Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
Kontakty międzynarodowe
3 lipca 2002 r. wizytę w Senacie złożył Laszlo Kovacs, minister spraw zagranicznych Republiki Węgierskiej. Gościa przyjął marszałek Longin Pastusiak.
Minister L. Kovacs przedstawił sytuację na Węgrzech po wyborach, koncentrując się na działaniach podjętych przez nowy rząd lewicowy.
Marszałek L. Pastusiak poinformował węgierskiego gościa o efektach pracy polskiego Senatu. Stwierdził m.in., że SLD stoi na gruncie parlamentu jednoizbowego. "Obecnie trwa w Polsce dyskusja na temat przyszłości Senatu" - powiedział marszałek. Jego zdaniem, działalność Senatu przyczynia się do polepszenia stanowionego prawa. W obecnej kadencji Senat wniósł do ustaw ponad 500 poprawek, z czego 80% zostało przyjętych przez Sejm.
Minister L. Kovacs stwierdził, że politycy węgierscy rozważają potrzebę powołania drugiej izby parlamentu, ale nie jest to - jak przyznał - priorytet obecnego rządu.
* * *
4 lipca 2002 r. wicemarszałek Ryszard Jarzembowski przyjął przebywającego z oficjalną wizytą w Polsce premiera Republiki Rumunii Adriana Nastase. Rumuńskiemu premierowi towarzyszył minister spraw zagranicznych Mircea Geoana.
Wicemarszałek R. Jarzembowski wysoko ocenił współpracę polsko-rumuńską. Przypomniał najtrudniejsze dla Polski chwile, kiedy Rumunia udzieliła schronienia polskim uchodźcom w czasie II wojny światowej. Jak stwierdził wicemarszałek Senatu, obecnie oba kraje łączą wspólne cele - członkostwo w NATO i Unii Europejskiej. Dodał, że Polska nadal będzie wspierać Rumunię w dążeniu do członkostwa w Sojuszu Północno-Atlantyckim.
Zdaniem wicemarszałka R. Jarzembowskiego, ciepłe stosunki między obydwoma państwami stwarzają dobre warunki do współpracy gospodarczej.
Premier A. Nastase wyraził wdzięczność za poparcie okazywane w staraniach Rumunii o członkostwo w NATO oraz za wymianę doświadczeń dotyczących negocjacji z UE. Rumuński gość szczegółowo interesował się polskimi rozwiązaniami prawnymi, dotyczącymi jawności majątkowej osób pełniących funkcje publiczne, w tym przepisami antykorupcyjnymi oraz przepisami prawa prasowego.
* * *
5 lipca 2002 r. wizytę w Senacie złożył sekretarz generalny Rady Europy Walter Schwimmer. Gościa przyjął wicemarszałek Ryszard Jarzembowski.
Podczas rozmowy wicemarszałek wysoko ocenił działalność Rady Europy, która stymulowała przemiany w Europie Środkowowschodniej. Wicemarszałek R. Jarzembowski wyraził przekonanie, że wizyta delegacji Rady Europy w Polsce sprawi, iż proces ten zostanie przyśpieszony i nabierze nowych treści.
Sekretarz generalny Rady Europy W. Schwimmer powiedział, że Polska może być dumna z osiągnięć ostatniego dziesięciolecia. Z kraju przyjmującego pomoc przekształciła się w państwo oferujące pomoc ją narodom.
Zapytany o rolę rady w rozszerzonej o nowe kraju Europie wicemarszałek R. Jarzembowski stwierdził, że proces integrowania się Europy jest nieodwracalny, a Rada Europy powinna być w przyszłości miejscem uzgadniania jednolitego stanowiska, które uwzględniałoby wspólne wartości.
Mówiąc o rozszerzeniu Unii Europejskiej, W. Schwimmer powiedział, że rozszerzenie UE nie jest jałmużną dla nowych członków, lecz leży w interesie zarówno jej członków, jak i krajów aspirujących do tej wspólnoty narodów.
* * *
10 lipca 2002 r. przebywający z oficjalną wizytą w Polsce cesarz Japonii Akihito spotkał się z marszałkiem Longinem Pastusiakiem.
Po spotkaniu marszałek L. Pastusiak podkreślił w swojej wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej, że cesarz Japonii jest osobą bardzo bezpośrednią. "Rozmawialiśmy oczywiście przez tłumacza, ale w pewnych momentach przechodziliśmy na język angielski; cesarz znakomicie mówi po angielsku - powiedział marszałek. - "Była to rozmowa krótka, kurtuazy
jna, ale cesarza bardzo interesował Senat, jego geneza, sposób wybierania senatorów".Marszałek Senatu dodał, że cesarz mówił też o związkach polsko-japońskich, wspominał o działalności ojców Maksymiliana Kolbego i Zenona Żebrowskiego, którzy w 1930 roku założyli misję franciszkanów w Nagasaki. Żebrowski, znany jako ojciec Zeno, przebywał w Japonii do końca życia, a misja działa do dziś.
Marszałek L. Pastusiak przypomniał, że w rozmowie z cesarzem nie porusza się aktualnych i politycznych problemów.
Cesarz Akihito wpisał się do księgi pamiątkowej Senatu, a w prezencie od marszałka L. Pastusiaka otrzymał miniaturę laski marszałkowskiej.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment