Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Obrony Narodowej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Ryszarda Sławińskiego, złożone na 42. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 47):

Warszawa, 1999.10.29

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Ryszarda Sławińskiego na 42. posiedzeniu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 23 września br., w sprawie zorganizowania Szwadronu Kawalerii Polskiej jako formacji Wojska Polskiego, uprzejmie proszę o przyjęcie następującego stanowiska.

W Ministerstwie Obrony Narodowej prowadzone są wielokierunkowe prace studyjne i organizacyjne, które wychodzą naprzeciw społecznym inicjatywom zmierzającym do reaktywowania w Siłach Zbrojnych reprezentacyjnego pododdziału kawalerii. Ma nadzieję, że w najbliższym czasie podpisany zostanie Aneks do Porozumienia zawartego 12 listopada 1996 r. między Ministerstwem Obrony Narodowej a Stowarzyszeniem "Szwadron Jazdy Rzeczypospolitej", który to aneks określi szczegółowe zasady utrzymania i finansowania pododdziału kawalerii w m. Stara Miłosna (w ośrodku specjalnie na ten cel przekazanym przez MON Stowarzyszeniu "Szwadron Jazdy Rzeczypospolitej"). Aneks ten szczegółowo określa jakie zobowiązania finansowe może przyjąć na siebie resort Obrony Narodowej, a do jakich zobowiązuje się Stowarzyszenie. Jest to kluczowe zagadnienie, z uwagi na szczupłość budżetu. Podpisanie aneksu warunkuje podjęcie dalszych prac związanych z formowaniem Szwadronu. Będzie to niewielka jednostka wojskowa, w której żołnierze, oprócz normalnego przeszkolenia wojskowego, będą odbywali typowe przeszkolenie kawaleryjskie.

Oprócz wspomnianego przedsięwzięcia przygotowywane jest porozumienie z Polskim Klubem Kawaleryjskim, którego inicjatywa, znana zapewne także Panu Senatorowi Sławińskiemu, zmierza w kierunku stworzenia szerokiego zaplecza społecznego dla ww. jednostki kawaleryjskiej, poprzez organizowanie terenowych oddziałów "konnego przysposobienia wojskowego". Środowiska zrzeszone w Polskim Klubie Kawalerskim, reprezentujące polskie towarzystwa i kluby jeździeckie, stanowić mogą realne wsparcie działań mających na celu kultywowanie w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej polskiej tradycji polskiej kawalerii.

Przekazując powyższe wyjaśnienia wyrażam nadzieję, że uzna je Pani Marszałek za wyczerpujące.

Z wyrazami szacunku

Janusz Onyszkiewicz


Spis oświadczeń, oświadczenie