Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

16 stycznia br. wizytę w Senacie RP złożył prezydent Rosji Władimir Putin wraz z delegacją. Gości przyjął marszałek Longin Pastusiak.

Rozmiar: 25010 bajtów

Marszałek wyraził uznanie dla dokonań Władimira Putina zarówno w zagranicznej, jak i wewnętrznej polityce Rosji w czasie dwuletniej prezydentury, podziękował też za osobisty wkład prezydenta w poprawę stosunków między Polską i Rosją.

L. Pastusiak podkreślił, że transformacje systemowe, jakie dokonały się w minionej dekadzie od Gdańska po Władywostok, zmieniły świat, ale ciągle brakuje nowego porządku międzynarodowego. Marszałek wyraził przekonanie, że prezydent Putin zechce przyczynić się do tworzenia nowego ładu międzynarodowego w świecie.

Marszałek Senatu wysoko ocenił stosunki parlamentarne między naszymi krajami, poinformował prezydenta, iż Senat RP zaprosił przewodniczącego Rady Federacji Zgromadzenia Parlamentarnego Federacji Rosyjskiej Siergieja Mironowa i oczekuje jego wizyty w Polsce.

Prezydent Rosji W. Putin podkreślił wkład Polski w tworzenie parlamentaryzmu w Europie, wyraził przekonanie, że dobra współpraca parlamentarna jest ważnym elementem współpracy międzynarodowej i, jak stwierdził, będzie zachęcał przewodniczącego Siergieja Mironowa, by nie odkładał wizyty w polskim Senacie.

Rozmiar: 29214 bajtów

Prezydent Rosji zgodził się z marszałkiem, iż w świecie brakuje ładu międzynarodowego, ubolewał, że nie wszyscy rozumieją potrzebę tworzenia takiego porządku, ale wyraził przekonanie, że Polska i Rosja wiele w tej sprawie dokonają. "Taki jest wektor w naszej polityce zagranicznej" - stwierdził prezydent Rosji. Polska i Rosja, zdaniem Putina, mogą wiele razem dokonać w budowie nowych stosunków w Europie.

Marszałek L. Pastusiak poinformował prezydenta W. Putina o projekcie zorganizowania w Gdańsku wystawy gdańskich dzieł sztuki, które w latach 1945-46 zostały przemieszczone na teren ZSRR i dziś znajdują się w moskiewskim muzeum im. Puszkina. Zdaniem marszałka, ta wystawa byłaby znaczącym wydarzeniem we współpracy kulturalnej naszych państw. Marszałek poprosił prezydenta o poparcie tej inicjatywy.

* * *

16 stycznia br. w parlamencie odbyło się spotkanie prezydenta Rosji Władimira Putina z prezydiami Sejmu i Senatu oraz przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych. Stronę rosyjską reprezentowali m.in. minister spraw zagranicznych Igor Iwanow.

Otwierając spotkanie z prezydentem W. Putinem, marszałek Sejmu Marek Borowski stwierdził, że "po raz pierwszy główne kierunki polityki zagranicznej wykazują między Polską a Rosją na tak dużą zbieżność". Ponadto marszałek przypomniał, że Polska jest członkiem NATO, a Rosja rozpoczęła współpracę z Paktem. Dodał, że zarówno Polska, jak i Rosja należą do koalicji antyterrorystycznej powstałej po 11 września.

Prezydent W. Putin mówił, że doświadczeń historycznych nie można mieszać z teraźniejszością. Zaznaczył, że w historii wszystkich narodów są momenty, w których się przyjaźnią i razem pokonują wspólnego wroga, jak i takie, w których ich interesy są rozbieżne. "Ale doświadczenia historyczne nie powinny mieć wpływu na obecne stosunki między nimi" - powiedział rosyjski prezydent.

Prezydent Rosji podkreślił także rolę parlamentów obu krajów w budowaniu stosunków między Polską a Rosją.

Marszałek Sejmu zwrócił uwagę, że uczestnicy spotkania mają różne poglądy polityczne w sprawach gospodarczych i społecznych. "Ale myślę, że nie popełnię błędu, jeśli powiem, że wszyscy jesteśmy zainteresowani poprawą stosunków polsko-rosyjskich i doprowadzeniem ich do takiego poziomu, jaki powinien istnieć między naszymi krajami" - zaznaczył.

"Są oczywiście sprawy związane z przeszłością. Trzeba je spokojnie rozwiązywać, ale nie da się ich rozwiązać, jeśli nie będzie dobrych stosunków gospodarczych, politycznych i przepływu idei" - mówił marszałek.

Podczas spotkania pytania polskich parlamentarzystów dotyczyły m.in. przeszłości i problemów związanych z rozwojem gospodarczym, a także stosunków między poszczególnymi regionami. Parlamentarzyści pytali rosyjskiego prezydenta m.in. o sprawy gospodarcze, o odszkodowania dla Polaków - ofiar reżimu stalinowskiego, o sprawy Czeczenii i kwestię rozmieszczenia broni jądrowej na terenie Kaliningradu.

Prezydent W. Putin zadeklarował m.in., że "nie było, nie ma i nie będzie" broni jądrowej na terenie Kaliningradu.

Odpowiadając na pytanie o odszkodowania dla polskich ofiar stalinizmu, rosyjski prezydent mówił o możliwości wykorzystania normalnych, obowiązujących w tej chwili w Rosji procedur odszkodowawczych. W. Putin odrzucił zestawienie zbrodni hitlerowskich i stalinowskich.

* * *

17 stycznia br. wizytę w Senacie złożył przewodniczący Rady Narodowej Republiki Słowackiej Jozef Migaš wraz z delegacją. Gości przyjął marszałek Longin Pastusiak. W spotkaniu uczestniczył senator Franciszek Bachleda-Księdzularz.

Marszałek podkreślił, że w kluczowych sprawach międzynarodowych Polskę i Słowację łączy zbieżność interesów - oba kraje dążą do integracji ze strukturami europejskimi. Marszałek pogratulował Słowacji zaawansowania w procesie negocjacyjnym z Unią Europejską. Jak stwierdził, Słowacja jest dziś bliżej Brukseli niż Polska, choć później przystąpiła do uzgodnień integracyjnych.

Marszałek zapewnił przewodniczącego słowackiego parlamentu o poparciu Polski dla starań Słowacji o członkostwo w NATO. Polska - jak stwierdził marszałek - opowiada się za poszerzeniem NATO również o kraje nadbałtyckie, a także Rumunię, Bułgarię.

W czasie spotkania poruszono kwestię międzynarodowej współpracy wojskowej z udziałem Polski, Czech i Słowacji, a także uczestnictwo naszych państw w konwencie przygotowującym międzynarodową konferencję, która odbędzie się w 2004 roku. Zgromadzenie to rozpocznie działalność 1 marca 2002 roku, a w jego skład wchodzą przedstawiciele krajów członkowskich i kandydujących do UE.

W rozmowie wiele uwagi poświęcono sprawom współpracy przygranicznej. Przewodniczący J. Migaš poinformował o funkcjonujących w Słowacji nowych strukturach samorządowych. Jego zdaniem, współdziałanie samorządów obu krajów powinno być siłą napędową współpracy przygranicznej i transgranicznej.

Marszałek L. Pastusiak wskazał na potrzebę otwarcia przejść turystycznych na granicy między naszymi państwami. Senator F. Bachleda-Księdzularz zaapelował, by w trosce o ochronę środowiska rozwiązać problem komunikacji między Polską i Słowacją. Jego zdaniem, nieodzowna będzie w tej sprawie współpraca grup parlamentarnych obu państw.

Potrzebę współpracy parlamentu Słowacji i polskiego Senatu podkreślił także przewodniczący J. Migaš.

* * *

W dniach 24-27 stycznia br. w Sztokholmie odbyło się 23. forum Parlamentarians for Global Action (Parlamentarzyści na rzecz Działań Globalnych) - organizacji skupiającej 1300 przedstawicieli parlamentów ze stu krajów świata, której celem jest umacnianie pokoju i demokracji, respektowanie praw człowieka i prawa międzynarodowego, dążenie do zrównoważonego rozwoju gospodarczego.

W programie forum były cztery sesje poświecone Internetowi: dostępowi do tego narzędzia komunikacji i źródła informacji, zarządzaniu handlem internetowym, wpływowi tego handlu na przedsiębiorstwa oraz społeczeństwa obywatelskie. Dodatkowa, specjalna sesja odbyła się na temat walki z terroryzmem.

Uczestnicy forum zajęli stanowisko w sprawie powołania Międzynarodowego Trybunału Karnego, którego znaczenie w walce z terroryzmem jest bardzo istotne. Powołanie tej instytucji, niestety opóźnia się, ponieważ 12 krajów jeszcze nie ratyfikowało wymaganych dokumentów. Polska jest jedynym państwem Europy Środkowowschodniej niemającym w tej kwestii zaległości.

W spotkaniu sztokholmskim uczestniczył marszałek Longin Pastusiak, który został wybrany na członka Międzynarodowego Zarządu PGA. Ponadto marszałek polskiego Senatu został mediatorem w sporze między Armenią i Azerbejdżanem o Górny Karabach. Podczas tegorocznego kongresu udało się doprowadzić do pierwszego spotkania delegacji obu krajów w tej sprawie.

W roku przyszłym parlamentarzyści należący do PGA spotkają się w Warszawie. Tematem konferencji będzie etyka parlamentarna.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment