Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment
Kronika senacka
15 sierpnia 2002 r. obchodzono uroczyście Święto Wojska Polskiego
. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyła się uroczysta odprawa wart. W uroczystości wziął udział prezydent Aleksander Kwaśniewski, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Borowski i Longin Pastusiak, premier Leszek Miller, minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński, szef Sztabu Generalnego generał Czesław Piątas, kombatanci i dyplomaci.Podczas uroczystości odbyła się uroczysta defilada, oddano także 12 salw armatnich. Na płycie grobu złożono wieńce i wiązanki kwiatów. W imieniu Senatu kwiaty złożyli marszałek L. Pastusiak oraz senatorowie Marek Balicki i Wiesław Pie
trzak.* * *
W dniach 16-19 sierpnia 2002 r.
papież Jan Paweł II odbył kolejną pielgrzymkę do Ojczyzny.16 sierpnia 2002 r. na lotnisku w Balicach Ojca Świętego powitali m.in.: prezydent Aleksander Kwaśniewski i premier Leszek Miller z małożonkami, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Borowski i Longin Pastusiak, ministrowie: spraw zagranicznych oraz spraw wewnętrznych i administracji Włodzimierz Cimoszewicz i Krzysztof Janik.
Prezydent i premier wraz z małżonkami, marszałkowie obu izb parlamentu, szefowie MSZ i MSWiA pożegnali papieża 19 sierpnia 2002 r. przed jego odlotem do Rzymu.
* * *
19 sierpnia 2002 r. marszałek Longin Pastusiak przyjął naczelnego komendanta Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Hieronima Wyszyńskiego, który przybył do Polski w związku ze Świętem Wojska Polskiego.
Komendant przedstawił marszałkowi Senatu program działalności SWAP, a także poinformował o planie przekazania pod opiekę warszawskiej gminie Żoliborz wzniesionego staraniem amerykańskich weteranów pomnika Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej.
* * *
27 sierpnia 2002 r.
marszałek Longin Pastusiak przyjął organizatorów i uczestników Letniej Szkoły Kultury i Języka Polskiego, którą przy wsparciu Senatu zorganizowały w sierpniu br. w Warszawie: Stowarzyszenie "Dom Polski", Polskie Stowarzyszenie "Dom Europejski" oraz Społeczne Zjednoczenie "Polskie Towarzystwo Naukowe" na Białorusi. Uczniami Letniej Szkoły było 30 studentów Polskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Mińsku.Jak poinformował prezes Fundacji im. Wita Stwosza i I wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia "Dom Europejski" Wiesław Klimczak, celem wakacyjnej edukacji jest nauka języka polskiego, a także pogłębienie wiedzy z historii, literatury i kultury polskiej oraz przekazanie młodzieży informacji na temat transformacji ustrojowej i gospodarczej Polski i innych krajów europejskich.
Profesor Czesław Bieńkowski, rektor Wyższej szkoły Humanistycznej w Mińsku, przedstawił profil i zakres kształcenia oraz specyfikę kierowanej przez siebie uczelni.
W czasie spotkania ro
zmówcy podkreślali potrzebę wspierania edukacji młodzieży polonijnej, zdobywania przez nią jak najlepszego wykształcenia w kraju zamieszkania z jednoczesnym rozwijaniem potrzeb poznawania języka, kultury, dokonań gospodarczych Polski i innych państw w Europie.Uczestniczący w spotkaniu studenci podziękowali za zorganizowaną dla nich Letnią Szkołę.
* * *
28 sierpnia 2002 r. na Polu Mokotowskim w Warszawie odbyły się uroczyste obchody Święta Lotnictwa. W uroczystości wzięli m.in. udział weterani z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Kanady, dowódca wojsk lotniczych i obrony powietrznej gen. broni Ryszard Olszewski, marszałek Longin Pastusiak, szefowa Kancelarii Prezydenta Jolanta Szymanek-Deresz, minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prezes PLL LOT Jan Litwiński, przedstawiciele władz centralnych i lokalnych.
Tegoroczne obchody rozpoczęły się apelem w dowództwie WLOP; została odprawiona msza w katedrze polowej, a przy Pomniku Lotnika złożono wieńce.
Święto Lotnictwa jest obchodzone w rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego - Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challenge International des Avions de Tourisme) w 1932 roku.
Podczas uroczystości na Polu Mokotowskim wmurowano akt erekcyjny pod pomnik ku czci polskich lotników poległych w latach 1939-45.
Kamień węgielny poświęcili zwierzchnicy i przedstawiciele ordynariatów Wojska Polskiego. J. Szymanek-Deresz odczytała list od prezydenta, w którym przypomniał on, że właśnie z Pola Mokotowskiego, gdzie przed wojną było lotnisko, startowali piloci sportowi i ci, którzy walczyli we wrześniu 1939 r.
W swoim wystąpieniu minister obrony narodowej podkreślił, że polskie lotnictwo ma wielkie osiągnięcia w swojej ponad 80-letniej historii. Dzień dzisiejszy to dzień normalnej służby w ramach procedur obowiązujących w NATO. Minister stwierdził, że potrzebna jest zmiana jakościowa i ona nastąpi. Przypomniał, że samoloty w
ielozadaniowe zastąpią wycofywane Su-22 i MiG-29. Zapewnił, że modyfikowany program modernizacji armii da perspektywę tym, którzy służą w lotnictwie i tym, którzy planują wstąpić na tę służbę."Tu, na Polu Mokotowskim, w kolebce polskiego lotnictwa, stoimy w jednym szeregu: lotnicy-weterani, współcześni obrońcy polskiego nieba i społeczeństwo polskie, by wziąć udział w ceremonii ku czci tych, którzy polegli" - powiedział honorowy sekretarz Fundacji Stowarzyszenie Lotników Polski w Wielkiej Brytanii kapitan pilot w stanie spoczynku Tadeusz Dziewulski.
* * *
31 sierpnia na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie odbyły się centralne obchodach Święta Lotnictwa zorganizowane przez Aeroklub Polski.
W uroczystościach wziął udział premier Leszek Miller, wicemarszałek Ryszard Jarzembowski, wojewoda kujawsko-pomorski Romuald Kosieniak, prezes Aeroklubu Włocławskiego Władysław Kubiak i prezes Aeroklubu Polskiego Jan Tadeusz Karpiński, a także przedstawiciele władz regionu i województwa.
W swoim wystąpieniu prezes Rady Ministrów podkreślił znaczenie polskiego ruchu lotniczego na przestrzeni ostatnich osiemdziesięciu lat. Stwierdził, że wielkie sławy lotnictwa - Żwirko i Wigura - znaleźli następców, którzy w godny sposób reprezentują Polskę na arenie lotnictwa między
narodowego. Premier podziękował za wspaniałą działalność Aeroklubu Polskiego i zadeklarował gotowość pomocy.Szef rządu podkreślił, że to dzięki wysiłkowi i pracy ludzi zrzeszonych wokół Aeroklubu Polskiego polskie lotnictwo święci triumfy, a sporty lotnicze takie jak: szybownictwo, spadochroniarstwo, modelarstwo lotnicze stały się dostępne dla licznej rzeszy młodych ludzi.
Premier L. Miller wyraził poparcie dla inicjatywy organizacji w Polsce Światowych Igrzysk Lotniczych w 2005 roku. Jak stwierdził, mamy wszystkie atuty, aby Światowe Igrzyska Lotnicze w 2005 roku odbyły się właśnie w naszym kraju. Rząd poprze starania Aeroklubu Polskiego.
* * *
31 sierpnia 2002 r. w Gródku na Podolu otwarto szkołę z polskim językiem wykładowym. To trzecia tego typu placówka na Ukrainie. Wkrótce zostaną oddane dwie następne szkoły.
Budynek szkoły w Gródku Podolskim wzniesiono ze środków budżetowych Kancelarii Senatu przekazanych Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska". Budynek pozostanie własnością Polski, ale zostanie przekazany miastu w bezpłatne użytkowanie na cele oświatowe.
W uroczystości uczestniczyli m.in. przewodniczący Komisji Emigracji i Polaków za Granicą senator Tadeusz Rzemykowski, wiceminister edukacji narodowej i sportu Tadeusz Sławecki, ambasador Polski w Kijowie Marek Ziółkowski, przedstawiciel Wspólnoty Polskiej profesor Jan Mazur, a także przedstawiciele władz ukraińskich.
2 września senator T. Rzemykowski wziął udział w podobnej uroczystości, która odbyła się w Mościskach przy granicy z Polską.
* * *
1 wrześni
a 2002 r. w Warszawie w 63. rocznicę wybuchu II wojny światowej odbyły się uroczystości z tej okazji: na Grobie Nieznanego Żołnierza złożono wieńce i dokonano uroczystej zmiany wart, część weteranów została odznaczona i mianowana na wyższe stopnie.Kwiaty
przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożyli m.in. marszałek Sejmu Marek Borowski oraz przewodniczący niemieckiego Bundestagu Wolfgang Thierse, a także delegacje prezydenta, Senatu, Kancelarii Premiera, poszczególnych ministerstw, prezydent Warszawy Wojciech Kozak, kombatanci i harcerze.Po złożeniu wieńców orkiestra reprezentacyjna Wojska Polskiego odegrała kilka wojskowych melodii, a następnie odbyła się defilada.
* * *
3 września 2002 r. jubileuszowe X Światowe Forum Mediów Polonijnych w Tarnowie otworzyła wicemarszałek Jolanta Danielak. Tegoroczne forum poświecone było wyzwaniom, szansom i niepokojom związanym z integracją Polski z Unią Europejską. Patronat nad imprezą objął w tym roku prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Forum jest największym przedsięwzięciem w Polsce adresowanym do dziennikarzy polskich pracujących w prasie, radiu i telewizji na całym świecie. Inicjatywa ma na celu podkreślenie roli mediów polonijnych w budowie więzi społecznych, gospodarczych i kulturalnych między środowiskami Polonii a k
rajem.W tegorocznym forum wzięło udział 150 dziennikarzy z ponad 30 krajów z całego świata. Zaproszono także 200 dziennikarzy krajowych. Głównym organizatorem było Małopolskie Forum Współpracy z Polonią, zajmujące się promocją polskich gmin, powiatów i fir
m.Podczas inauguracji wręczono przyznawane po raz czwarty nagrody Fidelis Poloniae dla ludzi, którzy przyczynili się do budowania trwałych więzi między środowiskami Polonii a krajem.
