Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

19 czerwca br. wizytę w Senacie RP złożył Tang Bingquan, wicegubernator prowincji Guangdong w Chińskiej Republice Ludowej wraz z delegacją. Gości przyjął marszałek Longin Pastusiak.

Marszałek wyraził uznanie dla przemian gospodarczych oraz tempa rozwoju ekonomicznego Chin. Przypomniał, że Polska opowiedziała się za przystąpieniem Chin do Światowej Organizacji Handlu.

Marszałek L. Pastusiak wysoko ocenił stan stosunków politycznych i parlamentarnych między naszymi krajami. Podkreślił, że Chiny są najważniejszym naszym partnerem gospodarczym na kontynencie azjatyckim, a Polska jest bardzo zainteresowana dalszym rozwojem współpracy, zwłaszcza wyrównaniem deficytu w bilansie handlowym.

Wicegubernator T. Bingquan podziękował za stanowisko Polski w sprawie przystąpienia Chin do Światowej Organizacji Handlu, przedstawił sytuację gospodarczą swojego kraju i prowincji Guangdong.

Chiński gość poinformował, że delegacja władz prowincji przybyła do Polski wraz ze 100-osobową grupą biznesmenów reprezentujących wiodące firmy prowincji. Celem wizyty jest polsko-chińskie forum gospodarcze, zorganizowane wspólnie z polską Krajową Izbą Gospodarczą.

Rozmówcy byli zgodni, że rolą polityków jest budowanie mostów służących współpracy gospodarczej między państwami.

Marszałek L. Pastusiak poinformował gości o zaproszeniu do odwiedzenia Chin, które otrzymał od przewodniczącego Chińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej. Marszałek wyraził przekonanie, iż delegacji senackiej będzie towarzyszyła grupa polskich przedsiębiorców, a efektem nawiązanych kontaktów stanie się podpisanie kontraktów handlowych.

* * *

19 czerwca br. wizytę w Senacie RP złożył prezydent Republiki Bułgarii Georgi Parvanov wraz z delegacją. Gości przyjął marszałek Longin Pastusiak. W spotkaniu uczestniczyła senator Czesława Christowa reprezentująca Polsko-Bułgarską Grupę Parlamentarną.

Marszałek Senatu wyraził uznanie dla aktywnej dyplomacji i rozważnej polityki Bułgarii, stabilizującej sytuację na Bałkanach. Marszałek pogratulował Bułgarii zamknięcia 20 rozdziałów w negocjacjach z Unią Europejską. Wyraził też przekonanie, że podczas jesiennego szczytu w Pradze Bułgaria zostanie zaproszona do Sojuszu Euroatlantyckiego.

Prezydent G. Parvanov podkreślił, że Bułgaria jest państwem stabilnym. Jej wewnętrzny model etniczny może być wzorem dla innych państw bałkańskich. Równie wzorcowo ułożono stosunki sąsiedzkie. Członkostwo w NATO jest dla Bułgarii sprawą kluczową. Bułgaria restrukturyzuje armię, dostosowuje prawo, podejmuje wielki wysiłek, by sprostać wymogom obowiązującym w NATO.

Prezydent Bułgarii poinformował, że około 70% Bułgarów opowiada się za integracją z Unią Europejską i przystapieniem do NATO. Nie ukrywał, że oczekuje sygnałów ze strony struktur europejskich określających drogę Bułgarii do członkostwa.

Podczas spotkania poruszono także kwestię reform zapowiedzianych w NATO, podkreślono również potrzebę rozwijania współpracy gospodarczej.

* * *

19 czerwca br. w Senacie odbyło się spotkanie senackiej Polsko-Włoskiej Grupy Parlamentarnej z ambasadorem Włoch w RP Giancarlo Leo.

Podczas rozmowy omówiono aktualny stan współpracy parlamentarnej, gospodarczej i kulturalnej między Polską i Włochami. Doceniając poziom tej współpracy, senatorowie wyrazili pragnienie zintensyfikowania kontaktów, szczególnie w dziedzinie gospodarczej.

Ambasador G. Leo podkreślił rolę grup parlamentarnych w rozwijaniu stosunków dwustronnych. Zaproponował, aby odbywały się regularne kontakty grupy z ambasadą Włoch.

Przewodniczący grupy senator Bogusław Mąsior wyraził zadowolenie z propozycji współpracy i zapowiedział przygotowanie jej zakresu tematycznego.

* * *

W dniach 21-24 czerwca br. marszałek Longin Pastusiak przewodniczył delegacji Senatu podczas uroczystego otwarcia "Tygodnia Kilońskiego".

Marszałek spotkał się z przewodniczącą Krajowego Parlamentu Wolnego i Hanzeatyckiego Miasta Hamburg dr Dorothee Stapelfeldt. W rozmowie marszałek poruszył kwestię przywrócenia całodobowego nadawania programu TV Polonia w sieci kablowej na terenie Hamburga. Emisja polskiego programu została ograniczona 3 kwietnia br. o 5 godzin, dodatkowym utrudnieniem w odbiorze programu stało się rozbicie emisji na dwa kanały. Hamburskie środowiska polonijne zebrały kilka tysięcy podpisów pod listem protestacyjnym. Proszą też o wsparcie ich postulatu powrotu do sytuacji sprzed 3 kwietnia br.

Marszałek L. Pastusiak spotkał się z wiceprezydentem senatu (rządu krajowego), drugim burmistrzem Hamburga Ronaldem Schillem. W czasie rozmowy marszałek zaapelował do władz miasta o wsparcie w utworzeniu stałego miejsca spotkań miejscowej Polonii.

Marszałek Senatu był gościem przedstawicieli Polonii z Hamburga, Bremy, Szlezwika-Holsztynu i Dolnej Saksonii.

Marszałek L. Pastusiak złożył wieńce na polskich grobach wojennych w Kilonii. Spotkał się także z premierem kraju związkowego Szlezwika-Holsztynu Heide Simonis. Jednym z tematów rozmowy było wprowadzenie nauczania języka polskiego do szkół niemieckich w Szlezwiku-Holsztynie. Organizacje polonijne prowadzą na swym terenie rozeznanie co do liczby chętnych do nauki języka polskiego w szkołach niemieckich. W ich ocenie nauczanie polskiego w wybranych szkołach byłoby cennym uzupełnieniem istniejącej współpracy regionalnej.

"Tydzień Kiloński" był też okazją do spotkania się delegacji polskiego Senatu z parlamentarzystami krajów basenu Morza Bałtyckiego oraz uczestniczenia w międzynarodowej debacie na temat rozszerzenia Unii Europejskiej.

Marszałek L. Pastusiak wygłosił wykład na temat: "Polska przed przystąpieniem do UE: oczekiwania - obawy - nadzieje".

* * *

W dniach 27-28 czerwca br., w stolicy Słowenii - Lublanie, marszałek Longin Pastusiak wziął udział w forum Stowarzyszenia Senatów Europy. Tematem wiodącym spotkania była dwuizbowość a demokracja i rola społeczeństwa obywatelskiego.

"W warunkach polskich idea społeczeństwa obywatelskiego ściśle powiązana jest z ideą dwuizbowego parlamentu" - stwierdził podczas forum marszałek. Jego zdaniem, polski Senat stał się czynnikiem inicjującym aktywność samorządów i jest gwarantem ich dalszego rozwoju oraz strażnikiem demokracji. Senat pełni w systemie podziału władzy istotną rolę kontrolną i legislacyjną. Marszałek podkreślił, że w Polsce toczy się debata na temat celowości istnienia drugiej izby, ewentualnie zmiany profilu jej działania lub kompetencji. L. Pastusiak jest zwolennikiem parlamentu jednoizbowego, ale jak powiedział: "Senat ewoluuje i być może w przyszłości przekształci się w izbę samorządową lub reprezentację regionalną. Z pewnością jednak pozostanie na straży demokratycznych wartości, które jako przyszli członkowie Unii Europejskiej starannie pielęgnujemy". Marszałek wyraził przekonanie, że Senat w Polsce - być może w zmienionej formie - będzie przykładem, iż parlament złożony z dwu izb ma głęboką umotywowaną rację bytu i przyczynia się do likwidacji deficytu procedur demokratycznych w społeczeństwie.

W dyskusji podkreślano, że system dwuizbowy, niezależnie od uprawnień obu izb parlamentu, gwarantuje pełną debatę legislacyjną i polityczną, umożliwia społeczeństwu dostęp do informacji publicznej, zapewnia przejrzystość i jawność, bez których nie ma demokracji. Senat jest istotnym elementem równowagi i kontroli życia politycznego i instytucjonalnego państwa. Przewodniczący Senatu Francji Christian Poncelet wskazał, że stowarzyszenie jest otwarte dla tych wszystkich, którzy podzielają te same poglądy na temat rozwoju demokracji i praw człowieka.

W Lublanie do Stowarzyszenia Senatów Europy przyjęto dwóch nowych członków: Radę Federacji Rosji oraz Izbę Narodów Bośni i Hercegowiny. Przewodniczący Rady Federacji Rosji Sergiej Mironow podkreślił, że obecnie zachodzące zmiany demokratyczne w instytucjach politycznych powodują, iż nawet te państwa, które nie miały systemu dwuizbowego, zwracają się w tym kierunku, kształtując swój narodowy parlament. S. Mironow poinformował, że Rada Federacji Rosji zwróciła się do Parlamentu Europejskiego i Rady Europy oraz parlamentarzystów Polski i Litwy o znalezienie wspólnego rozwiązania dla Okręgu Kaliningradzkiego w kontekście rozszerzenia Unii Europejskiej, które nie miałoby ujemnych skutków dla obywateli Rosji.

W czasie forum odbyły się rozmowy dwustronne. Marszałek L. Pastusiak zaprosił przewodniczącego Rady Federacji Rosji do złożenia wizyty w Polsce.

System dwuizbowy jest przyjmowany przez coraz większą liczbę państw. Na początku lat 70-tych 45 krajów posiadało drugą izbę parlamentu, obecnie - blisko 70, a 12 państw podjęło decyzję o jej powołaniu.

W 2003 roku posiedzenie Stowarzyszenia Senatów Europy odbędzie w Warszawie.

* * *

28 czerwca br. wizytę w Senacie złożył premier Republiki Finlandii Paavo Lipponen. Gościa przyjął wicemarszałek Kazimierz Kutz.

Rozmówcy podkreślili, że oba kraje znajdują się w podobnej sytuacji geopolitycznej - są położone między dwoma silnymi państwami. Mają też podobne doświadczenia historyczne. Wicemarszałek K. Kutz wyraził pogląd, że po rozszerzeniu Unii Europejskiej państwa sąsiadujące z Rosją powinny podjąć misję wprowadzenia jej do rodziny krajów o "demokracji europejskiej". K. Kutz wskazał również na problemy ochrony środowiska Morza Bałtyckiego jako zagadnienie, które Finlandia i Polska powinny rozwiązywać wspólnie.

Premier P. Lipponen podzielił się fińskimi doświadczeniami z członkostwa w Unii Europejskiej. Integracja z zachodnim systemem gospodarczym dała Finlandii nowy impuls do wzrostu ekonomicznego. Jednak warunkiem wykorzystania sprzyjających okoliczności były inwestycje w dziedzinie edukacji i nauce.

Wicemarszałek K. Kutz z ubolewaniem stwierdził, że w Polsce oświata boryka się z trudnościami, głównie ze względu na niskie nakłady finansowe. Wyraził nadzieję, że wstąpienie Polski do Unii Europejskiej wymusi większe nakłady na tę dziedzinę. Wicemarszałek Senatu wyraził przekonanie, że Finlandia poprze starania Polski o uzyskanie członkostwa w Unii Europejskiej.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment