Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


37. posiedzenie Senatu RP

18 czerwca 1999 r.

Oświadczenie

Panie Marszałku, mam jeszcze jedno krótkie wystąpienie. Może się zmieszczę w pięciu minutach.

Niniejsze oświadczenie kieruję do ministra spraw zagranicznych.

Dotyczy ono nauczania języka polskiego dzieci i młodzieży pochodzenia polskiego w szkołach niemieckich oraz właściwego stosunku władz niemieckich do problemów tamtejszych Polonii.

W prawie tej wystąpił do wszystkich członków naszej Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą Konwent Organizacji Polskich w Niemczech, w skład którego wchodzą: Katolickie Centrum Krzewienia Kultury i Tradycji Języka Polskiego, Kongres Polonii Niemieckiej, Polska Rada w Niemczech, Zrzeszenie Federalne oraz Związek Polaków RFN "Zgoda". Stanowisko konwentu można przyjąć jako miarodajne, gdyż jest to organizacja, która po raz pierwszy w powojennej historii zdołała zjednoczyć Polonię niemiecką i jest oficjalnie uznana przez nasz rząd za przedstawiciela Polonii i Polaków w Niemczech. A stanowisko to jest wyjątkowo alarmistyczne.

Pierwsza sprawa, która do tej pory praktycznie nie jest uregulowana, dotyczy nauki języka polskiego jako języka ojczystego. Jak podaje konwent, z takiej nauki korzysta jedynie około dwóch tysięcy uczniów w kilku landach, podczas gdy w Polsce języka niemieckiego jako języka ojczystego uczy się ogółem ponad dwadzieścia sześć tysięcy dzieci i młodzieży. Problem odpowiedniego stosunku władz obu naszych państw do sprawy nauki języka ojczystego jest jednym z zapisów traktatu polsko-niemieckiego o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Niestety, w ocenie konwentu, zarówno w tej sprawie, jak i w wielu innych zapisach traktatu strona niemiecka nie wywiązuje się z przyjętych na siebie zobowiązań, a reakcja na ten stan naszego rządu, naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jest zdecydowanie niedostateczna. Wczoraj minęła ósma rocznica podpisania tego traktatu. Czas więc najwyższy, by nasz rząd zaczął bardziej zdecydowanie egzekwować realizację niektórych jego postanowień.

Dlatego też, w imieniu Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech, kieruję do ministra Bronisława Geremka następujące pytanie. Co Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamierza zrobić, by rząd RFN uznał, za przykładem rząd RP, Konwent Organizacji Polskich w Niemczech za przedstawiciela Polaków i Polonii w Niemczech, by Polonia niemiecka odzyskała stracone po II wojnie światowej prawa mniejszości narodowej, by zagwarantowane dla Polonii niemieckiej w podpisanym osiem lat temu traktacie prawa były w pełni respektowane, a w odniesieniu do nauki języka ojczystego - traktowane na zasadzie pełnoprawnej wzajemności? Dziękuję za uwagę.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie