Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


41. posiedzenie Senatu RP

5 sierpnia 1999 r.

Oświadczenie

Bardzo niepokojące doniesienia prasowe oraz informacje Krajowej Rady Winiarstwa skłoniły mnie do zajęcia się problemem sprzedaży wina luzem. Wbrew pozorom nie jest to błahostka, ponieważ od wina sprzedawanego w ten sposób nie jest uiszczany podatek akcyzowy i VAT, a co za tym idzie skarb państwa ponosi ogromne straty. Co więcej - jest to pole ogromnych nadużyć. Wiele podmiotów gospodarczych, posiadających koncesje na produkcję wyrobów winiarskich luzem, a więc mających obowiązek opłacania podatku akcyzowego i VAT, wyprodukowany trunek - nie płacąc oczywiście podatków - sprzedaje innej spółce, po czym rozwiązuje działalność. Spółka nabywająca, wychodząc z założenia, że podatki opłacił producent, również tego nie robi. Urząd skarbowy nie wyegzekwuje należności od nieistniejącego już producenta i nie ma również podstaw do roszczeń w stosunku do spółki nabywczej, w efekcie skarb państwa ponosi straty. Najprawdopodobniej są to już straty bardzo poważne, gdyż istnieją podstawy by przypuszczać, że od znacznej części win sprzedawanych w Polsce nigdy nie zapłacono podatku akcyzowego. Procederowi temu towarzyszą fałszerstwa dokumentów i oszustwa ubezpieczeniowe.

Abstrahuję już jednak od kryminogennej wadliwości ustawy o podatku akcyzowym, takie praktyki stanowią zagrożenie dla uczciwych producentów nie wytrzymujących konkurencji cenowej oraz znacznie uszczuplają wpływy budżetu państwa.

Należałoby więc ustalić, ile w związku z brakiem odpowiednich przepisów prawnych skarb państwa stracił na procedurze sprzedaży win luzem i ile wynoszą obecne zaległości w opłatach podatków akcyzowego i VAT związanych z produkcją win. Konieczna jest też zmiana unormowań prawnych w tym zakresie, tak by wyeliminować możliwość nadużyć i straty budżetu.

Krajowa Rada Winiarstwa, biorąc pod uwagę interesy swoich członków - uczciwych producentów oraz interes ogólnopaństwowy, wystąpiła do Ministra Finansów z propozycją zmian w sposobie pobierania podatku akcyzowego od wyrobów winiarskich. Projekt Rady przewiduje zobowiązanie podmiotu sprzedającego wyroby na rynek do opłacenia podatku akcyzowego, a producenta wina luzem do opłacania podatków dochodowego i VAT. Podmiot wprowadzający wyroby na rynek, ponieważ musi opatrzyć go zgodnie z obowiązującymi przepisami banderolą, w terminie zapłaci podatek akcyzowy. Dla lepszej ochrony przed nieprawidłowościami Krajowa Rada Winiarstwa proponuje zwiększenie zaliczki na banderole do 30-40% wartości produktu akcyzowego.

Propozycje te zostały przesłane do ministra finansów w maju bieżącego roku. Proszę o udzielenie odpowiedzi na pytania:

- na ile szacowane są straty skarbu państwa związane z procederem sprzedaży wina luzem?

- ile wynoszą obecnie zaległości w opłatach podatków akcyzowego i VAT związanych z produkcją win?

- jakie kroki w związku z propozycjami Krajowej Rady Winiarstwa podjął Minister Finansów?

- czy Ministerstwo Finansów w zaistniałej sytuacji widzi możliwość weryfikacji podmiotów gospodarczych, które uczestniczyły bądź uczestniczą w tym procederze?

- jakie Ministerstwo Finansów widzi możliwości wyeliminowania tego zjawiska, dzięki jakim unormowaniom prawnym i kiedy to nastąpi?

Przez analogię pragnę poruszyć również kwestię obecnej sytuacji w przemyśle cukrowniczym. Cukrownie zmuszone są do sprzedaży swoich wyrobów znacznie poniżej kosztów produkcji, co w krótkim czasie doprowadzi do ich upadku. Przyczyną tej sytuacji, jak wiem, jest niekontrolowany import cukru po zaniżonych cenach. Proszę o informacje, jaki jest cel takiej polityki rządu, czy podjęte zostały jakiekolwiek działania zaradcze i jakie. Obawiam się bowiem, że stojące na skraju bankructwa cukrownie zmuszone zostaną do przejścia w ręce obecnego kapitału, co w konsekwencji jeszcze pogorszy i tak już tragiczną sytuację rolnictwa w kraju, a za wszystko zapłaci konsument.

Z poważaniem

Janusz Lorenz

Do wiadomości:

1) pan Emil Wąsacz, minister skarbu państwa

2) pan Artur Balazs, minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie