Prezes Głównego Urzędu Ceł przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Ireneusza Michasia, złożonym na 52. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 59):
Warszawa, 2000.04.04
Pani
Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek,
W załączeniu przesyłam stanowisko w sprawie oświadczenia złożonego przez senatora Ireneusza Michasia podczas 52 posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 15 marca 2000 r. w kwestii zakresu funkcjonowania Oddziału Celnego w Ciechanowie.
Zbigniew Bujak
Stanowisko
w sprawie zakresu działania Oddziału Celnego w Ciechanowie
Ustosunkowując się do poszczególnych kwestii zawartych w oświadczeniu Pana senatora Ireneusza Michasia złożonym podczas 52 posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 15 marca 2000 r., uprzejmie pragnę przedstawić następujące wyjaśnienia:
Ustawa Kodeks celny wprowadziła m.in. nowe procedury celne, w tym gospodarcze procedury celne wymagające uzyskania pozwolenia organu celnego na ich stosowanie.
W okresie 2 lat obowiązywania ww. ustawy Kodeks celny pozwolenia takie były wydawane w siedzibie Urzędu Celnego w Warszawie oraz w Oddziałach Celnych w Ciechanowie i Radomiu, natomiast ich rozliczanie dokonywane było w Warszawie przez Dział Powtórnej Kontroli Celnej a od 1.10.1999 r. przez Dział Pozwoleń, Kontroli i Rozliczeń Gospodarczych Procedur Celnych.
Przeprowadzona analiza wykazała, że w okresie 1.01.1998 - 31.12.1999 r.,
w Oddziale Celnym w Ciechanowie wydano odpowiednio:- 188 pozwoleń na procedurę uszlachetniania czynnego dla 74 firm,
- 72 pozwolenia na procedurę uszlachetniania biernego dla 23 firm,
co stanowi ok. 9,5% wszystkich udzielonych przez Dyrektora Urzędu Celnego w Warszawie pozwoleń w trybie pełnym.
Mając na uwadze niewielką w skali Urzędu liczbę pozwoleń wydanych przez oba wymienione wyżej oddziały celne, Dyrektor Urzędu Celnego uznał, że brak jest uzasadnienia dla dalszego utrzymywania takiego stanu.
Przyjęte od 1.03.br. rozwiązania nie powodują utrudnień dla zainteresowanych Stron.
Terminy wydawania pozwoleń określone w § 5 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie gospodarczych procedur celnych (Dz.U. Nr 104, poz. 1195 z późn. zm.) przestrzegane są bez względu na komórkę organizacyjną, która je wydaje. Wprowadzone zmiany nie powodują już konieczności składania wniosków przez firmy bezpośrednio w Dziale Pozwoleń, Kontroli i Rozliczeń Gospodarczych Procedur Celnych w Warszawie, lecz umożliwiają ich składanie drogą pocztową lub za pośrednictwem terenowych jednostek urzędu celnego (posterunków i oddziałów celnych).Wprowadzone zmiany podyktowane zostały zarówno utworzeniem wyspecjalizowanego działu w Urzędzie jak również potrzebą zapewnienia właściwego nadzoru nad prowadzonymi w tym zakresie postępowaniami.
W świetle powyższego zarzuty zawarte w oświadczeniu Pana senatora nie wydają się uzasadnione, tym bardziej, że od chwili obecnej żaden z zainteresowanych podmiotów nie wniósł żadnych zastrzeżeń do obowiązujących nowych rozwiązań organizacyjnych.
Równocześnie jak wynika z informacji Dyrektora Urzędu Celnego w Warszawie można się spodziewać, że w perspektywie będą one skutkowały przyśpieszeniem procesu wydawania pozwoleń i dokonywania rozliczeń gospodarczych proce
dur celnych.p.o. DYREKTORA
GABINETU PREZESA
Jacek Kapica