Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


KONTAKTY MIĘDZYNARODOWE

18 marca 2002 r. oficjalną wizytę w Senacie złożył prezydent Republiki Estońskiej Arnold Rüütel. Gościa przyjął wicemarszałek Ryszard Jarzembowski.

W czasie spotkania wicemarszałek podkreślił, że nasze kraje łączy dobra współpraca na forum międzynarodowym. Polska i Estonia opowiedziały się za zwalczaniem terroryzmu - prezydent Estonii uczestniczył w warszawskiej konferencji poświęconej tej sprawie. Oba kraje dążą do integracji z Unią Europejską i liczą na przyjęcie w 2004 roku. Dobra jest także współpraca dwustronna, między innymi parlamentarna.

Wymiana handlowa między naszymi państwami utrzymuje stałą tendencję wzrostową, ale - jak stwierdził wicemarszałek R. Jarzembowski - w tej dziedzinie można jeszcze dużo poprawić. Wicemarszałek jako przykład podał możliwości rozwijania współpracy regionalnej - dotychczas tego rodzaju porozumienie zawarły jedynie województwo kujawsko-pomorskie i rejon Jogeva.

Prezydent Estonii przedstawił sytuację ekonomiczną swojego kraju, poinformował o towarzyszącej mu podczas obecnej wizyty w Polsce grupie biznesmenów, która gotowa jest nawiązać kontakty gospodarcze. Zdaniem prezydenta, rozwijająca się współpraca państw rejonu Morza Bałtyckiego będzie sprzyjać wymianie gospodarczej także między Polską i Estonią.

Rozmówcy wymienili też opinie na temat społecznej akceptacji dążeń do integracji z UE w Polsce i Estonii.

* * *

26 marca 2002 r. marszałek Longin Pastusiak przyjął ministra rolnictwa, rybołówstwa i żywności Hiszpanii Miguela Ariasa Canete'a.

W czasie spotkania marszałek podkreślił, że Polskę i Hiszpanię łączą bardzo dobre, przyjazne stosunki i rozwijająca się współpraca. Marszałek podziękował za wsparcie, jakiego Hiszpania udziela polskim dążeniom do integracji z UE.

Marszałek Senatu zapewnił, że w ustalonym terminie Polska na pewno zdąży dostosować swoje prawo do wymogów Unii.

Minister Miguel Arias Canete stwierdził, że rozpoczęty proces poszerzenia UE jest niezwykle ambitny. Hiszpania, sprawując prezydencję, chce go zdynamizować, tak by państwa takie jak Polska w 2004 roku mogły już uczestniczyć w wyborach do parlamentu europejskiego. Zdaniem ministra, Polska i Hiszpania będą współpracowały na wielu płaszczyznach, między innymi polityki rolnej.

Minister wyraził przekonanie, że polskie negocjacje z UE zostaną zakończone do końca 2002 roku. Miguel Arias Canete przypomniał, że hiszpańska droga do Unii też nie była łatwa, a przecież korzyści z integracji trudno przecenić: zmodyfikowano infrastrukturę, unowocześniono rolnictwo, zmniejszono różnice między Hiszpanią a pozostałymi państwami UE w dochodzie narodowym przypadającym na statystycznego obywatela.

* * *

W dniach 26-28 marca 2002 r. w Wilnie przebywała delegacja polskiego parlamentu. W skład delegacji wchodzili członkowie Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senatorowie Genowefa Grabowska i Zbigniew Kulak oraz sejmowej Komisji Europejskiej: posłowie Józef Oleksy, Jerzy Czepułkowski, Marek Kotlinowski i Andrzej Markowiak.

Podczas pobytu w Wilnie delegacja spotkała się m.in. z ministrem spraw zagranicznych Antanasem Valionisem, z ministrem spraw wewnętrznych J. Bernatonisem, głównym negocjatorem, dyrektorem generalnym Komitetu Europejskiego przy rządzie Republiki Litewskiej Petrasem Auštrevičiusem oraz z zastępcą przewodniczącego Sejmu Republiki Litewskiej Česlovasem Juršenasem, a także członkami Prezydium Zgromadzenia Poselskiego Sejmu RP i Sejmu Republiki Litewskiej. Ponadto polscy parlamentarzyści przeprowadzili rozmowy z przedstawicielami Komitetu Spraw Europejskich, Komitetu Spraw Zagranicznych, Komitetu ds. Wsi, Komitetu Gospodarki, Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony oraz Komitetu Administracji Państwowej i Samorządów w Sejmie Republiki Litewskiej.

Przewodniczący delegacji senator G. Grabowska i poseł J. Oleksy zostali przyjęci przez premiera Algidrasa Brazauskasa.

27 marca 2002 r. szefowie parlamentarnych komisji europejskich Polski i Litwy podpisali wspólne oświadczenie, w którym stwierdzono:

"Rozumiejąc szczególne znaczenie rozszerzenia Unii Europejskiej, a także uświadamiając sobie, że rok 2003 będzie decydujący w procesie integracji z Unią Europejską, oświadczamy, że:

- będziemy koordynować działania Komisji Europejskiej Sejmu RP, Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej Senatu RP oraz Komitetu do spraw Europejskich Sejmu Republiki Litewskiej,

- dołożymy wszelkich starań , aby proces integracji przebiegał sprawnie i efektywnie,

- będziemy utrzymywać konstruktywny dialog, konsultować swe stanowiska w procesie negocjacji z Unią Europejską, przy podpisywaniu Traktatów Akcesyjnych, a także w trakcie dyskusji nad przyszłością Europy,

- Litwa i Polska w szczególności powinny aktywnie współpracować w rozstrzyganiu takich kwestii jak współpraca regionalna i przygraniczna, rozwój europejskich sieci transportowych oraz transeuropejskiego systemu energetycznego,

- propozycje Komisji Europejskiej wobec krajów kandydujących w sprawie limitów i bezpośrednich dopłat do produkcji rolnej nie zapewniają konkurencyjności i warunków równego traktowania państw członkowskich i stowarzyszonych,

- przedstawiciele Polski i Litwy w Konwencie w sprawie przyszłości Unii Europejskiej będą współpracowali i konsultowali swe stanowiska dla zapewnienia lepszej reprezentacji interesów naszych państw w Unii Europejskiej".

Oświadczenie podpisali przewodnicząca Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator G. Grabowska, przewodniczący sejmowej Komisji Europejskiej poseł Józef Oleksy oraz szef litewskiej parlamentarnej komisji europejskiej Vytenis Andrukaitis.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment