Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
Kontakty międzynarodowe
7 listopada br. wizytę w Senacie RP złożyła przewodnicząca Kongresu Deputowanych Króle
stwa Hiszpanii Luisa Fernanda Rudi Ubeda wraz z delegacją. Gości przyjął marszałek Longin Pastusiak.Marszałek podkreślił, że Polskę i Hiszpanię łączą nie tylko historia, ale i interesy. Dziś nasze kraje są sojusznikami w NATO, a liczymy, że w niedalekiej przyszłości będziemy współpracować w Unii Europejskiej, do której Polska aspiruje i liczy na poparcie Hiszpanii w procesie integracyjnym.
Luisa Rudi Ubeda potwierdziła, iż nasze kraje to sojusznicy. Podkreśliła, że o dobrych wzajemnych stosunkach świadczą najlepiej złożone w Polsce w ostatnim czasie wizyty najwyższych dostojników Hiszpanii: pary królewskiej, premiera, przewodniczącej Senatu.
Przewodnicząca Kongresu Deputowanych Królestwa Hiszpanii zaproponowała zdynamizowanie współpracy polskich i hiszpańskich parlamentarzystów. Jej zdaniem, wzrasta kontrola parlamentów nad decyzjami rządów, zwiększa się znaczenie instytucji przedstawicielskich w polityce. Hiszpańscy parlamentarzyści są gotowi dzielić się swoimi doświadczeniami zarówno z okresu ubiegania
się Hiszpanii o przynależność do UE, jak i czasu, gdy została już jej członkiem.W czasie spotkania wiele uwagi poświęcono roli parlamentów narodowych w polityce międzynarodowej. Podkreślono, iż są one strażnikami demokracji i powinny zmniejszać odczuwalny "deficyt" demokracji w instytucjach europejskich. Rozmówcy wymienili też poglądy na temat potrzeby i ewentualnego sposobu tworzenia drugiej izby w Parlamencie Europejskim.
Marszałek L. Pastusiak przedstawił gościom z Hiszpanii cele strategiczne polityki zagranicznej naszego państwa. Jak stwierdził, dwa pierwsze zadania, które Polska sobie postawiła, już osiągnęliśmy. Jesteśmy członkiem NATO i ze wszystkimi sąsiadami zawarliśmy umowy o dobrosąsiedzkich stosunkach oraz współpracy. Przed nami trzeci cel - in
tegracja z Unią Europejską. Marszałek zapewnił, że Polska dąży do harmonizacji swojego prawa z prawem europejskim, a nowy rząd jest gotów do większej elastyczności w negocjacjach. Marszałek wyraził nadzieję, że na podobną elastyczność zdobędą się także nasi negocjacyjni partnerzy, zwłaszcza w czasie prezydencji Hiszpanii w UE, rozpoczynającej się w styczniu 2002 roku.Marszałek Senatu podziękował za zapewnienie o gotowości Hiszpanii do poparcia poszerzenia Unii Europejskiej.
Przewodnicząca Kongresu Deputowanych Luisa Rudi Ubeda potwierdziła, że przyjęcie kolejnych państw do UE jest nie tylko potrzebne, ale też nieuniknione. Jednocześnie podkreśliła, że dla Hiszpanii proces dostosowawczy wcale nie był łatwy, zwłaszcza w kwestiach rolnictwa, ale dziś nie ma wą
tpliwości, że przed laty warto było podjąć ten wysiłek.* * *
14 listopada br. marszałek Longin Pastusiak przyjął delegację Amerykańskiej Rady Młodych Liderów Politycznych (ACYPL), przebywającą w Polsce na zaproszenie Stowarzyszenia "Szkoła Liderów". W spotkaniu uczestniczyli senatorowie: Andrzej Wielowieyski, Bernard Drzęźla i Zygmunt Cybulski.
ACYPL jest organizacją edukacyjną, mającą na celu pogłębianie wiedzy z zakresu polityki zagranicznej młodych polityków amerykańskich oraz ich partnerów na całym świecie. W czasie zagranicznych wyjazdów studyjnych delegaci zapoznają się z polityczną rzeczywistością w odwiedzanych krajach. Spotykają się z przedstawicielami rządów, parlamentów, samorządów, związków zawodowych, przedsiębiorców. Nawiązują kontakty, które w przyszłości mają owocować rozwojem współpracy między państwami.
Marszałek Longin Pastusiak przedstawił gościom zasady funkcjonowania dwuizbowego parlamentu w naszym kraju, kompetencje i strukturę Senatu, podkreślił rekordową reprezentację kobiet w Senacie V kadencji.
Wiele uwagi marszałek poświęcił polityce zagranicznej Polski. Omówił cele strategiczne tej polityki, jakimi są współpraca w ramach NATO, dobra współpraca z sąsiednimi państwami, z którymi zawarliśmy stosowne umowy, oraz integracja z Unią Europejską. Marszałek podkreślił też potrzebę tworzenia nowego porządku międzynarodowego, do którego powinniśmy dojść drogą ewolucji. Polska, jak stwierdził, jest przykładem kraju stabilnego, nasze wejście do UE pomoże zbudować bardziej stabilną i bezpieczną E
uropę.Młodzi amerykańscy politycy pytali senatorów o opinię na temat relacji między Europą a USA, Unią Europejską a NATO, polityki zagranicznej prezydenta Busha, a także możliwości zachęcenia kobiet do aktywnego uczestnictwa w życiu politycznym. Poruszono też kwestie dotyczące sytuacji gospodarczej naszego kraju i bezrobocia.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment