Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


ODPOWIEDZI NA OŚWIADCZENIA SENATORÓW

Minister Infrastruktury przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Henryka Stokłosy, złożone na 7. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 7):

Warszawa, 2002.02.28

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Henryka Stokłosy złożone w dniu 30 stycznia br. podczas 7 posiedzenia Senatu RP w sprawie zajęcia stanowiska odnośnie udziału podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w kosztach budowy, modernizacji oraz utrzymania dróg publicznych, przedstawiam następujące stanowisko w tej kwestii:

Przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1986 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o drogach publicznych (Dz.U. Nr 6, poz. 33 ze zmianami), regulujące to zagadnienie, wydane w wykonaniu art. 15 ust. 3 ustawy o drogach publicznych, utraciły moc w związku z art. 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o finansowaniu dróg publicznych (Dz.U. Nr 123, poz. 780), którym zostało zmienione brzmienie delegacji wynikającej z ust. 3 art. 15.

Resort przygotował projekt odrębnego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych zasad udziału podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w kosztach budowy, modernizacji oraz utrzymania dróg publicznych. Projekt nie został przyjęty przez Komisję Prawniczą, która uznała, że jest niedostosowany do dzisiejszych uwarunkowań, uznaniowy i mało precyzyjny.

Zdaniem resortu brak jest możliwości wykonania delegacji z uwagi na to, że

- przepis jest niezgodny z art. 217 Konstytucji, który stanowi m.in., że nakładanie podatków i innych danin publicznych (a taką jest właśnie forma uczestnictwa w kosztach budowy, modernizacji i utrzymania dróg publicznych) następuje w drodze ustawy,

- o ile określenie udziału w kosztach utrzymania byłoby możliwe poprzez wyliczenie średniego kosztu utrzymania 1 km drogi danej kategorii, to w przypadku budowy określenie stawki jest mało realne ponieważ wiąże się z prognozowaniem na przyszłość,

- sprecyzowanie stawki w przypadku części całości kosztów budowy, w jakiej obciążenie ruchem drogowym wywołane działalnością przedsiębiorcy uczestniczy w prognozowanym ogólnym obciążeniu drogi jest praktycznie niemożliwe,

- określenie ogólnych kryteriów i pozostawienie możliwości określenia stawek do decyzji zarządu drogi w drodze uznania administracyjnego jest niewłaściwe,

- obciążenie kosztami godziłoby w zasadę równego traktowania wszystkich użytkowników dróg publicznych ponieważ zarząd drogi nie jest w stanie wskazać wszystkich, których należałoby obciążyć udziałem.

W związku z powyższym przepis praktycznie pozostałby martwy, gdyż trudno zindywidualizować poszczególne elementy, zwłaszcza obciążenie ruchem drogowym danego odcinka drogi powyżej ustalonej normy udziału (ponad 20%) w pełnym jego obciążeniu ruchem drogowym.

Z dotychczasowej praktyki stosowania tego przepisu wynika, że w większości przypadków obciążenia przedsiębiorców przez zarząd drogi kosztami udziałów, zostały wniesione skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uchylał decyzje zarządu drogi, skutkiem czego zarządy dróg zamiast uzyskiwać kwotę udziału na utrzymanie drogi, musiały ponosić koszty postępowania sądowego.

Z uwagi na nieskuteczność tego przepisu szczególnie pod kątem pozyskiwania funduszy na drogi (forma decyzji administracyjnej daje możliwość wniesienia odwołania, co skutkuje wstrzymaniem wykonania decyzji) i faktycznymi stratami ponoszonymi przez zarząd drogi w związku z uchyleniem takich decyzji przez Naczelny Sąd Administracyjny, jak również sprzeciwem Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji opiniującej ww. projekt skłaniam się raczej do rezygnacji z wykonania delegacji i skreślenie art. 15 przy najbliższej nowelizacji ustawy o drogach publicznych.

Z wyrazami szacunku

Z upoważnienia

MINISTRA INFRASTRUKTURY

Mieczysław Muszyński

Podsekretarz Stanu

* * *

Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senator Teresy Liszcz, złożonym na 8. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 8), przekazał Minister Gospodarki:

Warszawa, dnia 1 marca 2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na pismo LP/043/56/02/V z dnia 13 lutego br. dot. oświadczenia Pani Senator Teresy Liszcz w sprawie importu węgla kamiennego z Federacji Rosyjskiej Ministerstwo Gospodarki wyjaśnia co następuje:

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 29 grudnia 2001 r. w sprawie ustanowienia kontyngentu na przywóz węgla pochodzącego z Federacji Rosyjskiej (Dz.U. Nr 156, poz. 1826) zostało opracowane w celu ograniczenia importu rosyjskiego węgla do wysokości 1 600 000 ton.

Konieczność wydania tego Rozporządzenia wynikała z faktu, że z dniem 1 stycznia 2002 r. przestał obowiązywać kontyngent ochronny na przywóz węgla energetycznego z Federacji Rosyjskiej ustanowiony decyzją Ministra Gospodarki z dnia 7 stycznia 1999 r. (MP Nr 3, poz. 14) na podstawie Ustawy o ochronie przed nadmiernym przywozem towarów na polski obszar celny. Na podstawie tej decyzji import węgla energetycznego został ograniczony do poziomu 690 tys. ton w roku 1999, 724 tys. ton w roku 2000 i 760 tys. ton w roku 2001.

Równolegle z wyżej wymienionym kontyngentem ochronnym na przywóz węgla energetycznego, ustanowiono kontyngent ograniczający w stosunku do pozostałych gatunków węgla na podstawie Ustawy o administrowaniu obrotem z zagranicą towarami i usługami, ponieważ zaobserwowano "obchodzenie" kontyngentu na przywóz węgla energetycznego poprzez przywóz innych gatunków węgla. Kontyngent ten wyniósł w 1999 roku 50 tys. ton a w roku 2000 i 2001 po 276 tys. ton. Zwiększenie wielkości kontyngentu ograniczającego spowodowane było tym, że strona polska zobowiązała się podczas rozmów ze stroną rosyjską do zagwarantowania dostępu rosyjskiego węgla do polskiego rynku na poziomie ok. 1 mln ton.

W związku z wygaśnięciem kontyngentu ochronnego i korelatywnie z nim związanego kontyngentu ograniczającego, z dniem 1 stycznia 2002 r. przestałyby obowiązywać regulacje reglamentujące import węgla z Federacji Rosyjskiej.

W związku z realizacją rządowego programu restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, mającego m.in. na celu zmniejszenie zdolności produkcyjnej polskich kopalń i zrównoważenie podaży węgla z popytem, istniała i nadal istnieje potrzeba ograniczeń w imporcie tego surowca z Federacji Rosyjskiej. Program ten jest realizowany ogromnym nakładem środków finansowych. W latach 1998 - 2000 i w okresie 8 miesięcy 2001 r. na reformę górnictwa węgla kamiennego wydatkowano z budżetu państwa 5.114,7 mln zł. Na koniec sierpnia 2001 r. zatrudnienie w górnictwie węgla kamiennego osiągnęło poziom 149,2 tys. osób, co oznacza, że w ciągu trzech lat i ośmiu miesięcy realizacji programu reformy obniżyło się łącznie o 94 099 osób, tj. o 38,7%. Zakończono wydobycie w 13 kopalniach całkowicie likwidowanych oraz w 10 kopalniach likwidowanych częściowo. Pomimo prowadzenia intensywnego procesu likwidacji potencjału wydobywczego w dalszym ciągu występuje przewaga podaży węgla kamiennego nad popytem. Aktualnie na zwałach w kopalniach znajduje się prawie 4 mln ton węgla. Przed wprowadzeniem kontyngentów import węgla z Federacji Rosyjskiej był znaczny i wykazywał tendencje wzrostowe. Węgiel rosyjski przyczyniał się do eliminowania z polskiego rynku krajowego węgla a ponadto jego niższa cena zmuszała polskich producentów do obniżania cen, co oznaczało narastanie strat i niezadowolenia społecznego.

Ustanowienie kontyngentu ochronnego zostało przeprowadzone zgodnie ze stosownymi procedurami WTO (mimo, iż Rosja nie jest członkiem tej organizacji) i wymagało m.in. wykazania szkody dla przemysłu krajowego wywołanej nadmiernym importem rosyjskiego węgla. Ponieważ nie było możliwości przedłużenia środka ochronnego ponad okres 3 lat, strona rosyjska uważa, że Polska nie jest w stanie udowodnić istnienia takiej szkody. Dlatego też przejęcie całości reglamentacji przez kontyngent ograniczy na podstawie Ustawy o administrowaniu obrotem z zagranicą towarami i usługami, odbierane jest przez stronę rosyjską jako dyskryminacja.

Ustanowienie kontyngentu na poziomie 1,6 mln ton wynikało z wyważenia racji i potrzeb przemysłu krajowego oraz uwarunkowań międzynarodowych. Wielkość kontyngentu, z jednej strony musi gwarantować ochronę polskiego przemysłu i utrzymanie dotychczasowych osiągnięć w zakresie restrukturyzacji polskiego górnictwa, z drugiej zaś nie może doprowadzić do działań retorsyjnych ze strony Federacji Rosyjskiej, które zgodnie z posiadanymi informacjami mogły być znaczące.

Z poważaniem

MINISTER

z up. Marek Kossowski

Podsekretarz Stanu

* * *

Stanowisko w związku z oświadczeniem senatorów Wiesławy Sadowskiej i Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 8. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 8), przekazał Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu SA:

Warszawa, 27 luty 2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W nawiązaniu do Pana pisma znak LP/043/58/02/V z dnia 13 lutego 2002 r. w sprawie wspólnego oświadczenia złożonego przez senatorów: Wiesław Sadowską i Zbigniewa Gołąbka w sprawie Fabryki Broni "Łucznik" - Radom Sp. z o.o. przedstawiamy niniejszym nasze stanowisko.

Wstępny etap organizacji Fabryki Broni został zakończony. Źródłem finansowania działalności jest majątek obrotowy który został wniesiony w postaci środków:

- pieniężnych przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A.,

- rzeczowych (części do montażu broni strzeleckiej) przez PHZ "CENZIN",

Fabryka posiada również majątek trwały (w postaci gruntów, budynków i budowli oraz maszyn i urządzeń do produkcji) wniesiony przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Przekazane budynki produkcyjne i biurowe wymagają generalnego remontu i adaptacji dla potrzeb produkcji jak również trzeba zakupić nowoczesne maszyny i urządzenia produkcyjne.

Został więc opracowany i zatwierdzony przez Zarząd Fabryki Broni harmonogram wykonania:

- projektów technicznych i kosztorysów,

- prac adaptacyjno-remontowych budynków produkcyjnych i biurowych,

- technologicznego wyposażenia w maszyny i urządzenia.

Po przeprowadzeniu procedur przetargowych i wyłonieniu wykonawców i dostawców będą systematycznie realizowane prace adaptacyjno-remontowe i niezbędne zakupy inwestycyjne.

Agencja nadal wspierać będzie finansowo modernizację Fabryki Broni.

W ramach przyznanego limitu ze środków Funduszu Pracy do wykorzystania na ten cel pozostała kwota ok. 10,0 mln zł.

Do czasu uruchomienia nowego zakładu Fabryka Broni ma zagwarantowaną umową możliwość realizacji swoich zadań produkcyjnych na wydzierżawionym od syndyka majątku.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. udzielając wszelkiego niezbędnego wsparcia we wszelkich elementach działalności Fabryki Broni "Łucznik"-Radom Sp. z o.o. (finansowych, handlowych, marketingowych, produkcyjnych) sprawuje jednocześnie nadzór współwłaścicielski nad prawidłowym wykorzystaniem środków finansowych przeznaczonych na restrukturyzacje przemysłu obronnego.

Z poważaniem

PREZES ZARZĄDU

Arkadiusz Krężel

* * *

Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatorów: Genowefy Ferenc, Andrzeja Spychalskiego, Ryszarda Sławińskiego, Franciszka Bobrowskiego, złożonym na 7. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 7), przekazał Minister Zdrowia:

Warszawa, 1.03..2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z oświadczeniem złożonym przez Senatorów Rzeczypospolitej Polskiej pp.: Genowefę Ferenc, Andrzeja Spychalskiego, Ryszarda Sławińskiego i Franciszka Bobrowskiego w sprawie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu uprzejmie wyjaśniam:

Zgodnie z ustawą z dnia 22 sierpnia 1997 r. (Dz.U. Nr 106, poz. 681 z późn. zm.) i wydanym na podstawie art. 37 ust. 7 w/w ustawy, rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 23 grudnia 1998 roku w sprawie szczegółowego trybu przekształcania wojewódzkich stacji krwiodawstwa, rejonowych stacji krwiodawstwa i punktów krwiodawstwa w regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa (Dz.U. Nr 166, poz. 1261) następuje aktualnie zmiana systemu organizacyjnego służby krwi, poprzez stworzenie jednolitej struktury organizacyjnej, podporządkowanej merytorycznie Krajowemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

Taka struktura jednostek organizacyjnych służby krwi ułatwi stosowanie zasad dobrej praktyki (GMP) i przestrzeganie centralnie ustalonych przepisów, zgodnych z zaleceniami Rady Europy, dzięki czemu możliwe będzie zapewnienie bezpieczeństwa krwi i jej preparatów.

Wdrażanie ustawy o publicznej służbie krwi wiąże się między innymi z przekształcaniem niektórych regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa w oddziały terenowe. Decyzje takie podyktowane zarówno względami merytorycznymi, jak i ekonomicznymi oraz są przedmiotem analizy wykonanej w ramach prac Zespołu powołanego w Ministerstwie Zdrowia do spraw opracowania założeń merytorycznych i prawnych regulujących status prawny Krajowego i Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz przygotowania nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi.

W sprawie planów Ministerstwa Zdrowia odnośnie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu uprzejmie informuję, że nie jest zamierzona zmiana statusu prawnego i organizacyjnego tej jednostki publicznej służby krwi.

Z poważaniem

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

PODSEKRETARZ STANU

Aleksander Nauman

* * *

Minister Obrony Narodowej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Kazimierza Drożdża, złożone na 7. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 7):

Warszawa, 2002-03-02

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Kazimierza Drożdża w sprawie 22 Karpackiej Brygady Piechoty Górskiej przedstawionym na 7. posiedzeniu Senatu w dniu 30 stycznia br., uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

Na wstępie pragnę zaznaczyć, iż z uwagą zapoznałem się z argumentacją Pana Senatora i zgadzam się z oceną wysokich umiejętności żołnierzy tej brygady. Nie mogę natomiast podzielić argumentacji związanej z oceną całego procesu restrukturyzacji, w tym i w części dotyczącej 22 Brygady.

Poruszona przez Pana Senatora problematyka losów brygady winna być postrzegana w świetle zachodzących przeobrażeń geopolitycznych w ostatnim dziesięcioleciu. Nowe uwarunkowania polityczne i ekonomiczne, wynikające m.in. z członkostwa w NATO oraz ze zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa, wpłynęły na konieczność przewartościowania dotychczasowych koncepcji strategicznych oraz dokonania głębokich przekształceń w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Dotyczy to przede wszystkim zmian w składzie strukturalnym i ilościowym związków operacyjnych i taktycznych oraz modernizacji systemów dowodzenia i uzbrojenia.

Podjęcie decyzji o likwidacji konkretnego garnizonu poprzedzone było i jest, każdorazowo, wnikliwymi analizami, w których uwzględniane są przede wszystkim kryteria operacyjne, stan wyposażenia, możliwości szkolenia oraz koszty utrzymania jednostek związanych z eksploatacją infrastruktury koszarowej i garnizonowej. Pod uwagę bierze się również aspekt społeczny, kwestie związane z ochroną środowiska oraz ewentualne zagrożenia klęskami żywiołowymi i awariami przemysłowymi.

Również przy dokonywaniu rozstrzygnięć dotyczących 22 Karpackiej Brygady Piechoty Górskiej uwzględniono wszystkie wymienione wyżej aspekty.

Należy przy tym zwrócić uwagę, że były one dokonywane w oparciu o "Koncepcję rozwoju obrony terytorialnej", zatwierdzonej w 1999 r. przez ówczesnego Ministra Obrony Narodowej. Zakładała ona zapewnienie powszechności obrony narodowej poprzez utworzenie na obszarze kraju dużej liczby jednostek o mniejszym, w stosunku do wojsk operacyjnych, potencjale bojowym rekompensowanym umiejętnym wykorzystaniem miejscowych zasobów materiałowych, jak i rezerw osobowych przygotowywanych do obrony kraju.

Należy jednakże wspomnieć, że owa koncepcja zdezaktualizowała się właśnie ze względu na wspomniane wcześniej uwarunkowania. Prowadzenie obrony powszechnej głównie w oparciu o wojska Obrony Terytorialnej, w sytuacji, gdy jesteśmy częścią skutecznego sojuszniczego systemu obronnego, wymagało przewartościowania. Wpłynął na to również brak perspektyw pozyskania uzbrojenia i wyposażenia dla licznych wojsk OT.

Biorąc pod uwagę wszystkie te okoliczności, opracowana została w Sztabie Generalnym WP "Koncepcja przebudowy wojsk obrony terytorialnej", która jest wykonaniem dyspozycji ustawy z dnia 25 maja 2001 r. o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu SZ RP w latach 2001-2006" (Dz.U. Nr 76, poz. 804).

Koncepcja ta zakłada dokonanie zmian strukturalno-organizacyjnych w wojskach OT, w tym również 22 Brygadzie. Przewiduje przeformowanie jej (w okresie 3-4 lat) na jednostkę piechoty górskiej o niższym szczeblu organizacyjnym oraz dostosowanie zadań dla potrzeb sił zbrojnych.

Zdaję sobie sprawę z konsekwencji tej decyzji, ale pragnę zapewnić Pana Marszałka, że wskazane rozwiązania nie obniżą wartości potencjału wojskowego w obszarze Kotliny Kłodzkiej i pozwolą również na jego sprawne wykorzystanie w akcjach ratowniczych.

Ponadto, nowa jednostka będzie mogła z honorem kontynuować bogate tradycje swoich poprzedników.

Przekazując powyższe wyjaśnienia pozwolę sobie żywić nadzieję, iż uzna je Pan Marszałek za wyczerpujące.

Z poważaniem

Jerzy Szmajdziński

* * *

Minister Obrony Narodowej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatorów Wiesławy Sadowskiej i Zbigniewa Gołąbka, złożone na 8. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 8):

Warszawa, 2 marca 2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Odpowiadając na pytanie skierowane do Ministerstwa Obrony Narodowej w oświadczeniu złożonym przez Senatorów: Wiesławę Sadowską i Zbigniewa Gołąbka na 8. posiedzeniu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 8 lutego 2002 r., dotyczące problemów Fabryki Broni "Łucznik"-Radom Sp. z o.o., uprzejmie proszę o przyjęcie następującego wyjaśnienia.

Ministerstwo Obrony Narodowej wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Fabryki Broni "Łucznik"-Radom" Sp. z o.o. oraz uwzględniając trudną sytuację społeczno-ekonomiczną regionu, zawarło w 2001 umowę na dostawę w 2002 roku - 5,56 mm karabinów szturmowych wz. 96 BERYL wraz z dodatkowym wyposażeniem.

Umowa ta, zgodnie z projektem "Planu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w 2002 roku" obejmie zamówienie o wartości około 13,8 mln złotych i zostanie wdrożona po zatwierdzeni budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.

Łączę wyrazy szacunku i poważania

Jerzy Szmajdziński

* * *

Minister Skarbu Państwa przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Adama Bieli, złożone na 8. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 8):

Warszawa, 04.03..2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na oświadczenie senatora Pana Adama Bieli złożone na 8. Posiedzeniu Senatu w dniu 8 lutego 2002 r. w sprawie zmian w składach zarządu i rady nadzorczej Zamojskiej Korporacji Energetycznej S.A. w Zamościu, informuję, że w Ministerstwie Skarbu Państwa praktykowana jest zmiana poszczególnych członków bądź nawet całych Zarządów i Rad Nadzorczych Spółek również w trakcie kadencji. Działanie takie jest zgodne z przepisami prawa określonymi w kodeksie spółek handlowych oraz Statutach Spółek, dającymi Skarbowi Państwa, jako akcjonariuszowi prawo do dokonywania zmian.

Zmiany takie mają na celu między innymi lepsze dostosowanie składów zarządów i Rad Nadzorczych poszczególnych spółek, jako organów kolegialnych, do możliwości realizacji ciążących na nich obowiązków, szczególnie w kontekście czekającej te spółki restrukturyzacji i prywatyzacji.

W takiej sytuacji nie należy tych zmian traktować jako podważenie kwalifikacji czy też kompetencji odwoływanych członków Zarządów czy Rad Nadzorczych, a tylko jako zwykłe decyzje właścicielskie podejmowane przez akcjonariusza.

Odnośnie polityki kadrowej prowadzonej przez Zarządy Spółek wobec pracowników w tym również członków związków zawodowych mają zastosowanie przepisy Kodeksu Pracy. Jeżeli występują nieprawidłowości związane z wypowiadaniem umów o pracę to w takim przypadku pracownicy ci - zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - winni wnieść odwołanie do właściwego Sądu Pracy.

Minister Skarbu Państwa który reprezentuje skarb państwa jako jedynego akcjonariusza spółki nie został przez przepisy prawa umocowany do zajmowania stanowiska w sprawach wynikających ze stosunku pracy.

Z wyrazami szacunku

Wiesław Kaczmarek

* * *

Minister Zdrowia przekazał wyjaśnienie w związku oświadczeniem senatora Sergiusza Plewy, złożonym, na 8. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 8):

Warszawa, 5.03.2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

Odpowiadając na oświadczenie Pana Senatora Sergiusza Plewy z dnia 08 lutego 2002 r., przekazane przy piśmie z dnia 13 lutego 2002 r., znak: LP/043/48/02/V, dotyczące rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie sposobu ustalania wysokości zaliczek tytułem składek na ubezpieczenie zdrowotne przekazywanych kasom chorych w 2002 roku przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz trybu i terminów ich rozliczenia, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień w podmiotowej sprawie.

Zgodnie z informacjami otrzymanymi z Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych zwanego dalej Urzędem Nadzoru, Podlaska Regionalna Kasa Chorych, zwana dalej Podlaską RKCh, uzyskała w latach 1999-2000 łączną stratę w kwocie 124.035,3 tys. zł (w 1999 r. - 83.520,90 tys. zł a w 2000 r. - 40.514,43 tys. zł).

Według założeń planu przywrócenia równowagi finansowej Podlaska RKCh uruchomiła fundusz rezerwowy, który zgodnie z ustawą o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, zwaną dalej "ustawą o puz", przeznaczyła na sfinansowanie różnicy spowodowanej przewagą kosztów działalności bieżącej nad przychodami. W wyniku realizacji założeń planu przywrócenia równowagi finansowej znacznej poprawie uległa sytuacja finansowa kasy, pozwalająca na bieżące realizowanie zobowiązań, bez konieczności korzystania z debetu na rachunku bieżącym. W 2001 r. Podlaska RKCh uzyskała nadwyżkę przychodów nad kosztami w kwocie 45.957,28 tys. zł. Z analizy sprawozdania finansowego za IV kwartał 2001 r. wynika, że koszty świadczeń zdrowotnych ogółem zostały wykonane tylko w 93,8%, a co za tym idzie, kasie zostało jeszcze do wykorzystania 42.268,2 tys. zł. Zgodnie z ustawą o rachunkowości ww. nadwyżkę można podzielić lub pokryć wynik finansowy po wyrażeniu przez biegłego rewidenta opinii o tym sprawozdaniu a następnie zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający. Zgodnie z art. 131 d ustawy o puz, nadwyżkę przychodów nad kosztami kasy chorych w danym roku przeznacza się na:

- uzupełnienie funduszu rezerwowego

- pokrycie nadwyżki kosztów nad przychodami z lat ubiegłych

- świadczenia zdrowotne dla ubezpieczonych

- zwiększenie przychodów w następnym roku

O przeznaczeniu nadwyżki decyduje rada kasy chorych w drodze uchwały.

Praktycznie podział nadwyżki za 2001 r. nastąpi w czerwcu 2002 r.

W wyniku realizacji założeń planu przywrócenia równowagi finansowej znacznej poprawie uległa sytuacja finansowa kasy, pozwalająca na bieżące realizowanie zobowiązań bez konieczności korzystania z debetu na rachunku bieżącym.

Jednocześnie nadmieniam, że w planie przywrócenia równowagi finansowej założono, że strata (124.035,3 tys. zł) zostanie pokryta z nadwyżki przychodów nad kosztami w latach 2001-2005. Kasa zobligowana jest także do odtworzenia funduszu rezerwowego w kwocie 15.119,9 tys. zł oraz spłaty pożyczki (01 styczeń 2003 r. - 31 grudzień 2004) w kwocie 27.024,5 tys. zł.

Uprzejmie informuję, że szacunki przychodów kas chorych ze składek na 2002 rok były dokonywane metodami wykorzystywanymi w dotychczasowej praktyce, w oparciu o dotychczasowe źródła informacji (dane o przypisach składek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego za rok 2001). Nadmieniam, iż nie ma innych źródeł danych o napływających do kas chorych składkach niż dwa wyżej wskazane.

Uzupełniające informacje, dotyczące wskaźników makroekonomicznych wykorzystywanych przy konstrukcji ustawy budżetowej na rok 2002 uzyskano z Ministerstwa Finansów. Na ich podstawie dokonano przeliczeń danych źródłowych z 2001 roku na rok 2002.

Ostatnie szacunki (z grudnia 2001 r.) uwzględniają zmiany tekstu ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym w związku z wprowadzeniem niektórych tzw. ustaw okołobudżetowych, tj.:

- ustawy z dnia 29 grudnia 2001 roku o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym [...] (DzU.01.154.1796),

- ustawy z dnia 29 grudnia 2001 roku o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych [...] (DzU.01.154.1801).

W stosunku do zapisów dotychczasowych wyżej wspomniane ustawy wprowadziły następujące zmiany:

a) w stosunku do osób bezrobotnych, osób pobierających zasiłki lub świadczenia przedemerytalne oraz osób pobierających świadczenia pomocy społecznej wprowadzono ograniczenia. Osoby te mają obowiązek ubezpieczenia się pod warunkiem, że nie podlegają ubezpieczeniu z innego tytułu,

b) podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób wymienionych w pkcie a) jest kwota odpowiadająca 40% zasiłku stałego z pomocy społecznej z wyłączeniem osób pobierających świadczenia tej pomocy oraz bezrobotnych z prawem do zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium,

c) zniesiono ograniczenie na podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne od osób uprawnionych do świadczeń alimentacyjnych na podstawie ugody sądowej,

d) zmieniono wielkość odpisu z tytułu kosztów poboru i ewidencji składki obniżając ją do 0,25% w przypadku ZUS i 0,20% w przypadku KRUS,

e) przywrócono dotychczasowe zasady ubezpieczenia żołnierzy zawodowych MON na okres 2002 roku.

Dodatkowego wyjaśnienia wymaga związek szacunku przychodów kas chorych ze składek na rok 2002, z liczbą ubezpieczonych w kasach chorych.

W szacunkach przychodów w części pobieranej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych materiały źródłowe podają przypis składki na dany miesiąc w danej kasie chorych dla danego tytułu ubezpieczenia powiązany nie z liczbą ubezpieczonych jako osób fizycznych, lecz z liczbą "zgłoszeń" w ramach danego tytułu ubezpieczenia. Dodawana jest przy tym uwaga, iż "ubezpieczony występuje w raporcie tyle razy, ilu płatników przesłało za niego dokumenty rozliczeniowe za dany okres".

Oznacza to, iż jeśli dana osoba była ubezpieczona w ramach tytułu ubezpieczenia "umowy zlecenia" przez kilku płatników, trzykrotnie występuje ona w raporcie w ramach tego właśnie tytułu. Dodatkowo - jeśli była ona ubezpieczana przez kilku płatników w ramach tytułu umów cywilno-prawnych, występuje ona również wielokrotnie w raporcie w ramach tego z kolei tytułu.

W swoich raportach ZUS nie agreguje wystąpień danej osoby i tym samym można uznać, iż nie da się ustalić związku liczby ubezpieczonych płacących składkę na ubezpieczenie zdrowotne jako osób fizycznych z liczbą ubezpieczonych wykazywaną w raportach ZUS. Dlatego też liczba (udział) ubezpieczonych w danej kasie płacących składkę na ubezpieczenie zdrowotne jako osób fizycznych nie była - (poza symulacjami na 1999 rok, gdy nie dysponowano jeszcze informacjami z ZUS i KRUS) - podstawą szacunku przychodów kasy ze składek na rok następny. Szacunków tych dokonywano uwzględniając liczbę ubezpieczonych w ramach danego tytułu ubezpieczyciela.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Nadzoru, w 2001 roku przekazano kasom chorych (przychody netto, bez uwzględnienia działów specjalnych produkcji rolnej) kwotę 26.524,4 mln zł (24.077,5 mln zł poprzez ZUS), w tym Podlaskiej KRCh - około 660,2 mln zł (514,8 mln zł poprzez ZUS) - obie wielkości ww. to szacunek własny przychodów netto.

Symulacje przychodów kas chorych ze składek na 2002 rok przeprowadzone w miesiącu grudniu 2001 (przychody brutto przy założeniu 100% ściągalności składki oraz wysokości stawki składki na poziomie 7,75%), określiły je w wysokości 27.207,4 mln zł (24.679,4 mln zł poprzez ZUS), a w przypadku Podlaskiej RKCh w wysokości 646,9 mln zł (496,6 mln zł poprzez ZUS).

Dla porównania szacowanych przychodów (netto) ze składek w 2002 r. z rokiem 2001 przy założeniu, że ściągalność składek w 2002 roku wynosić będzie 98%, oszacowana wysokość składki przekazanej w 2002 r. ma wynosić - 26.701,6 mln zł (24.128,5 mln zł poprzez ZUS) dla wszystkich kas chorych oraz 635,9 mln zł (485,6 mln zł poprzez ZUS) w przypadku Kasy Podlaskiej.

Oznacza to, iż oszacowana w wyżej określony sposób składka na 2002 rok w odniesieniu do przekazanych kasom chorych składek w 2001 (wg danych własnych i UNUZ) stanowi 100,7% (100,2% poprzez ZUS) dla wszystkich kas chorych, w przypadku zaś Podlaskiej RKCh - odpowiednio - 96,3% (94,3% poprzez ZUS).

Uprzejmie przypominam, że rozporządzenie o zaliczkach ma przede wszystkim charakter "techniczny". Jego celem jest bowiem ułatwienie przepływu środków finansowych od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pobierającego za pośrednictwem płatników środki finansowe przekazywane przez płacących składkę na ubezpieczenie zdrowotne, do kas chorych, które tymi środkami dysponują na bieżąco.

Podmiotowe rozporządzenie nie może zmieniać ogólnej wielkości tych środków, a ma jedynie zaproponować taki ich podział, który zgodny jest z przynależnością do kas chorych osób uiszczających składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Zwracam uwagę, że problem zmniejszania dysproporcji między kasami chorych rozwiązywany jest za pomocą rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie algorytmu wyrównania finansowego między kasami chorych.

Informuję jednocześnie, że aktualnie w Ministerstwie Zdrowia we współpracy z Urzędem Nadzoru, kasami chorych oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, prowadzone są prace zmierzające do nowelizacji rozporządzenia dotyczącego sposobu ustalania wysokości zaliczek przekazywanych kasom chorych przez ZUS w 2002 roku.

Z upoważnienia

Ministra Zdrowia

SEKRETARZ STANU

Ewa Kralkowska

* * *

Informację w związku z oświadczeniem senatora Józefa Sztorca, złożonym na 7. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 7), przekazał Minister Gospodarki:

Warszawa, 6.03.2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

Odpowiadając na wystąpienie Pana Marszałka z dnia 5 lutego br. Nr LP/043/28/02/V związane z oświadczeniem Pana Senatora Józefa Sztorca złożonym na 7 posiedzeniu Senatu w dniu 30 stycznia 2002 r. dotyczącym przyznania środków z dotacji budżetowej w 2002 roku dla Kopalni Soli "Bochnia" uprzejmie informuję, że ze względu na fakt, iż limit wydatków dla poszczególnych części budżetu w projekcie ustawy budżetowej na 2002 rok został ograniczony w stosunku do zgłoszonych potrzeb, zmuszeni byliśmy wprowadzić kredyty zmniejszające wysokość nakładów dla wszystkich podmiotów ubiegających się o dotację.

Jednocześnie informuję Pana Marszałka, że z uwagi na znaczne obniżanie wielkości przyznanych w ostatnich latach środków na prowadzenie prac likwidacyjnych, analizujemy obecnie celowość przedłużenia terminu likwidacji zakładu górniczego "Bochnia" do czerwca 2004 roku i zabezpieczenia na ten cel środków finansowych w budżecie państwa w następnych latach.

Z poważaniem

MINISTER

z up. Maciej Leśny

Podsekretarz Stanu

* * *

Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Tadeusza Bartosa, złożonym na 8. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 8), przekazał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

Warszawa, 2002-03-05

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczyposp
olitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W nawiązaniu do pisma Pana Marszałka z dnia 13 lutego 2002 roku znak: LP/043/41/02/, przy którym przekazany został tekst oświadczenia złożonego przez senatora Rzeczypospolitej Polskiej Pana Tadeusza Bartosa na 8 posiedzeniu Senatu w dniu 8 lutego 2001 r. w sprawie realizacji ustawy z dnia 8 czerwca 2001 roku o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia (Dz.U. Nr 73, poz. 764) - w porozumieniu z Ministrem Środowiska pozwalam sobie przedstawić następujące wyjaśnienia w tej sprawie w kolejności skierowanych pytań.

Na pytanie 1.

Czy panowie są przygotowani do bezzwłocznego wystąpienia z odpowiednią inicjatywą ustawodawczą?

Jak mi wiadomo, przygotowywany jest obecnie poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia, w którym przewiduje się m. innymi wprowadzenie dla potrzeb tej ustawy definicji "gospodarstwa rolnego". Zdefiniowanie tego pojęcia pozwoliłoby wyeliminować próby wykorzystywania dobrodziejstwa tej ustawy przez osoby nieuprawnione.

W projekcie tym przewiduje się również wprowadzenie dla potrzeb tej ustawy zapisu, zgodnie z którym, zalesienie gruntu rolnego jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy jest on przewidziany do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wprowadzenie tego zapisu pozwoliłoby na dokonywanie planowego zalesiania gruntów i wyeliminowanie przypadków zalesienia gruntów rolnych przewidzianych w planie zagospodarowania na inne cele np. pod inwestycje drogowe.

Niezależnie od tego resort rolnictwa prowadzi monitoring problemów, które zgłaszają starostowie, a które wyłaniają się w toku realizacji ustawy. Ma to na celu ustalenie jednolitej wykładni przepisów ustawy, którą resort przekaże wkrótce starostom, a także będzie to wykorzystane w projekcie nowelizacji ustawy, który w niedługim czasie będzie przedłożony Wysokiej Izbie. Dotychczasowa realizacja ustawy wskazuje na potrzebę zmiany niektórych przepisów, a właściwie ich poszerzenia w celu umożliwienia sprawniejszej realizacji ustaw. Na potrzebę niektórych drobnych uzupełnień ustawy zwraca uwagę spora liczba starostów.

Na pytanie 2.

Kiedy rolnicy i inni uczestnicy tego procesu będą mieli jasność co do szczegółowego trybu postępowania?

Realizacja przepisów tej ustawy powierzona została starostom, którzy ją realizują w uzgodnieniu z właściwymi nadleśniczymi, wójtami, Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W realizacji tej ustawy uczestniczy także Minister Środowiska, Minister Finansów oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jednak podstawowymi jednostkami realizującymi przepisy ustawy będą starostowie oraz nadleśniczowie.

Wszystkie wymienione organy administracji i podległe im jednostki organizacyjne podjęły w tym celu odpowiednie działania.

I tak zgodnie z delegacjami ustawowymi:

1) Minister Środowiska w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał rozporządzenie z dnia 6 lutego 2002 r. w sprawie zasad współdziałania Lasów Państwowych ze starostami w zakresie sporządzania planów zalesiania i uproszczonych planów urządzania lasu, szkoleń, nadzoru nad wykonywaniem prac zalesieniowych oraz dostarczania sadzonek, biorąc pod uwagę roczne rozmiary zalesień, jakość gleb przeznaczonych do zalesienia, dobór gatunków drzew i krzewów na poszczególnych klasach gruntów.

Rozporządzenie to zostało opublikowane w Dz.U. nr 12 z 2002 r. i weszło w życie z dniem 15 lutego 2002 r.

2) Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracował projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad rozliczania agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z właściwymi starostami w zakresie przekazywania środków finansowych na wypłaty ekwiwalentów, sposoby i terminy płatności, uwzględniając roczne rozmiary zalesień.

Projekt rozporządzenia jest aktualnie w końcowej fazie uzgodnień międzyresortowych i również wkrótce zostanie ono podpisane i ogłoszone.

Występujące aktualnie trudności związane z wdrożeniem przepisów tej ustawy wynikały m. innymi z braku obecnie wiążących danych o wysokości środków finansowych jakie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie mogła przeznaczyć na wypłatę ekwiwalentów. Pragnę zauważyć, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa została wymienioną ustawą ustalona agencją płatniczą, ale środki na wypłaty ekwiwalentów będą pochodzić z budżetu państwa. Trudności te znikną więc po uchwaleniu ustawy budżetowej.

Pragnę natomiast zapewnić Pana Marszałka, że od strony logistycznej służba leśna jest przygotowana do sprawnej realizacji omawianej ustawy.

Minister Środowiska poinformował mnie, że nadleśniczowie są w stanie zapewnić terminowe opiniowanie wniosków składanych przez starostów, przy ustalaniu "rocznych limitów zalesień", jak również są w stanie terminowo sporządzać plany zalesień gruntów. Pragnę wyjaśnić, że zgodnie z ustawą plany zalesień nadleśniczy sporządza dopiero po wydaniu przez starostę decyzji o przeznaczeniu gruntu rolnego do zalesienia i sporządzić go musi w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji. Okres ten zdaniem specjalistów jest wystarczający do sporządzenia planów.

Otrzymałem również zapewnienie, że Lasy Państwowe na terenie całego kraju posiadają odpowiedni zapas sadzonek przeznaczonych do zalesienia gruntów w ramach zarówno bieżącej realizacji krajowego programu zwiększania lesistości jak również na pokrycie zapotrzebowania wynikającego z ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia.

Sygnalizowana w oświadczeniu Pana Senatora sprzeczność ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia z ustawą o zamówieniach publicznych moim zdaniem nie występuje, ponieważ przepisów ustawy o zamówieniach publicznych nie stosuje się do zasad i trybu przyznawania dotacji ze środków publicznych, jeżeli dotacje te przyznawane są na podstawie innych ustaw.

Zapis art. 5 pkt 1 ustawy o przeznaczaniu gruntów rolnych do zalesienia nie przesądza, że nadleśniczy będzie dostarczał sadzonki wyłącznie z własnych szkółek.

Nadleśniczy ma zapewnić właścicielowi zalesianego gruntu sadzonki odpowiednich gatunków, odpowiedniej jakości i pochodzenia.

W przypadkach braku w nadleśnictwie właściwych sadzonek, których gatunki i ilości określa plan zalesienia, nadleśniczy zmuszony będzie dokonać zakupu sadzonek z zewnątrz.

Mając na uwadze podjęcie współpracy z prywatnymi producentami sadzonek, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych wydał zarządzenie nr 89 z dnia 29 listopada 2001 roku w sprawie zakresu i ramowych zasad współpracy jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych z producentami leśnego materiału rozmnożeniowego. Zarządzenie to ma na celu włączenie do realizacji ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia, również podmiotów prywatnych.

Minister Środowiska zapewnił mnie, że również Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które dotychczas znacznie wspomagały zalesienia gruntów prywatnych zapewniają odpowiednią ilość środków na pokrycie kosztów sadzonek oraz kosztów sporządzania planów zalesień, związanych z wdrożeniem tej ustawy.

Pytanie 3.

Czy doraźne, jeszcze przed wiosennym okresem nasadzeń, znajdą się dodatkowe środki na realizację ustawy?

W planie finansowym na 2002 rok sporządzonym w końcu ubiegłego roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przewidziała na realizację ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia kwotę 12 150 tys. zł.

Tymczasem do dnia 8 lutego br. 199 starostów zgłosiło do Agencji zapotrzebowanie na bieżący rok na kwotę 23 940 tys. zł, gdyż rolnicy zadeklarowali w tych powiatach chęć zalesienia 31 930 ha gruntów.

Obecnie, przed wiosennym okresem nasadzeń Agencja otrzymała do dyspozycji na wypłatę ekwiwalentów jedynie kwotę 5 000 tys. zł.

Tak więc rozmiar zalesień w bieżącym roku na podstawie ustawy z dnia 8 czerwca 2001 roku o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia będzie jeszcze niewielki, należy jednak oczekiwać, że w związku z dużymi oczekiwaniami społecznymi, jakie wywołała ta ustawa oraz po doświadczeniach zebranych w toku jej stosowania w bieżącym roku, wielkość środków, a tym samym i obszar zalesienia w następnych latach ulegnie wyraźnemu zwiększeniu.

Jednocześnie uprzejmie informuję Pana Marszałka, że uważam za w pełni zasadny pogląd wyrażony w oświadczeniu, że decyzje o zalesieniu gruntów powinny być podejmowane przez starostów z rocznym wyprzedzeniem. Jest to uzasadnione zarówno potrzebami planistycznymi w zakresie finansowym i rzeczowym, jak również uwarunkowaniami przyrodniczymi, dotyczącymi przygotowania gruntów pod zalesienie. Propozycja ta zostanie wykorzystana w pracach nad nowelizacją omawianej ustawy.

Z poważaniem

MINISTER

z up. Kazimierz Gutowski

PODSEKRETARZ STANU

* * *

Minister Środowiska przekazał informację w związku z oświadczeniem senator Anny Kurskiej, złożonym na 8. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 8):

Warszawa, 07.03.2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

W odpowiedzi na oświadczenie Pani Senator Anny Kurskiej złożone na 8 posiedzeniu Senatu w dniu 28 lutego 2002 r., dotyczące środków finansowych niezbędnych do zrealizowania zadań związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym Żuław, po zasięgnięciu opinii Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku i Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa Pomorskiego w Gdańsku - przedstawiam następujące wyjaśnienia.

Problemy ochrony przeciwpowodziowej na Żuławach należy rozpatrywać całościowo, czyli łącznie Żuławy Elbląskie i Gdańskie, ponieważ działanie systemów wodnych na terenie obu województw jest ze sobą ściśle powiązane. Rozmiar potrzeb w zakresie inwestycji melioracyjnych, a także w zakresie utrzymania w sprawności technicznej istniejących urządzeń infrastruktury melioracyjnej i przeciwpowodziowej przerasta możliwości ich zaspokojenia przez władze wojewódzkie i samorządowe.

Dla Żuław Wiślanych stan techniczny urządzeń melioracji wodnych podstawowych stanowi o bezpieczeństwie mieszkańców i infrastruktury tego regionu.

Niezbędne nakłady inwestycyjne na infrastrukturę, będącą w utrzymaniu ze środków Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynoszą około 236 mln zł, a ok. 40 mln zł Ministerstwa Środowiska.

Według projektu budżetu państwa na rok 2002, środki finansowe dla województwa pomorskiego na inwestycje i utrzymanie urządzeń melioracji wodnych podstawowych wyniosą łącznie ok. 13,3 mln zł, a minimalne nakłady na realizację tych zadań wynoszą 28 mln zł. W celu zahamowania dalszego pogarszania się stanu technicznego istniejących urządzeń osłony przeciwpowodziowej, niezbędne dodatkowe nakłady finansowe na utrzymanie tych urządzeń w 2002 r. powinny wynosić 14,4 mln zł.

Zarządy Melioracji i Urządzeń Wodnych Województw: Pomorskiego i Warmińsko-Mazurskiego opracowały "Program poprawy podstawowego systemu ochrony przeciwpowodziowej na Żuławach Wiślanych w latach 2003 - 2010". Niezbędne nakłady inwestycyjne do zrealizowania tego programu wynoszą ok. 235,8 mln zł, w tym województwo pomorskie - ok. 120 mln zł, a województwo warmińsko-mazurskie ok. 115 mln zł.

Mając powyższe na uwadze, a zwłaszcza bezpieczeństwo ludzi i mienia na terenie Żuław Wiślanych, zasadny wydaje się wniosek Wojewody Pomorskiego złożony do Marszałka Senatu o uwzględnienie dodatkowych środków z budżetu państwa na zadania związane z osłoną przeciwpowodziową i zasługuje na poparcie.

Ponadto, w dniu 20 grudnia 2001 r. została podpisana umowa między Rządem RP a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na udzielenie kredytu w wysokości 385 mln EURO. Środki tej umowy przeznaczone będą na usuwanie skutków powodzi i zwiększenie stopnia zabezpieczenia przed powodzią w dorzeczu Wisły. Z całkowitej kwoty objętej umową, 60% jest do dyspozycji Ministra Środowiska, a 40% - do dyspozycji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W związku z powyższym został przygotowany program odtworzenia, remontu i modernizacji infrastruktury przeciwpowodziowej, m.in. na terenie administrowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Zgodnie z tym programem planowane środki dla RZGW Gdańsk wynoszą 56,98 mln zł, w 2002 r. planuje się zrealizować zadania na kwotę 10,7 mln zł.

Stanisław Żelichowski

* * *

Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Wojciecha Pawłowskiego, złożone na 8. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 8):

Warszawa, 05-03-2002 r.

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Pan
Longin Pastusiak

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Wojciecha Pawłowskiego na 8 posiedzeniu Senatu w dniu 8 lutego 2002 roku (pismo znak: LPS/043/47/02/V), uprzejmie wyjaśniam, że przepisy ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. o zmianie ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw i ustawy o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2001 Nr 5, poz, 45), regulują relacje między pracodawcą a pracownikiem i nie nakładają na budżet państwa obowiązku finansowania podwyżek wynagrodzeń w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej, zatrudniających powyżej 50 osób.

W uzasadnieniu do projektu wymienionej ustawy (druk sejmowy nr 2482) odnośnie źródła finansowania skutków jej wejścia w życie wskazano, iż "realizacja wzrostu wynagrodzeń nastąpi w ramach środków jakimi będą dysponować pracodawcy, pochodzących głównie ze sprzedaży świadczeń zdrowotnych kontraktowanych przez Kasy Chorych", a "podwyższenie wynagrodzeń na zasadach określonych w projekcie nie spowoduje dodatkowych skutków finansowych dl budżetu państwa".

Stwierdzić należy, że finansowanie wynagrodzeń pracowników samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, a także podwyższenie płac wynikających z w/w ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r., powinno być dokonywane ze środków będących w dyspozycji danego zakładu opieki zdrowotnej. Środki na ten cel samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej uzyskuje za świadczone usługi zdrowotne w ramach negocjowanych kontraktów z Kasami Chorych oraz w ramach prowadzonej innej działalności gospodarczej.

Pragnę wskazać, że w 2001 roku system ubezpieczeń zdrowotnych został dodatkowo zasilony finansowo poprzez wyższe niż planowano przychody Kas Chorych wynikające z bezwzględnego wzrostu składek przekazywanych do Kas (podwyższenie poziomu składki z 7,5% do 7,75%).

Dodatkowo podkreślić należy, że forma systemu opieki zdrowotnej nadając zakładom opieki zdrowotnej osobowość prawną i opierając ich zarządzanie o zasadę samofinansowania ograniczyła możliwość uzyskiwania dotacji z budżetu państwa tylko do wyjątkowych sytuacji (art. 55 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej Dz.U. Nr 91, poz. 408 z późn. zm.).

W ustawowo wskazanych przypadkach nie przewidziano możliwości dotowania wzrostu wynagrodzeń pracowniczych.

Zgodnie z art. 40 Kodeksu cywilnego Skarb Państwa nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania innych państwowych osób prawnych. Wobec tego po wpisaniu do właściwego rejestru, posiadające osobowość prawną s.p.z.o.z. same pokrywają z posiadanych środków i uzyskanych przychodów koszty działalności i zobowiązań (art. 35 b ust. 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej), a także we własnym zakresie pokrywają ujemny wynik finansowy (art. 60 ust. 1 ustawy o z.o.z.).

W świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w wyroku z dnia 27.06.2000 r. (sygn. akt K 20/99) w pkt IV uzasadnienia stwierdzono, że rekompensata z tytułu zadłużenia samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej ze strony Skarbu Państwa kłóciłaby się z zasadą samodzielności i samofinansowania tychże zakładów i prowadziłaby do podważenia celowości przekształceń jednostek (zakładów) budżetowych w jednostki samodzielne i samofinansujące się. Podstawowym bowiem celem reformy służby zdrowia było stworzenie nowej kategorii zakładów opieki zdrowotnej, posiadających osobowość prawną, odrębność finansową i organizacyjną oraz w zupełnie nowy sposób realizujących zadania wynikające z ochrony zdrowia.

Przedstawiając powyższe uprzejmie informuję, iż zobowiązania zakładów opieki zdrowotnej powstałe w czasie gdy funkcjonują one w obrocie prawnym jako samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej nie są zobowiązaniami Skarbu Państwa, a tym samym nie ma ani podstaw prawnych, ani uzasadnienia do przekazania zakładom środków z budżetu państwa na uregulowanie tych zobowiązań.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że w dniu 10 stycznia 2002 r. Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu zagadnienia prawnego Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi, podjął uchwałę (sygn akt III ZP 32/01):

"Przepis art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 1994 r. o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1995 r. nr 1, poz. 2 ze zm.) stanowi podstawę indywidualnych roszczeń pracowników zatrudnionych w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej o podwyższenie w 2001r. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę o kwotę nie niższą niż 203 zł w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy."

Jakkolwiek - w myśl art. 390 § 2 Kpc, - uchwała Sądu Najwyższego, rozstrzygająca zagadnienie prawne, wiąże tylko wdanej sprawie, to jednak autorytet tego Sądu będzie miał niewątpliwy wpływ na orzecznictwo w podobnych sprawach.

Ponadto uprzejmie informuję, że do Trybunału Konstytucyjnego złożony został przez Federację Związków Pracodawców Zakładów Opieki Zdrowotnej RP i Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych w dniu 5 października 2001 r. wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP przepisu art. 4a ustawy z dnia 16 grudnia 1994 r., wprowadzonego art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. o zmianie ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw i ustawy o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2001 nr 5, poz. 45 z późn. zm.).

Zdaniem wnioskodawców, przepis dotyczący przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w spzoz w latach 2001-2002 jest niezgodny z zasadą państwa prawnego i wywodzonymi z niej zasadami szczegółowymi: sprawiedliwości społecznej, przyzwoitej legislacji, zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa (art. 2 Konstytucji RP) oraz zasadą równości wobec prawa (art. 32 Konstytucji RP).

W uzasadnieniu wnioskodawcy wskazują, że przepisy ustawy:

- nie określają źródeł sfinansowania skutków obligatoryjnych podwyżek wynagrodzeń,

- obejmują przepisami tylko część rynku usług zdrowotnych - pozostawiają poza ustawą pracowników niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej.

- zostały zbyt późno ogłoszone, bez odpowiedniego vacatio legis (ustawa zmieniająca z dnia 22 grudnia 2000 r. ogłoszona została w dniu 24 stycznia 2001 r.).

Do Trybunału Konstytucyjnego skierował także pytanie prawne Sąd Rejonowy - Sąd Pracy w Chełmie IV Wydziału Pracy, a mianowicie, czy:

- art. 4a ustawy z dnia 16 grudnia 1994 r. jest zgodny z art. 2, 7 i 20 Konstytucji RP,

- art. 3 ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. jest zgodny z art. 2 i 7 Konstytucji RP.

Zdaniem sądu, ustawodawca uchwalając wymienione przepisy naruszył konstytucyjne zasady: dialogu społecznego, zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa, stanowienia jasnego, spójnego i zrozumiałego prawa oraz legalizmu, a także zasady niedziałania prawa wstecz oraz zachowania odpowiedniego vacatio legis.

Sprawa połączonych wniosków otrzymała sygnaturę akt 43/2001.

W ocenie Ministra Finansów, wniosek w części dotyczącej sfinansowania podwyżek wynagrodzeń pracowników samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej nie znajduje uzasadnienia, bowiem w roku 2001 system ubezpieczeń zdrowotnych został dodatkowo zasilony poprzez:

a) wyższe niż planowano przychody Kas Chorych wynikające z bezwzględnego wzrostu składek przekazywanych do kas (poprawa windykacji składek za 1999 r.)

b) podwyższenie poziomu składki z 7,5% do 7,75 (ok. 800 mln zł)

c) zwolnienie Kas Chorych w wyniku decyzji Ministra Finansów - z konieczności zwrotu w 2001 i 2002 roku pożyczki udzielonej z budżetu państwa Kasom Chorych w roku 2000.

M.in. te okoliczności stwarzały przesłanki do stwierdzenia, że kasy chorych dokonując oceny rzeczywistego spływu środków miały podstawę do korekty planów finansowych kas chorych na rok 2001 i 2002. Ocena ta umożliwiła tym samym renegocjację warunków umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych, uwzględniając zbilansowanie wzrostu kosztu usług zdrowotnej powstałego w wyniku wypełnienia obowiązku wzrostu wynagrodzeń pracowniczych.

Należy przy tym mieć na względzie postanowienia ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, która wskazując źródła pozyskiwania środków finansowych przez samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, nie ogranicza ich wyłącznie do kontraktowanych przez kasy chorych świadczeń zdrowotnych.

W ocenie Prokuratora Generalnego skoro, posługując się ogólnymi zasadami wykładni - jak uczynił to Sąd Najwyższy w powołanej uchwale - można zinterpretować zaskarżony przepis w taki sposób, który pozwala na wyegzekwowanie przyznanych pracownikom samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej uprawnień, zarzut naruszenia zasady przyzwoitej legislacji z powodu jego niewykonalności jest nieuzasadniony. Wbrew także sugestiom Wnioskodawców, z treści art. 4 ust. 1 ustawy wyraźnie wynika, że adresatem ustawowego obowiązku nałożonego w tym przepisie jest samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej. Ustawodawca zaś - dla dochowania zasady przyzwoitej legislacji - nie był zobowiązany do określenia w zaskarżonym przepisie źródeł finansowania podwyżek wynagrodzeń, o których w nim mowa, ani mechanizmów przekazywania środków na ten cel. Określił to w art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej, wskazując z jakich tytułów samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej może uzyskiwać środki finansowe (pkt 1-4 tego artykułu).

Zgodnie z poglądami doktryny i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, funkcją zasady niedziałania prawa wstecz jest ochrona praw nabytych i wolności jednostki w granicach wyznaczonych Konstytucją. Ponieważ jednak zasada ta nie została wyrażona wprost w Konstytucji, lecz wynika z zasady demokratycznego państwa prawnego, nie ma ona charakteru bezwzględnego, z wyjątkiem prawa karnego. Zasada lex retro non agit nie dotyczy prawa, które stwarza obywatelom (podmiotom prawa) korzystniejsze, niż wcześniejsze prawo, sytuacje prawne (przyznaje nowe lub rozszerza uprawnienia z mocą wsteczną). Sprzeczne byłoby to bowiem z zasadniczą funkcją przedmiotowej zasady (por. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej - Komentarz, Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 1999, t. I, rozdział III, str. 6.7

Termin rozpatrzenia sprawy nie został przez Trybunał Konstytucyjny określony.

Ustawa o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców (...) w art. 4 zakłada, że przyrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym roku ustalają w drodze porozumienia strony uprawnione do zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy. Porozumienie to powinno uwzględniać możliwości finansowe przedsiębiorcy oraz wskaźniki ustalone zgodnie z art. 3 ust. 3 lub 3 ust. 5, a także z art. 4a.

Realizacja postanowień ustawy powinna nastąpić w drodze porozumienia stron uprawnionych do zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy (porozumienie powinno być zawarte do 10 lutego bieżącego roku) lub w przypadku niezawarcia ww. porozumienia, w drodze zarządzenia pracodawcy (do 10 marca bieżącego roku).

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

SEKRETARZ STANU

Ewa Kralkowska

* * *

Minister Skarbu Państwa przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Janusza Bielawskiego, złożone na 8. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 8):

Warszawa, 6 marca 2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W związku z oświadczeniem Senatora Janusza Bielawskiego, z dnia 08.02.2002 r. dotyczącym działań Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, związanych w szczególności ze sprzedażą Stadniny Koni Jaroszówka, a także dzierżawy gruntów rolnych we wsiach Jaroszówka, Goliszów i Niedźwiedzice, uprzejmie informuję, że w sprawie tej zostało przeprowadzone przez Biuro Prezesa Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa postępowanie wyjaśniające, w toku którego ustalono co następuje.

Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa utworzyła w 1993 r. jednoosobową Spółkę z o.o. Stadnina Koni Jaroszówka. W 1999 r. podjęta została decyzja o sprzedaży 100% udziałów w tej Spółce, w drodze publicznego zaproszenia do rokowań. Na ogłoszenie, publikowane m.in. w prasie centralnej, wpłynęła tylko jedna oferta. W wyniku przeprowadzonych rokowań, w dniu 14 stycznia 2000 roku udziały w spółce zostały sprzedane. Zgodnie z zawartą umową, kupujący wpłacił 40% ceny nabycia, pozostała należność została rozłożona na raty.

Ponadto nabywca zobowiązał się m.in. do:

- zakupu sprzętu rolniczego na określoną kwotę,

- kontynuowania hodowli koni pełnej krwi angielskiej,

- realizacji pakietu socjalnego, w tym utrzymania zatrudnienia przez okres 2 lat od podpisania umowy sprzedaży udziałów, bądź w razie konieczności zwolnienia pracowników z przyczyn leżących po stronie Spółki - wypłacenia im odpraw oraz waloryzowania wynagrodzenia.

Z posiadanych przez Ministerstwo Skarbu Państwa informacji wynika, że nie występują zaległości w regulowaniu należności z tytułu zakupu udziałów spółki.

W wyniku przeprowadzonej przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa w dniu 16 stycznia 2002 r. kontroli, ustalono, że:

- program inwestycyjny, którego zakończenie przewidywane jest do końca 2004 r., został już zrealizowany w ok. 36%,

- na dzień 31 grudnia 2001 roku Spółka zwiększyła stado podstawowe klaczy w stosunku do stanu na dzień zawarcia umowy,

- zobowiązania wynikające z pakietu socjalnego, dotyczące indeksacji wynagrodzeń oraz odpraw dla zwalnianych pracowników są realizowane.

Dodatkowo pragnę również wyjaśnić, że wspomniane w wystąpieniu Pana Senatora stado bydła nie przedstawiało dużej wartości hodowlanej, nie było więc ono przedmiotem negocjacji pozacenowych warunków sprzedaży udziałów Spółki. W związku z tym Zarząd Spółki miał pełną swobodę w podejmowaniu decyzji w zakresie utrzymania lub sprzedaży tego stada.

Zgodnie z przekazanymi informacjami potwierdzającymi fakt, że Stadnina Koni Jaroszówka Sp. z o.o. wywiązuje się z obowiązków wynikających z zawartej umowy dzierżawy, nie ma więc obecnie podstaw do jej rozwiązania.

Jednocześnie informuję, że Spółka dzierżawi nieruchomość rolną o powierzchni 928,3663 ha. Zgodnie z § 3 ust. 3 zawartej umowy, w trakcie jej trwania mogą zostać wyłączone grunty rolne i leśne o łącznej powierzchni nie większej niż 180 ha, położone: w obrębie Goliszów działka nr 871/1, obrębie Jaroszówka działka nr 291, obrębie Bukówna działki nr 1041, 1040, 1043, 1042, 1045, 1044, 1048, 1046, 1047, 1050, 1049 oraz w obrębie Biała działki nr 569, 572, 571, 573, 574, 575. Lokalizacja gruntów przewidzianych do wyłączenia została uzgodniona z Urzędem Gminy Chojnów.

Nawiązując do tej części wystąpienia Pana Senatora dotyczącego trudności Pana Andrzeja Lipy z powiększeniem swojego gospodarstwa, pragnę wyjaśnić, że istotnie w dniu 22.12.2000 r. Pan Andrzej Lipa zwrócił się do Agencji o możliwość nabycia działek położonych we wsi Niedźwiedzice, oznaczonych w ewidencji gruntów jako działki o numerach: 1121, 1109, 1107, 1103, 1110, 1099 i 1119 o łącznej pow. 125,53 ha, a będących w dzierżawie Spółki. Z uwagi na to, że wymienione działki nie są ujęte w umowie dzierżawy jako grunty przeznaczone do wyłączenia z przedmiotu dzierżawy, zainteresowany został poinformowany, iż nie mogą być one przedmiotem odrębnej sprzedaży.

Jednocześnie zostały wskazane grunty, o których mowa w wymienionym § 3 umowy dzierżawy.

Pragnę również poinformować, że Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa, jako państwowa osoba prawna, działa na podstawie przepisów ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa z dnia 19 października 1991 r. (tekst jednolity Dz.U. z 2001r. nr 57, poz. 603 z późn. z.).

Jednym z zadań nałożonych na Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa przez ustawodawcę, zapisanych w art. 6 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa jest: restrukturyzacja oraz prywatyzacja mienia Skarbu Państwa użytkowanego na cele rolnicze, obrót nieruchomościami i innymi składnikami majątku Skarbu Państwa użytkowanego na cele rolne, tworzenie gospodarstw rolnych oraz powiększanie już istniejących gospodarstw rodzinnych.

Zgodnie z art. 24 cyt. ustawy Agencja gospodaruje Zasobem w drodze m.in. sprzedaży mienia lub jego części, oddania mienia na czas oznaczony do odpłatnego korzystania osobom prawnym lub fizycznym.

Sprzedaż i dzierżawę mienia będącego w dyspozycji Agencji regulują przepisy zawarte w Rozdziale 6 i 8 cyt. ustawy. Podstawowym trybem sprzedaży i dzierżawy jest przetarg. Mimo wielokrotnej nowelizacji cyt. ustawy, kierunek rozpoczętych w 1992 r. przekształceń i związane z tym zadania nałożone na Agencję pozostawały niezmienne. Świadczy to o poparciu udzielanym przez ustawodawcę dotychczasowym przekształceniom.

Pragnę również zauważyć, że dokonana w 1999 r., nowelizacja cyt. ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa wprowadziła instytucję przetargów ograniczonych. Umożliwia to Agencji organizowanie przetargów dla tych rolników indywidualnych, którzy zamierzają utworzyć nowe gospodarstwo lub powiększyć już istniejące do powierzchni 100 ha przeliczeniowych. Ponieważ Pan Andrzej Lipa występował do Agencji z wnioskiem o nabycie gruntów o łącznej powierzchni 125,53 ha w celu powiększenia swojego gospodarstwa, a więc z chwilą zrealizowania wniosku miałby łączną powierzchnię gospodarstwa przekraczającą normę wynikającą z ww. ustawy (100 ha przeliczeniowych w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym - art. 29 ust. 3b p.1 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa). Wobec powyższego wniosek ten nie mógł być zrealizowany na preferencyjnych warunkach, które umożliwia cyt. ustawa.

Z poważaniem

MINISTER SKARBU PAŃSTWA

z up. PODSEKRETARZ STANU

Piotr Czyżewski

* * *

Minister Finansów przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senator Krystyny Sienkiewicz, złożonym na 7. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 7):

Warszawa, 2002.03.06

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Senator,

Ustosunkowując się do oświadczenia Pani Senator Krystyny Sienkiewicz w sprawie możliwości występowania organizacji społecznych w postępowaniu podatkowym, złożonego na 8. posiedzeniu Senatu w dniu 30 stycznia 2002 r. przesłanego przy piśmie z dnia 5 lutego 2002 r. Nr LP/043/11/02/V, uprzejmie wyjaśniam co następuje:

Instytucja "organizacji społecznej działającej na prawach strony" występuje w postępowaniu prowadzonym na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), nie występuje zaś w postępowaniu podatkowym prowadzonym na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Jednakże, w mojej ocenie, przyjęcie rozwiązania polegającego na dopuszczeniu organizacji społecznej działającej na prawach strony w postępowaniu podatkowym byłoby obarczone wieloma wadami. Z art. 31 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego wynika bowiem, że organ administracji publicznej, wszczynając postępowanie w sprawie dotyczącej innej osoby zawiadamia o tym organizację społeczną, jeżeli uzna, że może ona być zainteresowana udziałem w tym postępowaniu ze względu na swoje cele statutowe i gdy przemawia za tym interes społeczny. Obowiązek zawiadomienia przez organ podatkowy organizacji społecznej (np. Stowarzyszenia Obrony Podatników w Toruniu, Stowarzyszenia Podatników w Skoczowie) o każdym wszczętym postępowaniu podatkowym w praktyce byłby niewykonalny, chociażby ze względu na fakt, iż w danej miejscowości (gminie, województwie) może działać kilka, a nawet kilkanaście takich stowarzyszeń.

Powstałoby więc pytanie, czy zawiadomienie takie należałoby doręczać wszystkim organizacjom społecznym, czy tylko wybranym i jakimi kryteriami należałoby się kierować przy dokonaniu takiego wyboru. Ponadto niezasadne byłoby umożliwienie dostępu organizacji społecznej na prawach strony do danych znajdujących się w aktach podatkowych strony z uwagi na ochronę tych danych tajemnicą skarbową. Przepisy art. 297-299 ustawy - Ordynacja podatkowa enumeratywnie wskazują podmioty, którym udostępniane są akta podatkowe lub informacje wynikające z tych akt objęte tajemnicą skarbową. Z uwagi na charakter danych znajdujących się w aktach podatkowych, (tj. dane strony dotyczące wysokości przychodów, kosztów, dochodów, podatku - tzw. "wrażliwe dane"), niezasadne byłoby rozszerzenie katalogu podmiotów, którym udostępniane są akta objęte tajemnicą skarbową o organizację społeczną działająca na prawach strony.

Jednocześnie pragnę zauważyć, że aktualnie obowiązujące przepisy ustawy - Ordynacja podatkowa dają możliwość podatnikom uzyskania pomocy prawnej ze strony organizacji społecznych jakimi są, wymienione w oświadczeniu Pani Senator: Stowarzyszenie Obrony Podatników w Toruniu oraz Stowarzyszenie Podatników w Skoczowie. Stosownie bowiem do art. 137 § 1 Ordynacji podatkowej pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Przepisy ustawy - Ordynacja podatkowa nie nakładają na pełnomocnika obowiązku posiadania wykształcenia z zakresu prawa podatkowego, jak również nie normują kwestii wynagrodzenia pełnomocnika. Strona może się zatem zwrócić do organizacji społecznej o pomoc. W takim przypadku nie ma więc żadnych przeszkód aby pełnomocnikiem podatnika, jeżeli taka będzie jego wola, został członek takiej organizacji społecznej. Kwestia wynagrodzenia pełnomocnika jest wewnętrzną sprawą pełnomocnika i mocodawcy.

Reasumując, przetransponowanie na grunt postępowania podatkowego instytucji "organizacji społecznej działającej na prawach strony" stwarzałoby problemy i wątpliwości w zakresie informowania organizacji o prowadzonych postępowaniach, przesłanek dopuszczenia jej do udziału w postępowaniu, relacji między stroną postępowania a organizacją biorącą udział w postępowaniu, a także stwarzałoby niebezpieczne przekroczenie granicy ochrony danych objętych tajemnicą skarbową. Takich wątpliwości nie budzą obecne przepisy Ordynacji podatkowej, które umożliwiają udział w postępowaniu podatkowym członków organizacji społecznych, na podstawie i w zakresie udzielonego przez stronę pełnomocnictwa.

Z poważaniem

Z upoważnienia MINISTRA FINANSÓW

PODSEKRETARZ STANU

Irena Ożóg

* * *

Minister Gospodarki przekazał informację w związku z oświadczeniem senatorów Wiesławy Sadowskiej i Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 8. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 8):

Warszawa, 07.03.2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek
Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

W nawiązaniu do pisma nr DSP 4404-01/02 z dnia 14 lutego 2002 r. - dotyczącego oświadczenia w sprawie dramatycznej sytuacji w Zakładach Tworzyw Sztucznych "PRONIT" S.A. w upadłości w Pionkach - złożonego przez Senatorów Zbigniewa GOŁĄBKA i Wiesławy SADOWSKIEJ podczas 8 posiedzenia Senatu RP w dniu 8 lutego 2002 r., poniżej przedstawiam informację na ten temat.

Treść oświadczenia nawiązuje do przedmiotu poprzednich wystąpień Senatorów Z. GOŁĄBKA i W. SADOWSKIEJ podczas 3 posiedzenia Senatu RP w dniu 16 listopada 2001 r., a także wystąpienia Senatora Sławomira IZDEBSKIEGO w trakcie 5 posiedzenia Senatu RP w dniu 13 grudnia 2001 r. Wszystkie te wystąpienia dotyczyły sprawy restrukturyzacji produkcji nitrocelulozy w Zakładach Produkcji Specjalnej Sp. z o.o. w Pionkach. Swoje stanowisko w przedmiotowej kwestii przedstawiłem Panu Marszałkowi w pismach z dnia 10 grudnia 2001 r. (znak: SO/RS/JK/6272/2001) oraz z dnia 28 stycznia 2002 r. (znak: RS/JK/513/2002).

Niezależnie od powyższego chciałbym jednak ustosunkować się do niektórych sformułowań zawartych w oświadczeniu Senatorów Z. GOŁĄBKA i W. SADOWSKIEJ z dnia 8 lutego 2002 r.

1. Nie mogę zgodzić się z negatywną oceną działań na rzecz restrukturyzacji Zakładów Tworzyw Sztucznych "PRONIT" S.A. przedstawioną przez Senatorów Z. GOŁĄBKA i W. SADOWSKIEJ podczas 8 posiedzenia Senatu RP, w szczególności zaś z tezą, że decyzja dotycząca upadłości ZTS "PRONIT" S.A. była błędna. Pragnę w tym kontekście przypomnieć, że najważniejszymi przesłankami podjęcia przez Sąd Gospodarczy w dniu 04 września 2000 r. postanowienia o upadłości Spółki był brak kapitałów własnych, bardzo wysoki poziom zadłużenia i brak możliwości realizacji zobowiązań przez Spółkę. Fakt zaistnienia sytuacji, wymagającej w myśl Kodeksu spółek handlowych podjęcia decyzji o upadłości potwierdziły opinie i raporty biegłych rewidentów. Skala problemów, z którymi borykały się ZTS "PRONIT S.A. ilustruje wielkość straty netto w 1999 r., wynoszącej 36,6 mln zł.

2. W dniu 29 czerwca 2000 r. została podpisana umowa powołująca do życia Zakłady Produkcji Specjalnej Sp. z o.o. w Pionkach, w myśl której 100% udziałów ZPS Sp. z o.o. w Pionkach objęła Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie. Utworzenie ZPS Sp. z o.o. podyktowane było potrzebą zachowania części produkcji na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa, realizowanej poprzednio przez ZTS "PRONIT" w upadłości. W nowej Spółce wszelkie działania dotyczące produkcji, modernizacji i restrukturyzacji produkcji specjalnej w Pionkach należą do kompetencji Ministra Skarbu Państwa reprezentowanego przez ARP S.A. w ZPS Sp. z o.o. i Syndyka masy upadłościowej w ZTS "PRONIT" S.A. w upadłości. W świetle powyższego, powołanie Pełnomocnika Rządu dla restrukturyzacji produkcji nitrocelulozy i prochu w Pionkach - czego domagają się Senatorowie Z. GOŁĄBEK i W. SADOWSKA - nie znajduje uzasadnienia prawnego i merytorycznego. Nie znane są przypadki, aby dla restrukturyzacji produkcji w spółkach prawa handlowego powoływany był Pełnomocnik Rządu.

3. ZPS Sp. z o.o. obecnie dzierżawi od Syndyka linię technologiczną do wytwarzania nitrocelulozy, należącą do masy upadłościowej ZTS "PRONIT" S.A. w upadłości. Aktualnie produkowana nitroceluloza nie spełnia norm jakościowych. Stawia to pod znakiem zapytania możliwość wykorzystania wytwarzanej w Pionkach nitrocelulozy do produkcji różnego rodzaju wyrobów specjalnych i cywilnych. Unowocześnienie technologii produkcji nitrocelulozy w skali 1,5 tys. ton rocznie wymaga - w ocenie Ministerstwa Skarbu Państwa i Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. - poniesienia nakładów w wysokości 70 mln zł. Zarówno ZPS, jak i ARP nie dysponują środkami na sfinansowanie takiej inwestycji. Czynnikiem komplikującym cały problem stanowi silna konkurencja na rynku producentów nitrocelulozy. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki oraz niewielkie szanse na uzyskanie przez ZPS znaczących zamówień ze strony odbiorców cywilnych, jak również relatywnie małe obecnie zapotrzebowanie Sił Zbrojnych na wyroby zawierające nitrocelulozę, brak jest jakichkolwiek przesłanek, aby stwierdzić, że modernizacja technologii wytwarzania tej substancji, przy niezbędnych nakładach, okaże się rentownym przedsięwzięciem.

4. W sprawie opinii na temat działalności Syndyka masy upadłościowej ZTS "PRONIT" S.A. w upadłości w zakresie restrukturyzacji majątku oraz modernizacji produkcji, chciałbym zauważyć, że ocena pracy Syndyka znajduje się w wyłącznej kompetencji właściwego Sądu Gospodarczego (w tym przypadku Sądu Rejonowego V Wydział Gospodarczy w Radomiu).

MINISTER

z up.

Andrzej Szarawarski

SEKRETARZ STANU

* * *

Informację w związku z oświadczeniem senatorów Krystyny Sienkiewicz, złożonym na 9. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 8), przekazał Minister Pracy i Polityki Społecznej:

Warszawa, 7.03.2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

W związku z przekazanym przy piśmie z dnia 15 lutego 2002 r. znak: Lp/043/64/021/V oświadczeniem złożonym przez Panią senator Krystynę Sienkiewicz podczas 9 posiedzenia Senatu RP w dniu 13 lutego br. w sprawie grupy pracowników "Warmy" informuję, co następuje.

Sytuację prawną grupy pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy wchodzących w skład części majątku pracodawcy zbywanej innemu podmiotowi określa art. 231 k.p. W szczególności, zgodnie z art. 231 § 1 k.p. w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on, z mocy prawa, stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Oznacza to, że z chwilą nastąpienia zdarzenia, nazwanego w przepisie, przejściem zakładu pracy lub jego części, nowy pracodawca staje się "automatycznie" stroną w istniejących stosunkach pracy. Z mocy tego przepisu stosunki pracy z pracownikami zatrudnionymi w zakładzie pracy lub jego części w chwili przejęcia przez innego pracodawcę trwają nadal, z tą różnicą, że w miejsce dotychczasowego pracodawcy wstępuje jako strona nowy podmiot posiadający zdolność zatrudniania pracowników jako pracodawca.

