Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie, odpowiedź na oświadczenie


11. posiedzenie Senatu RP

16 kwietnia 1998 r.

Oświadczenie

Oświadczenie moje związane jest z obecną sytuacją w oświacie. Kieruję je do pana Mirosława Handke, ministra edukacji narodowej.

W ostatnim czasie wśród kadry nauczycielskiej w województwie pilskim coraz częściej pojawiają się głosy niezadowolenia. Otrzymujemy bardzo wiele listów i protestów w tej sprawie. Muszę zaznaczyć, że oprócz nauczycieli protestuje również zarząd okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Pile, a także związek "Solidarność".

Problem przyszłości oświaty w Polsce bardzo często był omawiany w moim radiu, jak również w tygodniku "Nowy", którego jestem właścicielem. Jak widać, jest to problem poważny i śledzony z wielkim zainteresowaniem, i to nie tylko przez środowiska nauczycielskie. Nie jest to jednak sprawa, która ogranicza się wyłącznie do terenów jednego województwa. Myślę, że podobne głosy niezadowolenia można usłyszeć także w całym kraju. Co jest główną przyczyną tego niezadowolenia?

Po pierwsze, nauczyciele i związki zawodowe protestują przeciwko zbyt niskim placom, które nawet po kwietniowej podwyżce, ich zdaniem, praktycznie nie pokrywają inflacji.

Po drugie, wielu nauczycieli nie jest do końca przekonanych o wyborze najlepszej propozycji dla reformy oświaty planowanej przez ministra edukacji. W sprawie reformy oświaty, proponowanej przez ministra edukacji narodowej, pilscy nauczyciele i związkowcy wypowiadają się w tonie dość niepokojącym. Pracownicy oświaty widzą niebezpieczeństwo również w tym, że nauczyciele podzieleni zostaną na sześć grup kwalifikacyjnych, a jednym ze wskaźników oceny pracy nauczyciela ma być kryterium moralno-etyczne. A cóż to jest ocena moralno-etyczna, pytają nauczyciele, i kto jej będzie dokonywał - minister, dyrektor czy może kurator? Jak widać, sprawą niepokojącą nauczycieli jest tworzenie reformy oświatowej na podstawie podłoża politycznego. Najważniejsze jednak problemy pracownicy oświaty widzą w relatywnie niskich płacach. Nauczyciele są po prostu niedoceniani. W związku z tym zarząd okręgu ZNP w Pile przygotował pogotowie protestacyjne.

Duże obawy w tym środowisku wzbudza także przyszłość reformy oświaty, szczególnie po ostatnim stwierdzeniu ministra finansów, że na przeprowadzenie wszystkich reform nie wystarczy środków. Pilscy nauczyciele zaznaczają, że nie są przeciwnikami reformy, lecz najpierw musi ona zostać dokładnie przemyślana i uzgodniona z pracownikami oświaty. Nauczyciele chcą, aby reforma ta służyła przede wszystkim dzieciom, a nie interesom politycznym. Myślę, że nam wszystkim również powinno na tym zależeć.

W związku z powyższym proszę pana Handle, ministra edukacji narodowej, o wyjaśnienie czy nauczyciele mogą jeszcze w tym roku spodziewać się podwyżki płac, a także czy projektowana reforma oświaty będzie uzgodniona ze środowiskiem nauczycielskim?


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie, odpowiedź na oświadczenie