Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie
26. posiedzenie Senatu RP
17 grudnia 1998 r.
Oświadczenie
W trakcie moich terenowych dyżurów parlamentarnych bardzo często spotykam się ostatnio z wieloma wątpliwościami, zastrzeżeniami i krytycznymi uwagami co do wprowadzonej reformy służby zdrowia.
Rozumiejąc potrzebę kierunkowych założeń tej reformy, uzasadnienia tych krytycznych ocen szukam zarówno w obawach przed "nowym", jak i - a właściwie przede wszystkim - w braku elementarnej wiedzy o zasadach funkcjonowania i wzajemnych powiązaniach układu: kasa chorych-lekarze-szpitale-pacjenci, co wynika z opóźnień we wdrażaniu, organizacji i popularyzacji tej reformy. Tak komentuję zgłaszane w tej sprawie wątpliwości i głosy krytyczne.
Natomiast nie potrafię zająć stanowiska w odniesieniu do masowo zgłaszanych uwag związanych z wprowadzeniem książeczki usług medycznych. Wypowiadający się w tej sprawie powołują się na informacje podane w mediach, że książeczka jest dokumentem przejściowym i niedługo zastąpi ją karta magnetyczna. W związku z tym wprost wyrażają oburzenie, że w takiej sytuacji wprowadza się liczącą ponad 70 kartek i oprawioną w folię książeczkę dla każdego pacjenta. Oceniają bowiem, że wydrukowano ponad 30 milionów egzemplarzy, wydając na to wiele milionów złotych. Twierdzą, że jest to skandaliczne marnotrawstwo pieniędzy podatników, szczególnie w sytuacji, gdy tak dużo potrzeb społecznych jest nie zaspokojonych z budżetu. Domagają się też uzasadnienia tego przedsięwzięcia i odpowiedzi na pytanie o jego ostateczny koszt.
Wobec bardzo dużej ilości pytań i wątpliwości, zwracam się do ministra zdrowia i opieki społecznej, Pana Wojciecha Maksymowicza, o publiczne uzasadnienie podjętych i wdrożonych przez resort decyzji w tej sprawie i wyjaśnienie pacjentom nurtujących ich wątpliwości.
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie