Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


42. posiedzenie Senatu RP

23 września 1999 r.

Oświadczenie

Panie Ministrze!

W dniach od 5 do 12 września z Poznania do Walewic jechał piętnastoosobowy oddział ułanów pod wodzą doktora weterynarii podporucznika Tadeusza Andrzejewskiego, walczącego we wrześniu 1939 r. w składzie 15. Poznańskiego Punku Ułanów, który uczestniczył w walkach Armii Poznań pod wodzą Tadeusza Kutrzeby. Jak wiadomo, ułańska przygoda wojenna zakończyła się nad Bzurą i przeszła definitywnie do historii i pięknej legendy polskiego oręża.

Potem już nigdy z powodów technicznych, technologicznych, ale także historycznych czy politycznych ułańska tradycja nie miała możliwości się odrodzić. Ten marsz konnego oddziału do Walewic, zorganizowany z okazji 60. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej, przypomniał ułanów, przypomniał formację, którą znamy już tylko z podręczników. Była to wyprawa przede wszystkim sentymentalna, ale także głęboko patriotyczna. Była wskrzeszeniem i prezentacją formacji o pięknych tradycjach, w swoim czasie będącej elitą i chlubą wojsk polskich.

Panie Ministrze!

Od kilku lat w Polsce, w kręgach chcących "na żywo" kultywować ułańską tradycję, chcących poprzez nią prowadzić lekcję historii polskiego oręża, ale też lekcję wspaniałego patriotyzmu, prowadzone są działania na rzecz zorganizowania Szwadronu Kawalerii Polskiej. Są konie, jest wielu chętnych, głównie młodych ludzi, którzy dla honoru, dla zaszczytu chętnie siadają na koń, by w pełnym tradycyjnym ułańskim rynsztunku prezentować się polskiej widowni, przede wszystkim podczas chwil dla Wojska, dla Polski uroczystych.

Zwracam się do Pana Ministra z prośbą, aby w konstruowanym właśnie budżecie na przyszły rok znalazła się pewna kwota dla Szwadronu Kawalerii Polskiej na uzupełnienie starań o jego zorganizowanie jako formacji Wojska Polskiego. Mam oczywiście świadomość niedostatku środków na obronę i wszystkie inne dziedziny naszego życia. Potrzeby Szwadronu nie byłyby znaczące dla budżetu ministerstwa, pożytki zaś z jego istnienia - bardzo duże. Myślę nawet, że byłby on w ramach NATO takim pięknym, barwnym oddziałem, świadectwem pięknej tradycji polskiego oręża, dowodem polskiej tożsamości.

Z wyrazami szacunku

Ryszard Sławiński.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie