Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź ministra sprawiedliwości


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji przesłał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem wygłoszonym na 6. posiedzeniu Senatu przez Senatora Zbigniewa Gołąbka:

Warszawa, 1998.02.19

Pani
Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

w nawiązaniu do oświadczenia Senatora Zbigniewa Gołąbka wygłoszonego podczas 6 posiedzenia Senatu RP w dniu 23 stycznia 1998 r. dotyczącego narodowego programu bezpieczeństwa, przedkładam poniżej następujące wyjaśnienia.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w pełni dostrzega problem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży uważając, iż wymaga on rozwiązań kompleksowych. W związku z tym od wielu lat sygnalizuje konieczność koordynacji przedsięwzięć w tym względzie i przyjęcia jednej, spójnej strategii działania.

Doceniając znaczenie tego zagadnienia MSWiA stoi jednak na stanowisku, iż nie istnieje konieczność opracowania tzw. narodowego programu zapobiegania przestępczości nieletnich, albowiem w kraju mamy do czynienia z różnorodnymi zagrożeniami, które dotykają wielu grup wiekowych, a także społecznych, co jednak nie implikuje tworzenia kolejnych "narodowych programów" zapobiegawczych.

Chcę podkreślić, że Ministerstwo od dwóch lat proponuje stworzenie Krajowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Zjawiskom Patologicznym, którego celem byłoby koordynowanie działania wielu podmiotów na szczeblu ponadresortowym w sprawach związanych m.in. z nieletnimi.

Obecnie w sprawie KPZPoZP Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji złożyło w Komitecie Społecznym Rady Ministrów komplet dokumentów wraz z projektami stosownych rozporządzeń. Przedkładając koncepcję KPZPoZP sygnalizuje jednocześnie, iż zjawiska mające bezpośredni wpływ na rozwój zagrożeń - ich przyczyny i uwarunkowania pozostają w sferze zainteresowań najrozmaitszych instytucji państwowych, organizacji społecznych i samorządowych. Praktyka jednak wskazuje, iż koordynacja poczynań, uzgadnianie działań odbywa się sporadycznie, ad hoc - przy szczególnych sytuacjach lub w obliczu wyjątkowego wzrostu zagrożenia.

Omawiana powyżej sytuacja zmusza do zastanowienia się nad rozwiązaniem kompleksowym, w pełni angażującym możliwości państwa i jego organów, a ponadto mobilizującym i wykorzystującym czynniki społeczne - zwłaszcza samorządy, społeczności lokalne, opinię publiczną i środki przekazu. Rozwiązaniem tym może być właśnie proponowany przez MSWiA Krajowy Program Przeciwdziałania Przestępczości oraz Zjawiskom Patologicznym.

Celem KPZPoZP jest bezpośrednie zwalczanie zagrożeń. Program ten jest propozycją rozwiązania organizacyjno-strukturalnego, mającego na celu koordynację wszelkich przedsięwzięć prewencyjnych, przeciwprzestępczych i działań ukierunkowanych na zwalczanie zagrożeń, a także ich przyczyn.

W tym kontekście mieści się także problem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, który byłby prawdopodobnie jednym z głównych elementów działania KPZPoZP.

KPZPoZP proponuje powołanie nowej ponadresortowej struktury analityczno-zarządzającej, której główne zadanie będzie polegać na koordynacji działań.

Patrząc na Program z punktu widzenia merytoryczno-funkcjonalnego, trzeba stwierdzić, że nie ma on za zadanie wyposażyć kogokolwiek w tzw. instrumenty egzekucyjne. Jego rolą jest wskazywanie, że takie instrumenty istnieją, są w gestii wielu podmiotów, ale nie są wykorzystywane, albo że ich w ogóle nie ma i należy je stworzyć, by nie dopuścić do rozwoju zagrożenia.

Jednocześnie uprzejmie informuję, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie podjęło inicjatywy legislacyjnej w zakresie zmian w stanie prawnym dotyczącym zapobieganiu przestępczości nieletnich.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji w swoim stanowisku wystosowanym do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie tzw. akcji "Małolat" zasygnalizował, iż unormowania w dotychczas obowiązującej ustawie z dnia 26 listopada 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz.U. Nr 35, poz. 228 z późn. zm.) w dzisiejszej rzeczywistości są niewystarczające i w związku z tym konieczne wydaje się uzupełnienie i uaktualnienie funkcjonujących przepisów do stopnia rozwoju emocjonalnego, intelektualnego dzieci i młodzieży oraz stopnia ich demoralizacji.

W dniu 16.06.1997 r. Komendant Główny Policji wydał zarządzenie w sprawie form i metod działania Policji w zakresie zapobiegania i zwalczania demoralizacji i przestępczości nieletnich, określającego szczegółowo zasady działania Policji w rozpoznawaniu zagrożeń i przedsięwzięć prewencyjnych.

Podejmowane są także międzyresortowe działania związane z opracowanymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektami zmian do ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Z poważaniem

K. Budnik


Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź ministra sprawiedliwości