Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


72. posiedzenie Senatu RP

22 grudnia 2000 r.

Oświadczenie

Szanowny Panie Prezesie!

Pragnę złożyć na pana ręce oświadczenie senatorskie następującej treści:

W połowie lat dziewięćdziesiątych wielokrotnie dokonywano, zgodnie z obowiązującym prawem, transakcji zbycia nieruchomości zabudowanych budynkami, w których znajdowały się lokale mieszkalne, wraz z zamieszkującymi w tych lokalach najemcami bez zgody, a niekiedy nawet i wiedzy tych ostatnich. Dotyczyło to lokali będących między innymi własnością przedsiębiorstw państwowych, czyli tak zwanych mieszkań zakładowych.

Późniejsze orzecznictwo sądów i Trybunału Konstytucyjnego zakwestionowało taki tryb zbywania nieruchomości wraz z budynkami, w których znajdują się mieszkania zakładowe; niemniej wiele umów zostało w ten sposób już zawartych, komplikując położenie i sytuację prawną najemców takich mieszkań.

Sytuację częściowo tylko poprawiło wejście w życie ustawy z dnia 14 kwietnia 2000 r. o zmianie ustawy o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe, a w szczególności art. 3 ustawy, nakładającego na właściciela w ten sposób sprzedanego budynku mieszkalnego obowiązek przeniesienia własności mieszkania na rzecz lokatora - najemcy, jeżeli ten wystąpi z wnioskiem o wykup. Nie rozwiązuje także problemu niedawno dyskutowany na forum Sejmu i Senatu projekt ustawy o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, spółek prawa handlowego powstałych w wyniku komercjalizacji, państwowych osób prawnych oraz skarbu państwa.

Oba wspomniane akty prawne dotyczą bowiem mieszkań stricte zakładowych, pomijając milczeniem mieszkania będące wcześniej własnością spółdzielni (na przykład pozostające w gestii wojewódzkich związków spółdzielni pracy), czy tak zwanych mieszkań nauczycielskich. A przecież sytuacja tych lokatorów jest analogiczna do sytuacji lokatorów mieszkań zakładowych, co więcej - jest znacznie trudniejsza.

O ile lokatorzy mieszkań zakładowych prędzej czy później wyegzekwują swoje prawo do wykupu lokalu na podstawie ustawy z dnia 14 kwietnia 2000 r., o tyle najemcy dawnych mieszkań spółdzielczych czy nauczycielskich nie są w stanie znaleźć pełnomocników procesowych, którzy podjęliby się dochodzenia ich praw w oparciu o art. 3 ustawy z 14 kwietnia. Nie ma bowiem pewności, że mieszkania te potraktowane zostaną przez sąd jako zakładowe. Powoduje to dalsze zawieszenie tych najemców w "impasie prawnym" i zmusza ich do czekania na rozstrzygnięcia sądowe, które wcale nie muszą być dla nich pozytywne.

Zwracam się wobec powyższego do pana prezesa o rozważenie możliwości wystąpienia z inicjatywą mającą na celu zmianę powołanych przepisów, względnie o dokonanie swego rodzaju wykładni autentycznej art. 3 ustawy z dnia 14 kwietnia 2000 r. w taki sposób, aby sytuacja najemców mieszkań, lokali "zbliżonych do zakładowych" znalazła swoje pozytywne rozwiązanie.

Z poważaniem

Zbigniew Zychowicz


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie