Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


71. posiedzenie Senatu RP

14 grudnia 2000 r.

Oświadczenie

Szanowny Panie Premierze!

Zwracam się do Pana Premiera z apelem o podjęcie w trybie pilnym skutecznych działań w sprawie dramatycznej sytuacji, w jakiej znalazły się powiatowe urzędy pracy województwa warmińsko-mazurskiego i całego kraju.

Tegoroczne fundusze przyznane na funkcjonowanie urzędów pracy z trudnością wystarczały na realizację podstawowych celów, jak wypłata zasiłków i pensje pracownicze. Zdecydowana większość urzędów pracy jest zadłużona wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który swoje należności wraz z odsetkami ściąga z kont bankowych zadłużonych urzędów pracy.

Dziwi zatem fakt, że wysokość środków finansowych przeznaczonych w przyszłym roku na funkcjonowanie urzędów została w sposób radykalny obniżona. Środków tych nie wystarczy na realizację podstawowych zadań stojących przed urzędami pracy. Jakie wobec tego widzi Pan Premier możliwości rozwiązania tego bulwersującego problemu?

Drugim, nie mniej kontrowersyjnym zagadnieniem, jest wypowiadanie kontraktów przez Krajowy Urząd Pracy z powiatowymi urzędami pracy. Przykładem niech będzie Powiatowy Urząd Pracy w Giżycku, który podpisał umowy z pracodawcami ze skutkiem finansowym na 2001 r. Na dzień 30 listopada 2000 r. zobowiązania finansowe na rok 2001 wynikające z dotychczas zawartych umów wynoszą: za prace interwencyjne - kwota 326 tysięcy zł; za refundację wynagrodzeń absolwenckich - kwota 204 tysiące zł; na programy specjalne - kwota 80 tysięcy zł; co łącznie daje 610tysięcy zł.

Brak zapewnień na kontynuację w 2001 r. najbardziej priorytetowych programów przeciwdziałania bezrobociu, jak aktywizacja absolwentów i osób długotrwale bezrobotnych, spowoduje jeszcze większą biedę, degradację społeczną i jeszcze gwałtowniejszy sprzeciw społeczny. Urzędy pracy tracą wiarygodność w oczach swoich klientów, to jest podmiotów gospodarczych, samorządów i osób bezrobotnych. Do tego dochodzi ustawiczny brak środków Funduszu Pracy na opłaty związane z ZUS, blokada kont urzędów pracy i olbrzymia kwota zaległych refundacji - w przypadku PUP w Giżycku na dzień 31 grudnia 2000 r. kwota ta wynosi 3 miliony 346 tysięcy zł - urzędy pracy stoją na krawędzi bankructwa.

Proszę więc o podjęcie zdecydowanych działań mających na celu poprawę finansowania urzędów pracy tak, aby mogły realizować swoje ustawowe zadania.

Z poważaniem

senator RP

Wiesław Pietrzak


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie