Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie
74. posiedzenie Senatu RP
26 stycznia 2001 r.
Oświa
dczeniePanie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!
Swoje oświadczenie, dotyczące polityki społecznej w województwie kujawsko-pomorskim, kieruję do pana Longina Komołowskiego, wicepremiera, ministra pracy i polityki społecznej.
W roku 1999 różnymi formami pomocy społecznej w naszym województwie było objętych sto tysięcy rodzin, które liczyły w sumie ponad trzysta pięćdziesiąt tysięcy osób. W skali całego naszego województwa jest to 16% mieszkańców. W roku następnym ta sytuacja się pogorszyła - ubóstwo do
tyczyło ponad stu ośmiu tysięcy rodzin, które liczyły w sumie ponad trzysta siedemdziesiąt sześć tysięcy osób. Nastąpił więc wzrost, ubóstwo dotyczyło 18% mieszkańców naszego województwa, województwa kujawsko-pomorskiego. Muszę stwierdzić, że to ubóstwo dotyczy szczególnie rodzin wielodzietnych, dotyczy ono również osób bezrobotnych i osób, które znajdują się w wyjątkowo trudnej sytuacji.Dlatego też chciałabym podkreślić, że środki finansowe, które są przyznawane na pomoc społeczną w województwie kujawsko-pomorskim, są niewystarczające. Chcę przy okazji podkreślić, że wśród bezrobotnych najwięcej jest ludzi młodych, ludzi pomiędzy dwudziestym a czterdziestym rokiem życia.
Chcę też podkreślić, że z pism, które napływają do mojego biura, wynika, że dotyczy to szczególnie powiatów: grudziądzkiego, gdzie bezrobociem jest objętych 49% mieszkańców, powiatu lipnowskiego, gdzie bezrobociem jest objętych 45% mieszkańców, rypińskiego - 44%, żnińskiego - 44%, nakielskiego - 43%, aleksandrowskiego - 41%.
Środki finansowe, które zostały uwzględnione na ten cel na rok 2001, są niewystarczające. Są to środki niewystarczające dlatego, że w pierwszej kolejności powinny być przeznaczone na realizację ustawy o zwalczaniu bezrobocia i aktywnych formach zwalczania bezrobocia. A
jednak te zagwarantowane środki nie stwarzają warunków na uruchomienie dodatkowych miejsc pracy. Stąd też samorządowe centra pomocy rodzinie i urzędy pracy nie są w stanie wywiązywać się ze zobowiązań podejmowanych wobec pracodawców. Powoduje to, że urzędy pracy, które są określonym autorytetem w środowisku województwa kujawsko-pomorskiego, przez nieprawidłową politykę prowadzoną przez urząd pana wicepremiera, zrywają umowy. Stąd sytuacja na niwie likwidowania i zmniejszania bezrobocia się nie polepsza.Dlatego też występuję do pana wicepremiera z gorącą prośbą, aby jasno i wyraźnie wypowiedział się w mediach, jakie działania będą podejmowane, aby zwiększyły się środki na aktywne formy zwalczania bezrobocia w całym kraju, a szczególnie w województwie kujawsko-pomorskim. Dziękuję bardzo.
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie