Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


64. posiedzenie Senatu RP

9 sierpnia 2000 r.

Oświadczenie

Swoje oświadczenie kieruję pod adresem pani profesor doktor habilitowanej marszałek Senatu Alicji Grześkowiak.

Pani Marszałek!

Na czterdziestym ósmym posiedzeniu Senatu w dniu 30 grudnia 1999 r. skierowałem na ręce prezesa Rady Ministrów Jerzego Buzka swoje oświadczenie w sprawie odbiurokratyzowania polskiej gospodarki, uproszczenia procedur administracyjnych i ograniczenia systemu koncesjonowania. W swym wystąpieniu skoncentrowałem się szczególnie na ograniczeniu procedury homologacji pojazdów samochodowych produkowanych w małych seriach w Polsce, co moim zdaniem pomogłoby rozwojowi polskiej przedsiębiorczości, konkurującej z wysoko dokapitalizowanymi firmami zachodniego świata, zarówno w kraju, jak i na rynkach trzecich.

Szanowne Panie i Panowie Senatorowie! W art. 49 ust. 4 i 5 Regulaminu Senatu RP mówi się, że oświadczenia senatorów, jeżeli zawierają wnioski i uwagi kierowane do członków Rady Ministrów, przedstawicieli organów i instytucji państwowych lub samorządowych, są niezwłocznie przekazywane przez marszałka Senatu do wskazanych adresatów w celu zajęcia stanowiska. Odpowiedzi udzielane są senatorom w formie pisemnej w terminie nie dłuższym niż trzydzieści dni od dnia przekazania oświadczenia.

Pani marszałek swym pismem z dnia 5 stycznia 2000 r. przekazała moje oświadczenie na adres Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, aby w stosownym terminie zostało ono rozpatrzone. Niestety, do chwili obecnej, czyli do 9 sierpnia bieżącego roku, nie otrzymałem odpowiedzi na moje oświadczenie od prezesa Rady Ministrów Jerzego Buzka. Dlatego pozwalam sobie sięgnąć do art. 49 ust. 6 Regulaminu Senatu, który brzmi: "w przypadku przekroczenia terminu, o którym mowa w ust. 5, albo udzielania odpowiedzi oczywiście niewystarczającej, przepis art. 8 ust. 1 pkt 13 i 14 stosuje się odpowiednio". W tychże przepisach art. 8 mówi się, że marszałek Senatu czuwa nad wykonywaniem wobec Senatu, organów Senatu oraz senatorów konstytucyjnych i ustawowych obowiązków przez organy państwowe i samorządu terytorialnego, podporządkowane im jednostki oraz inne obowiązane podmioty; dokonuje ocen wykonywania przez organy państwowe i samorządu terytorialnego obowiązków wobec Senatu, organów Senatu i senatorów oraz przedstawia te ceny senatorom. Dotyczy to również przypadku przekroczenia terminu, o którym mowa w ust. 5 albo udzielania odpowiedzi oczywiście niewystarczającej, jak już powiedziałem.

W związku z tym, że nie otrzymałem odpowiedzi, pozwalam sobie prosić panią marszałek o pomoc w tej sprawie.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie