Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


70. posiedzenie Senatu RP

7 grudnia 2000 r.

Oświadczenie

Przedkładam panu ministrowi, z prośbą o ustosunkowanie się i wypowiedź, wspólne stanowisko Komisji Zakładowych NSZZ “Solidarność”, działających przy ośrodkach doradztwa rolniczego, w sprawie poprawy sytuacji finansowej ośrodków i ich pracowników. Przytoczę jego treść.

Ze względu na politykę rolną państwa, kierowaną do rolników oraz do obszarów wiejskich, a ponadto na proces integracji polskiego rolnictwa z Unią Europejską oraz przystąpienie Polski do jej struktur, konieczne jest określenie wyraźnej perspektywy i zadań doradztwa rolniczego, wynikających ze Wspólnej Polityki Rolnej. Uważamy, że bez zdecydowanego wsparcia doradztwa rolniczego nie będzie akceptacji rolników i ludności obszarów wiejskich dla procesów integracji z Unią Europejską. Niezbędna będzie pomoc kadr doradczych przy wdrażaniu systemów SAPARD, IACS, itp. Doradztwo rolnicze w okresie transformacji ustrojowej zostało dotknięte głęboką zapaścią - aktualnie jest niedoinwestowane tak mocno, że doradca często wyposażony jest jedynie w broszurkę. Zarobki doradców, ludzi najczęściej z wyższym wykształceniem i długoletnią praktyką w rolnictwie, wynoszą 60-70% średniej płacy krajowej. Naszym zdaniem, istnieje obecnie pilna potrzeba ujednolicenia systemu doradztwa rolniczego, to jest zadań finansowania podległości - w drodze odpowiedniej ustawy.

Jest to tym bardziej pilne, że obserwujemy odchodzenie wartościowych pracowników do innych zawodów. Trudno bowiem wiązać się ze środowiskiem wiejskim na stałe, nie mając unormowanej prawnie sytuacji swojej firmy i działalności, którą się wykonuje, nie wspominając już o sprawach finansowych. Realizacja rządowego programu obejmującego problematykę rolnictwa i obszarów wiejskich wymaga pozostawienia całości doradztwa w obecnych sprawdzonych już strukturach. To oznacza:

- utrzymanie ośrodków doradztwa rolniczego w gestii wojewodów lub ministerstwa,

- przekazanie ODR wszystkich zadań doradczych przy wsparciu budżetowym gwarantującym ich realizację,

- stabilizację kadr doradczych poprzez określenie zadań, systemów doradczych, strategii doradztwa rolniczego w Polsce i nadanie doradcom statusu pracownika służby cywilnej.

Niniejsze stanowisko prezentujemy na podstawie rozpoznania potrzeb rolników i mieszkańców wsi. Chcemy rzetelnie i spokojnie, ale i godnie, wykonywać powierzone nam zadania, chcemy służyć Polskiej wsi. Aktualnie ODR są jedyną instytucją w kraju autentycznie zajmującą się szeroko rozumianymi problemami wsi.

Prosimy o poparcie takiego projektu ustawy, który w pełniejszym stopniu odpowiadałby naszym potrzebom, z wymienionych powodów, a tym samym ludności wiejskiej. Według naszego rozeznania najbardziej korzystny jest dla nas poselski projekt ustawy o doradztwie, w którym wyraźnie określone są zadania i kompetencji instytucji doradczych. Tyle Komisje Zakładowe NSZZ “Solidarność”.

Ośrodki doradztwa rolniczego są to jedyne instytucje, w których rolnicy bezpłatnie otrzymują fachową pomoc z zakresu między innymii technologii produkcji, marketingu, rachunkowości rolnej, podatków i przystosowania polskiego rolnictwa do wymogów Unii Europejskiej. Prace prowadzone w tych ośrodkach przyczyniają się do poprawy sytuacji środowiska wiejskiego, co jest pozytywnie odbierane przez mieszkańców wsi. Sytuacja ośrodków i ich pracowników jest niestabilna, każdego roku ograniczane są środki budżetowe przeznaczone na ich działalność.

W związku z tym w imieniu organizacji związkowych, działających przy ODR, które przedstawiły mi swoje stanowisko w sprawie funkcjonowania systemu doradztwa rolniczego w Polsce, przedkładam panu ministrowi treść stanowiska z prośbą o wnikliwe zainteresowanie się tą sprawą, tą sytuacją oraz udzielenie wyczerpującej odpowiedzi. Dziękuję.

Z poważaniem

Krzysztof Głuchowski


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie