Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


16. posiedzenie Senatu RP

16 lipca 1998 r.

Oświadczenie

Oświadczenie to skierowane jest do prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, pana Jerzego Buzka.

W ostatni piątek, 10 lipca bieżącego roku, doszło do bulwersującego wydarzenia, jakim bez wątpienia była brutalna interwencja policji podczas pokojowej demonstracji rolników w Warszawie.

Do upokorzenia, jakiego doświadczyli jej uczestnicy, związanego z wielogodzinnym oczekiwaniem na audiencję w Kancelarii wicepremiera Leszka Balcerowicza, doszły jeszcze razy policyjnych pałek i opary gazów łzawiących.

Piątkowa demonstracja rolników była z kilku względów wyjątkowa. Po pierwsze, była to pierwsza w stolicy od długiego czasu tak liczna manifestacja - kilkanaście tysięcy osób reprezentujących różne działające na wsi organizacje związkowe i spółdzielcze. Po drugie, rolnicy w związku z permanentnym ignorowaniem ich przez obecny rząd przyjechali do Warszawy, by w ten sposób spróbować nakłonić rządzących do dialogu. Po trzecie wreszcie, odpowiedzią rządu na prośby rolników o rozmowę było najpierw kilkugodzinne trzymanie ich na ulicy bez żadnej odpowiedzi, a później pałki i gazy łzawiące.

Z jednego względu demonstracja nie odbiegała od poprzednich, takiego, iż rolnicy po raz kolejny zostali zmuszeni do wyjścia na ulicę przez pana premiera Balcerowicza, który odpowiada za finanse publiczne. Dzień po demonstracji stwierdził on, że spełnienie postulatów rolników oznacza konieczność wzrostu podatków. Trudno taką wypowiedź wziąć za coś innego niż podgrzewanie antagonizmu między miastem i wsią. Dodatkowo rolnicy mieli okazję dowiedzieć się o planach kolejnego zmniejszenia nakładów na rolnictwo, tym razem o 47% w roku przyszłym. W tej sytuacji trudno oprzeć się gorzkiej refleksji, iż obecna koalicja ma szansę uzyskać miano grabarza polskiej wsi. Do pochówku jest coraz bliżej, również z powodu wysyłania przeciwko zdesperowanym rolnikom uzbrojonych formacji policji.

To, że obecny rząd ignoruje postulaty wielu grup społecznych i zawodowych, nie budzi naszego zdziwienia. Wielki niepokój budzi natomiast fakt używania sił porządkowych do rozpędzania pokojowych demonstracji. Stanowi to przykład braku dobrej woli rządzących do prowadzenia dialogu ze społeczeństwem, w tym przypadku z ogromną grupą społeczną, jaką stanowią mieszkańcy polskiej wsi. Zamiast dialogu słownego rząd proponuje rolnikom monolog policyjnych pałek, co nie wróży dobrze przyszłej polskiej wsi i przyszłości Polski.

W czasie interwencji policyjnych, których podczas demonstracji było trzy, zostało poszkodowanych kilkadziesiąt osób, w tym dwóch parlamentarzystów z Polskiego Stronnictwa Ludowego, pan poseł Wojciech Zarzycki i pan poseł Józef Gruszka. Nastąpiło zatem naruszenie immunitetu poselskiego.

W związku z powyższym prosimy pana premiera o wyjaśnienie przyczyn i przedstawienie ostatecznych skutków użycia sił porządkowych przeciwko demonstrującym w Warszawie rolnikom.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie