Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie, odpowiedź na oświadczenie
7. posiedzenie Senatu RP
13 lutego 1998 r.
Oświadczenie
Oświadczenie moje kieruję na ręce premiera rządu pana profesora Jerzego Buzka.
Cechą charakterystyczną trwającego u nas okresu transformacji jest to, że część aktów prawnych nie jest ze sobą zgodna. Powstają też obszary, w których funkcjonują sprzeczne ze sobą przepisy lub które pozostają bez regulacji prawnych. Jest to jedna z przyczyn destabilizacji systemu zarządzania w naszym państwie.
Jednym z takich wypadków jest brak możliwości wydania przez Ministerstwo Gospodarki Narodowej decyzji w sprawie reorganizacji jednostek badawczo-rozwojowych. Wynika to z faktu, że art. 93 ust. 1 konstytucji stanowi, iż ministrowie wydają zarządzenia tylko na podstawie ustawy i tylko w stosunku do jednostek im podległych. Jednostki badawczo-rozwojowe nie są w tym rozumieniu
podległe ministrowi gospodarki, a zatem nie ma on możliwości wydania zarządzenia obowiązującego taką jednostkę. Z kolei art. 7 ust. 2 ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych stanowi, że podstawą reorganizacji jednostki jest zarządzanie organu, który ją utworzył (na przykład Ministerstwa Gospodarki Narodowej). Stan taki stanowi wewnętrzną sprzeczność w naszym systemie prawnym, która uniemożliwia podejmowanie szybkich decyzji, między innymi w sprawie likwidacji lub reorganizacji nierentownych jednostek badawczo-rozwojowych. W efekcie jest źródłem strat gospodarczych i elementem hamującym niezbędne ich przekształcenia. Problem ten ma wymiar znacznie szerszy i obejmuje wiele innych przepisów.Dlatego zwracam się do Pana Premiera z prośbą o rozważenie możliwości jednolitego przyjęcia przez członków rządu zasady, że określenie użyte w art. 93 ust. 1 konstytucji odnosi się także do organów sprawujących nadzór nad jednostkami badawczo-rozwojowymi. Alternatywą dlatego byłaby inicjatywa zmiany legislacyjnej, która w
odpowiednich ustawach i przepisach wydanych na ich podstawie wprowadzałaby na przykład zastąpienie wyrazu "zarządza" wyrazami "podejmuje decyzję". Jednak załatwienie sprawy w tym trybie trwałoby znacznie dłużej.Sprawa ta jest pilna, gdyż uniemożliwia prowadzenie procesu likwidacyjnego kilku jednostek badawczo-rozwojowych. Interwencje w tej sprawie kierowane były do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, między innymi z Ministerstwa Gospodarki i z KBN.
Pozwolę sobie wyrazić nadzieję, że Pan Premier zechce podzielić mój pogląd przedstawiony w niniejszym oświadczeniu i podjąć działania w celu pozytywnego załatwienia omawianej sprawy.
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie, odpowiedź na oświadczenie