Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 2


Informację w związku z oświadczeniem senatora Krzysztofa Głuchowskiego, złożonym na 51. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 56), przekazał Minister Gospodarki:

Warszawa, dnia 2 marca 2000 r.

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

W związku z oświadczeniem złożonym przez senatora Krzysztofa Głuchowskiego podczas 51. posiedzenia Senatu RP w dniu 5 lutego 2000 roku uprzejmie informuję, że przedstawiona przez senatora propozycja ograniczenia handlu węglem przez "grupy kupców" jest sprzeczna z podstawową zasadą społecznej gospodarki rynkowej, która oparta jest na swobodzie działalności gospodarczej.

Zasada ta sformułowana została w art. 20 Konstytucji RP i dotyczy wszystkich podmiotów gospodarczych działających na terenie RP, niezależnie od formy i sposobów prowadzenia działalności, a ograniczenie tej wolności jest dopuszczalne jedynie ze względu na ważny interes publiczny (art. 22 Konstytucji).

Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne określając konieczność uzyskania koncesji na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu paliwami i energią wyłącza z koncesjonowania obrót paliwami stałymi (art. 32 ust. 1 pkt 4).

Wniosek senatora Krzysztofa Głuchowskiego o ograniczenie działalności gospodarczej w zakresie handlu węglem przez kupców jest także niezgodny z wytyczoną i realizowaną przez Rząd polityką zmierzającą do znoszenia nadmiernych barier i ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej, a tym samym do zwiększenia swobody gospodarczej.

Jednym z podstawowych zadań realizowanych przez Rząd w ramach tej polityki było przygotowanie projektu ustawy - Prawo działalności gospodarczej, który został już przyjęty przez Sejm i Senat RP. Przepisy uchwalonej ustawy wejdą w życie od 1 stycznia 2001 r.

Ustawa wprowadza, w stosunku do przedsiębiorców zamierzających podjąć i wykonywać działalność gospodarczą, jedynie obowiązek uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców, wskazując równocześnie, że działalność ta powinna być prowadzona na zasadach uczciwej konkurencji i poszanowania dobrych obyczajów oraz słusznych interesów konsumentów.

Z uwagi na fakt, że opisane przez senatora Krzysztofa Głuchowskiego zjawisko sprzedaży węgla przez "grupy kupców" dotyczy zasad i sposobu prowadzenia działalności gospodarczej pozwoliłem sobie przekazać kopię pisma Pani Marszałek do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, który jest organem odpowiedzialnym za ochronę interesów konsumentów oraz interesów gospodarczych państwa.

Z wyrazami szacunku

Janusz Steinhoff


Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 2