Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie, odpowiedź na oświadczenie


7. posiedzenie Senatu RP

13 lutego 1998 r.

Oświadczenie

Swoje oświadczenie pragnę skierować do ministra pracy i polityki socjalnej w związku z dramatyczną sytuacją, która ma miejsce w środowisku osób bezrobotnych, powstałą w wyniku wydłużenia okresu prac niezbędnego do nabycia uprawnień do zasiłku do 365 dni w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania w urzędach pracy.

Ustawa, z dnia 6 grudnia 1996 r., zmieniająca obowiązujące dotychczas przepisy ustawy o zatrudnieniu i bezrobociu, wprowadziła w życie nowe regulacje prawne, które przyczyniają się w znacznym stopniu do pogorszenia sytuacji bytowej ludności zamieszkującej regiony zagrożone wysokim bezrobociem.

Do regionów takich zalicza się również województwo suwalskie, w którym stopa bezrobocia wynosi 21,2% liczby ludności zawodowo czynnej. Regiony te charakteryzują się przewagą struktury rolnej i znikomym stopniem uprzemysłowienia. Ludności z tych terenów znacznie trudniej jest uzyskać jakiekolwiek zatrudnienie na wymagany, a uprawniający do zasiłku, okres 12 miesięcy. W związku z tym wiele osób zatrudnia się na czarno, poszerzając tym samym szarą strefę, bez żadnych warunków ubezpieczeniowych, bezpieczeństwa i higieny pracy, niejednokrotnie za minimalną płacę. Fakt ten wpływa na wzrost ubóstwa, zadłużeń z tytułu płatności za energię, gaz, mieszkania. Zwiększa się krąg podopiecznych ośrodków pomocy społecznej, wzrasta też, niestety, przestępczość.

Sytuacja ta powoduje fikcyjny spadek liczby osób zarejestrowanych w urzędach pracy. Na przykładzie województwa suwalskiego mogę powiedzieć, że w stosunku do roku 1996, w którym liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy wynosiła 46 tysięcy 872 osoby, w roku 1997 zmniejszyła się ona o 2 tysiące 974 osoby, natomiast liczba osób posiadających prawo do zasiłku zmalała w tym samym czasie o 50%.

Pragnę również zwrócić uwagę na fakt, iż sytuacja na rynku pracy w poszczególnych województwach Polski jest różna. Uważam, że województwa zagrożone szczególnie wysokim bezrobociem powinny być objęte specjalną ochroną.

W związku z tym w imieniu środowisk osób bezrobotnych, wywodzących się z tych regionów, występuję do ministra pracy i polityki socjalnej o podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia zmian w obowiązujących przepisach ustawy o zatrudnieniu i bezrobociu, w części dotyczącej okresu uprawniającego do nabycia zasiłku dla bezrobotnych, w ten sposób, aby w regionach o strukturalnym bezrobociu funkcjonował poprzednio obowiązujący przepis, mówiący o 180 dniach zatrudnienia w ciągu ostatnich 365 dni, które uprawniają do zasiłku.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie, odpowiedź na oświadczenie