Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


55. posiedzenie Senatu RP

14 kwietnia 2000 r.

Oświadczenie

Wielce Szanowny Panie Ministrze!

Uprzejmie proszę o zmiany w rozporządzeniu i udzielenie pomocy Stowarzyszeniu Rzeźników i Wędliniarzy - koło w Radomiu.

Chodzi o wymogi weterynaryjne ogłoszone w rozporządzeniu ministra rolnictwa i gospodarki żywnościowej, z dnia 20.01.1999 r., gdzie w maju 1999 r. na polecenie Głównego Inspektoratu Weterynarii zakłady rzeźniczo-wędliniarskie zostały podzielone na kategorie A, B1, B2. Jedynym kryterium tego podziału było przestrzeganie postanowień wyżej wymienionego rozporządzenia oraz możliwość realizacji zaleceń miejscowych lekarzy według tego rozporządzenia.

Koło w Radomiu zrzesza 23 zakłady i wszystkie zaliczane są do kategorii B, tzn. nie odpowiadają warunkom określonym w rozporządzeniu. Zakłady, choćby bardzo chciały, nie mają możliwości podporządkowania się wyżej wymienionemu rozporządzeniu, gdyż nie są w stanie zmienić istniejącej konstrukcji budowlanej i gabarytów swoich zakładów, bo są to małe zakłady.

Słyną one z wyrobów o znakomitej jakości i smaku, mają stałą klientelę, dobrze kształcą uczniów, dają zatrudnienie na rynku największego bezrobocia, regularnie płacą podatki i składki ZUS, żadne kontrole nie wykazują zagrożenia dla zdrowia i życia klientów, którzy kupują wyroby tych zakładów. Podjęte działania, egzekwujące w sposób niezwykle szybki dostosowywanie się do warunków nowej ustawy, mogą spowodować zamknięcie wszystkich zakładów. Tego typu zakłady chcą produkować głównie na rynek lokalny.

W branży mięsno-wędliniarskiej dokonano w ciągu ostatnich 10 lat olbrzymiego postępu technicznego i technologicznego. I zakłady wiedzą, że muszą odpowiadać pewnym standardom europejskim i normom sanitarnym.

Z wyrazami szacunku

Zbigniew Gołąbek


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie