Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


69. posiedzenie Senatu RP

23 listopada 2000 r.

Oświadczenie

Szanowny Panie Ministrze!

Zwracam się do Pana z prośbą o przeanalizowanie możliwości umieszczenia w budżecie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2001 sprawy dofinansowania modernizacji i remontu zabytkowego założenia stacyjnego w Tarnowie. Podstawę prawną dającą możliwość decyzji stanowi rozporządzenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego z dnia 6 września 2000 r. w sprawie warunków wykorzystania zabytków nieruchomych na cele użytkowe oraz zasad i trybu przyznawania dotacji z budżetu państwa, przeznaczonych dla użytkowników zabytków prowadzących prace konserwatorskie przy tych zabytkach. Dokument ten został ogłoszony w "Dzienniku Ustaw" nr 86, poz. 964.

Sprawa renowacji dworca kolejowego w Tarnowie jest przedmiotem troski wielu gremiów w mieście. W ostatnim czasie oficjalne stanowiska w tej sprawie przedstawiły Ruch Społeczny Akcji Wyborczej "Solidarność" w powiecie grodzkim Tarnów oraz Klub Radnych Akcji Wyborczej "Solidarność" Rady Miejskiej w Tarnowie. Także Zarząd Miasta Tarnowa przygotowuje pakiet uchwał dotyczących restauracji zabytkowego zespołu dworcowego.

Na zespół stacyjny w Tarnowie składają się: budynek dworca kolejowego, dwa budynki towarzyszące, perony i przejście podziemne oraz ich otoczenie. Najważniejszym spośród nich i wymagającym fachowej renowacji oraz modernizacji obiektem jest budynek dworca kolejowego. Został on wzniesiony w latach 1906 - 1910 według projektu E. Baudischa z 13. Departamentu Austriackiego Ministerstwa Kolei w stylu neobarokowym, z elementami wystroju secesyjnego, na miejscu wcześniejszego budynku powstałego w 1861 r. Jest to jeden z najbardziej okazałych, największych, a przy tym nielicznych już tego typu obiektów zabytkowych w Małopolsce. Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków z dnia 3 listopada 1975 r. budynek dworca kolejowego w Tarnowie został wpisany do rejestru zabytków ówczesnego województwa tarnowskiego.

Budynek dworca kolejowego w Tarnowie oraz jego otoczenie na skutek wieloletnich zaniedbań ulegają coraz większej dewastacji. Dotychczasowe remonty były przeprowadzane niefachowo, a ich efektem było niszczenie kolejnych elementów zabytkowego wystroju i budynku. Zamierzonym celem kilkuletnich prac wokół dworca kolejowego w Tarnowie stałoby się przywrócenie budynkowi oraz całemu otoczeniu zanikającego wystroju secesyjnego.

Tarnów należy do jednego z najważniejszych ośrodków przemysłowych, akademickich i kulturalnych Małopolski. Szczególnie prężnie rozwija się w ostatnich latach. Uznawany jest za jedną z pereł polskiego renesansu oraz wyjątkowy skansen architektury secesyjnej. Obecny zarząd miasta uczynił w ostatnich latach bardzo wiele dla prezentacji Tarnowa jako ośrodka szczególnie dbającego o zabytki. Renowacja zespołu stacyjnego znacznie wpłynęłaby na estetykę Tarnowa, a jednocześnie stałaby się godną wizytówką miasta, pretendującego do głównego po Krakowie ośrodka kulturalnego w Małopolsce.

Mając na uwadze te argumenty, proszę Pana Ministra o wyasygnowanie środków z budżetu resortu kultury i dziedzictwa narodowego na remont i modernizację zespołu stacyjnego w Tarnowie. Ewentualne prace byłyby wykonywane przez Zakład Nieruchomości PKP w Krakowie, który jest właścicielem obiektu, przy deklarowanym wielokrotnie dużym wsparciu Zarządu Miasta Tarnowa.

Z wyrazami szacunku

Andrzej Sikora


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie