Spis oświadczeń, następne oświadczenie odpowiedź na oświadczenie
6. posiedzenie Senatu RP
23 stycznia 1998 r.
Oświadczenie
Do wystąpienia z dzisiejszym oświadczeniem zostałem zainspirowany przez uchwałę Suwalskiej Izby Rolniczej oraz środowisko rolnicze województwa suwalskiego. Suwalska Izba Rolnicza protestuje przeciw decyzji ograniczenia budżetu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w 1998 r. o 25% oraz zmniejsze
nia stawki kredytu na zakup rzeczowych środków do produkcji rolnej z 10 kwintali żyta na 1 ha użytków rolnych w 1997 r. do 6 kwintali odpowiednio w 1998 r.Przebieg procesów restrukturyzacji rolnictwa i jego otoczenia zależy w głównej mierze od aktywności rolników i podmiotów gospodarczych w podejmowaniu przedsięwzięć inwestycyjnych. W wielu wypadkach aktywność tę wyzwalały właśnie kredyty preferencyjne. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest instytucją o charakterze rynkowym, która powołan
a została w celu przyspieszenia procesów dostosowawczych rolnictwa i jego otoczenia do wymogów gospodarki rynkowej. W ostatnich latach następował ciągły wzrost zainteresowania kredytami w rolnictwie i jego otoczeniu. W okresie od 1994 r. do 1997 r. w samym tylko województwie suwalskim zostało zaopiniowanych pozytywnie ponad cztery tysiące sześćset wniosków o ich udzielenie. Oznacza to, że około 10% ogółu rolników zamierzało inwestować, korzystając z kredytów preferencyjnych.Zmniejszenie linii kredytowych z trzydziestu pięciu do ośmiu, a przede wszystkim likwidacja linii przeznaczonych na agroturystykę, pożyczek na rozwój małych przedsiębiorstw, linii branżowej trzodziarskiej, na przetwórstwo rolno-spożywcze oraz branżowej drobiarskiej, wpłynie ujemnie na prawidłowy rozwój rolnictwa w województwach mających, podobnie jak suwalskie, charakter rolniczy. Ograniczenie tych linii oraz niedobór własnych środków finansowych u rolników, nadal zbyt wysokie oprocentowanie kredytów bankowych, a także niestabilność sytuacji na rynkach zbytu produktów rolnych - wszystko to w znacznym stopniu ogranicza proces rozwoju naszego i tak słabego rolnictwa.
Równie niepokojący dla rolnictwa jest fakt podwyższenia cen paliw. Podwyżki te w znacznym stopniu wpłyną na obniżenie opłacalności produkcji rolnej i dochodów rolników. Podatek drogowy wliczony w ceny paliw powinien być rolnikom rekompensowany w zależności od ilości hektarów użytków rolnych.
Aby być równorzędnym partnerem Unii Europejskiej, powinniśmy stwarzać rolnikom nowe możliwości, dzięki którym podniosą oni poziom produkcji i jakość wytwarzanych towarów. Mam wrażenie, że obecne działania rządu idą akurat w przeciwnym kierunku.
W związku z tym w imieniu rolników województwa suwalskiego występuję do rządu Rzeczypospolitej oraz pań i panów senatorów o podjęcie działań zmierzających do zwiększenia środków finansowych na rolnictwo, które stanowi jedno z ważniejszych ogniw rozwoju gospodarczego kraju, tak ważnego u progu integracji z Unią Europejską.
Innym problemem, który pragnę zasygnalizować, a związanym z włączeniem podatku od środków transportowych do cen paliw, jest brak pełnej rekompensaty w postaci subwencji dla gmin. Dziś nie mogę powiedzieć, ile ten niedobór wynosi, ale są już takie sygnały z wielu gmin. Samorządy czują się oszukane przez rząd. Myślę, że w przededniu debaty nad budżetem należy o tym pamiętać. Jeżeli deklarujemy, że oddajemy władzę samorządom, to pamiętajmy o starej prawdzie, że ten ma władzę, kto ma pieniądze.
Spis oświadczeń, następne oświadczenie, odpowiedź na oświadczenie