Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

3 czerwca 2002 r. oficjalną wizytę w Senacie złożył minister obrony Republiki Bułgarii Nikolai Swinarow wraz z delegacją. Gości przyjął wicemarszałek Kazimierz Kutz. W spotkaniu uczestniczyła senator Czesława Christowa.

Wicemarszałek K. Kutz stwierdził, że nasze narody łączy wzajemna życzliwość. Nasze kontakty w powojennej historii były intensywne i interesujące, a liczna grupa Bułgarów studiujących na polskich uczelniach stanowi dziś zaplecze dla dobrych stosunków także w nowej sytuacji ustrojowej. Do ścisłej współpracy skłania oba kraje również wspólny cel - integracja ze strukturami europejskimi. Zdaniem wicemarszałka K. Kutza, wzorowo układa się współpraca Polski i Bułgarii w sferze obronności, dobrze byłoby, gdyby podobnie działo się i w innych dziedzinach.

Minister N. Swinarow przedstawił strategiczny cel w polityce zagranicznej swojego państwa. Bułgaria oczekuje, że w listopadzie br., podczas szczytu w Pradze, otrzyma zaproszenie do przystąpienia do NATO. Liczy na współpracę z Polską i wsparcie swoich dążeń integracyjnych.

Wicemarszałek K. Kutz zapewnił, że Polska nie tylko deklaruje chęć współpracy, ale również gotowość dzielenia się swoimi doświadczeniami dotyczącymi procesu integracyjnego. Jak stwierdził wicemarszałek, wejście w struktury NATO zapewni Bułgarii gwarancje bezpieczeństwa, a bezpieczna i stabilna Bułgaria jest potrzebna także Europie.

* * *

W dniach 8 i 9 czerwca 2002 r. w Madrycie odbyła się konferencja przewodniczących parlamentów narodowych państw UE i krajów kandydujących. Senat reprezentował marszałek Longin Pastusiak. Tematem roboczym konferencji był parlament a struktura europejska - narodowe parlamenty a przyszłość Europy.

Jak stwierdził w swoim wystąpieniu podczas konferencji marszałek L. Pastusiak, zwiększenie roli Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych jest "lekarstwem" na deficyt demokracji przy podejmowaniu decyzji przez Unię Europejską. "Deficyt ten jest jedną z przyczyn narastania tendencji populistycznych i nacjonalistycznych oraz eurosceptycyzmu zarówno w państwach członkowskich Unii, jak i kandydujących do niej" - powiedział L. Pastusiak.

Parlamenty narodowe powinny dążyć do umocnienia zasady subsydiarności, która obecnie dotyczy relacji Unia-państwa członkowskie, a mogłaby być rozciągnięta również na regiony wewnątrz państw. "Spowodowałoby to umocnienie się roli regionów, które również w pewnym zakresie powinny być włączone w proces podejmowania decyzji przez Unię" - powiedział marszałek L. Pastusiak.

Państwa członkowskie współpracują ze sobą na szczeblu rządowym m.in. w dziedzinie polityki obronnej, zagranicznej, finansowej. "Po 11 września współpraca w tych dziedzinach stała się szczególnie ważna, musi więc być wzmocniona tak, aby uzyskała większą legitymację demokratyczną" - podkreślił marszałek Senatu. Zdaniem L. Pastusiaka, oprócz zwiększenia roli Parlamentu Europejskiego cel ten można osiągnąć także poprzez większe wykorzystanie parlamentów narodowych i współpracę między parlamentami państw członkowskich.

"Innym rozwiązaniem mogłoby być stworzenie drugiej izby parlamentu europejskiego" - stwierdził marszałek L. Pastusiak. W jego skład weszliby przedstawiciele parlamentów narodowych, w równej liczbie z każdego kraju. "Byłby to swego rodzaju senat, a jedną z jego funkcji byłoby większe zrównoważenie pozycji dużych, średnich i małych państw" - dodał.

Organ ten posiadałby specjalne kompetencje monitorujące działania rządów w ramach II i III filaru (spraw wewnętrznych i sądownictwa), mógłby też działać na rzecz niwelowania różnic pomiędzy regionami UE. Stworzenie drugiej izby parlamentu europejskiego pozwoliłoby w o wiele większym stopniu włączyć się w proces integracji parlamentom narodowym, a w konsekwencji także pomogłoby w budowie społeczeństwa obywatelskiego, które byłoby bardziej odporne na populistyczne i ksenofobiczne hasła" - powiedział marszałek L. Pastusiak.

Podczas spotkania w Madrycie przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego Węgier Katalin Szily zwróciła się do przewodniczących izb parlamentów krajów Grupy Wyszehradzkiej z propozycją wznowienia współpracy, której celem byłoby m.in. wspieranie się tych państw w końcowym etapie negocjacji z Unią Europejską. Ustalono, że spotkanie przewodniczących parlamentów tych krajów odbędzie się na jesieni br.

* * *

11 czerwca 2002 r. wizytę w Senacie złożył emir Kataru, szejk Hamad bin Khalifa Al-Thani wraz z delegacją. Gości przyjął marszałek Longin Pastusiak.

Marszałek wyraził uznanie dla racjonalnej polityki zagranicznej Kataru, przyczyniającej się do stabilizacji w regionie. Wysoko też ocenił politykę społeczną Kataru.

Emir Hamad bin Khalifa Al-Thani wyraził uznanie dla polskich przemian demokratycznych. Poinformował o planowanych wyborach parlamentarnych w jego kraju.

Marszałek przypomniał wizytę delegacji polskiego Senatu w Katarze w 1999 roku i poprosił o przekazanie zaproszenia do Polski przewodniczącemu Zgromadzenia Doradczego. Marszałek L. Pastusiak poinformował, że w polskim parlamencie istnieje grupa parlamentarna promująca współpracę z krajami Zatoki Perskiej.

Marszałek Senatu wyraził nadzieję, że wizyta emira Khalifa Al-Thani w Polsce przyczyni się do ożywienia współpracy gospodarczej między naszymi państwami. Rozmówcy byli zgodni, że obecna wymiana handlowa jest nieadekwatna do potencjałów gospodarczych obu krajów.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment