Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


52. posiedzenie Senatu RP

16 marca 2000 r.

Oświadczenie

W imieniu licznej grupy producentów-eksporterów z byłego województwa ciechanowskiego zwracam się do prezesa GUC o interwencję w sprawie ograniczenia kompetencji oddziału urzędu celnego w Ciechanowie przez władze w Warszawie.

W dniu 1 marca 2000 r. wszedł w życie wprowadzony decyzją dyrektora Urzędu Celnego w Warszawie nowy regulamin urzędu celnego, który nie zezwala na wydawanie w trybie pełnym przez oddział celny w Ciechanowie pozwoleń na korzystanie z procedur uszlachetniania czynnego, uszlachetniania biernego oraz przetwarzania pod kontrolą celną. Pozwolenie powyższe z dniem 1 marca 2000 r. również dla przedsiębiorców z terenów byłego województwa ciechanowskiego i ostrołęckiego wydaje dział pozwoleń, kontroli i rozliczeń gospodarczych procedur celnych, mieszczący się w Warszawie. Do niedawna w oddziale celnym w Ciechanowie załatwiano wszystkie formalności związane z wprowadzeniem towarów na polski obszar celny, kwestią tranzytu towarów, jak również uszlachetnienia towarów oraz wywozu gotowych produktów. Produkty celne i związane z tym formalności załatwiano w oddziale celnym w Ciechanowie przez ludzi kompetentnych w dość krótkim okresie. Od 1 marca zabiera się oddziałowi w Ciechanowie część uprawnień i przenosi się je do Warszawy. I tak: rozliczenie towarów przywiezionych w ramach uszlachetnienia, wydawanie pozwoleń na import towarów do przetwarzania; zabezpieczenie długu celnego płaci się w gotówce w urzędzie w Ciechanowie, a po wykonaniu zabezpieczenia po odbiór należności trzeba jechać do Warszawy.

Wszystkie te posunięcia powodują wydłużenie czasu załatwienia formalności celnych, dodatkowe koszty i tracenie czasu na dojazdy do Warszawy, podniesienie ceny wyrobów eksportowych, niedotrzymywanie terminów umów z odbiorcami z przyczyn od nas niezależnych.

W świetle powyższych faktów zapytuję, jak poczynania władz celnych mają się do niedawnej wypowiedzi w telewizji publicznej prezesa GUC, pana Zbigniewa Bujaka, że ułatwia się eksporterom załatwianie spraw celnych i upraszcza procedury celne. Czy przy tej polityce urzędu celnego można rozwijać eksport, i tak już mało opłacalny?


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie