Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 2
Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Henryka Stokłosy, złożonym na 49.
posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 54):Warszawa, dn. 25.01.2000 r.
Szanowna Pani
Prof. dr hab. Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu RP
Wielce Szanowna Pani Marszałek,
W odpowiedzi na oświadczenie p. senatora Henryka Stokłosy przesłane mi przy piśmie Pani Marszałek z 18 stycznia br. przedstawiam co następuje:
Sprawa szkolnictwa polskiego na terenie Rygi jest podwójnie "zapętlona". Z jednej strony istnieje wewnętrzny konflikt wśród miejscowych Polaków, a z drugiej strony podobne rozdwojenie wśród władz łotewskich (przychylność Ministerstwa Oświaty, przy negatywnym stanowisku władz samorządowych Rygi). Mimo ogromnych wysiłków Ambasady RP, w tym osobiście p. Ambasadora Bratkiewicza nie udało się ruszyć sprawy z martwego punktu.
Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" stoi na stanowisku, że należy przywrócić przedwojenną sieć szkolną, na którą składa się: 1 gimnazjum i 6 szkół podstawowych (ilość Polaków zamieszkałych w Rydze była taka sama - 26.000). Senat swego czasu zdecydował się na budowę gimnazjum, oczekując, że szkoły podstawowe zapewnią władze łotewskie. Tymczasem spory między miejscowymi Polakami doprowadziły do powstania (niepotrzebnie) dwóch przeciwstawnych koncepcji: 1) rozbudowy szkoły im. Ity Kozakiewicz (dyr. P. Fomina) i rezygnacji z budowy gimnazjum, 2) budowy gimnazjum jako punktu wyjścia dla sieci szkolnej polskiej.
Niestety koncepcje te są przekazywane stronie łotewskiej, która wobec tego zajmuje pozycję bierną. Co gorsza, strona łotewska zamierzała zlikwidować drugą polską szkołę, którą z trudem uratował p. Ambasador Bratkiewicz.
Sprawa szkolnictwa polskiego w Rydze jest więc trudna. Na razie konieczne jest wzmocnienie dwóch istniejących szkół polskich i ich doposażenie.
Budowa gimnazjum byłaby bardzo kosztowna, a w warunkach konfliktów wewnętrznych - wątpliwa merytorycznie.
Mogę tylko dodać, że swego czasu Prezydium Senatu delegowało do Rygi specjalną komisję; jej sprawozdanie obrazuje stan rzeczy, który niewiele się zmienił.
Łączę wyrazy szacunku
PREZES
Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
Prof. Andrzej Stelmachowski