawa polskiego i nie są sprzeczne z tym systemem.

Z poważaniem i wyrazami szacunku

Z up. Sekretarza Komitetu

Integracji Europejskiej

PODSEKRETARZ STANU

Jarosław Pietras

* * *

Informację w związku z oświadczeniem senatorów Wiesławy Sadowskiej i Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 21. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 19), przekazał Minister Finansów:

Warszawa, 2002-08-14

Pan
Ryszard Jarzembowski
Wicemarszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

Odpowiadając na pismo z dnia 23 lipca br. (znak: RJ/043/263/02/V), przy którym został przekazany tekst oświadczenia złożonego przez senatorów: Panią Wiesławę Sadowską oraz Pana Zbigniewa Gołąbka na 21 posiedzeniu Senatu w dniu 18 lipca 2002 r. uprzejmie wyjaśniam, iż przedstawione w oświadczeniu sugestie sfinansowania budowy drogi E 77 na odcinku od Białobrzegów do Jedlińska były rozważane przez Ministerstwo Finansów w kwietniu br. w wyniku otrzymania propozycji przedsiębiorców radomskich przy piśmie Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pana Marka Wikińskiego. W załączeniu przekazuję kopię udzielonej odpowiedzi.

Ponadto uwzględniając przepisy ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 1999 r. Nr 82, poz. 928 z późniejszymi zmianami) oraz aktów wykonawczych do niej, uprzejmie wyjaśniam, iż kwestie dotyczące budowy, modernizacji, utrzymania i ochrony dróg publicznych, w tym autostrad należą do właściwości Ministra Infrastruktury.

Biorąc dodatkowo pod uwagę, że w Ministerstwie Infrastruktury opracowano projekty ustaw o budowie i eksploatacji dróg krajowych oraz ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych - wydaje się, że niezbędne jest aby w przedmiotowej sprawie wypowiedział się Minister Infrastruktury.

Z wyrazami szacunku

Z upoważnienia Ministra Finansów

SEKRETARZ STANU

Halina Wasilewska-Trenkner

* * *

Informację w związku z oświadczeniem senatora Adama Bieli, złożonym na 22. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 19), przekazał Minister Skarbu Państwa:

Warszawa, 14.08.2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W związku z oświadczeniem Pana Senatora Adama Bieli złożonym w dniu 24 lipca 2002 r. i poruszanymi w nim problemami, wyjaśniam, co następuje:

Ad.1. Zgodnie z art. 4 pkt 3 Ustawy z dnia 26 sierpnia 1994 r. o regulacji rynku cukru i przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym, producenci cukru mogą zbywać prawa do przyznanych limitów [...] lub ich części Spółkom Cukrowym lub producentom cukru.

W sytuacji kiedy dana cukrownia nie mogła wykorzystać przyznanego jej przez odpowiednią Spółkę Cukrową limitu, z powodu niedoborów surowca w niektórych rejonach plantacyjnych, Zarządy Cukrowni mogły podejmować decyzję o sprzedaży części limitu innym producentom cukru na podstawie dwustronnych umów. O wyborze nabywcy części limitu decydował jedynie Zarząd danej cukrowni.

Wtórny obrót limitem cukru nie mógł wpłynąć na sytuację na rynku cukru, ponieważ nie powoduje przyrostu produkcji cukru.

Ad.2. Odnosząc się do pytania dotyczącego pakietu inwestycyjnego z umowy sprzedaży grupy kalisko-konińskiej, należy stwierdzić, że umowa została zawarta pomiędzy Poznańsko-Pomorską Spółką Cukrową S.A. i inwestorem Pfeifer&Langen, a w związku z tym Minister Skarbu Państwa nie jest stroną umowy, zatem nie może prowadzić negocjacji w zakresie zmiany umowy.

Ad.3. W sprawie Cukrowni Przeworsk S.A. należy podkreślić, że z chwilą ogłoszenia przez sąd upadłości Cukrowni (9 lipca 2002 r.), zarządzanie majątkiem cukrowni należy do syndyka masy upadłościowej. Sposób zaspokojenia wierzycieli, w tym Lubelsko-Małopolskiej Spółki Cukrowej S.A., określają przepisy prawa upadłościowego.

Należy przy tym rozróżnić sprawy dotyczące majątku upadłej Spółki i prawo akcjonariusza do rozporządzania akcjami.

Minister Skarbu Państwa może wspierać działania syndyka w jego staraniach zmierzających do najkorzystniejszego sposobu likwidacji masy upadłościowej poprzez sprzedaż przedsiębiorstwa w całości.

Ad.4. Nawiązując do pytania w sprawie Cukrowni Pruszcz S.A., należy wyjaśnić, że Walne Zgromadzenie akcjonariuszy Cukrowni Pruszcz, na którym Poznańsko-Pomorska Spółka Cukrowa S.A. posiada 51% głosów, Skarb Państwa 49%, w dniu 27 maja 2002 r. udzieliło absolutorium byłemu Prezesowi Cukrowni, oceniając jego pracę w roku obrotowym 2000/2001. Natomiast ocena pracy byłego Prezesa w roku obrotowym 2001/2002 będzie przedmiotem analizy i wnikliwej oceny po zakończeniu roku obrotowego 2001/2002.

Ad.5. W kwestii związków cukrowni i Spółek Cukrowni z firmą Halex, informuję, że Minister Skarbu Państwa, jako akcjonariusz cukrowni nie dysponuje wiedzą na temat powiązań Cukrowni z poszczególnymi partnerami handlowymi. Bezpośredni nadzór nad działalnością Spółek mają Rady Nadzorcze. W związku z tym Ministerstwo Skarbu Państwa wystąpiło do organów spółek z prośbą o analizę powiązań gospodarczych Cukrowni z firmą Halex.

Ad.6. Podpisana w dniu 15 listopada 2000 r. Umowa sprzedaży akcji Śląskiej Spółki Cukrowej S.A. (zgodnie z jej postanowieniami) weszła w życie w dniu jej podpisania, przy czym przeniesienie własności akcji oraz płatność za akcje miały nastąpić po spełnieniu się kilku warunków zawartych w umowie.

Jednym z podstawowych warunków, od którego spełnienia uzależnione było wyznaczenie dnia zamknięcia transakcji (wpłacenie przez Inwestora ceny zakupu i w zamian za to przekazanie Inwestorowi odcinka zbiorowego akcji Śląskiej Spółki Cukrowej S.A.) było uzyskanie przez inwestora zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na nabycie akcji Śląskiej Spółki Cukrowej S.A. na podstawie przepisów ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

Powyższa sprawa została rozstrzygnięta dopiero w dniu 7 listopada 2001 r. przez NSA i ostatecznie zamknięta 23 listopada 2001 r. Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o umorzeniu postępowania w sprawie nabycia przez Saint Louis Sucre International S.A.S. 95% akcji Śląskiej Spółki Cukrowej S.A. Wobec tak wydanego wyroku NSA powstało pytanie czy podpisana w dniu 15 listopada 2000 r. Umowa była ważna (przy tak sformułowanych warunkach), a jeśli tak to czy nadal obowiązuje i w związku z tym czy Inwestor ma prawo, aby skutecznie żądać wydania akcji spółki.

Żądanie Inwestora zostało określone w pozwie złożonym do Sądu Okręgowego w Warszawie w dniu 14 lipca 2001 r. gdzie firma Saint Louis Sucre International S.A.S. wystąpiła o nakazanie złożenia przez Skarb Państwa oświadczeń woli o przeniesienie własności akcji Śląskiej Spółki Cukrowej S.A. przez Skarb Państwa na rzecz SLS International S.A.S., poprzez nakazanie wydania odcinka zbiorowego akcji Śląskiej Spółki Cukrowej S.A., oraz o zabezpieczenie powództwa.

Sąd Okręgowy w Warszawie w dniu 20 sierpnia 2001 r. wydał Postanowienie o zabezpieczeniu powództwa poprzez zakazanie Skarbowi Państwa rozporządzania i jakiegokolwiek dysponowania akcjami Śląskiej Spółki Cukrowej S.A.

W związku z powyższym Minister Skarbu Państwa dnia 10.01.2002 r. złożył wniosek w Sądzie Okręgowym w Warszawie o zawieszenie prowadzonego postępowania w sprawie z powództwa Saint Louis Sucre International S.A.S. o wykonanie umowy sprzedaży akcji Śląskiej Spółki Cukrowej S.A. zawartej dnia 15.11.2000 r.

Jednocześnie dnia 10.01.2002 r. Minister Skarbu Państwa złożył w ww. Sądzie Pozew o ustalenie czy strony zawartej umowy prywatyzacyjnej są wzajemnie zobowiązane do wykonania tej umowy.

MINISTER SKARBU PAŃSTWA

z up. SEKRETARZ STANU

Małgorzata Ostrowska

* * *

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych przekazał odpowiedź na oświadczenie senator Genowefy Grabowskiej, złożone na 22. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 19):

Warszawa, 14 sierpnia 2002 r.

Pani
Jolanta Danielak
Wicemarszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W odpowiedzi na Pani pismo z dnia 29 lipca 2002 r. w sprawie oświadczenia złożonego przez senator Genowefę Grabowską podczas 22 posiedzenia Senatu RP w dniu 24 lipca 2002 roku, przesyłam w załączeniu stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych w przedmiotowej sprawie:

- W dniu 5 lipca br. Departament Konsularny i Polonii przekazał skargi Panów Walusia i Czarnoty do Ambasady RP w Tel Avivie w celu podjęcia przez placówkę czynności wyjaśniających okoliczności nagannego potraktowania polskich turystów przez izraelskie służby imigracyjne oraz wystąpienia do miejscowych władz z notą protestacyjną;

- W okresie ostatnich kilku miesięcy przypadki radykalnych, a czasem wręcz brutalnych interwencji izraelskich służb imigracyjnych wobec polskich obywateli, którym odmówiono możliwości wjazdu na teren Izraela, przybrały niepokojący wymiar. Również często absurdalne powody tych odmów, podawane przez miejscowe władze (np. zarzut zamiaru uprawiania prostytucji przez kilkunastoletnie dziewczynki udające się do Izraela na wakacje) skłoniły Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP do podjęcia zdecydowanych kroków w celu wyeliminowania tych potencjalnych zagrożeń, jakie powyższa sytuacja niesie dla ruchu osobowego między Polską a Izraelem;

- Dotychczasowe procedury polegające na przekazywaniu odpowiednim izraelskim władzom notofikowanych, oficjalnych protestów nie przyniosły spodziewanych rezultatów. Przesyłane tą drogą przez Ambasadę RP skargi obywateli polskich pozostawały bez odpowiedzi ze strony izraelskiego MSZ. Dopiero podjęte osobiście przez Pana Ambasadora M. Kozłowskiego, energiczne interwencje bezpośrednio u ministrów Spraw Zagranicznych i Spraw Wewnętrznych Izraela oraz intensywne kontakty z przedstawicielami parlamentu i miejscowych mediów sprawiły, że od kilku tygodni możemy mówić o pewnej poprawie sytuacji. Z informacji posiadanych przez Ambasadę wynika, że w ciągu ostatnich 3 tygodni zdecydowanie zmniejszyła się ilość Polaków, którym odmówiono zgody na wjazd do Izraela. Nie wpłynęła również żadna skarga na postępowanie tamtejszych władz imigracyjnych;

- Planowane jest spotkanie ambasadora Kozłowskiego z premierem Sharonem, podczas którego strona polska przedstawi sytuację i będzie nalegała na podjęcie przez władze izraelskie działań zmierzających do uniknięcia potencjalnych konfliktów związanych z utrudnieniami w ruchu osobowym. Jak wynika bowiem również z deklaracji polityków izraelskich, obydwu stronom zależy na wyeliminowaniu takich sytuacji, które mogłyby negatywnie rzutować na bardzo dobrze rozwijające się kontakty na wszystkich pozostałych płaszczyznach;

- Ze swojej strony, korzystając z okazji przyjazdu do Warszawy, pod koniec br. delegacji izraelskiej z dyrektorem generalnym Ministerstwa Turystyki na czele, podniosę sprawę niewłaściwego traktowania polskich obywateli przez służby graniczne Izraela, w trakcie planowanego mojego spotkania z tą delegacją.

Pragnę zapewnić, że powyższa kwestia pozostanie przedmiotem stałej troski Ministerstwa Spraw Zagranicznych i ambasady RP w Tel Avivie.

Z poważaniem

Sławomir Dąbrowa

* * *

Minister Gospodarki przekazał odpowiedź na oświadczenie senatorów Wiesławy Sadowskiej i Zbigniewa Gołąbka, złożone na 21. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 19):

Warszawa, 2002-08-20

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

Odpowiadając na nadesłane przy piśmie znak: RJ/043/270/02/V z dnia 23.07.2002 r. oświadczenie złożone przez senatorów Panią Wiesławę Sadowską i Pana Zbigniewa Gołąbka w sprawie ochrony krajowego rynku skór i wyrobów skórzanych, przedstawiam co następuje:

Na wstępie pragnę zaznaczyć, że Minister Gospodarki zgodnie ze swoimi uprawnieniami przeciwdziała nieuczciwym praktykom handlowym w oparciu o pakiet ustaw okołocelnych tj.:

- zwiększenie zakresu kontroli celnej dotyczącej importu ww. wyrobów;

- podejmowanie działań kontrolnych na różnych etapach kontroli celnej;

- pełną koordynację działań jednostek organizacyjnych w urzędach celnych;

- zobligowanie organów celnych do dokonywania szczególnie wnikliwej analizy zgłoszeń celnych wraz z bieżącą ich weryfikacją oraz przeprowadzenia możliwie w każdym przypadku całkowitej rewizji celnej zgłaszanych towarów.

W toku współpracy z Polską Izbą Przemysłu Skórzanego urzędy celne otrzymały tzw. tabele orientacyjne wartości obuwia.

- kontynuację komputeryzacji podległych placówek celnych w celu usprawnienia monitoringu obrotu towarowego z zagranicą poprzez opracowywanie i wprowadzanie następujących projektów informatycznych:

- systemu wspomagania przetwarzania danych zawartych w zgłoszeniach celnych SAD CELINA,

- ogólnopolskiego systemu wspomagania procesu zarządzania i informowania kierownictwa o wybranych wskaźnikach analitycznych CELESTA,

- Nowego Skomputeryzowanego Systemu Tranzytu NCTS.

Przewidywany termin pełnego wdrożenia przedmiotowych systemów zaplanowano na połowę 2003 r.

Zasady opodatkowania podatkiem VAT oraz podatkiem akcyzowym określa ustawa z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym oraz przepisy wykonawcze. Zgodnie z wymienioną ustawą jedynie skóry futrzane zwierząt szlachetnych oraz wyroby z tych skór są wyrobem akcyzowym, pozostałe skóry i wyroby z tych skór nie podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Ponadto zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2001 r. w sprawie wykazu towarów do celów poboru podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego w imporcie (Dz. U. Nr 155, poz. 1814 z późn. zm.) skóry świńskie objęte kodem PCN 4103 30 000 objęte są stawką podatku VAT w wysokości 3%, a nie jak podano w piśmie stawką 22%.

Z informacji przekazanej przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że problem złej jakości obuwia, w tym m.in. naruszeń prawa w zakresie znakowania obuwia, jest znany Urzędowi oraz inspekcji Handlowej od dawna. Buty stanowią na rynku polskim produkt o wysokim wskaźniku wadliwości oraz najwyższej liczbie reklamacji odrzucanych przez przedsiębiorców w sposób nieuzasadniony. Zła sytuacja w tym zakresie dotyczy butów pochodzenia krajowego i z importu. Z tego względu rynek obuwia corocznie stanowi przedmiot kontroli Inspekcji Handlowej. W bieżącym roku przeprowadzone kontrole wskazały niepokojąco wysoki odsetek obuwia źle oznakowanego, 57,5% obuwia importowanego posiadało uchybienia w tym zakresie, a w przypadku obuwia dla dzieci do lat 10 odsetek ten wyniósł 75,2%. W wyniku kontroli wstrzymano wprowadzenie do obrotu obuwia o wartości 1.119 tys. zł, przeceniono i przeklasyfikowano obuwie o wartości 58,36 tys. zł, a obuwie o wartości 22,3 tys. zł zwrócono do dostawców. Prócz tego 33 osoby ukarano grzywnami nałożonymi w drodze mandatu karnego w łącznej kwocie 6,64 tys. zł oraz skierowano wnioski do sądów o ukaranie nierzetelnych sprzedawców. Działania kontrolne dotyczące obuwia będą kontynuowane.

Odnosząc się do kwestii związanych z wprowadzaniem do obrotu handlowego rękawic ochronnych uprzejmie informuję zarówno produkowane w kraju jak i importowane z zagranicy podlegają obowiązkowi certyfikacji na znak bezpieczeństwa i oznaczania tym znakiem. W tym przypadku przestrzeganie obowiązków w zakresie certyfikacji jest także przedmiotem systematycznych kontroli Inspekcji Handlowej i w przypadku naruszeń stosowana jest sankcja ekonomiczna w wysokości 100% sumy uzyskanej ze sprzedaży zakwestionowanych wyrobów. Kontrola rękawic ochronnych znajduje się w bieżącym roku w planach kontroli o znaczeniu krajowym Inspekcji Handlowej.

Przedstawiając powyższe uprzejmie informuję, że Ministerstwo Gospodarki prowadzi stałą roboczą współpracę z Polską Izbą Przemysłu Skórzanego, monitorując zmiany zachodzące na krajowym rynku skór i wyrobów skórzanych oraz reagując zgodnie ze swoimi kompetencjami na pojawiające się nieprawidłowości.

Z poważaniem

MINISTER

z up.

Maciej Leśny

Podsekretarz Stanu

* * *

Informację w związku z oświadczeniem senatora Józefa Sztorca, złożonym na 23. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 20), przekazał Minister Edukacji Narodowej i Sportu:

Warszawa, 2002-08-22

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

Nawiązując do oświadczenia Pana Senatora Józefa Sztorca złożonego na 23. posiedzeniu Senatu w dniu 8 sierpnia br. w sprawie zwiększenia części oświatowej subwencji ogólnej na 2002 r. dla Ministra Bochni (woj. Małopolskie) - uprzejmie proszę Pana Marszałka o przyjęcie następujących informacji i wyjaśnień.

Ogólną wysokość kwoty subwencji oświatowej określa ustawa budżetowa na rok 2002 z dnia 14 marca 2002 r. (Dz. U. Nr 156, poz. 1822). Z kwoty tej wyodrębnia się 1% rezerwę. Pozostałą kwotę rozdziela się między gminy, powiaty i województwa samorządowe według zasad ustalonych w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania - z uwzględnieniem typów i rodzajów szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, stopni awansu zawodowego nauczycieli oraz liczby uczniów w tych szkołach.

Rozporządzenie to, stosowane od kilku lat, jest corocznie modyfikowane i aktualizowane w dostosowaniu do zmieniających się uwarunkowań związanych głównie z przemianami systemowymi i strukturalnymi w ramach postępujących etapów reformy oświaty. Integralną częścią tego rozporządzenia jest algorytm podziału subwencji oświatowej na dany rok. Ze względu na rozbudowaną i złożoną strukturę istniejących zadań edukacyjnych znajdujących się w gestii jednostek samorządu terytorialnego stosowane formuły podziału algorytmicznego subwencji oświatowej uwzględniają szereg czynników i parametrów przeliczeniowych obrazujących specyfikę kształtowania składowych elementów subwencji oświatowej w odniesieniu zarówno do zadań szkolnych jak i zadań pozaszkolnych. Podkreślenia wymaga jednak fakt, że algorytm będąc ogólną kategorią dotyczącą wszystkich jednostek samorządu terytorialnego, nie może odzwierciedlać jednostkowych problemów, występujących w konkretnej gminie, powiecie lub województwie samorządowym, bowiem zatraciłby swój uniwersalny charakter.

Należy zaznaczyć, iż formuła podziału algorytmicznego dotyczy kształtowania subwencji oświatowej odnoszonej do szczebla danej jednostki samorządu terytorialnego, a nie poszczególnych szkół i placówek oświatowych prowadzonych (dotowanych) przez określone gminy, powiaty i województwa samorządowe. Sposób rozdysponowania subwencji oświatowej wraz z zaangażowaniem środków z dochodów własnych, należy do samodzielnych kompetencji i decyzji danego samorządu.

Zakres zadań edukacyjnych realizowany przez poszczególne jednostki samorządu terytorialnego, stanowiący podstawę do naliczenia kwot subwencji oświatowej, ustalany jest według danych zawartych w sprawozdaniach statystycznych GUS za rok szkolny rozpoczynający się w poprzednim roku kalendarzowym.

Wstępne kwoty części oświatowej subwencji ogólnej dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego na rok 2002, o wysokości których Minister Finansów poinformował samorządy pismem z dnia 11 października 2001 r., wyliczono na podstawie:

- planowanej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej określonej w projekcie ustawy budżetowej na rok 2002 - określonej w wysokości 22.818.178 tys. zł,

- projektu rozporządzenia ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania w sprawie zasad podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego na rok 2002,

- wstępnych danych statystycznych (EN-8) o liczbie uczniów na rok szkolny 2001/2002 oraz danych dotyczących grupy uczniów niepełnosprawnych i uprawnionych do dowozu zawartych w sprawozdaniach GUS na rok szkolny 2000/2001.

W związku z przyjętymi wówczas kryteriami wstępna kwota części oświatowej subwencji na rok 2002 dla Miasta Bochni została określona w wysokości 10.195.102 zł.

W związku z korektą projektu budżetu państwa na rok 1002, planowana pierwotnie kwota części oświatowej subwencji ogólnej uległa obniżeniu o kwotę 500.000 tys. zł, co spowodowało konieczność ponownego naliczenia (zmniejszenia) wstępnych kwot części oświatowej subwencji ogólnej dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego, które zostały przekazane przy piśmie Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 2001 r.

Należy również pokreślić, że obniżenie globalnej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej musiało znaleźć odzwierciedlenie w zmniejszonych kwotach wstępnych subwencji oświatowej dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego. Skala tych zmian w poszczególnych samorządach wynikała ponadto ze zmniejszającej się liczby uczniów w obszarze zadań edukacyjnych oraz struktury tych zadań, a także z oddziaływania określonych ograniczników korygujących. Kwoty te zostały ustalone na podstawie wstępnych danych wykazanych w sprawozdaniach statystycznych GUS za rok szkolny 2001/2002 oraz zmodyfikowanych zasad podziału części oświatowej subwencji ogólnej.

Ponownie naliczona wstępna kwota części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2002 dla Miasta Bochni ustalona została w wysokości 9.366.271 zł. Zatem uległa ona obniżeniu o kwotę 828.831 zł w stosunku do kwoty prezentowanej w październiku ubiegłego roku.

W celu uściślenia bazy informacyjnej wykorzystywanej dla celów przeliczeń algorytmicznych, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu w miesiącu styczniu br. wystosowało do wszystkich JST pismo załączające wykaz zadań edukacyjnych prowadzonych bądź dotowanych przez daną JST z prośbą o ich weryfikację.

Zatem ostateczne kwoty części oświatowej subwencji ogólnej dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego na rok 2002 naliczone zostały na podstawie:

- uchwalonej przez Parlament Rzeczypospolitej Polskiej ustawy budżetowej na rok 2002 z dnia 14 marca 2002 r. (Dz. U. Nr 30, poz. 275) w której część oświatowa subwencji ogólnej określona została w wysokości 22.318.178 tys. zł,

- rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 27 grudnia 2001 r. w sprawie zasad podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2002 (Dz. U. Nr 156, poz. 1822),

- zweryfikowanych danych statystycznych GUS o liczbie uczniów i wychowanków w roku szkolnym 2001/2002.

Dokonana przez JST weryfikacja zadań rzeczowych znalazła swoje odzwierciedlenie w zmianach kwot ostatecznych subwencji oświatowej dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego. Skala tych zmian w poszczególnych samorządach wynikała przede wszystkim ze znacznego obniżenia "finansowego standardu A" z poziomu 2.316,20 zł (grudniowa subwencja wstępna) do 2.271,41 zł (subwencja ostateczna), zmiany liczby uczniów w obszarze zadań edukacyjnych oraz struktury tych zadań, a także z oddziaływania współczynników korygujących.

Ostateczna kwota części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2002 dla Miasta Bochni określona została w wysokości 9.198.457 zł i w stosunku do kwoty prezentowanej w grudniu ubiegłego roku uległa dalszemu zmniejszeniu o 167.814 zł. Wynikało to przede wszystkim ze znacznego obniżenia wartości tzw. "finansowego standardu A" i oddziaływania ograniczników korygujących.

Istotne znaczenie ma również fakt, że w warunkach roku 2002, określonych w ww. rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu wprowadzono zasadniczą zmianę odnośnie wysokości ograniczników korygujących, a mianowicie przyjęto, że wynikowa kwota subwencji na zadania szkolne wyliczona na ucznia dla danej jednostki samorządu terytorialnego - nie może być mniejsza niż 95% ani większa niż 112% kwoty subwencji na ucznia na zadania szkolne w roku bazowym. Natomiast kwota subwencji na zadania pozaszkolne nie może być mniejsza niż 95%, ani większa niż 112% analogicznej kwoty roku bazowego. Środki na wyrównanie jednostkom samorządu terytorialnego do dolnego progu 95% subwencji na ucznia roku bazowego oraz do dolnego progu 95% kwoty subwencji na zadania pozaszkolne w roku bazowym bilansowane są w ramach proporcjonalnych ograniczeń naliczanej subwencji dla poszczególnych jednostek.

Ostateczna kwota części oświatowej subwencji ogólnej dla Miasta Bochni na rok 2002 w stosunku do roku 2001 jest wyższa o kwotę 280.636 zł, co stanowi 103,15% roku bazowego.

W roku szkolnym 2001/2002 w szkołach prowadzonych i dotowanych przez Miasto Bochnia liczba uczniów wynosiła 3.977, a subwencja na zadania szkolne wyliczona algorytmicznie skalkulowana została w kwocie 9.142.026,67 zł. Oznacza to, że subwencja na ucznia r oku 2002 wynosi 2.298,72 zł, co stanowi ok. 96,94% subwencji na ucznia na zadania szkolne w roku bazowym.

Ponadto uprzejmie informuję, że w roku 2001 subwencja oświatowa dla Miasta Bochni w części na zadania pozaszkolne ustalona została na poziomie 50.385,00 zł. Natomiast w roku 2002 wyliczona algorytmicznie kwota subwencji na zadania pozaszkolne wynosiła 81.718,38 zł, co stanowiło 162,18% analogicznej kwoty w roku bazowym. W wyniku zastosowania górnego progu (112%) kwotę tę obniżono o 25.287,18 zł.

Ostateczna kwota części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2002 dla Miasta Bochni została wyliczona prawidłowo, zgodnie z postanowieniami przyjętymi w ww. rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu oraz danymi statycznymi GUS o liczbie uczniów i wychowanków w roku szkolnym 2001/2002.

Przekazując powyższe, uprzejmie Pana Marszałka informuję, że nie jest możliwe naliczenie części oświatowej subwencji ogólnej na 2002 r. dla wybranych jednostek samorządu terytorialnego według odrębnych zasad, innych niż zostały określone w wymienionym rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Pragnę zaznaczyć, że zwiększenie subwencji oświatowej na 2002 r. możliwe jest jedynie z 1% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej, która jest przeznaczona na finansowanie z budżetu państwa zadań oświatowych, zgodnie z kryteriami ustalonymi w uzgodnieniu z Zespołem ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego na rok 2002. Kryteria podziału 1% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej zostały przekazane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu wszystkim jednostkom samorządu terytorialnego pismem z dnia 3 lipca br. Nr DE-III-3117/27/so-og/02.

Rezerwa ta pozwoli na korektę wysokości subwencji tym jednostkom samorządu terytorialnego, które - na podstawie obiektywnie uzasadnionych przesłanek - będą wymagały finansowego wsparcia w dostosowaniu do uwarunkowań w zakresie finansowania zadań oświatowych w obecnym roku.

Z poważaniem

wz. MINISTRA

PODSEKRETARZ STANU

Hanna Kuzińska

* * *

Minister Spraw Zagranicznych przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Bernarda Drzęźli, złożone na 20. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 18):

Warszawa, 20 sierpnia 2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Bernarda Drzęźlę podczas 20 posiedzenia Senatu RP w dniu 5 lipca br., dotyczące obecnego stanu stosunków Polski z Chińską Republiką Ludową, chciałbym wyjaśnić co następuje:

W polityce zagranicznej obecnego rządu priorytetowo traktowany jest kierunek euroatlantycki. Do ważnych zadań należy jednak aktywny rozwój stosunków politycznych i handlowych z państwami Azji. Kładziemy duży nacisk na odbudowę i zwiększenie obecności naszego kraju, także gospodarczej, na tym obszarze. Dążymy do zwiększenia zainteresowania Polską, zwłaszcza ze strony państw pozaeuropejskich o największym potencjale do których niewątpliwie należą Chiny. Stanowisko takie zostało wyrażone przez Prezesa Rady Ministrów RP, Pana Leszka Millera w jego exposé w październiku 2001 r. oraz w moim wystąpieniu w Sejmie na początku br. na temat podstawowych kierunków polskiej polityki zagranicznej.

Po okresie osłabienia kontaktów politycznych, które nastąpiło po zmianie systemowej w 1989 roku, Polska wystąpiła ostatnio z inicjatywą aktywizacji dialogu politycznego z Chinami.

W następstwie specyficznego podejścia strony chińskiej do kontaktów z Polską oraz krajami byłego bloku wschodniego, w latach 90-tych ukształtowała się wyraźna asymetria, na naszą niekorzyść, z zaległymi rewizytami na najwyższych szczeblach państwowych: Prezydenta od 1997 roku oraz Premiera od 1994 roku. Stanowi to niewątpliwą przeszkodę w prowadzeniu dialogu z Chinami.

Władze chińskie sugerują, iż dotychczasowy stan kontaktów politycznych spowodowany jest "niekorzystnym klimatem" jaki powstał w Polsce wokół ich kraju, zwłaszcza ostrą krytyką stanu przestrzegania praw człowieka w Chinach oraz stosunkiem części elit politycznych do spraw Tybetu.

Obecny rząd, nie rezygnując z pryncypiów w sferze podstawowych wolności i praw człowieka, kształtuje swoją politykę wobec Chin w duchu konstruktywnym. We wszystkich drażliwych kwestiach międzynarodowych dotyczących Chin, Polska zajmuje stanowisko zbieżne ze stanowiskiem Unii Europejskiej. Opowiadamy się za polityką jednych Chin, uznając Tajwan i Tybet za nieodłączne części chińskiego terytorium. Popieramy prowadzenie konstruktywnego dialogu w kwestii przestrzegania praw człowieka i swobód religijnych. Z Tajwanem podtrzymujemy jedynie nieoficjalne kontakty gospodarcze. Uznajemy Dalajlamę za autorytet moralny i jednego z ważniejszych przywódców religijnych świata.

Jesteśmy jednak świadomi faktu, iż region Europy Środkowo-Wschodniej odgrywa marginalną rolę w polityce zagranicznej Chin, a państwa tej części kontynentu europejskiego, w tym Polska, traktowane są głównie jako rynek zbytu dla chińskich towarów.

Rząd Polski będzie dążył do zmiany takiej percepcji naszego kraju w Chinach. Nie satysfakcjonuje nas utrzymująca się od lat tendencja niekorzystnego dla Polski bilansu wymiany handlowej z Chinami, chociaż pod tym względem znajdujemy się w podobnej sytuacji co większość partnerów handlowych Chin. Zdajemy sobie sprawę z faktu, iż Chiny są partnerem wymagającym, który od dwóch dekad nieprzerwanie wskazuje wysoko wzrost gospodarczy. Innym problemem jest konieczność stawienia przez polskie przedsiębiorstwa na chińskim rynku czoła coraz silniejszej konkurencji ze strony dużych zachodnich koncernów, oferujących znacznie korzystniejsze warunki współpracy. Uważamy jednak, iż istniejący potencjał gospodarczy obu krajów powinien posłużyć do aktywnego rozwoju współpracy dwustronnej w wielu dziedzinach.

Naszym celem jest równoważenie obrotów handlowych poprzez zwiększenie polskiego eksportu, wspieranie polskich przedsiębiorstw na chińskim rynku, tworzenie odpowiednich instrumentów finansowych (np. bankowy kredyt eksportowy), inicjowanie szerokich działań promocyjnych w celu nawiązania nowych oraz uaktywniania istniejących już kontaktów dwustronnych.

W rozmowach z partnerami chińskimi problem deficytu handlowego Polski z Chinami stanowi najczęściej poruszaną sprawę. Poza deklaracjami przedstawicieli chińskiego rządu o zamiarze podjęcia wysiłków w celu zrównoważenia bilansu obrotów handlowych z naszym krajem oczekujemy na konkretne propozycje współpracy w tej kwestii. Mamy nadzieję, iż wizyta w Polsce Wicepremiera Chin, Pani Wu Yi, która miała miejsce na początku lipca br., jak również planowana jesienią br. wizyta w Chinach Ministra Gospodarki, Pana Jacka Piechoty, staną się impulsem do nadania stosunkom polsko-chińskim nowej dynamiki, zarówno w sferze politycznej jak i gospodarczej.

Z wyrazami szacunku

* * *

Minister Skarbu Państwa przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Adama Bieli, złożone na 22. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 19):

Warszawa, dnia 20.08.2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Adama Bieli w sprawie wykazu akcji cukrowni przeznaczonych do wniesienia na podwyższenie kapitału zakładowego Krajowej Spółki Cukrowej w myśl art. 20 ust. 2 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o regulacji rynku cukru zawartą w piśmie z dnia 29 lipca 2002 r. znak: JD/043/284/02/V, uprzejmie informuję co następuje.

Zgodnie z art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o regulacji rynku cukru Minister właściwy do spraw Skarbu Państwa wniesie na podwyższenie kapitału zakładowego Krajowej Spółki Cukrowej akcje wszystkich cukrowni nie podlegających połączeniu w trybie art. 20 ust. 1 cytowanej ustawy.

Zgodnie z aktualnym, na dzień sporządzenia niniejszej informacji, stanem prawnym procesowi wniesienia podlegają akcje należące do Skarbu Państwa następujących cukrowni:

Udział procentowy akcji Skarbu Państwa w kapitałach wymienionych spółek ulega systematycznemu obniżaniu na skutek trwających procesów udostępniania akcji uprawnionym plantatorom i pracownikom.

Wartość wnoszonych pakietów określona w oparciu o kapitały własne spółek wykazane w ostatnich bilansach wynosi ogółem ok. 24 mln zł. Należy jednakże mieć na uwadze, że jest to wartość orientacyjna z uwagi na fakt, iż cukrownie posiadające inwestorów zagranicznych sporządzają bilanse na różne daty.

W skład pakietów akcji Skarbu Państwa w każdym przypadku wchodzi akcja uprzywilejowana serii A, która z dniem wniesienia utraci wszelkie uprzywilejowanie polegające na możliwości zablokowania przez Skarb Państwa wszelkich decyzji dotyczących likwidacji, połączeń i przekształcenia spółek oraz zmian w ich statutach.

MINISTER SKARBU PAŃSTWA

z up. SEKRETARZ STANU

Małgorzata Ostrowska

* * *

Informację w związku z oświadczeniem senatora Roberta Smoktunowicza, złożonym na 21. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 19), przekazał Minister Sprawiedliwości:

Warszawa, dnia 22.08.2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku

W związku z oświadczeniem Pana senatora Roberta Smoktunowicza złożonym podczas 21 posiedzenia Senatu RP w dniu 18 lipca 2002 r. przesłanym przez Pana Ryszarda Jarzembowskiego Wicemarszałka Senatu za pośrednictwem Pana Marka Wagnera - Sekretarza Stanu Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przedstawiam następujące stanowisko:

I. Ustosunkowując się do podniesionej w oświadczeniu propozycji przekazania ksiąg wieczystych prywatnym kancelariom prowadzonym przez rejestratorów, działających na warunkach rynkowych na własny rachunek, z uwzględnieniem zasad konkurencyjności, należy przede wszystkim zauważyć, że w żadnym z państw z kręgu europejskiej kultury prawnej rozwiązania takie nie występują. Sama koncepcja przekazania prowadzenia rejestrów publicznych, za które państwo ponosi odpowiedzialność w ręce prywatne, jest sprzeczna wewnętrznie.

Zatem wyłącznie powszechne "przekonanie o ogromnych zaległościach w dokonywaniu wpisów", na które powołuje się Pan senator R. Smoktunowicz oraz gołosłowne stwierdzenie, że "problemy sądów mają charakter trwały, systemowy, strukturalny i nieodwracalny" nie możne stanowić wystarczającego i wiarygodnego uzasadnienia wprowadzania fundamentalnych zmian w systemie prawa cywilnego, którego częścią ze wszystkimi zasadami, jakie obowiązują w tym zakresie są księgi wieczyste.

Należy przy tym przypomnieć, że propozycja zaprezentowana w oświadczeniu nie jest nowatorska albowiem od 1994 roku, co kilkanaście miesięcy pojawiają się pomysły na uzdrowienie ksiąg wieczystych przez ich sprywatyzowanie.

Były to propozycje wprowadzenia prywatnych kancelarii pisarzy hipotecznych, sądów hipotecznych z sędziami hipotecznymi nie będącymi sędziami sądów powszechnych, notariuszy hipotecznych, rejestratorów, a nawet pojawił się pomysł przekazania ksiąg wieczystych właścicielom na przechowanie pod hasłem "księgi wieczyste w domu".

Wspólne dla tych wszystkich projektów jest to, że zasadniczym ich celem jest sprywatyzowanie dochodów z opłat za wpis do księgi wieczystej, co ma jednocześnie służyć stworzeniu atrakcyjnego pozasądowego zawodu prawniczego, a nadto zawsze ich autorzy przedstawiają w formie haseł wyłącznie pozytywne skutki proponowanych zmian. Jest to ewidentnym dowodem braku wyobraźni i wiedzy co do rangi publicznego rejestru, czynności orzeczniczych i organizacyjnych wykonywanych w ramach jego prowadzenia czy wręcz lekceważenia tej dziedziny wymiaru sprawiedliwości, a być może jest również działaniem mającym na celu ukrycie rzeczywistych celów wynikających z prywatyzacji prowadzenia ksiąg wieczystych dla uzyskania akceptacji propozycji przez opinię publiczną.

Przedstawiony w oświadczeniu zarys projektu jest powieleniem dotychczas przedstawianych propozycji.

Stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości na temat ewentualnego przekazania prowadzenia rejestrów prywatnych podmiotom było i jest zdecydowanie negatywne. Dotychczas przedkładane projekty bądź ich założenia były przedmiotem analizy i żaden z nich ze wzglądów ustrojowych i systemowych nie mógł być przedmiotem poważnych rozważań, a tym samym uzyskać akceptacji czy pozytywnej oceny. Każda bowiem z przedstawionych propozycji spowoduje osłabienie ochrony prawa własności jako dobra szczególnie chronionego w Konstytucji, z uwagi na przekazanie prowadzenia publicznych rejestrów w ręce osób fizycznych prowadzących działalność na własny rachunek.

W kwestii tej jednoznacznie negatywne stanowisko prezentuje Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego. Projekt prywatyzacji wymagałby bowiem przebudowy całego istniejącego systemu prowadzenia ksiąg wieczystych przez zastąpienie obecnych rozwiązań systemowych innymi rozwiązaniami ustawowymi, których skutków nie da się nawet w przybliżeniu ustalić, a które przede wszystkim musiałyby znacznie zwiększyć koszty obrotu prawnego.

Przedstawione w oświadczeniu włączenie pozytywne następstwa ustrojowej zmiany w zakresie prowadzenia ksiąg wieczystych można najogólniej określić jako powierzchowne, pozbawione uzasadnienia tezy, których realizacja pozostaje w rażącej sprzeczności z przyjętym porządkiem prawnym w Państwie i nie jest z tych zasadniczych względów dopuszczalna.

Takim rodzajem następstwa prywatyzacji jest choćby konkurencyjność, która w przypadku prowadzenia ksiąg wieczystych nie jest możliwa. Taka koncepcja stanowi bowiem ewidentne zaprzeczenie podstawowej zalety naszego systemu wyrażającej się w tym, że dla każdej nieruchomości może być prowadzona tylko jedna księga wieczysta przez organ wyłącznie właściwy miejscowo do jej prowadzenia. Zatem nawet w razie prywatyzacji, nie może być mowy o konkurencyjności, a jedynie wystąpi monopol prywatnego rejestratora na danym terenie.

Powierzenie prowadzenia ksiąg wieczystych prywatnym rejestratorom należy traktować jako prywatyzację bardzo istotnej funkcji Państwa, co musiałoby pociągnąć za sobą wycofanie państwowej gwarancji towarzyszącej obecnemu ustrojowi ksiąg wieczystych.

W tym miejscu uważam za stosowne jeszcze raz przypomnieć, że wpis do księgi wieczystej jest orzeczeniem sądu, a nie rejestracją zdarzenia. Przy zmianie postulowanej w oświadczeniu byłoby niemożliwe zachowanie zasady rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych oraz hipoteki jako ograniczonego prawa rzeczowego powstającego z mocy orzeczenia sądowego, jakim jest wpis w księdze wieczystej. Taka zaś sytuacja musiałaby spowodować powstanie innego, dalece bardziej kosztownego mechanizmu zabezpieczania własności nieruchomości, np. znanego w systemie amerykańskim ubezpieczenia ryzyka nieważnych kontraktów.

Nadto utrata dochodów Skarbu Państwa z pobieranych opłat sądowych w postępowaniu wieczystoksięgowym jest całkowicie pewna i wymierna. Dochody z tytułu tych opłat (tj. wpisów i opłat kancelaryjnych) wyniosły np. za 2001 r. - ok. 580.000.000 zł., gdy tymczasem wydatki sądów związane z prowadzeniem ksiąg wieczystych (w tym również płace) za ub. rok kształtowały się w granicach 1/5 tej kwoty. Są one zatem niewielkie w porównaniu z osiąganymi dochodami.

Pogląd, iż środki przeznaczone na utrzymanie wydziałów ksiąg wieczystych po ich prywatyzacji będzie można przeznaczyć na usprawnienie innych działów sądownictwa jest całkowicie błędny w świetle zasad finansów publicznych. Likwidacja w pionie sądów wydziałów ksiąg wieczystych spowoduje bowiem niemal automatyczne zmniejszenie budżetu sądownictwa, przy utracie dochodów z tego zakresu działalności.

Argumenty te w sposób jednoznaczny wskazują na to, że państwa nie stać na to, ażeby realizować pomysły, które stanowią znaczne uszczuplenie dochodów budżetowych.

Niczym nie uzasadniona ani nie sprawdzona jest teza o zasileniu budżetu podatkiem dochodowym płaconym przez rejestratorów oraz pracowników zatrudnionych w kancelarii w takim stopniu, że zrównoważy to aktualne wpływy z opłat sądowych. Natomiast niewątpliwie obecnie wszystkie osoby zatrudnione w sądach: sędziowie, referendarze sądowi, pracownicy administracyjni płacą taki podatek, bez możliwości jakichkolwiek odliczeń, a nawet jest możliwa do ustalenia wysokość wpływu z tego tytułu do budżetu państwa. Jest to zatem dochód budżetowy stały, wymierny i pewny.

Wreszcie prywatyzacja zadań z zakresu prowadzenia ksiąg wieczystych, tak jak i prywatyzacja notariatu, wbrew twierdzeniom zawartym w oświadczeniu, musiałaby spowodować wzrost obciążeń finansowych uczestników obrotu, co nie mogłoby uzyskać społecznej aprobaty.

Poniesione przez Skarb Państwa wydatki związane z dotychczasowym funkcjonowaniem wydziałów i stanem przygotowań do elektronicznego jednolitego systemu sądowego prowadzenia ksiąg wieczystych zostałyby zmarnowane.

W rezultacie nie istniałyby możliwość kontynuacji finansowania nowoczesnych rozwiązań ze środków Phare, przyznanych na program informatyzacji wyłącznie sądowej księgi wieczystej.

Uzasadnieniem dla prywatyzacji prowadzenia ksiąg wieczystych nie może być również wizja stworzenia nowego, atrakcyjnego pozasądowego zawodu prawniczego "rejestratora". Nie temu bowiem służy prowadzenie ksiąg wieczystych. Warto natomiast zauważyć, że właśnie dla prowadzenia rejestrów wykształcił się nowy sądowy (a nie pozasądowy) zawód prawniczy, jakim jest referendarz sądowy i doświadczenia w zakresie wykonywania przez tę grupę zawodową zadań z zakresu ochrony prawnej, są wobec wyrażonej w oświadczeniu opinii, pozytywne. Liczba referendarzy sądowych zatrudnianych w sądach z roku na rok zwiększa się, a nadto zdobyte doświadczenia pozwalają planowanie stopniowego rozszerzania ich kompetencji.

Pozytywne doświadczenia reprywatyzacji notariatu nie mogą być również argumentem za prywatyzacją prowadzenia ksiąg wieczystych. W odróżnieniu od ksiąg wieczystych, które w przeważającej liczbie państw europejskich, posiadających ten instrument prawny, należą do domeny sądów, a we wszystkich są prowadzone przez instytucje państwowe - notariat typu łacińskiego jest wszędzie prywatny. To właśnie upaństwowienie notariatu było rozwiązaniem sprzecznym z europejską kulturą, a zatem reprywatyzacja stanowiła przywrócenie normalności. Jednakże notariat spełnia inne funkcje niż księgi wieczyste, a nadto przy istnieniu prywatnego notariatu nie można uznać za dopuszczalne, powierzenie czynności kontrolnych wobec obrotu notarialnego - a takie funkcje również pełni sąd w postępowaniu o wpis w księdze wieczystej - innej prywatnej instytucji.

II. Zauważam, iż w oświadczeniu zawartych jest szereg stwierdzeń niezgodnych z rzeczywistym systemem rzeczy, co niewątpliwie jest prawdopodobnie wynikiem braku dostępu do obiektywnych i miarodajnych źródeł informacji.

O ile bowiem należy zgodzić się z wnioskiem, że stan w księgach wieczystych nie jest jeszcze w pełni zadowalający, niemniej jednak nie można uznać za prawdziwą tezy o "stale pogłębiającej się zapaści wydziałów ksiąg wieczystych". Teza ta nie tylko, że nie odzwierciedla rzeczywistości, ale wręcz jest krzywdząca dla środowiska sędziów, referendarzy sądowych i pracowników administracyjnych, a także kierownictwa tych wielu sądów, w których olbrzymim wysiłkiem podjęto starania dla udrożnienia i usprawnienia postępowania wieczystoksięgowego osiągając z roku na rok coraz lepsze wyniki w tej pracy.

Warto przy tym podkreślić, że przyczyny takie stanu ksiąg wieczystych, co sugeruje w swym oświadczeniu Pan senator, są zróżnicowane i złożone.

Podstawowym źródłem problemów ksiąg wieczystych była polityka państwa w latach 1945-1989, zmierzająca do pozbawienia znaczenia prawnego ksiąg wieczystych, jako rejestru publicznego, nie odpowiadającego założeniom gospodarki realizującej zasady ograniczania prawa własności innego typu aniżeli społeczna.

Tylko determinacji prawników wychowanych w tradycji prawa zawdzięczać należy zachowanie instytucji ksiąg wieczystych.

Po 1989 r. w związku z przywracaniem roli prawa własności, księgi wieczyste stały się przedmiotem powszechnego zainteresowania i zaczęły ponownie odgrywać istotną rolę w obrocie prawnym.

Organizacja ksiąg wieczystych, prowadzonych od 1964 r. przez notariuszy w państwowych biurach notarialnych, nie odpowiadała potrzebom gospodarki wolnorynkowej, a przede wszystkim nie stanowiła gwarancji dostatecznej ochrony przez państwo prawa własności. Przywróceniu zasady sądowej ochrony gwarancji własności nieruchomości towarzyszył dynamiczny i stały wzrost niezbędnych regulacji stanu prawnego nieruchomości oraz wykorzystania ich dla potrzeb zabezpieczenia kredytów i innych wierzytelności. Poza zwykłym wzrostem obrotu prawnego, nastąpiła konieczność regulacji spraw własnościowych związanych z przekształceniem ustrojowym w kraju, obejmująca m.in. komunalizację mienia i uwłaszczenie dawnych jednostek państwowych.

Sądy jednak nie zostały wówczas właściwie przygotowane organizacyjnie i technicznie do wykonywania tak znacznie zwiększonych zadań. Już na wstępie przejęcia przez sądy postępowania z zakresu ksiąg wieczystych powstały poważne zaległości.

Ten stan rzutował na późniejszą pracę wydziałów ksiąg wieczystych, która wiązała się nie tylko z likwidacją stanu spraw zaległych, ale również z koniecznością opanowywania stale zwiększającego się wpływu.

Mimo jednak takiego stanu i stale niedostatecznych środków pozostających w dyspozycji resortu sprawiedliwości - od 1997 r. następuje powolna, ale stała poprawa funkcjonowania wydziałów ksiąg wieczystych.

Świadczą o tym poniższe dane wskazujące średni krajowy wskaźnik szybkości postępowania:

W zdecydowanej zatem większości wydziały ksiąg wieczystych funkcjonują prawidłowo albowiem sprawy o wpis do księgi wieczystej rozpoznawane są w terminach do 3 miesięcy, a odpisy ksiąg wieczystych wydawane są niezwłocznie, a najdłużej do 14 dni.

Dane statystyczne dotyczące I półrocza 2002 r. wskazują na to, iż na 41 okręgów sądów okręgowych, w 33 okręgach spraw załatwiane są w terminie do 3 miesięcy, co stanowi 80% okręgów, przy czym w tym w 26 okręgach termin ten jest krótszy albowiem wynosi do 2 miesięcy, a w 10 okręgach poniżej 1 miesiąca.

Jednakże w 5 okręgach mimo pewnej poprawy wskaźnik czasu trwania postępowania wyniósł od 3 do 5 miesięcy, a obecnie jedynie w trzech okręgach wskaźnik ten oscyluje w granicach powyżej 8 miesięcy i dotyczy to okręgu wrocławskiego (8,5), warszawskiego (9,2) i szczecińskiego (10,3).

Natomiast średni wskaźnik czasu trwania oczekiwania na wydanie odpisu księgi wieczystej oscyluje w kraju w granicach do 0,4 miesiąca.

Istotna jest informacja, iż wskaźnik szybkości postępowania uległ istotnemu polepszeniu w Sądzie Rejonowym dla Warszawy - Mokotowa, gdzie obecnie średni czas rozpoznawania wniosku wynosi 8,8 miesiąca (za 2001 r. - 10, a za 2000 r. - 12), a odpisy ksiąg wieczystych wydaje się w terminie od 3 do 14 dni.

Oczywiście nie oznacza to, że taki jest okres oczekiwania na rozpoznanie i załatwienie każdej sprawy o wpis w księdze wieczystej w Polsce. W sądach prowincjonalnych z reguły sprawy te załatwiane są bardzo szybko, niemal "od ręki" zaś w ośrodkach wielkomiejskich czas trwania postępowania jest relatywnie dłuższy.

III. W celu likwidacji zaległości oraz usprawnienia postępowania sądowego podejmowane są przez resort sprawiedliwości działania w obszarze legislacji, organizacji i nadzoru.

Najistotniejszym aktem prawnym, mającym na celu poprawę stanu ksiąg wieczystych jest uchwalona w dniu 11 maja 2001 r. ustawa o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece, ustawy kodeks postępowania cywilnego, ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz ustawy Prawo o notariacie, która weszła w życie z dniem 23 września 2001 r.

Szereg zmian ustrojowo-materialnych i proceduralnych zawartych w tej ustawie zapewnia przyspieszenie procedur wieczystoksięgowych, a nadto przepisy dyscyplinują właścicieli nieruchomości w zakresie dbania o to, ażeby treść księgi wieczystej była zgodna z rzeczywistym stanem prawnym, co jest realizacją jednego z postulatów zgłoszonych w oświadczeniu.

Ponadto ustawa nałożyła na notariuszy obowiązek pobierania opłat sądowych od dokonywanych czynności cywilnoprawnych, jeśli wynika z nich obowiązek wpisania prawa w księdze wieczystej, co skraca zasadniczo postępowanie przyczyniając się do szybszego obiegu dokumentów w sądzie.

Na podstawie delegacji zawartej w ustawie zostało wydane przez Ministra Sprawiedliwości w dniu 17 września 2001 r. rozporządzenie w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów, które w sposób systemowy, precyzyjny i uporządkowany określa rodzaje i sposób wykonywania czynności w wydziałach ksiąg wieczystych, co pozwala na ujednolicenie treści dokonywanych wpisów i ułatwia realizację zasady zgodności stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

Praktyczne efekty rozwiązań przyjętych w tej ustawie można będzie ocenić najwcześniej po upływie roku od jej obowiązywania, ale już dziś można stwierdzić, co wyżej zostało wykazane, że wskaźnik szybkości postępowania ulega poprawie, a w wielu sądach, zmiany doprowadziły do istotnej likwidacji zaległości.

Wspominana ustawa stworzyła również prawne możliwości wprowadzenia informatycznego systemu prowadzenia ksiąg wieczystych, a ich rozwinięciem i uzupełnieniem jest skierowany przez Rząd w dniu 24 lipca 2002 r. do Sejmu, projekt ustawy o przenoszeniu treści księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym oraz o zmianie ustawy - kodeks postępowania cywilnego i ustawy o księgach wieczystych i hipotece wraz z pakietem aktów wykonawczych.

Zasadniczym bowiem kierunkiem dalszych działań, mających na celu nie tylko poprawę funkcjonowania ksiąg wieczystych, ale przede wszystkim ich unowocześnienie, poprzez dostosowanie formuły księgi wieczystej do wymagań XXI wieku, jest przygotowanie i wdrożenie zinformatyzowanego systemu jej prowadzenia, w powiązaniu i ścisłej współpracy z systemem katastru gruntowego.

Modernizacja ksiąg wieczystych jest celem długofalowym i działania Ministerstwa Sprawiedliwości w tym zakresie doprowadziły do uzyskania z Komisji Europejskiej środków finansowych na rozpoczęcie realizacji programu informatyzacji systemu ksiąg wieczystych stanowiącego część programu realizowanego w ramach Phare 2000, którego celem jest poprawa efektywności działania instytucji publicznych w zakresie ewidencjonowania praw własności nieruchomości.

Kompleksowa informatyzacja ksiąg wieczystych zgodnie z projektem Phare 2000 ma rozpocząć się z dniem 1 lipca 2003 r. Jest to początek wieloletniego procesu odejścia od dotychczasowej formy ksiąg wieczystych, którego zakończenie w całym kraju szacowane jest po upływie około 10 lat od rozpoczęcia.

Wprowadzenie sytemu informatycznego ksiąg wieczystych ze względu na skalę przedsięwzięcia będzie realizowane etapami. Dotychczas zaplanowane i zabezpieczone zostało finansowanie systemu umożliwiające objęcie nim 58 wydziałów ksiąg wieczystych o największych zaległościach, zlokalizowanych w największych aglomeracjach. Harmonogram działań opiera się na następujących projektach wchodzących w pakiety programów pomocowych Unii Europejskiej:

W wyniku realizacji zadań zgodnie z harmonogramem w 2005 r. wszystkie wydziały ksiąg wieczystych o obsadzie kadry orzekającej powyżej jednej osoby będą mogły prowadzić księgi wieczyste w systemie informatycznym.

Dotychczas na realizację programu z budżetu państwa wydano 3 416 tys. zł, zaś w roku 2002 planuje się wydanie kwoty 15 241 tys. zł.

W kontekście przedstawionych planów zauważam, że realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa, gdyby rozpoczęte zostały jakiekolwiek prace w celu prywatyzowania rejestrów.

Tylko bowiem brak znajomości zagadnień informatycznych może pozwalać na przekonanie, że informatyzacja ksiąg wieczystych sprowadza się do postawienia komputera w biurze. Warto zauważyć, iż stworzenie samego systemu zabezpieczeń jest bardzo kosztowne, podobnie jak jego utrzymywanie, tymczasem dochody z prowadzenia rejestru byłyby przejmowane przez prywatne podmioty, a Skarb Państwa obciążony zostałby kosztami utrzymywania systemu jako jego właściciel i obarczony dodatkowo obowiązkiem spłaty zaciągniętych w celu jego budowy zobowiązań. Najczęściej brak jest odpowiedzi na pytanie czy najpierw prywatyzacja a potem informatyzacja, czy odwrotnie. W obydwu jednak sytuacjach koszty zostaną poniesione przez Państwo, a dochody przejęte przez prywatne podmioty.

Wśród innych istotniejszych dla systemu ksiąg wieczystych zmian legislacyjnych, jakie zaproponuje resort sprawiedliwości, należy wymienić propozycje wprowadzenia wyłącznie opłat stałych od wniosków w postępowaniu wieczystoksięgowym. Rozwiązanie to prowadzi do uproszczenia i usprawnienia postępowania wieczystoksięgowego.

Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje szereg działań w zakresie zmian organizacyjnych, szczególnie w tych sądach, w których stan ksiąg wieczystych stanowi największy problem. Przede wszystkim uznano za niezbędne dokonywanie podziału wielkich jednostek, w których nie można stosować racjonalnej organizacji pracy, zaś sprawowanie i egzekwowanie czynności nadzorczych jest utrudnione, a wręcz niemożliwe. W ramach tych zmian utworzono w miejsce dwóch wydziałów ksiąg wieczystych Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa - cztery wydziały, co spowodowało usprawnienie obsługi interesantów i skrócenie czasu oczekiwania zarówno na rozpoznanie wniosku jak i wydanie odpisu księgi wieczystej. Proces ten w zakresie struktury Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa nie został jeszcze zakończony i w najbliższym czasie będą przeprowadzone dalsze zmiany organizacyjne, w ramach których planuje się utworzenie jeszcze jednego wydziału oraz zmianę w zakresie właściwości miejscowej pomiędzy wydziałami tego sądu.

Podobną zmianę w zakresie organizacji pracy przeprowadzono w Sądzie Rejonowym w Poznaniu, w którym obecnie funkcjonują dwa wydziały ksiąg wieczystych.

Praktyka wskazała, że tworzenie mniejszych jednostek jest właściwym kierunkiem dla realizacji postulatów szybkości postępowania i powoduje wzrost bezpieczeństwa obrotu. Z tych właśnie względów liczba wydziałów ksiąg wieczystych w okresie ostatniego półrocza z 327 wzrosła do 331.

W ramach działalności nadzorczej przeprowadzane są wizytacje i lustracje wydziałów, opracowywane są półroczne i roczne analizy, na podstawie których w odniesieniu do poszczególnych wydziałów ksiąg wieczystych podejmowane są czynności nadzorcze resortu systematycznie i konsekwentnie zmierzające do poprawy i usprawnienia postępowania wieczystoksięgowego, polepszenia obsługi interesantów, zmniejszenia a wręcz zlikwidowania stanu zaległości. Szczególnej analizie poddaje się przyczyny, które powodują pogorszenie w zakresie sprawności i jakości pracy wydziałów ksiąg wieczystych i opracowuje dla likwidacji tych skutków programy naprawcze pod nadzorem resortu.

Reasumując stwierdzić należy, że proponowane zmiany nie tylko nie poprawiłyby prowadzenia ksiąg wieczystych, ale w wyniku ich realizacji nieuchronne byłoby pogorszenie sytuacji, wprowadzenie dużego i trwającego wiele lat zamieszania związanego z przekazywaniem prowadzenia ksiąg wieczystych innym niż sądy osobom.

Wprowadzenie proponowanych zmian jest również niedopuszczalne ze względów ustrojowych, a doświadczenia historyczne wskazują na to, że z dużym prawdopodobieństwem realizacja takiego pomysłu spowoduje wypaczenie całego systemu ksiąg wieczystych w nie dający się w chwili obecnej przewidzieć sposób.

Doświadczenia zdobyte w zakresie prowadzenia ksiąg wieczystych przez sądy pozwalają na postawienie tezy, iż żaden organ nie będzie tego w stanie prowadzić bardziej profesjonalnie i rzetelniej.

Natomiast nie może nawet podlegać dyskusji propozycja przekazania rejestracji działalności gospodarczej w ręce prywatnych rejestratorów. Jest ona sprzeczna z prawem Unii Europejskiej w odniesieniu do spółek handlowych. Problem wielu rejestrów i obowiązków rejestracyjnych (Regon, NIP, VAT, ZUS) jest przedmiotem prac Rządu, w ramach Programu gospodarczego. Nie może on jednak być rozważany, jako przekazanie jednolitej i skutecznej we wszystkich tych obszarach rejestracji, w ręce prywatne.

Z wyrazami szacunku

Z upoważnienia

MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

Marek Staszak

PODSEKRETARZ STANU

* * *

Informację w związku z oświadczeniem senatorów Wiesławy Sadowskiej i Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 21. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 19), przekazał Minister Zdrowia:

Warszawa, dnia 23.08.2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z oświadczeniem Senatorów Pani Wiesławy Sadowskiej oraz Pana Zbigniewa Gołąbka złożonym na 21 posiedzeniu Senatu w dniu 18 lipca 2002 r., które zostało przekazane przy piśmie z 23 lipca br. (RJ/043/265/02/V) w sprawie zmian dot. zasad refundacji zwłaszcza insulin i testów paskowych przesyłam informacje w tej sprawie.

Wypełniając delegacje ustawowe ustawy z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (DZ. U. Nr 28 z późn. zm.) ustalone zostały w drodze rozporządzeń wykazy leków refundowanych tj. wykaz leków podstawowych i uzupełniających, wykaz chorób oraz wykaz leków i materiałów medycznych, które ze względu na te choroby mogą być przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością oraz limity cen leków i materiałów medycznych objętych systemem współfinansowania z budżetu państwa, ceny urzędowe, hurtowe i detaliczne dla tych leków i materiałów medycznych.

Obecnie obowiązujące rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. Nr 28, w Dz. U. Nr 33 oraz w Dz. U. Nr 29 i obowiązują od 10.04.2002 roku. Zmiany do tych rozporządzeń z 5 czerwca 2002 r. ogłoszone zostały w Dz. U. Nr 88.

Do wykazów tych nie wprowadzono nowych leków, dotychczas nierefundowanych lecz przeprowadzono weryfikację asortymentu leków objętych wym. wykazami.

Weryfikacja wykazów leków refundowanych, dokonana została pod kątem obecności na nich preparatów o udowodnionej skuteczności i bezpieczeństwie stosowania ujętych w ogólnie uznanych i stosowanych standardach postępowania medycznego. Podstawowymi argumentami decydującymi o utrzymaniu refundacji poszczególnych preparatów były ponadto koszty ich stosowania.

Decyzje Ministra Zdrowia dotyczące zmian w wykazach leków refundowanych zostały podjęte w oparciu o opinie ekspertów powołanych przez Ministra Zdrowia w skład Zespołu ds. Refundacji.

Cukrzyca oraz leki i testy paskowe stosowane w tej jednostce chorobowej zostały utrzymane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu chorób oraz wykazu leków i materiałów medycznych, które ze względu na te choroby mogą być przepisywane - bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością.

Wszystkie insuliny, strzykawki jednorazowego użytku oraz testy paskowe wymienione w załącznikach do rozporządzenia w sprawie wykazu chorób oraz wykazu leków /.../ pacjenci mogą nadal otrzymywać na dotychczasowych zasadach tj. bezpłatnie lub za opłatą ryczałtową, do wysokości ustalonego limitu cenowego.

Uprzejmie wyjaśniam, że limit ceny jest to kwota do wysokości której Kasy Chorych refundują aptekom koszty związane z wydaniem leku ubezpieczonemu. Lek lub materiał medyczny, który mieści się w limicie ceny jest refundowany zgodnie ze stopniem odpłatności danego wykazu, a więc pacjent otrzymuje go bez dopłaty, do pozostałych z danej grupy, których ceny są wyższe od ustalonego limitu obowiązuje dopłata, którą wnosi pacjent.

W każdej grupie jest lek lub materiał medyczny, który mieści się w limicie ceny i pacjent otrzymuje go bez dopłaty.

Testy paskowe pacjenci mogą otrzymywać po wniesieniu opłaty ryczałtowej z uwzględnieniem limitu ceny.

Limit ceny tj. kwota do wysokości której Kasa Chorych refunduje koszty związane z wydaniem testu został oparty o cenę najtańszego testu p.n. Glucostix i ten test pacjent może otrzymać bez dopłaty, do pozostałych testów obowiązuje dopłata wynikająca z różnicy cen (ponad ustalony limit).

Nie mogę udzielić szczegółowych wyjaśnień odnośnie zmiany odpłatności za "insulinę NovoLet", ponieważ nie została podana pełna nazwa insuliny. Obecnie są współfinansowane ze środków publicznych, następujące insuliny zawierające wkłady do wstrzykiwaczy: Insulatard NovoLet (Insulinum isophanum), Mixtard 10 NovoLet (Insulini iniectio neutralis + Insulinum isophanum), Mixtard 20 NovoLet, Mixtard 30 NovoLet, Mixtard 40 NovoLet.

Wszystkie te insuliny pacjent chory na cukrzycę może otrzymać na podstawie recepty, po wniesieniu odpłatności ryczałtowej. Jedyną insuliną z tej grupy, do której pacjent wnosi dodatkową dopłatę (jest droższa) jest insulina Mixtard 50 NovoLet, której cena urzędowa jest wyższa od limitu. Odpłatność za tę insulinę wynosi 21,37 zł. Przy najbliższej nowelizacji wykazów leków refundowanych cena za tę insulinę zostanie zweryfikowana.

Odnośnie zmiany zasad współfinansowania ze środków publicznych leków wydawanych z odpłatnością ryczałtową m.in. insulin informuję, że sprawa opłat w wysokości 10% wartości leku była rozważana jako jeden z elementów ujednolicenia i uproszczenia zasad refundacji leków. Jednakże w chwili obecnej wprowadzenie tych zmian nie jest przewidziane.

Przedstawiając powyższe pragnę zapewnić, że wszystkie kierowane do Ministerstwa Zdrowia wnioski, propozycje i opinie dotyczące refundacji leków i materiałów medycznych będą rozpatrywane przez zespół specjalistów i w przypadkach uzasadnionych potwierdzonych przez konsultantów i po złożeniu przez wytwórców tych środków określonych wniosków, dokonywane będą odpowiednie zmiany w wykazach leków refundowanych. Zmiany będą dokonywane dwa razy w roku, a w przypadkach koniecznych jeden raz w kwartale.

Mariusz Łapiński

* * *

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych przekazał informację w związku z oświadczeniem senatorów Wiesławy Sadowskiej i Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 21. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 19):

Warszawa, 2002-08-23

Pan
Ryszard Jarzembowski
Wicemarszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z pismem z dnia 23 lipca 2002 r. Nr RJ/043/274/02/V uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

Oświadczenie złożone przez senatorów: Wiesławę Sadowską i Zbigniewa Gołąbka podczas 21 posiedzenia Senatu RP w dniu 18 lipca 2002 r. dotyczy budowy infrastruktury drogowej z wykorzystaniem alternatywnych do budżetowych środków pieniężnych. Senatorowie apelują o podjęcie stosownych działań umożliwiających budowę infrastruktury drogowej w oparciu o finansowanie kapitałami wykonawcy i kapitałami pozyskanymi z banków komercyjnych, a nie inwestora, czyli w systemie tzw. partnerstwa publiczno - prywatnego (PPP). Oświadczenie w zasadniczej części odnosi się zatem do zagadnień finansowania inwestycji i stworzenia niestandardowych sposobów pozyskania kapitału na budowę infrastruktury drogowej.

Kwestia pozyskiwania kapitałów na realizację takich inwestycji nie jest regulowana ustawą z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 664 i Nr 113, poz. 984), która określa zasady udzielania zamówień publicznych na dostawy, usługi lub roboty budowlane. Materia ta nie może też być objęta zakresem przedmiotowym tej ustawy. W związku z powyższym adresatem ww. oświadczenia nie jest Prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

Ponieważ w oświadczeniu Państwa Senatorów poruszany jest także problem budowy dróg przy zapewnieniu wykonawstwa krajowego pragnę poinformować, że w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego - zgodnie z art. 18 ustawy o zamówieniach publicznych - istnieje możliwość uprzywilejowania wykonawców krajowych w ramach tzw. preferencji krajowych. Preferencje krajowe przewidziane w art. 18 ustawy o zamówieniach publicznych oraz rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 1994 r. w sprawie stosowania preferencji krajowych przy udzielaniu zamówień publicznych (Dz. U. Nr 76, poz. 813) są jedynymi, jakie mogą być stosowane przy udzielaniu zamówień publicznych. Preferencje te - zgodnie z art. 1 ust. 17 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o zmianie ustawy o zamówieniach publicznych (Dz. U. Nr 76, poz. 813) - zostaną jednak zniesione z dniem uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej.

Łączę wyrazy szacunku

Tomasz Czajkowski

* * *

Informację w związku z oświadczeniem senatora Tadeusza Rzemykowskiego, złożonym na 21. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 19), przekazał Minister Skarbu Państwa:

Warszawa, 23 sierpnia 2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W związku z przekazaniem, przez Pana Marszałka oświadczenia Senatora Tadeusza Rzemykowskiego w sprawie funkcjonowania i rozwoju krajowego podsektora poszukiwawczo-wydobywczego, przedstawiam poniższe informacje oraz wyjaśnienia.

Na wstępie, za pośrednictwem Pana Marszałka, pragnę podziękować Panu Senatorowi Tadeuszowi Rzemykowskiemu za sformułowane oświadczenie, w tym złożoną propozycję współpracy przy "opracowywaniu programu górnictwa naftowego i jego realizacji". Pragnę poinformować, iż po przekazaniu do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. oświadczenia Pana Senatora Rzemykowskiego, Ministerstwo Skarbu Państwa otrzymało następujące informacje oraz wyjaśnienia od odpowiedzialnego za funkcjonowanie i rozwój krajowego górnictwa nafty i gazu Wiceprezesa Zarządu Spółki PGNiG S.A. - Mieczysława Jakiela:

Przedstawione w Oświadczeniu stanowisko Pana Senatora Rzemykowskiego jest zgodne z poglądami Spółki na możliwości krajowego wydobycia i dostaw gazu ziemnego na krajowy rynek.

Aktualnie w PGNiG S.A., kończone są prace nad opracowaniem Strategii Rozwoju Górnictwa Naftowego PGNiG S.A. W ramach tej strategii zakłada się szybkie zagospodarowanie opłacalnych do eksploatacji udokumentowanych i odkrytych złóż gazu ziemnego do poziomu co najmniej 5,5 - 6,5 mld m3 rocznie w przeliczeniu na gaz wysokometanowy - tj. o ok. 50% więcej niż obecnie.

Po zatwierdzeniu ww. Strategii przez Zarząd Spółki zorganizowane zostaną odpowiednie środki finansowe na zagospodarowanie złóż do eksploatacji. Aktualnie opłacalne do eksploatacji zasoby wynoszą około 82 mld m3 w przeliczeniu na gaz wysokometanowy. Pozostałe zasoby w części wymagają dalszych prac rozpoznawczych, a w części są aktualnie traktowane jako pozabilansowe. Pozytywne wyniki dalszych prac poszukiwawczych i rozpoznawczych lub zmian warunków na lepsze, mogą spowodować, że część z pozostałych zasobów zostanie przekwalifikowana do zasobów ekonomicznie opłacalnych do eksploatacji.

Biorąc powyższe pod uwagę, a w szczególności czynnik ekonomiczny, przy aktualnym poziomie wydobycia około 4 mld m3 rocznie, zasobów wystarczy na około 20 lat eksploatacji, a po zwiększeniu wydobycia na około 13,5 roku.

Z uwagi na to, że szereg większych złóż gazu ziemnego znajduje się w końcowej fazie eksploatacji, zadaniem prac poszukiwawczych jest odkrywanie i dokumentowanie nowych zasobów dla pokrycia ubytków wynikających z naturalnego spadku wydobycia ze złóż eksploatowanych i dla utrzymania planowego wydobycia w dłuższym okresie czasu.

Złoża ropy naftowej są na bieżąco zagospodarowane do eksploatacji. Aktualnie zrealizowany jest drugi etap zagospodarowania naszego największego złoża Barnówko - Mostno - Buszewo (BMB) w rejonie Dębna Lubuskiego. Małe złoża ropy naftowej zagospodarowane do eksploatacji są metodą przyśpieszoną w ramach tzw. próbnej eksploatacji.

W wyniku prowadzonych działań przewidujemy w latach 2003-2004 zwiększyć wydobycie ropy naftowej do poziomu 800-1000 tys. ton rocznie.

Natomiast odnośnie przyszłej struktury organizacyjnej i własnościowej sektora gazowego pragnę poinformować, iż w dniu 13 sierpnia 2002 r. Rada Ministrów RP przyjęła "Program restrukturyzacji i prywatyzacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A.", Zgodnie z przyjętym Programem - w odniesieniu do sfery poszukiwań i wydobycia przyjęto następującą koncepcję restrukturyzacji i prywatyzacji:

Natomiast Spółka PGNiG S.A. prywatyzowana będzie w drodze oferty publicznej przeprowadzonej na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych oraz opcjonalnie na giełdach zagranicznych.

Nadto Zarząd PGNiG S.A. został zobowiązany przez Radę Ministrów - do przygotowania i przedstawienia do akceptacji Ministrowi Skarbu Państwa - w terminie do 2 miesięcy od dnia przyjęcia Programu przez RM - szczegółowych programów działań zmierzających do realizacji celów oraz zakładanych w Programie przekształceń, ze szczególnych uwzględnieniem:

Rada Ministrów postanowiła, iż od dnia przyjęcia ww. Programu przez Radę Ministrów, przekształcenia organizacyjne i własnościowe PGNiG S.A. będą prowadzone wyłącznie wg zawartych w nim założeń.

MINISTER SKARBU PAŃSTWA

z up. SEKRETARZ STANU

Małgorzata Ostrowska

* * *

Minister Edukacji Narodowej i Sportu przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Henryka Stokłosy, złożonym na 23. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 20):

Warszawa, 26.07.2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

Nawiązując do oświadczenia Pana Senatora Henryka Stokłosy złożonego na 23. posiedzeniu Senatu RP w dniu 8 sierpnia br. w sprawie wysokości naliczonej części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2002 - uprzejmie proszę Pana Marszałka o przyjęcie następujących informacji i wyjaśnień.

W myśl postanowień art. 34 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999-2002 (Dz. U. Nr 150, poz. 983 - z późn. zm.), część oświatową subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego ustala się w kwocie nie mniejszej niż 12,8% dochodów budżetu państwa na dany rok. W ustawie budżetowej na rok 2002 z dnia 14 marca 2002 r. (Dz. U. Nr 30, poz. 275) kwota ta wynosi 22.316.178 tys. zł, co stanowi 15,4% planowanych dochodów budżetu państwa.

Ideą przewodnią, stosowanych od kilku lat, zasad podziału części oświatowej subwencji ogólnej - zgodnie z cytowaną ustawą z dnia 26 listopada 1998 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999-2002 - jest kształtowanie poziomu tej subwencji w zależności od skali i struktury realizowanych przez poszczególne JST zadań edukacyjnych mierzonych liczbą uczniów uczęszczających do szkół oraz korzystających z pozaszkolnych placówek oświatowych.