Uczestnicy forum odwiedzili także Kielce, gdzie 6 września br. odbył się
"Meeting proeuropejski: Media-Europa 2002" pod patronatem sekretarza stanu w kancelarii prezydenta Dariusza Szymczychy.Podczas forum tradycyjnie rozmawiano również o roli mediów polonijnych w tworzeniu kontaktów środowiskowych i utrzymywaniu więzi z kraj
em.Forum zakończyło się 9 września 2002 r. w Warszawie spotkaniem z prezydentem A. Kwaśniewskim.
* * *
11 września 2002 r. uczczono pamięć Ofiar Ataku Terrorystycznego 11 września 2001 roku w Nowym Jorku.
W 1. rocznicę tych tragicznych wydarzeń w Parku Skaryszewskim w Warszawie odsłonięto pomnik upamiętniający Polaków - ofiary tego ataku.
W uroczystości uczestniczyli m.in.: prezydent Aleksander Kwaśniewski, marszałek Longin Pastusiak, ambasador Stanów Zjednoczonych Christopher Hill, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Marek Siwiec, minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński, dostojnicy Kościołów: katolickiego, prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego i wyznania mojżeszowego, rodziny ofiar ataku na WTC, delegaci policji i straży nowojorskiej.
W swoim wyst
ąpieniu prezydent A. Kwaśniewski podkreślił, że bezpieczeństwo USA i całego demokratycznego świata jest wspólnym obowiązkiem i wspólną misją wobec przyszłych pokoleń.Sejm uczcił ofiary zamachów przyjęciem specjalnego oświadczenia, w którym napisano: "W pierwszą rocznicę brutalnego ataku terrorystycznego na Stany Zjednoczone Ameryki Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd jego ofiarom oraz wyraża uznanie dla bohaterstwa ludzi niosących pomoc poszkodowanym i przeciwstawiających się zbrodniczej agresji. P
otępiamy akty terroryzmu i piętnujemy wszelkie przejawy fanatyzmu i nienawiści. Potwierdzamy gotowość współdziałania z państwami, narodami i rządami występującymi przeciwko międzynarodowemu terroryzmowi."Senat uczcił pamięć ofiar minutą ciszy. "Śmierć ponad 3 tys. niewinnych ludzi w World Trade Center, Pentagonie i Pensylwanii była przerażająca i wstrząsnęła całym cywilizowanym światem" - powiedział marszałek L. Pastusiak.
W warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w intencji ofiar ataku w USA i ich rodzin mszę odprawił prymas Polski kardynał Józef Glemp. Nabożeństwo z udziałem polskich władz i amerykańskich strażaków oraz policjantów, odbyło się też w warszawskiej synagodze Nożyków.
Kilkaset osób zebranych pod ambasadą USA w Warszawie wysłuchało hymnu USA, wielu z nich trzymało zapalone świeczki. Wewnątrz gmachu ambasady odsłonięto pomnik "Pieta nowojorska" autorstwa Gustawa Zemły. W uroczystości wziął udział marszałek L. Pastusiak.
"Byliśmy, jesteśmy i będziemy z amerykańskim narodem, z amerykańskim prezydentem, z tymi wszystkimi, którzy stawili czoła terrorystom" - powiedział podczas uroczystości w ambasadzie USA premier Leszek Miller. "Jesteśmy ramię w ramię z amerykańskimi żołnierzami w Afganistanie. Będziemy wszędzie tam, gdzie trzeba zniszczyć źródła terroryzmu" - mówił szef rządu.
O godz. 14.46 - punktualnie rok po tym, jak pierwszy z porwanych samolotów uderzył w WTC, przed ambasadą USA w Warszawie zaległa cisza. Po minucie w całym mieście zawyły syreny. W ten sposób Warszawa uczciła pamięć ofiar zamachów z 11 września 2001 r.
W Muzeum Narodowym w Warszawie prezydent A. Kwaśniewski otworzył wystawę poświęconą zamachom terrorystycznym z 11 września 2001 r.
Na trzydziestym piętrze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zapłonęła symboliczna latarnia pamięci. Zwykle oświetlony PKiN, w geście solidarności z gromadzącymi się na całym świecie ludźmi, którzy czczą pamięć ofiar zamachów, 11 września br. wieczorem nie został podświetlony.
Na dziedzińcu przed warszawskim Ratuszem na pl. Bankowym odbył się wieczorem koncert pt. "Warszawa przeciwko terroryzmowi", poświęcony pamięci ofiar ataku terrorystycznego na USA. Na koncert przybyli przedstawiciele ambasady USA w Warszawie, władz lokalnych i samorządowych miasta, parlamentarzyści.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment