Spis oświadczeń, następne oświadczenie, odpowiedź na oświadczenie


5. posiedzenie Senatu RP

18 grudnia 1997 r.

Oświadczenie

Oświadczenie kieruję do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego i przewodniczącego Krajowej Sejmiku Samorządowego.

W dniu 11 grudnia 1997 r. dokonano eksmisji mojego biura senatorskiego, zlokalizowanego w delegaturze Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" w Starachowicach, i zajęcia przez komornika sądu rejonowego zarówno dokumentacji biura, jak i sprzętu będącego jego wyposażeniem, którego właścicielem jest Kancelaria Senatu.

Istotnie, lokal ten obciążony był eksmisją. Na skutek braku dobrej woli postkomunistycznego prezydenta miasta, który nie zgodził się na przedłużenie umowy najmu tego lokalu i skierował do sądu, za pośrednictwem swoich służb - to jest Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych - wniosek o eksmisję "Solidarności", nie zapewniając w zamian innego pomieszczenia. Po ogłoszeniu wyników ostatnich wyborów parlamentarnych, zgodnie z ustaleniami Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" i Rady Regionalnej AWS, postanowiłem zorganizować biuro senatorskie w lokalu związkowym, o czym poinformowałem władze miasta. W celu rozwiązania zaistniałego konfliktu prowadzę negocjacje z prezydentem miasta, który obiecał, że sprawa definitywnie zostanie rozstrzygnięta w dniu 4 grudnia tego roku. Do dnia dzisiejszego sprawa ta nie została załatwiona.

Ponieważ na dzień 11 grudnia 1997 r. został wyznaczony przez komornika termin eksmisji, w dniu 10 grudnia tego roku złożyłem do prezesa sądu rejonowego w Starachowicach, komornika sądu rejonowego i dyrektora Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych wnioski o odroczenie terminu egzekucji ze względu na trwające negocjacje z prezydentem miasta, które miały zażegnać istniejący konflikt. W dniu, w którym wyznaczono termin eksmisji, dyrektor biura senatorskiego AWS, pan Stanisław Barański, telefonicznie rozmawiał z prezydentem miasta oraz dyrektorem MZBM, który zobowiązał się do wstrzymania egzekucji. W rzeczywistości ze zobowiązania dyrektor MZBM nie wywiązał się.

W moim przekonaniu, na skutek eksmisji mojego biura i zajęcia przez komornika moich dokumentów i wyposażenia biura, za przyzwoleniem władz miasta, doszło to rażącego naruszenia art. 24 ust. 1 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

W dniu 16 grudnia tego roku dyrektor mojego biura poinformował prokuraturę rejonową w Starachowicach o fakcie zerwania plomby założonej przez komornika na pomieszczeniu, w którym zdeponowano moje dokumenty i wyposażenie biura. W zaistniałej sytuacji zabrakło wyobraźni i dobrej woli prezydenta miasta, który swą postawą skompromitował miasto Starachowice. Zadziwia mnie również postawa pana prezesa sądu rejonowego w Starachowicach, jak i komornika, którzy - będąc przedstawicielami organów państwa, dysponując ustawowymi kompetencjami - na skutek politycznych nacisków dopuścili się naruszenia ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

Pragnę również oświadczyć, że po wykonaniu egzekucji i szerokim zainteresowaniu się sprawą przez środowiska dziennikarskie moi najbliżsi współpracownicy są szykanowani. Otrzymują anonimowe telefony z pogróżkami.

Bardzo proszę osobistości, do których kieruję oświadczenie, o zainteresowanie się sprawą, którą przedstawiłem.


Spis oświadczeń, następne oświadczenie, odpowiedź na oświadczenie