Wiąże się to z kalkulacyjnym formowaniem wysokości subwencji oświatowej przy uwzględnieniu:

- uśrednionej dla całego kraju niezbędnej kwoty odnoszonej do ogółu uczniów, w formie tzw. "finansowego standardu A", przy czym poziom tego standardu w poszczególnych latach jest zróżnicowany i uzależniony w głównej mierze od globalnej kwoty subwencji oświatowej w danym roku;

- stosowania dodatkowych czynników zwiększających ten standard, poprzez określone parametry - systematycznie dotychczas modyfikowane i rozszerzane - dla odzwierciedlenia istniejącego znacznego zróżnicowania przeciętnych kosztów kształcenia i wychowania w rozbudowanym systemie i strukturze typów i rodzajów szkół oraz pozaszkolnych placówek oświatowych, a także przy uwzględnieniu struktury kwalifikacyjnej nauczycieli z punktu widzenia poziomu awansu zawodowego oraz potrzeb związanych z racjonalizacją sieci szkół podstawowych i gimnazjów.

Swoistym odniesieniem do zróżnicowania są tzw. "uczniowie przeliczeniowi", których liczba wynika ze stosowania określonych "wag" będących wyrazem zróżnicowania kosztów finansowych realizowanych zadań edukacyjnych (aktualnie dla 23 zadań szkolnych i 10 zadań pozaszkolnych).

Wypada zauważyć, że przeciętne kwoty odnoszone do "uczniów przeliczeniowych" w poszczególnych wspomnianych zadaniach w formule podziału algorytmicznego są jednolite, natomiast zróżnicowanie subwencji oświatowej dla poszczególnych JST jest w głównej mierze uzależnione od liczebności "uczniów przeliczeniowych" co jest, jak wspomniano, wyrazem zakresu i struktury zadań edukacyjnych prowadzonych przez daną JST.

W warunkach roku 2002, określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 27 grudnia 2001 r. w sprawie zasad podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2002 (Dz. U. Nr 156, poz. 1822) przyjęto również, że wynikowa kwota subwencji na zadania szkolne na ucznia - dla danej jednostki samorządu terytorialnego - nie może być mniejsza niż 95%, ani większa niż 112% kwoty subwencji na ucznia w zakresie zadań szkolnych w roku bazowym. Natomiast wynikowa kwota subwencji oświatowej na zadania pozaszkolne nie może być mniejsza niż 95%, ani większa niż 112% kwoty na zadania pozaszkolne w roku bazowym.

W celu uściślenia bazy informacyjnej wykorzystywanej dla celów przeliczeń algorytmicznych Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu w miesiącu styczniu br. wystosowało do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego pismo załączające wykaz zadań edukacyjnych prowadzonych bądź dotowanych przez daną JST z prośbą o ich weryfikację.

Ostateczne kwoty części oświatowej subwencji ogólnej na 2002 rok dla jednostek samorządu terytorialnego naliczone zostały na podstawie:

- globalnej kwoty subwencji oświatowej określonej w ustawie budżetowej na rok 2002 z dnia 14 marca 2002 r. (Dz. U. Nr 30, poz. 275);

- rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 27 grudnia 2001 r. w sprawie zasad podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2002 (Dz. U. Nr 156, poz. 1822),

- zweryfikowanych danych statystycznych GUS o liczbie uczniów i wychowanków w roku szkolnym 2001/2002.

Dokonana przez JST weryfikacja zadań rzeczowych znalazła swoje odzwierciedlenie w zmianach kwot ostatecznych subwencji oświatowej dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego. Skala tych zmian w poszczególnych samorządach wynikała przede wszystkim ze znacznego obniżenia "finansowego standardu A" z poziomu 2.316,20 zł (grudniowa subwencja wstępna) do 2.271,41 zł /subwencja ostateczna/, zmiany liczby uczniów w obszarze zadań edukacyjnych oraz struktury tych zadań, a także z oddziaływania współczynników korygujących.

Ponieważ wysokość "finansowego standardu A" jest uzależniona od globalnej kwoty subwencji oświatowej określonej w ustawie budżetowej na rok 2002 oraz od liczby uczniów przeliczeniowych w skali kraju, nie jest możliwa zmiana tego standardu w trakcie trwania roku budżetowego. Wypada również zauważyć, że obecny poziom "finansowego standardu A" jest wyższy od jego wysokości w roku ubiegłym o 7%.

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu pismem z dnia 24 maja br. Nr DE-III-3117/21/so-og/02 - nawiązującym do pisma Ministra Finansów dotyczącego określenia na rok 2002 m.in. ostatecznej kwoty częściowej oświatowej subwencji ogólnej - przekazało wszystkim jednostkom samorządu terytorialnego dodatkowe informacje związane z jej naliczeniem, tzn. zestawienie szkół i placówek prowadzonych (dotowanych) przez daną JST oraz tzw. metryczkę zawierającą parametry podziału subwencji oświatowej na 2002 r. dla każdego organu stanowiącego jednostkę samorządu terytorialnego.

Jednocześnie pragnę Pana Marszałka poinformować, że ważne znaczenie ma wyodrębniona z subwencji oświatowej 1% rezerwa ustawowa, która będzie mogła być przeznaczona na finansowanie z budżetu państwa zadań oświatowych, zgodnie z kryteriami ustalonymi w uzgodnieniu z Zespołem ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego na rok 2002. "Kryteria podziału 1% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej w roku 2002" zostały przekazane przez MENiS wszystkim jednostkom samorządu terytorialnego przy piśmie z dnia 3 lipca br. Nr DE-III-3117/so-og/02.

Przedstawiając powyższe, uprzejmie Pana Marszałka informuję, że w bieżącym roku nie ma możliwości dokonania zmian w sposobie naliczania subwencji oświatowej dla jednostek samorządu terytorialnego. Sugestie przedstawione w oświadczeniu Pana Senatora Henryka Stokłosy będą zaprezentowane członkom Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego przy opracowywaniu rozporządzenia w sprawie zasad podziału części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2003. Należy jednak podkreślić, że wspomniane rozporządzenie określające formułę algorytmiczną podziału jest corocznie aktualizowane i modyfikowane w dostosowaniu do zmieniających się uwarunkowań związanych głównie z przemianami systemowymi i strukturalnymi w ramach postępujących etapów reformy oświaty, a zmiany dotyczące zasad subwencyjnego finansowania oświaty konsultowane są Zespołem ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Z poważanie

wz. MINISTRA

PODSEKRETARZ STANU

Halina Kuzińska

* * *

Minister Spraw Zagranicznych przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Zbigniewa Kulaka, złożone na 20. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 18):

Warszawa, 24 sierpnia 2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na przekazane mi przez Pana Marszałka przy piśmie nr LP/043/248/02/V z dnia 10 lipca 2002 r. oświadczenie złożone przez Pana Senatora Zbigniewa Kulaka na 20-tym posiedzeniu Senatu w dniu 5 lipca 2002 r., dotyczące sytuacji obywateli polskich przebywających od dłuższego czasu w Hiszpanii i mających tam problemy z posługiwaniem się polskim prawem jazdy, uprzejmie wyjaśniam, że:

Zgodnie z obowiązującymi w Hiszpanii przepisami dotyczącymi uznawania zagranicznych praw jazdy, a w szczególności z art. 30 Ogólnego Regulaminu Kierowców zatwierdzonego Dekretem Królewskim Nr 772/1997 z 30 maja 1997 r. (hiszpański Państwowy Biuletyn Urzędowy nr 135 z 6 czerwca 1997 r.), prawa jazdy wydane zgodnie z załącznikiem nr 6 do Konwencji Genewskiej o ruchu drogowym z dnia 19 września 1949 r. (Dz. U. z 1959 r. Nr 54, poz. 321 i 322) lub z załącznikiem nr 6 do Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym z dnia 8 listopada 1968 r. (Dz. U. z 1988 r. Nr 5, poz. 40 i 44) w państwach nie należących do Unii Europejskiej, są ważne w Hiszpanii wyłącznie przez okres pierwszych sześciu miesięcy od momentu uzyskania przez posiadacza takiego prawa jazdy prawa legalnego pobytu (rezydencji) w Hiszpanii. Po upływie tego terminu mogą one być wymienione na hiszpańskie prawa jazdy bez zdawania egzaminu tylko w przypadku obowiązywania odpowiedniej dwustronnej umowy międzynarodowej, zawartej między Hiszpanią a państwem, w którym prawo jazdy zostało wydane. Polska dotychczas takiej umowy z Hiszpanią nie zawarła, tak więc obywatele polscy przebywający legalnie w Hiszpanii dłużej niż sześć miesięcy i chcący uzyskać hiszpańskie prawo jazdy zobowiązani są poddać się obowiązującemu w Hiszpanii egzaminowi.

Rozwiązanie tej uciążliwej dla obywateli polskich sytuacji mogłoby nastąpić albo przez zawarcie odpowiedniej dwustronnej umowy międzynarodowej, albo przez przystąpienie Polski do Unii Europejskiej.

Od roku 2001 Ambasador RP w Madrycie zainicjował działania w celu nakłonienia strony hiszpańskiej do podjęcia negocjacji w sprawie zawarcia takiej umowy. Strona hiszpańska w rozmowach tych deklarowała zrozumienie dla sytuacji polskich kierowców, jednak do propozycji negocjacji odnosiła się bardzo powściągliwie sugerując, że problem rozwiąże się automatycznie z chwilą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, natomiast cała procedura związana z negocjowaniem, podpisaniem i ratyfikowaniem umowy dwustronnej byłaby na tyle długotrwała, że jej finał zbiegłby się prawdopodobnie z momentem rozszerzenia Unii Europejskiej.

Identyczne niemal stanowisko zajęło w tej sprawie właściwe merytorycznie do wszczęcia i prowadzenia ewentualnych negocjacji Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej (obecnie Ministerstwo Infrastruktury) w piśmie Departamentu Transportu Samochodowego nr TS-2B-072-42/01 z 7 listopada 2001 r., sugerując jedynie wystąpienie notą dyplomatyczną do odpowiednich władz Hiszpanii z propozycją uregulowania sprawy na szczeblu międzyrządowym z podkreśleniem, że istotą takiego porozumienia byłaby zgoda na wzajemną wymienialność praw jazdy, bez stawiania jakichkolwiek dodatkowych wymagań, a w szczególności wymogu poddawania się egzaminom.

W dniu 13 grudnia 2001 r. Ambasada RP w Madrycie wystosowała do hiszpańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych notę o treści zgodnej z sugestiami Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej. Strona hiszpańska na tę notę nie udzieliła dotychczas odpowiedzi w związku z czym podjęliśmy kolejną interwencję.

W tej sytuacji można oczekiwać, że pozytywne rozwiązanie problemów sygnalizowanych w oświadczeniu pana senatora Zbigniewa Kulaka przyniesie stosunkowo bliskie już przystąpienie Polski do Unii Europejskiej.

Z wyrazami szacunku


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzednia część dokumentu, następny fragment