Samo przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę nie powoduje ustania stosunku pracy pracowników w nim zatrudnionych. Ustanie stosunku pracy nastąpić bowiem może w drodze jego rozwiązania na skutek czynności prawnych jednej (wypowiedzenie lub rozwiązanie bez wypowiedzenia umowy o pracę) lub obydwu stron stosunku pracy (porozumienie stron) albo jego wygaśnięcia z mocy prawa z powodu innych zdarzeń niż czynności prawne (np. upływ czasu, na jaki umowę o pracę zawarto, śmierć pracownika lub pracodawcy).

Pod pojęciem "przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę" rozumie się objęcie przez nowego pracodawcę faktycznego wkładania nad tym zakładem lub jego częścią, które może nastąpić w następstwie zdarzeń prawnych możliwych do przeprowadzenia w świetle przepisów prawa cywilnego, takich jak: sprzedaż przedsiębiorstwa, jego wydzierżawienie, spadkobranie lub zmiany statusu prawnego dotychczasowego pracodawcy (np. przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną, połączenie, podział, połączenie lub przejęcie innych podmiotów prawnych).

Częścią zakładu pracy, w rozumieniu art. 231 § 1 k.p., w świetle orzeczenia Sądu Najwyższego, są te składniki jego majątku, które ze względu na funkcjonalne powiązanie stanowią samoistną całość i które mogą być rzeczowym substratem samodzielnego zakładu pracy (placówką zatrudnienia). Dla oceny czy nastąpiło przejście pracownika do nowego pracodawcy wskutek przejęcia części zakładu pracy, decydujące znaczenie ma powiązanie pracownika z konkretną jednostką organizacyjną, w której jest zatrudniony. Jeżeli bowiem pracownik był związany z "wydzielającym" się zakładem pracy bądź z przejmowaną przez inny zakład częścią zakładu pracy, będącą konkretną jednostką organizacyjną, pozostaje ich pracownikiem mimo przekształceń organizacyjnych. Dotyczy to wszystkich pracowników, którzy przedmiotem swego zobowiązania są związani z wydzieloną częścią zakładu. Gdy natomiast był związany z pozostałą częścią zakładu pracy, art. 231 § 1 k.p. nie ma do niego zastosowania. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego przepis art. 231 § 1 k.p. jest bezwzględnie obowiązujący i przejęcie w tym trybie pracowników przez nowego pracodawcę następuje z mocy prawa i nie jest uzależnione od jakichkolwiek czynności pracowników. Nie jest również możliwe uchylenie skutków działania tego przepisu w wyniku czynności prawnej (umowy) pomiędzy dotychczasowym i nowym pracodawcą (np. wyrok SN z 2 lutego 2000 r., I PKN 508/99, OSNAP z 2001 r., nr 12, poz. 412, wyrok SN z 17 maja 1995 r., I PRN 9/95, OSNAP z 1995 r., nr 20, poz. 248).

Na podstawie art. 81 § 1 k.p. pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia, nie mniej jednak niż najniższe wynagrodzenie. Wynagrodzenie za pracę jest w istocie świadczeniem odwzajemniającym gotowość do pracy. Przysługuje ono pracownikowi w razie między innymi bezprawnego niedopuszczenia do pracy przez pracodawcę za cały czas gotowości do wykonania danej pracy. W przypadku, gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia pracownik może zwrócić się do Państwowej Inspekcji Pracy z wnioskiem o podjęcie interwencji. Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 6 marca 1981 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (tekst jednolity Dz.U. z 2001 r., Nr 124, poz. 1362 z późn. zm.) w razie stwierdzenia naruszenia przepisów prawa pracy właściwe organy Państwowej Inspekcji Pracy uprawnione są bowiem do nakazania pracodawcy wypłaty należnego wynagrodzenia za pracę, a także innego świadczenia przysługującego pracownikowi. Ponadto zgodnie z art. 282 § 1 pkt 1 k.p. nie wypłacenie w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi lub uprawnionemu do tego członkowi rodziny pracownika, stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika i jest zagrożone karą grzywny w wysokości od 20 zł do 5000 zł. Ściganie wykroczeń przeciwko prawom pracownika określonych w Kodeksie pracy oraz branie udziału w tych sprawach w charakterze oskarżyciela publicznego należy do zakresu działania Państwowej Inspekcji pracy - zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 8 ustawy o państwowej Inspekcji Pracy.

Natomiast gdy doszło do rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem, pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy (art. 97 § 1 k.p.). Zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. Nr 60, poz. 282) pracodawca wydaje świadectwo pracy bezpośrednio pracownikowi albo osobie upoważnionej przez pracownika na piśmie - w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy. Jeżeli wydanie świadectwa pracy pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej nie jest możliwe, pracodawca, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia ustania stosunku pracy, przesyła świadectwo pracy pracownikowi lub tej osobie za pośrednictwem poczty albo doręcza go w inny sposób. Na podstawie art. 99 k.p. pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek nie wydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy. Odszkodowanie powyższe przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania i bez pracy z tego powodu nie dłuższy jednak niż 6 tygodni. Nie wydanie pracownikowi świadectwa pracy stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika zagrożone karą grzywny.

Odnosząc się do oświadczenia Pani senator Krystyny Sienkiewicz w części dotyczącej możliwości przechodzenia pracowników "Warmy" na emerytury pomostowe pragnę wyjaśnić, że aktualnie obowiązujące przepisy jeszcze nie przewidują tego rodzaju roszczeń.

Zgodnie z dyspozycją art. 24 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz. 1118 z późn. zm.) specjalne rozwiązania w postaci świadczeń pomostowych będą przysługiwały większości ubezpieczonych urodzonych w latach 1949-1968 oraz wszystkim ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r., wykonującym - określone przez Komisję Ekspertów Medycyny Pracy - prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze uprawniające w starym systemie do wcześniejszej emerytury. Zasady, warunki i tryb ustanawiania emerytur pomostowych określi odrębna ustawa.

Projektowane rozwiązania w formie emerytur pomostowych zaczną obowiązywać najwcześniej w 2007 r. Świadczenia te będą wypłacane począwszy od wieku zakończenia aktywności zawodowej (ustalonego odrębnie) do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, źródłem ich finansowania będzie dodatkowa składka płacona przez zakłady pracy zatrudniające pracowników w warunkach szkodliwych dla zdrowia.

Pragnę dodać, że dla wszystkich osób spełniających warunki określone w przepisach przejściowych, zapisanych w art. 32, 46 oraz 184 powołanej ustawy o emeryturach i rentach z FUS, wiek emerytalny oraz rodzaje prac i stanowisk, na których zatrudnienie umożliwia wcześniejsze przejście na emeryturę, ustalane są na podstawie nadal obowiązującego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. Nr 8, poz. 43 z późn. zm.).

Osoby, które w najbliższych latach będą chciały przejść na emeryturę w wieku niższym niż 60 lat - kobieta i 65 lat - mężczyzna, zachowują taką możliwość. Ustawa nie zmieniła bowiem zasad nabywania prawa do emerytury dla osób urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949 roku.

Możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę zachowały również osoby urodzone w latach 1949-1968, które warunki uprawniające do tego świadczenia spełnią do końca 2006 r., a także osoby, które w dniu 1 stycznia 1999 r. spełniały wymóg stażu w warunkach szczególnych i stażu pracy ogółem, a ponadto nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego.

Nowy system emerytalny, tzn. całkowicie nowe zasady przyznawania emerytury, generalnie obejmie zatem tych pracowników, którzy w momencie wejścia w życie ustawy emerytalnej, tzn. w dniu 1 stycznia 1999 r., byli w wieku poniżej 50 lat.

Jerzy Hausner

* * *

Minister Infrastruktury przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Józefa Sztorca, złożonym na 7. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 7):

Warszawa, 2002.03.8

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z oświadczeniem Senatora Józefa Sztorca, złożonym podczas 7 posiedzenia Senatu RP w dniu 30 stycznia br. i dotyczącym problemów miasta Tarnowa, przedstawiam poniższe wyjaśnienia.

Ad 1. Sprawa finansowania dróg w tym mieście.

Tarnów jest miastem na prawach powiatu, wobec czego odcinki dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych przebiegające przez to miasto są finansowane z subwencji drogowej ustalanej corocznie w ustawie budżetowej.

Wielkość tej subwencji zależy od wysokości planowanej akcyzy od paliw płynnych której część (w r. 2002 = 18%) kierowana jest na finansowanie dróg samorządowych.

Szczegółowy podział subwencji pomiędzy poszczególnych zarządców dróg dokonywany jest za pomocą specjalnego algorytmu przeliczeniowego ustalonego rozporządzeniem Rady Ministrów w dniu 15 grudnia 1998 r., który uzależnia wielkość przydzielanych środków głównie od długości i powierzchni dróg oraz wielkości ruchu na tych drogach.

W wyniku tego podziału miasto Tarnów otrzyma prawdopodobnie w 2002 r. o 14% mniej środków niż w 2001 r. (ostatecznie kwoty te określi ustawa budżetowa). Wynika to z następujących przyczyn:

- zmniejszenia subwencji ogólnej w stosunku do 2001 r. (niższa planowana akcyza od paliw płynnych) - o 4%

- spadku działu wszystkich miast na prawach powiatu w ogólnej kwocie subwencji na drogi samorządowe wobec wzrostu udziału powiatów ziemskich wynikającego z dokonanych tam pomiarów ruchu - o 6%

- spadku udziału miasta Tarnowa w puli podziału części subwencji przypadającej na wszystkie miasta na prawach powiatu wobec zwiększenia długości dróg i innych miastach - o 4%.

Obecna propozycja podziału jest zgodna z obowiązującą ustawą o finansowaniu dróg publicznych i cytowanym rozporządzeniem, które ponadto nie przewidują żadnych rezerw dających możliwość przeprowadzania korekt. Wobec ogólnie zbyt szczupłych środków kierowanych na drogi samorządowe miasto Tarnów jest jednym z wielu zarządców dróg samorządowych w Polsce, których potrzeby znacznie przekraczają możliwości ich sfinansowania.

Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych, wychodząc naprzeciw problemom miasta, wystąpiła z propozycją przejęcia w utrzymanie całego odcinka obwodnicy Tarnowa (która kilkakrotnie przecina granicę miasta) wzdłuż drogi nr 4 w zamian za przekazanie przeznaczonej na to części subwencji drogowej. Niestety kwestia finansowa uniemożliwiła zawarcie stosownego porozumienia, które mogłoby odciążyć miasto od wydawania znacznych sum na ten cel.

Spośród 4 zadań inwestycyjnych wymienionych przez Pana Senatora część prawdopodobnie zrealizuje GDDP (na pewno węzeł "Lwowska", a w przypadku przejęcia całej obwodnicy miasta również modernizację węzła "Krakowska" wzdłuż drogi nr 4).

Ad. 2. Problemy związane ze skanalizowaniem południowej części miasta.

Zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz.U. z 1996 r. nr 13, poz. 74 z późn. zm.) sprawy związane z budową kanalizacji sanitarnej, utylizacją osadów ściekowych oraz rekultywacją składowiska odpadów komunalnych należą do zadań własnych gminy.

Finansowanie ww. inwestycji oprócz środków własnych gmin i środków budżetowych może odbywać się również z udziałem środków funduszy ekologicznych i pomocy zagranicznej np. ISPA.

Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast - podlegający Ministrowi Infrastruktury - nie dysponuje środkami finansowymi na wsparcie realizacji inwestycji planowanych przez miasto Tarnów i okoliczne gminy.

Uzyskanie pomocy finansowej na realizację inwestycji będzie możliwe po wejściu w życie ustawy o finansowym wspieraniu inwestycji, którą aktualnie zajmuje się Parlament.

Ad 3. Sprawa budynku dworca kolejowego w Tarnowie.

W skład kompleksu dworcowego na terenie stacji Tarnów (wpisanego do rejestru zabytków) wchodzą:.

a) budynek dworcowy o kubaturze 25 717 m3 i powierzchni użytkowej 2671 m2

b) perony i wiaty peronowe (3 szt.).

Obecny stan techniczny budynków i budowli kwalifikuje je do przeprowadzenia kompleksowej modernizacji, na którą w latach 1998/99 została opracowana dokumentacja oraz ekspertyzy techniczne.

Według przedmiotowych opracowań koszt modernizacji wynosi:

- budynku dworcowego - 9 165 tys. zł (poziom cen z 1999 r.),

- wiat i nawierzchni na peronie drugim - około 549 tys. zł.

Z uwagi na fakt, iż w najbliższych latach PKP S.A. nie będzie w stanie pokryć kosztów remontu dworca w Tarnowie, zaś wielkość powierzchni użytkowej tego obiektu znacznie przekracza realne potrzeby w zakresie obsługi podróżnych, PKP S.A. zaproponowała władzom samorządowym miasta Tarnowa przejęcie obiektu, za anulowanie zaległości podatkowych PKP S.A. Propozycja ta nie zyskała aprobaty samorządu miasta Tarnowa.

Aktualnie Oddział Nieruchomości PKP S.A. prowadzi przygotowania do ogłoszenia przetargu na dzierżawę około 80% powierzchni dworca na okres około 29 lat, z obowiązkiem podniesienia nakładów na jego modernizację w wysokości około 10 mln zł.

Zasadnicze rozstrzygnięcia w zakresie modernizacji dworca kolejowego będą znane w połowie br.

Z wyrazami szacunku

MINISTER INFRASTRUKTURY

z up. SEKRETARZ STANU

Andrzej Piłat

* * *

Informację w związku z oświadczeniem senatora Witolda Gładkowskiego, złożonym na 7. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 7), przekazał Minister Zdrowia:

Warszawa, dnia 8.03.2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polski
ej

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z oświadczeniem złożonym przez Pana Senatora Witolda Gładkowskiego na 7 posiedzeniu Senatu w dniu 30 stycznia 2002 r. przesłanym przy piśmie z 5 lutego 2002 r. (LP/043/19/02/V w sprawie wdrożenia programu "Monitoring ordynacji leków w Zachodniej Regionalnej Kasie Chorych" przekazuję uprzejmie informacje w tej sprawie.

Sprawę zaopatrzenia w leki i materiały medyczne reguluje ustawa o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym z dnia 6 lutego 1997 r. (Dz.U. Nr 28 z późn. zm.) oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia, który na podstawie art. 37 i 39 ustala wykazy leków refundowanych.

Obecnie obowiązują rozporządzenia Ministra Zdrowia z 23 maja 2001 r. w sprawie wykazu leków podstawowych i uzupełniających oraz wysokości odpłatności za leki uzupełniające oraz w sprawie wykazu chorób oraz wykazu leków, preparatów diagnostycznych i sprzętu jednorazowego użytku, które ze względu na te choroby mogą być przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością (Dz.U. Nr 54 z późn. zm.).

Ustawa przewiduje pokrywanie przez Kasy Chorych kosztów leczenia osobom ubezpieczonym za leki, preparaty diagnostyczne i sprzęt jednorazowego użytku określone wymienionymi rozporządzeniami.

