Informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 74. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 79):
Warszawa, 2001-02-28
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
Odpowiadając na Pani pismo z dnia 31 stycznia br. (znak: AG(043/40/01/IV), dotyczące oświadczenia złożonego przez senatora Zbigniewa Gołąbka podczas 74. Posiedzenia Senatu RP w dniu 26 stycznia br., uprzejmie pragnę przeprosić za zwłokę w udzieleniu odpowiedzi i zarazem poinformować, co następuje:
Rada Ministrów w dniu 23 stycznia br., zgodnie z art. 37i ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu przyjęła rozporządzenie w sprawie określenia powiatów (gmin) zagrożonych strukturalną recesją i degradacją społeczną, w których stosuje się szczególnie instrumenty ekonomiczno-finansowe i inne preferencje oraz przyznaje się prawo do stypendium zamieszkałym w nich bezrobotnym.
Informuję jednocześnie, iż powiat radomski nie został uznany za powiat zagrożony recesją i degradacją społeczną, mimo spełniania wymaganych kryteriów, ponieważ na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 2000 r. (Dz.U. Nr 1120, poz. 1270) został uznany za
zagrożony strukturalnym bezrobociem. Oznacza to, że w powiecie radomskim mogą być stosowane te same instrumenty, co w wypadku obszarów zagrożonych recesją tj.:1.Wydłużone do 12 miesięcy prawo otrzymywania stypendiów przez absolwentów podejmujących dalszą naukę w szkołach ponadpodstawowych dla dorosłych.
2. Ulgi uczniowskie,
3. Możliwość korzystania z preferencji w przypadku opodatkowania się w formie karty podatkowej przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą.
4. Podwyższone stawki amortyzacyjne.
Dodatkowo na obszarze powiatów uznanych za zagrożone strukturalnym bezrobociem stosowane są takie instrumenty jak:
1. Uprawnienia do podwyższonego do 160% zasiłku przedemerytalnego.
2. Dopłaty do dojazdów bezrobotnych uczestniczących w szkoleniach stażach oraz zatrudnionych poza miejscem stałego zamieszkania.
3. Możliwość refundowania do 50% rzeczowych kosztów organizacji robót publicznych, jednakże w wysokości nie wyższej niż 25% kwoty wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne bezrobotnych, finansowanych z Funduszu Pracy.
4. Preferencyjne oprocentowanie pożyczek zaciąganych z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej lub tworzenie nowych miejsc pracy.
5. Uprawnienia do korzystania ze środków rezerwy celowej budżetu państwa na wspieranie inwestycji infrastrukturalnych realizowanych w systemie robót publicznych jako zadania własne gmin zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym.
Z poważaniem
Z up. Podsekretarz Stanu