Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 1


Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Krzysztofa Głuchowskiego, złożonym na 51. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 56):

Warszawa, dnia 27 marca 2000 r.

Pani
Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu RP
Warszawa

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z oświadczeniem złożonym przez Pana Senatora Krzysztofa Głuchowskiego na 51 posiedzeniu Senatu, dotyczącym działalności kupców węglowych oraz wyjaśnieniami w niniejszej sprawie Ministra Gospodarki, Pana Janusza Steinhoffa, pragnę przedstawić następujące stanowisko.

Swoboda prowadzenia działalności gospodarczej jest podstawą gospodarki rynkowej; warunkuje ona rozwój konkurencji i przyczynia się do lepszego zaspokojenia potrzeb konsumentów. Jej ograniczenie może nastąpić tylko ze względu na ważny interes społeczny. W opinii Urzędu, brak jest uzasadnienia dla wprowadzenia tego typu ograniczeń w sferze sprzedaży węgla.

Odrębną sprawą jest natomiast nadużywanie swobody gospodarczej przez nierzetelnych przedsiębiorców, co może godzić zarówno w interesy państwa jak i konsumentów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jak i podległa mu Inspekcja Handlowa - w zakresie swych ustawowych kompetencji - konsekwentnie przeciwdziałają tego typu praktykom rynkowym. Pragnę poinformować, że dystrybucja węgla i koksu przeznaczonych na cele bytowe była w przeszłości przedmiotem kontroli IH, a wynikające z niej ustalenia i wnioski posłużyły do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.

W związku z oświadczeniem Pana Senatora Krzysztofa Głuchowskiego, podjąłem decyzję o ponownym przeprowadzeniu kontroli legalności i rzetelności działania przedsiębiorstw prowadzących handel opałem. Temat ten zostanie wprowadzony do planu działań kontrolnych Inspekcji Handlowej w II półroczu br. O wynikach postępowania kontrolnego pozwolę sobie poinformować Panią Marszałek w odrębnym piśmie.

Z poważaniem

Tadeusz Aziewicz


Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 1