Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


52. posiedzenie Senatu RP

16 marca 2000 r.

Oświadczenie

Wielce Szanowna Pani Minister,

W związku z docierającymi informacjami, w tym także z Ministerstwa Zdrowia, o zamiarze przekształcenia Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu w Oddział RCKiK Warszawa, wyrażam zdecydowany sprzeciw i zaniepokojenie wobec takiego zamiaru. Uważam, że decyzja taka, oprócz faktu że jest dla nas krzywdząca, nie ma racjonalnych przesłanek i podstaw do wprowadzenia w życie. Najogólniej rzecz biorąc zamiar taki przeczy zdrowemu rozsądkowi, logice, zasadom ekonomiki służby zdrowia i nie ma nic wspólnego z wprowadzoną reformą służby zdrowia.

Stając się z dniem 1 stycznia 1999 samodzielną jednostką służby krwi, regionalne centrum realizuje wzorowo naznaczone nam ustawą zadania dla ponadsiedmiusettysięcznej populacji regionu radomskiego. Zaopatruje w krew i preparatykę krwi wszystkie funkcjonujące na tym obszarze jednostki służby zdrowia. Cenimy sobie bardzo dobrą współpracę i w sposób partnerski, ludzki podchodzimy do trudnych i złożonych problemów funkcjonowania tych jednostek przyjmując dogodne terminy płatności i wielkości rat za dostarczane przez nas produkty krwi. Żadnej jednostce służby zdrowia naszego regionu, jak i spoza nie naliczano odsetek karnych i sankcyjnych za niedotrzymywanie terminów płatności. Jest przy tym konkurencja cenowa w stosunku do ościennych jednostek służby krwi. Także i w tym roku po dokonanej analizie kosztów dokonano kolejnej obniżki cen za sprzedawaną jednostkom służby zdrowia krew oraz preparaty krwio- i osoczopochodne. Bardzo często wspomagamy także inne jednostki służby zdrowia z terenu kraju, kliniki, szpitale specjalistyczne, sprzedając nadwyżkę krwi i preparatów krwiopochodnych po zaspokojeniu potrzeb własnych.

Oszczędna gospodarka środkami finansowymi, racjonalność wydatków, zachowanie wysokiej jakości produktu, przestrzeganie standardów unijnych oraz wielkość uzyskanych dotacji stawia jednostkę w rzędzie jednostek dobrze radzących sobie z problemami w kraju. Nie posiada ona żadnych zobowiązań, a wręcz odwrotnie, dzięki odpowiedzialnej pracy całej załogi wypracowuje zysk.

Taka sytuacja ekonomiczna pozwala dokonywać niezbędnych zakupów inwestycyjnych, to jest nowoczesnego sprzętu i aparatury medycznej. Dzięki rozsądnej polityce finansowej ma możliwości wdrażania nowych technologii o wysokich standardach jakości, gdyż stawiane nam wymogi są z roku na rok coraz wyższe. Jako jednostka średniej wielkości w kraju, uwzględniając wyniki działalności plasuje się pośrodku rankingowej listy wszystkich dwudziestu jeden jednostek. Skromna liczbowo, bo studwudziestosiedmioosobowa załoga łącznie z pracownikami oddziałów terenowych, w których zatrudnienie wynosi trzydzieści siedem osób, uzyskuje lepsze wyniki niż niejednokrotnie większe jednostki w kraju. Wysokie oceny uzyskiwane od zwierzchnich jednostek dokonujących kontroli naszej działalności, to jest Krajowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Instytutu Hematologii w Warszawie, świadczą dobitnie o tym, że jest jednostką organizacyjnie sprawną, wydolną, potrzebną i wywiązującą się należycie z postawionych zadań.

Największymi odbiorcami krwi i preparatów krwiopochodnych regionu radomskiego są: Radomski Szpital Specjalistyczny w Radomiu i Szpitale Rejonowe w Grójcu, Kozienicach i Lipsku. Liczymy również na dobrą współpracę z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Józefowie i oferujemy tej jednostce pełen zakres sprzedaży produktu. Gromadzone od lat środki finansowe pozwoliły dokonać generalnego remontu stacji jako jednostki bazowej, gdzie stworzyliśmy załodze bardzo dobre warunki pracy. Tylko na ten cel wydatkowaliśmy ponad 700 tysięcy własnych środków. Natomiast w 1999 roku wydano ponad 1 milion złotych na zakup nowoczesnego sprzętu i aparatury medycznej, na przykład separatora komórkowego MCS, wirówki hematologicznej czy wagomieszalników krwi.

Uwzględniając profil dużych szpitali regionu radomskiego, wykonywane już i projektowane w niedalekiej przyszłości wysokospecjalistyczne procedury medyczne, niemożliwe jest niezabezpieczenie krwi i jej preparatów dla tego rodzaju zabiegów przez blisko funkcjonującą jednostkę służby krwi. Taką jednostką jest właśnie funkcjonujące dopiero rok Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. Nie rozumiem zatem skąd wzięły się zamiary dokonania przekształcenia jednostki i nie znam dotąd żadnego logicznego uzasadnienia takiego projektu. Nie widzę też żadnych oszczędności organu założycielskiego z tytułu zdegradowania nas do roli oddziału. Wręcz odwrotnie niektóre składniki kosztów radykalnie wówczas wzrosną, a nawet pojawią się nowe. W żadnej mierze nie widać racjonalnego celu takiej operacji.

Jestem przekonany, że wprowadzona w życie taka decyzja na pewno pociągnie za sobą ograniczenie działalności, a tym samym redukcję zatrudnienia. Sytuacja taka spowoduje także i to, że pewna liczba ludzi pracujących w RCKiK Radom może zostać pozbawiona środków do życia. Pogorszy to i tak już tragiczną sytuację bezrobocia w regionie i samym mieście Radomiu. Również zamiar likwidacji ośmiu Oddziałów Terenowych naszego RCKiK i zastąpienie pracy tych jednostek specjalnymi ambulansami tak zwanymi ekipami wyjazdowymi nie ma uzasadnienia ekonomicznego i nie przekłada się na ponoszone wydatki. Takie rozwiązanie według nas tylko zwiększy koszty i zniechęci honorowych dawców do systematycznego oddawania krwi. Kolejny zamiar, likwidacji w RCKiK Radom administracji, księgowości, komórki kadr, zaopatrzenia i innych komórek niemedycznych oraz przejęcie tych funkcji przez Warszawę może tylko utrudnić i zdezorganizować pracę całej jednostki. W sposób istotny utrudni taka sytuacja również pracę jednostek służby zdrowia regionu radomskiego, gdyż na dzień dzisiejszy szybkie i obustronne współdziałanie i współpraca umożliwiają pokonywanie nawet najtrudniejszych problemów z korzyścią dla chorego pacjenta.

Szanowna Pani Minister! W interesie życia i zdrowia pacjentów należy zaprzestać próby likwidacji RCKiK w Radomiu, o co bardzo panią proszę. Nie wolno nam także dopuścić do zmarnowania autentycznego społecznego ruchu krwiodawców ziemi radomskiej.

W przekonaniu o słuszności sprawy pozostaję z szacunkiem i poważaniem

Zbigniew Gołąbek

senator RP


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie