Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


68. posiedzenie Senatu RP

9 listopada 2000 r.

Oświadczenie

Szanowny Panie Premierze!

W czasie wykonywania swoich senatorskich obowiązków zetknąłem się z problemem, przed jakim stanęły Zakłady Mechaniczne "Tarnów" SA w Tarnowie - jedyna w Małopolsce spółka prowadząca działalność gospodarczą na potrzeby bezpieczeństwa i obronności państwa.

ZM "Tarnów" SA, w oparciu o ustawę z dnia 7 października 1999 r. o wspieraniu restrukturyzacji przemysłowego potencjału obronnego i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, opracowały program naprawczy, wyczerpujący ustawowe wymagania zawarte w art. 14 ust. 2 ustawy. Program ten, zgodnie z wymogiem zawartym w art. 14 ust. 5 i 7 ustawy, uzyskał pozytywną opinię ministra właściwego do spraw gospodarki.

Następnie ZM "Tarnów" SA w trybie art. 14 ust. 1 ustawy w określonym terminie złożyły wnioski o wszczęcie postępowania oddłużeniowego wierzycielom, w tym Drugiemu Urzędowi Skarbowemu w Tarnowie. Do chwili obecnej ZM "Tarnów" SA zawarły umowy oddłużeniowe z:

- Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Warszawie,

- Zakładem Ubezpieczeń Społecznych,

- Urzędem Miasta Tarnowa.

Nadto zawarły porozumienie z Urzędem Miasta Tarnowa w sprawie kompleksowego rozwiązania problemu zadłużenia spółki z tytułu podatku od nieruchomości - w odrębnym trybie.

W trybie dwustronnym prowadzone są negocjacje dotyczące problematyki spłaty pożyczki EFSAL wobec Agencji Rozwoju Przemysłu SA w Warszawie.

Pomimo spełnienia przez spółkę wszystkich ustawowych wymogów, zawartych w art. 14 ust. 2 ustawy, Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie do tej pory nie rozpatrzył wniosku o wszczęcie postępowania oddłużeniowego, złożonego dnia 27 kwietnia 2000 r. Jak podano w korespondencji z dnia 3 października 2000 r., przyczyną odmowy zawarcia umowy określającej sposób restrukturyzacji finansowej jest brak akceptacji ministra finansów programu naprawczego ZM "Tarnów" SA w Tarnowie, wyrażony w ramach procedury opiniowania programu przez ministra gospodarki.

Z przedstawionych powyżej faktów oraz zebranych przeze mnie dodatkowych informacji bezsprzecznie wynika, iż przyczyny odmowy wszczęcia postępowania oddłużeniowego przez Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie leżą po stronie formalnej, nie zaś merytorycznej, a wynikają ze sporów kompetencyjnych pomiędzy ministrami kierującymi określonymi działami administracji rządowej i nie leżą po stronie dłużnika, to jest ZM "Tarnów" SA. Skutkiem takich działań jest brak możliwości skorzystania przez ZM "Tarnów" SA z ustawowego oddłużenia, a co za tym idzie - stawia tę spółkę w krytycznej sytuacji finansowej.

Dochodzenie zaległych z lat ubiegłych należności przez Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie w trybie obowiązujących przepisów, przy jednoczesnym wykonaniu przepisów ustawy z dnia 7 października 1999 r. o wspieraniu restrukturyzacji przemysłowego potencjału obronnego i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, doprowadzi Zakłady Mechaniczne "Tarnów" SA do upadłości.

Byłoby to swoistym paradoksem w sytuacji, gdy spółka będąca jednoosobową spółką skarbu państwa:

- od wejścia w życie ustawy na bieżąco i terminowo reguluje swoje zobowiązania podatkowe wobec budżetu,

- z powodzeniem realizuje program naprawczy, obejmujący lata 2000 - 2001, w tym osiągnęła pięćdziesięcioprocentowy przyrost sprzedaży za dziewięć miesięcy 2000 r., w stosunku do roku ubiegłego, znacznie ograniczyła koszty działalności gospodarczej, osiągnęła wyraźne zwiększenie wydajności pracy,

- eksportuje blisko 60% sprzedaży wyrobów i usług za granicę,

- z powodzeniem realizuje konwersję produkcji "S" na "C",

- zapewnia miejsca pracy dla około tysiąca osób, dodatkowo - w wyniku restrukturyzacji majątkowej - znajduje tu zatrudnienie dalszych trzysta pięćdziesiąt osób, w innych współpracujących podmiotach gospodarczych.

Nieobjęcie procedurą oddłużeniową ZM "Tarnów" SA w sytuacji, gdy spółka ta spełnia wszystkie warunki wymagane w cytowanej wcześniej ustawie, świadczyłoby w szczególności o braku spójności pomiędzy instytucją ustawodawczą a konkretnymi działaniami rządu jako organu wykonawczego.

W tym stanie rzeczy proszę Pana Premiera o ponowne - szczególnie wnikliwe - rozpatrzenie przedstawionego problemu i wydanie stosownych dyspozycji umożliwiających zawarcie umowy oddłużeniowej przez ZM "Tarnów" SA w trybie ustawy z dnia 7 października 1999 r. z Drugim Urzędem Skarbowym w Tarnowie.

Z poważaniem

senator

Andrzej Sikora


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie