Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


74. posiedzenie Senatu RP

26 stycznia 2001 r.

Oświadczenie

Oświadczenie senatora Zbigniewa Gołąbka

skierowane do wiceprezesa Rady Ministrów, ministra pracy i polityki społecznej Longina Komołowskiego

Szanowny Panie Premierze!

W nawiązaniu do projektowanego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia powiatów (gmin) zagrożonych strukturalną recesją i degradacją społeczną, w których stosuje się szczególne instrumenty ekonomiczno- finansowe i inne preferencje oraz przyznaje się prawo do podwyższonego zasiłku przedemerytalnego i stypendium dla zamieszkałych w nim bezrobotnych, zwracam się z uprzejmą prośbą do pana ministra o objęcie przepisami wyżej wymienionego rozporządzenia powiatu radomskiego. Projekt powyższy opracowywany jest aktualnie w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Uwzględnienie powiatu radomskiego w wykazie jednostek administracyjnych stanowiących załącznik do projektowanego rozporządzenia jest w pełni zasadne i celowe z szeroko pojętych względów społecznych, a także gospodarczych. Powiat ten spełnia bowiem, zdaniem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, wszelkie kryteria wymienione w art. 37i ust. 3 ustawy, z dnia 14 grudnia 1994 r., o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu. Stanowi bowiem obszar szczególnie zagrożony strukturalną recesją i degradacją społeczną. Mająca miejsce na przestrzeni ostatnich lat upadłość przedsiębiorstw takich jak, między innymi,  "Radoskór", "Lider", Radomskie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych, Fabryka Kuchenek "Acanta", "Pronit", RWT czy też ostatnio Zakłady Metalowe "Łucznik", pociągnęła za sobą likwidację dziesiątek tysięcy miejsc pracy, skutkującą lawinowym wzrostem bezrobocia oraz związanych z nim problemów i patologii społecznych. Funkcjonujący do niedawna silny ośrodek przemysłowy stał się tym samym miastem sypialnią, którego mieszkańcy zmuszeni są do poszukiwania zatrudnienia w odległych ośrodkach, w szczególności w Warszawie. Sytuację pogarsza fakt, iż wiele funkcjonujących jeszcze na terenie powiatu zakładów pracy zgłosiło ostatnio zamiar dokonania zwolnień grupowych.

Według aktualnych danych statystycznych, z października ubiegłego roku, stopa bezrobocia na terenie powiatu radomskiego (łącznie powiatu ziemskiego i miasta na prawach powiatu) wynosiła 22,7%, przy ogólnej liczbie zarejestrowanych bezrobotnych wynoszącej blisko czterdzieści tysięcy.

Nadmieniam jednocześnie, iż art. 37i ust. 3 ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, stanowiący delegację do wydania przez Radę Ministrów projektowanego rozporządzenia, stanowi również, iż w wykazie rejonów preferencyjnych umieszczone mogą zostać również takie, w których realizowane są programy inicjowane przez organy samorządu województwa, mające na celu między innymi zmniejszenie negatywnych skutków bezrobocia i utrzymanie lub utworzenie nowych miejsc pracy. Również i ten warunek został spełniony w odniesieniu do powiatu radomskiego. Uprzejmie informuję pana ministra, iż realizowany jest tam program "Agroalternatywa Mazowsze 2000", zainicjowany przez samorząd województwa mazowieckiego na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów, z dnia 1 sierpnia 2000 r., w sprawie zasad warunków i trybu wspierania środkami z budżetu państwa programów inicjowanych przez organy samorządu wojewódzkiego (Dz.U. nr 68, poz. 806).

Będę niezmiernie zobowiązany za podjęcie przez Pana Ministra stosownej decyzji w wyżej wymienionym zakresie. Ufam jednocześnie, iż objęcie powiatu radomskiego przepisami przedmiotowego rozporządzenia przyczyni się w istotnym stopniu do złagodzenia bolesnych skutków upadku społeczno-gospodarczego miasta Radomia oraz otaczającego je powiatu ziemskiego i powiatu szydłowieckiego.

Z wyrazami szacunku i poważania

Zbigniew Gołąbek


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie