Spis oświadczeń, odpowiedź, poprzednie oświadczenie


66. posiedzenie Senatu RP

5 października 2000 r.

Oświadczenie

Sprawa dotyczy planów wprowadzania przez kasy chorych - w chwili obecnej kasę zachodnio-pomorską, pomorską oraz warmińsko-mazurską - własnych list refundacyjnych leków. Listy te skrajnie odbiegają od obowiązującego w naszym kraju urzędowego wykazu leków refundowanych, którego autorem jest Ministerstwo Zdrowia.

Wspomniane kasy przygotowały tak zwane listy leków rekomendowanych dla lekarzy. Słowo "rekomendowanych" oznacza w gruncie rzeczy obowiązek wyłącznego stosowania farmaceutyków ujętych w tych dokumentach. Są na to dokumenty, na przykład w postaci kontraktu Zachodniopomorskiej Kasy Chorych, gdzie w § 17 i pkt 5 zmusza się lekarza do stosowania leków z własnych list refundowanych. Wynika to także jasno z przygotowanego kontraktu, według którego lekarze niestosujący się do wytycznych receptariusza będą ponosili konsekwencje finansowe w wysokości do 1000 tysięcy zł.

Badania naukowe wykazują, że w wielu przypadkach dwa leki zawierające identyczną substancję czynną mogą wykazywać zupełnie inną skuteczność działania. Mogą także powodować nasilenie się objawów niepożądanych, wynikających chociażby z zastosowania różnych substancji pomocniczych.

Wielu pacjentów zupełnie dobrowolnie wyraża zgodę na kurację lekiem droższym, o skuteczności potwierdzonej badaniami klinicznymi. Tłumaczenie kas chorych, według którego celem wprowadzenia receptariuszy jest oszczędność środków finansowych, jest czystą demagogią. Zgodnie z systemem refundacji obowiązującym w Polsce, w wypadku zastosowania leku droższego koszt dla kas chorych jest identyczny jak w przypadku produktu tańszego, bowiem różnica jest płacona przez pacjenta, który w większości przypadków przekonany jest do celowości stosowania takiego wyrobu.

Stosowanie innej miary dla leków produkowanych przez inne podmioty, w tym także zagraniczne, w przededniu wejścia Polski do Unii Europejskiej jest całkowicie niezrozumiałe i może pociągać za sobą nieobliczalne konsekwencje.

W związku z tym prosimy o odpowiedź na następujące pytania. Czy zastosowane przez te kasy chorych rozwiązania są zgodne z ustawodawstwem Unii Europejskiej?

Czy karanie lub nagradzanie lekarzy i zmuszanie ich do stosowania leków z własnych list refundacyjnych jest zgodne z prawodawstwem Polski?

Czy przypadkiem listy leków rekomendowanych przez kasy chorych zlokalizowane w pasie nadmorskim - przypominam, chodzi o kasę zachodniopomorską, pomorską i warmińsko-mazurską - nie są układane zgodnie z produkcją firmy farmaceutycznej funkcjonującej w tym regionie? Chodzi nam o zakład Starogard Gdański.


Spis oświadczeń, odpowiedź, poprzednie oświadczenie