Jednocześnie cytowana ustawa zobowiązała Ministra Zdrowia do ustalania limitów cen na leki znajdujące się w wykazach leków refundowanych.

Limity są ustalane dla leków o tej samej nazwie międzynarodowej oraz dla leków o analogicznym mechanizmie i zakresie działania terapeutycznego, na podstawie ceny najtańszego leku w danej grupie. Lek, który mieści się w limicie ceny pacjent otrzymuje bez dopłaty, do pozostałych leków z danej grupy, których ceny są wyższe od ustalonego limitu obowiązuje dopłata, którą wnosi pacjent.

Pomimo podjętych działań dyscyplinujących gospodarkę lekami, koszy ponoszone przez Kasy Chorych na refundację leków wzrastają, również dopłaty do leków pacjentów są zbyt wysokie. W związku z tym niektóre Kasy Chorych w ramach nadzoru nad budżetem podejmują działania mające na celu obniżanie kosztów refundacji. Działania polegające na wprowadzaniu odpowiednich systemów organizacyjnych, jak również nadzoru nad ordynacją lekarską są uzasadnione. Wybór leku, aby był racjonalny powinien uwzględniać obok skuteczności także koszt kuracji, nie uwzględnianie tych elementów prowadzi m.in. do stałego wzrostu wydatków na refundację.

Do działań racjonalizujących gospodarkę lekami należy m.in. monitoring ordynacji leku oraz wprowadzanie receptariuszy lecznictwa ambulatoryjnego zawierających leki do stosowania w poszczególnych jednostkach chorobowych zalecane do przepisywania pacjentom przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Prawidłowo prowadzona farmakoterapia może być prowadzona przy zastosowaniu tańszych leków generycznych, które mogą stać się postawą do opracowania receptariuszy.

Nie ma ustaleń prawnych określających zasady tworzenia receptariuszy. Ustawa o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym nie nadaje obecnie Ministrowi uprawnień do wprowadzenia określonych i jednolitych procedur dla Kas Chorych. Minister Zdrowia działając w ramach posiadanych uprawnień określa wykazy leków refundowanych w ramach środków finansowych przeznaczonych przez Kasy Chorych na dopłaty do leków.

Uprzejmie informuję Pana Senatora że podjąłem działania mające na celu poprawę sytuacji w systemie opieki zdrowotnej. Zaproponowane zostały zmiany do dotychczasowych rozwiązań, które okazały się niekorzystne dla funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Najważniejsze zadania zostały ujęte w programie pt. "Narodowa Ochrona Zdrowia", który wskazuje strategiczne kierunki działań, jakie podejmować będzie Ministerstwo Zdrowia w latach 2002 - 2003. Zmiany dotyczą przekształceń w podstawowej opiece zdrowotnej i wprowadzeniu analizy kosztów do zakładów opieki zdrowotnej. Zostanie to zrealizowane poprzez wprowadzenie Rejestru Usług Medycznych polegającym na zbieraniu i przetwarzaniu danych o wykonanych usługach medycznych i wydanych lekach.

W wyniku wprowadzenia tego programu będzie możliwe monitorowanie ordynacji lekarskich, przeprowadzanie analiz zapotrzebowania na leki i wydatków ponoszonych przez Kasy Chorych - w tym na dopłaty do leków.

Przewiduję, że efekty funkcjonowania systemu oraz widoczne korzystne skutki finansowe wynikające z jego wprowadzenia odczuwalne będą dopiero w roku 2003.

Jednakże, aby zawarte w programie zadania mogły być zrealizowane niezbędne jest przywrócenie Ministrowi Zdrowia uprawnień do prowadzenia określonej polityki zdrowotnej państwa.

Dziękuję Panu Senatorowi na nadesłane informacje w sprawie wdrożenia programu "Monitoring ordynacji leków w ZRKCh". Będę zobowiązany za nadesłanie bliższych informacji w tej sprawie. Uwagi i koncepcje zostaną przekazane do rozważenia i ewentualnego wykorzystania w dalszych pracach nad wdrożeniem programu "Narodowa Ochrona Zdrowia".

Mariusz Łapiński

* * *

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Wojciecha Pawłowskiego, złożonym na 9. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 8):

Warszawa, 2002-03-08

Szanowny Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W nawiązaniu do pisma z dnia 15 lutego 2002 r., znak LP/043/61/02/V, w sprawie oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Wojciecha Pawłowskiego podczas 9. posiedzenia Senatu RP dotyczącego możliwości wykorzystania melasu i półproduktów cukrowych do produkcji etanolu, pragnę poinformować, co następuje.

Od kilku lat przemysł paliw płynnych wykorzystuje odwodniony spirytus etylowy jako komponent benzynowy.

Jako dodatek do paliw może być stosowany etanol, otrzymywany przez odwodnienie spirytusu surowego lub metodą syntezy przez uwodnienie etylenu. Spirytus surowy produkowany jest w gorzelniach na bazie fermentacji produktów zawierających skrobię lub cukier. Surowcami do produkcji spirytusu surowego w Polsce są przede wszystkim żyto, ziemniaki i melasa. Stosowanie surowców zawierających cukier obniża koszt produkcji spirytusu, ponieważ pozwala na pominięcie procesu enzymatycznego scukrzania skrobi.

Dane dotyczące produkcji spirytusu surowego i etanolu z surowców rolniczych oraz dane dotyczące ilości podstawowych surowców zużytych do produkcji spirytusu surowego, przedstawiają się następująco:

Rok

Produkt

(w mln litrów)

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

Spirytus surowy

210

245

278

240,6

208

167,2

173,3

Etanol

27

63

100,9

110,6

99,8

88,5

51,5

Podstawowe surowce wykorzystane do produkcji spirytusu etylowego

 

Ilość surowca (w tys. ton)

Rok

Żyto

Melasa

Ziemniaki

1995

664,8

0,0

649,0

1996

680,0

31,0

640,0

1997

630,5

50,0

370,6

1998

522,0

76,0

216,0

1999

378,0

107,0

112,0

2000

176,5

38,8

118,8

Producentom benzyn przysługuje ustalana corocznie obniżona stawka podatku akcyzowego, jeśli do wyprodukowanego paliwa dodają etanol. W początkowym okresie obniżoną stawką podatku akcyzowego objęte były jedynie benzyny ołowiowe z dodatkiem etanolu. Takie rozwiązanie miało wówczas uzasadnienie ekologiczne, skłaniające do zastępowania etanolem płynu etylowego zawierającego związki ołowiu. Inną zaletą takiego rozwiązania, istotną z punktu widzenia rolnictwa było wykreowanie dodatkowego rynku zbytu dla produktów rolnych, głównie żyta, ziemniaków i melasu.

Działania Rządu polegające na ustanowieniu niższego podatku akcyzowego dla benzyn z dodatkiem spirytusu odwodnionego, przyczyniły się do wykorzystania w 1997 r. spirytusu w ilości przekraczającej 100 mln litrów, co stanowiło 46% produkcji ogólnej. Od 1 lipca 1999 roku wprowadzono ulgę w podatku akcyzowym z tytułu sprzedaży benzyn bezołowiowych z zawartością od 4,5% do 5% alkoholu etylowego. W tym samym roku udział spirytusu przeznaczonego jako dodatek do paliw, w ogólnej produkcji spirytusu przekroczył 53% (88,5 mln l/rok).

W roku 2000 produkcję spirytusu odwodnionego prowadziło 13 podmiotów gospodarczych, a ogólna sprzedaż etanolu na cele paliwowe wynosiła 48,3 mln litrów. Widoczny spadek produkcji spirytusu na cele paliwowe, spowodowany był głównie ograniczeniem popytu ze strony głównych producentów paliw.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U. Nr 119, poz. 1259) określało obniżoną stawkę podatku akcyzowego na benzyny zawierające dodatek etanolu oraz dodatek:

- od 8% (V/V) eteru etylo-tert-butylowego (EETB) dla benzyn ołowiowych

- od 2% (V/V eteru etylo-tert-butylowego (EETB) dla benzyn bezołowiowych.

Według danych MRiRW w roku 2001 sprzedaż etanolu na cele paliwowe wyniosła 65,2 mln litrów.

W celu zachowania obecnych tendencji, konieczne jest zagwarantowanie stabilności gospodarczej podmiotom związanym z produkcją bioetanolu dodawanego do paliw.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2001 r., (Dz.U. Nr 148, poz. 1655) w okresie do dnia 31 grudnia 2002 r. utrzymana została ulga w podatku akcyzowym dla producentów benzyn silnikowych z zawartością od 4,5% do 5% etanolu, w wysokości jak w roku 2001, tj. 91,00 zł/1000 l tych paliw.

Podniesiona została z 2% do 3% dolna granica zawartości eteru etylo-tert-butylowego wytwarzanego z alkoholu etylowego, wyprodukowanego w kraju, uprawniająca do ulgi w podatku akcyzowym w wysokości 61,00 zł/1000 l paliw. W kwietniu 2001 roku Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. uruchomił instalację do produkcji eterów na bazie spirytusu etylowego, o zdolności produkcyjnej około 1000 000 ton rocznie. Do wyprodukowania tony eterów zużywa się w tej instalacji około 360 kg etanolu (oprócz surowców). Wspomniana tu instalacja może więc wykorzystać rocznie 36 tys. ton etanolu.

Spodziewane jest zatem, że w 2002 roku PKN ORLEN S.A. wykorzysta również około 45,6 mln litrów etanolu. Przy utrzymaniu dotychczasowego wykorzystania etanolu przez Rafinerię Gdańską na poziomie około 25,5 mln litrów, łączne wykorzystanie etanolu przez przemysł paliwowy w roku 2002 można szacować na około 70,9 mln litrów.

W związku z rozwojem polskiego rynku produkcji paliw ekologicznych, niezbędne jest wprowadzenie nowych rozwiązań prawno-finansowych dla producentów alkoholu etylowego dodawanego do paliw silnikowych benzynowych.

Pozwoli to na poprawienie w znacznym stopniu sytuacji w rolnictwie, m.in. poprzez stworzenie dodatkowego rynku zbytu dla producentów rolnych. Kwestia ochrony środowiska oraz zapewnienie dodatkowego rynku zbytu dla produktów pochodzenia rolniczego, w sytuacji wysoko subwencjonowanych produktów UE, przesądza o wadze i konieczności takiej regulacji.

W związku z powyższym, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, opracowano projekt ustawy o organizacji rynku eko-paliw płynnych i ich składników.

Ustawa ta będzie regulowała m.in. zasady funkcjonowania rynku surowców rolniczych przeznaczonych do produkcji eko-paliw płynnych; wytwarzania, oceny jakości i obrotu alkoholem etylowym przeznaczonym do produkcji bioetanolu lub eteru etylo-tert-butylowego.

Projekt ten ustawy jest elementem rozwoju rynku rolnego w kierunku produkcji niespożywczej.

Unia Europejska rozwija ten rynek dla produkcji z odłogowanych gruntów rolnych.

W warunkach Polski podobne działania pozwolą także na znaczące pobudzenie koniunktury w rolnictwie, a tym samym przeciwdziałanie negatywnym skutkom szerzącego się bezrobocia wśród ludności wiejskiej oraz obniżania poziomu życia na wsi.

Z poważaniem

MINISTER

Z up. Kazimierz Gutowski

PODSEKRETARZ STANU

* * *

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał odpowiedź na oświadczenie senator Krystyny Sienkiewicz, złożone na 8. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 8):

Warszawa, 08 marca 2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na pismo z dnia 13 lutego 2002 r., sygn. LP/043/45/02/V, przekazujące oświadczenie Senator RP Pani Krystyny Sienkiewicz, złożone w dniu 8 lutego 2002 r., podczas 8. posiedzenia Senatu, dotyczące możliwości zmiany § 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 marca 2000 r. w sprawie wzorcowego regulaminu strzelnic (Dz.U. Nr 18, poz. 234, z późn. zm.), poprzez dopisanie do wymienionych tamże podmiotów Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

W omawianym zagadnieniu występują dwa aspekty: pielęgnowanie i kultywowanie tradycji europejskich strzelców historycznych oraz organizowanie i realizowanie profesjonalnych szkoleń w zakresie prowadzenia strzelań sportowych, rekreacyjnych i treningów strzeleckich, a także pomocy medycznej.

Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej - nie ujmując jego osiągnięć w realizacji zadań, których celem jest pielęgnowanie i kontynuowanie tradycji oraz zwyczajów europejskich strzelców historycznych - może z powodzeniem kierować swoich członków na stosowne przeszkolenie, bądź zatrudniać w swoich strukturach osoby, które posiadają takie przeszkolenie, wymagane przepisami prawa.

Obecnie obowiązujące przepisy przyznają prawo do prowadzenia zajęć na strzelnicy podmiotom mającym umocowanie ustawowe (np. w ustawie o Policji, Kulturze Fizycznej, Prawie Łowieckim). Zawarte w przepisach wymogi odbycia przeszkoleń z zakresu strzelectwa, jak również udzielania pierwszej pomocy oraz obowiązek złożenia odpowiednich egzaminów, dają gwarancję bezpiecznych i fachowo przeprowadzonych zajęć na strzelnicy.

Dotychczasowe doświadczenia i praktyka prowadzenia szkolenia strzeleckiego przez wymienione w zarządzeniu jednostki organizacyjne, jednoznacznie wskazują, iż przepisy prawa w tym zakresie się sprawdzają.

Jednocześnie nadmieniam, że w roku 2000 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji prowadziło prace nad nowelizacją ww. rozporządzenia. Rozważana była możliwość uzupełnienia definicji "prowadzącego strzelanie" o osoby, które odbyły przeszkolenie w jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej. Powyższa propozycja spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, który wnioskował, aby zajęcia w strzelnicy prowadziły jedynie osoby legitymujące się dokumentami wystawionymi przez Akademię Wychowania Fizycznego - jako instytucję uprawnioną do nadawania tytułu zawodowego trenera i instruktora strzelectwa.

Należy liczyć się z tym, że ewentualna próba poszerzenia definicji prowadzącego strzelanie o osoby ze Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej, spotkałaby się z protestem ze strony Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

Wobec powyższego - uznając za poprawną konstrukcję przepisów prawa w powyższym zakresie - postulat ich zmiany nie wydaje się być zasadny. Należy ponadto rozgraniczyć ideę pielęgnowania tradycji przez Bractwa Kurkowe, od wymagań stawianych osobom prowadzącym strzelanie oraz uzyskania przez nie wymaganych uprawnień.

Łączę wyrazy szacunku

MINISTER

Spraw Wewnętrznych i Administracji

z up. Zbigniew SOBOTKA

Sekretarz Stanu

* * *

Informację w związku z oświadczeniem senator Krystyny Sienkiewicz, złożonym na 9. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 8), przekazał Minister Skarbu Państwa:

Warszawa, 8.03.2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na oświadczenie Pani Senator Krystyny Sienkiewicz, przesłane pismem z dnia 15 lutego 2002 r. znak LP/043/67/02/V, uprzejmie informuję, że w sprawie ustalenia, kto jest obecnie pracodawcą dla 57 osób zatrudnionych niegdyś w Pomorskich Zakładach Urządzeń Okrętowych WARMA S.A. w Grudziądzu, toczą się postępowania przed sądem pracy.

Syndyk masy upadłości Spółki WARMA stoi na stanowisku, że wymienione 57 osób z dniem 27 lipca 2001 roku stało się, z mocy przepisu art. 231 kodeksu pracy, pracownikami Venture Industies Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Kiełpinie - nabywcy części zakładu pracy, w której byli zatrudnieni. W myśl art. 231 par. 3 kodeksu pracy, "o przejściu zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę i wynikających z tego skutkach dla przejmowanych pracowników w zakresie ich stosunków pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić pracowników na piśmie, w terminie poprzedzającym dokonanie tych zmian".

Uregulowanie zaistniałej sytuacji, w tym wydanie pracownikom świadectw pracy, będzie możliwe po ustaniu w drodze prawomocnego wyroku sądu, kto jest aktualnie pracodawcą wymienionych wyżej osób.

Z poważaniem

MINISTER SKARBU PAŃSTWA

z up. PODSEKRETARZ STANU

Piotr Czyżewski

* * *

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Sergiusza Plewy, złożonym na 8. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 8):

Warszawa, 2002.03.11

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu

Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

W związku z świadczeniem złożonym przez Pana Senatora Sergiusza Plewę podczas 8 posiedzenia Senatu RP w dniu 8 lutego 2002 r., przesłanym w celu zajęcia stanowiska przy piśmie Pana Marszałka z dnia 13.02.2002 r. Nr LP/043/40/02/V uprzejmie informuję, co następuje.

Przedmiotem postępowań administracyjnych prowadzonych przez Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast jest ocena legalności decyzji administracyjnych wydanych m.in. w sprawach wywłaszczeń nieruchomości. Dokonywanie tej oceny polega w szczególności na stwierdzeniu, czy przy wydaniu decyzji o wywłaszczeniu nieruchomości dochowano wszystkich wymogów prawnych określonych w obowiązujących aktach prawnych.

Ponadto, mając na uwadze sprawowanie przez Naczelny Sąd Administracyjny kontroli legalności działania administracji, przy ocenie decyzji wywłaszczeniowych uwzględniana jest także ocena prawna tego sądu wyrażana w wielu orzeczeniach, którymi sąd uchylał dotychczas decyzje odmawiające stwierdzenia nieważności decyzji wywłaszczeniowych z zaleceniem zbadania m.in., czy przy wywłaszczaniu nieruchomości ustalano rzeczywistą niezbędność nieruchomości na cel wywłaszczenia. Ilekroć bowiem dotychczas odmawiano stwierdzenia nieważności wywłaszczeniowych, gdy celem wywłaszczenia były np. ogródki działkowe, Naczelny Sąd Administracyjny uchylił decyzje odmowne wskazując na brak dopuszczalności wywłaszczenia pod ogródki działkowe nieruchomości pochodzących z gospodarstw rolnych, względnie, gdy nie ustalono i w rzetelny sposób nie udokumentowano rzeczywistej niezbędności nieruchomości na cel wywłaszczenia.

Również Sąd Najwyższy w swoim orzecznictwie (np. wyrok z dnia 4.06.1998 r. sygn. akt III RN 38/98 i wyrok z dnia 6.08.1999 r. sygn. akt III RN 77/99 wyraził pogląd, iż organ wywłaszczeniowy był zobowiązany ocenić i uzasadnić tę ocenę w orzeczeniu wywłaszczeniowym, że dana konkretna nieruchomość jest rzeczywiście niezbędna na cel wywłaszczenia. Sąd Najwyższy wskazał przy tym, iż za urządzenie użyteczności publicznej ustawodawca uznał już istniejące ogrody działkowe, natomiast sama przydatność nieruchomości na cel użyteczności publicznej nie mogła być jeszcze uznana za wystarczającą przesłankę prawną wywłaszczenia.

Uwzględniając dotychczasowe orzecznictwo sądowe, nie w każdym przypadku stwierdzana jest nieważność decyzji wywłaszczeniowych, a tylko wtedy, gdy z akt sprawy, jak i z orzeczenia wywłaszczeniowego nie wynika wywiązanie się przez organ orzekający z ustawowego obowiązku wykazania rzeczywistej niezbędności nieruchomości na cel wywłaszczenia.

Także w odniesieniu do orzeczeń wywłaszczających nieruchomości pod ogrody działkowe nie w każdym przypadku stwierdzana jest ich nieważność, a tylko tam, gdzie nie spełniono wymogów określonych ustawą wywłaszczeniową, a których nie spełnienie w orzecznictwie sądowym oceniane jest jako rażące naruszenie prawa.

Ponadto należy wskazać, że stwierdzenie nieważności decyzji wywłaszczeniowej nie oznacza jeszcze zwrotu nieruchomości byłym właścicielom lub ich następcom prawnym. O ile bowiem taka decyzja może otwierać drogę do odzyskania nieruchomości, to fakt ten podlega ocenie sądu cywilnego w stosownym postępowaniu procesowym o uzgodnienie treści księgi wieczystej (na co zwraca uwagę Sąd Najwyższy w swoim orzecznictwie) oraz w postępowaniu o wydanie nieruchomości, do właściwości którego należy również rozstrzygnięcie o wzajemnych rozliczeniach nakładów znajdujących się na nieruchomości.

Należy przy tym szczególnie podkreślić, iż stwierdzenie nieważności decyzji wywłaszczeniowej nie powoduje samo przez się nieważności innych aktów wydanych względem danej nieruchomości po jej wywłaszczeniu. Oceny tych aktów dokonuje się bowiem w odrębnych, właściwych do tego postępowaniach.

Reasumując, raz jeszcze pragnę podkreślić, iż ocena legalności decyzji wywłaszczeniowych nie jest pozostawiona uznaniu organu orzekającego, lecz wynika z obowiązujących przepisów prawa oraz jego wykładni dokonywanej przez Naczelny Sąd Administracyjny i Sąd Najwyższy.

Z wyrazami szacunku

Marek Bryx

* * *

Minister Spraw Zagranicznych przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Zbigniewa Kulaka, złożone na 9. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 8):

Warszawa, 12 marca 2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP
Warszawa

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na pismo Pana Marszałka z dnia 15 lutego 2002 roku w sprawie oświadczenia Pana Senatora Zbigniewa Kulaka, wyjaśniam, co następuje:

Od pewnego czasu trwa dyskusja nad przyszłym kształtem Radia Polonia i najbardziej efektywnymi metodami jego komunikowania się z odbiorcami.

Przedmiotem dyskusji jest modernizacja sposobów przesyłania programów - już dziś obecnych nie tylko na falach krótkich, ale także m.in. retransmitowanych na falach długich, w internecie, w przekazie satelitarnym i retransmisjach w lokalnych programach radiowych w poszczególnych krajach.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, jako koordynator promocji Polski za granicą i dystrybutor środków budżetowych na tę działalność nadal jest przekonane o potrzebie przesyłania słuchaczom w innych krajach informacji z Polski i o Polsce. Jest oczywiste, że muszą być one formułowane w zrozumiałych dla odbiorcy językach. Jednym z nich jest uniwersalny, wywodzący się z Polski język esperanto i - mogę zapewnić Pana Senatora, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie zamierza ograniczać liczby, czy czasu audycji w tym języku w programie radia Polonia.

Z wyrazami szacunku

Włodzimierz Cimoszewicz

* * *

Informację w związku z oświadczeniem senatora Grzegorza Matuszaka, złożonym na 9. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 8), przekazał Minister Pracy i Polityki Społecznej:

Warszawa, dnia 12.03.2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

W odpowiedzi na przesłane przez Pana Marszałka, przy piśmie z dnia 15 lutego 2002 r., znak: LP/043/63/02/V, oświadczenie senatora Grzegorza Matuszaka w sprawie przeprowadzenia analizy funkcjonowania rynku koncesjonowanej ochrony osób i mienia pod kątem udziału w nim podmiotów zatrudniających osoby niepełnosprawne, uprzejmie informuję:

Działania na rynku pracy powinny zmierzać do uzyskania jak największej dostępności miejsc pracy w dowolnym zawodzie i u dowolnego pracodawcy. Jednym z najważniejszych sposobów rehabilitacji osób niepełnosprawnych jest rehabilitacja zawodowa. Poprzez możliwość zatrudnienia osoby niepełnosprawne mają szanse na w miarę "normalne życie".

To właśnie pracodawcy prowadzący zakład pracy chronionej zatrudniają najwięcej osób niepełnosprawnych, a uzyskanie tego statusu, uwarunkowane jest spełnieniem szeregu warunków i obowiązków wyrażonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 123, poz. 776 ze zm.). W zakres tych obowiązków wchodzi m.in. zapewnienie osobom niepełnosprawnym doraźnej i specjalistycznej opieki lekarskiej, poradnictwa i usług rehabilitacyjnych.

Prowadzący zakład pracy chronionej ponosi zatem większe koszty z tytułu zatrudniania osób niepełnosprawnych, z tego też tytułu ustawodawca przyznał mu pewne preferencje.

Należy przy tym pamiętać, iż zgodnie z przepisem art. 6 ust. 2 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz.U. Nr 60, poz. 704) - dopuszczalna jest pomoc stanowiąca rekompensatę dla przedsiębiorcy z tytułu jego udziału w realizacji zadań publicznych, w tym w szczególności wyrównanie podwyższonych kosztów ponoszonych przez przedsiębiorcę, związanych z rehabilitacją i zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Ponadto zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 cytowanej ustawy - dopuszczalna jest także pomoc horyzontalna, wspierająca rehabilitację i zatrudnianie osób niepełnosprawnych.

Zakres tychże preferencji z roku na rok ulega zmniejszeniu, zmieniane są także przepisy w celu wyeliminowania mogących powstawać patologii.

I tak, z dniem 1 stycznia 2002 r. prowadzący zakłady pracy chronionej zobowiązani są do opłacania składek na Fundusz Pracy za wszystkich pracowników (także niepełnosprawnych) i podatku od środków transportu.

Ustawa z dnia 17 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej, ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 154, poz. 1792), wprowadzono m.in. zmiany do art. 22 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zgodnie z którymi wpłaty na PFRON ulegają obniżeniu o kwoty - pomniejszone o należne od pracowników składki na ubezpieczenia społeczne - wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych zakładów pracy chronionej lub zakładów aktywności zawodowej, z tytułu realizacji przez te zakłady określonej produkcji lub usługi. Przepis ten obowiązywać będzie jedynie do czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Z uwagi na to, że zakłady pracy chronionej stanowią istotne ogniwo systemu rehabilitacji, zmiany przepisów dotyczących ich funkcjonowania są poprzedzone głęboką analizą, która pozwoli m.in. na dokładne określenie kosztów związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Albowiem należy dążyć do stworzenia racjonalnego systemu wsparcia finansowego, wyrównującego wyższe koszty pracy, a pomoc w ramach niego udzielana powinna być trafnie adresowana.

Zostały już podjęte prace studialne w celu dokonania analizy kosztów związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych w zakładach pracy chronionej i sformułowaniem wniosków do prac nad zmianą rozwiązań systemowych. W tym celu, w dniu 10 stycznia 2002 r. powołany został zespół ekspertów.

Wypracowane projekty nowych rozwiązań systemowych będą podlegały szerokim konsultacjom społecznym.

W związku z powyższym uprzejmie dziękuję za wyrażone w oświadczeniu pana Senatora uwagi, które zostaną wykorzystane w toku prac nad nowelizacją ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 ze zm.).

Z poważaniem

MINISTER

Up. SEKRETARZ STANU

Jolanta Banach

* * *

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Józefa Sztorca, złożone na 7. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 7):

Warszawa, 12.03.2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Józefa Sztorca złożone na 7 posiedzeniu Senatu w dniu 30 stycznia 2002 r. uprzejmie informuję, że ustawa z dnia 6.09.2001 r. zmieniająca ustawę - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. nr 129, poz. 1444) wprowadza zgodnie z art. 74 ust. 2 pkt 1 obowiązek rejestracji czasowej pojazdów po złożeniu przez właściciela wniosku o rejestrację pojazdu.

Przepisy cytowanego art. 74 oraz zmiany wprowadzone w brzmieniu art. 72 ww. ustawy określają nowe zasady rejestracji pojazdów w Polsce. Celem wprowadzanych zmian było stworzenie nowoczesnego systemu rejestracji pojazdów niezbędnego do uruchomienia Centralnej Ewidencji Pojazdów. Tworzony system rejestracji pojazdów ma dać możliwość zbudowania zweryfikowanej bazy danych o pojazdach zarejestrowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania obrotu pojazdami i skutecznego zwalczania przestępczości samochodowej.

W toku prac legislacyjnych nad ww. ustawą nie uwzględniono jednak potrzeby wprowadzenia przepisów przejściowych, na czas budowy nowego systemu, stanowiących odpowiednio możliwość warunkowego rejestrowania czasowego pojazdów, tak jak stanowiła ustawa w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r.

Ministerstwo podejmie działania, żeby zmienić wzbudzający kontrowersje przepis i ustawowy obowiązek rejestracji czasowej wszystkich pojazdów zastąpić warunkowym postępowaniem organu rejestrującego w systemach przewidzianych przepisami ustawy lub odrębnymi przepisami wykonawczymi.

Z wyrazami szacunku

Mieczysław Muszyński

* * *

Informację w związku z oświadczeniem senatora Józefa Sztorca, złożonym na 10. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 9), przekazał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury:

Warszawa, 2002.03.14

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

W związku z otrzymanym przy piśmie Pana Marszałka z dnia 5 marca 2002 r., nr RJ/043/75/02/V, oświadczeniem złożonym przez pana senatora Józefa Sztorca na 10. posiedzeniu Senatu w dniu 27 lutego 2002 r., uprzejmie informuję, co następuje.

Celem nowelizacji ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz.U. Nr 54, poz. 254 z późn. zm.), której inicjatorem był Minister Finansów, było zmniejszenie wydatków z budżetu państwa oraz ograniczenie nadużyć popełnianych przez przewoźników przy realizacji ulg ustawowych (szczególnie przy przejazdach bezpłatnych, przy których istniała możliwość drukowania biletów bez wykonywania przewozu pasażerów), a w efekcie również zmniejszenie wydatków ponoszonych na dofinansowanie przewoźników kolejowych i autobusowych z tytułu obowiązku stosowania ulg.

Poza wprowadzonym od 31 stycznia br. ograniczeniem zakresu uprawnień nie jest planowane dalsze obniżanie ulg na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego, w tym dla uczniów i studentów.

Pragnę poinformować, że aktualnie w uzgodnieniach międzyresortowych znajduje się projekt kolejnej nowelizacji ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, której projektodawcą jest Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Projekt ten przewiduje przywrócenie w znacznej mierze zakresu ulg przysługujących uprawnionym przed nowelizacją ustawy od 31 stycznia br., w szczególności dzieciom niepełnosprawnym oraz ich opiekunom, osobom niewidomym i osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji.

Jednakże o zakresie nowelizacji ustawy zdecyduje rząd, a ostatecznie Parlament RP, biorąc pod uwagę skutki finansowe dla budżetu państwa.

Z poważaniem

Andrzej Piłat


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment