Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 2


Sekretarz Stanu w MRiGŻ przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Krzysztofa Głuchowskiego, złożone na 37. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 41):

Warszawa, dnia 1999-07-12

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

Odpowiadając z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów na załączone przy piśmie Pani Marszałek z dnia 23 czerwca 1999 r., znak: AG/043/262/99/IV oświadczenie Senatora RP Pana Krzysztofa Głuchowskiego, wygłoszone podczas 37 posiedzenia Senatu w dniu 18 czerwca br., uprzejmie informuję, że rozumiem zarówno argumenty, które legły u podstaw tego wystąpienia, jak i obawy Pana Senatora co do przyszłości polskiego rolnictwa.

Już w pierwszych dniach od momentu powstania rząd zwraca szczególną uwagę na sprawy rolnictwa i wsi. Widać to nie tylko na przykładzie rozmów z przedstawicielami rolniczych związków zawodowych, w których także aktywnie uczestniczy Pan Senator Krzysztof Głuchowski, ale przede wszystkim w podejmowanych działaniach na rzecz poprawy sytuacji na wsi.

Należy jednak pamiętać że spadek dochodów z produkcji rolniczej nie jest tylko i wyłącznie wynikiem nawarstwienia się doraźnych problemów gospodarczych i społecznych. To także efekt kilkudziesięcioletnich zaniedbań, które szczególnie uwidoczniły się w procesie wprowadzania w kraju reform rynkowych.

MRiGŻ w czasie prac nad budżetem państwa na 1999 r. postulowało potrzebę zwiększenia środków dla rolnictwa, w tym na interwencję ARR. Sejm i Senat uwzględniły tę propozycję, a uruchomiony w lutym interwencyjny skup wieprzowiny doprowadził do wzrostu jej ceny, średnio z 2,65 zł/kg w styczniu br. do 3 zł/kg obecnie, w zależności od regionu Polski. Zaplanowana w bieżącym roku interwencja na rynku zbóż, odtłuszczonego mleka w proszku i masła powinna przebiegać bez zakłóceń.

Pomimo, iż nie stać naszego kraju na dotowanie rolnictwa w proporcjach choćby porównywalnych do stosowanych w Unii Europejskiej, pragnę z całą mocą stwierdzić, że w trakcie negocjacji przedakcesyjnych strona polska zrobi wszystko by rolnictwu zapewnić traktowanie na takich samych zasadach jak w pozostałych państwa członkowskich.

Istotny wpływ na sytuację w rolnictwie ma również załamanie się rynku wschodniego. Istnieje jednak szansa na odbudowanie pozycji Polski jako ważnego eksportera żywności na wschód. Widać to zwłaszcza wyraźnie teraz, kiedy po aferze dioksynowej w Unii Europejskiej, istotnie wzrosło zainteresowanie polskim mięsem wieprzowym oraz drobiowym.

Rząd uważa za konieczne opracowanie strategii rozwoju wsi i rolnictwa. Pierwsze kroki w tym kierunku zostały już poczynione. Przyjęta została przez rząd w kwietniu ub.r. "Średniookresowa strategia rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich", a 13 lipca br. rząd przyjął dokument pt. "Spójna Polityka Strukturalna Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa", która jest 7-letnim programem działania rządu na rzecz poprawy sytuacji w rolnictwie i obszarach wiejskich. Prace nad projektem "Paktu dla rolnictwa i obszarów wiejskich", będącym zobowiązaniem rządu wynikającym z podpisanego w dniu 8 lutego 1999 r, Protokółu z rozmów z rolniczymi związkami zawodowymi, zostały zakończone. Projektu "Paktu" został skierowany pod obrady Rady Ministrów.

We wszystkich ww. dokumentach zakłada się różne formy oddziaływania na gospodarstwa rolnicze. Przewiduje się istnienie zarówno gospodarstw większych - towarowych, jak i mniejszych produkujących na własne potrzeby. Zasadniczym celem polityki państwa wobec wsi jest stworzenie warunków ułatwiających rolnikom dokonanie wyboru czy pracować głównie w rolnictwie, czy poza rolnictwem czy też uzupełniać dochody z pracy w rolnictwie innymi dochodami.

Odnośnie problemu bezrobocia, rząd oraz jego agendy dokładają wszelkich starań, aby w miarę możliwości je ograniczać i tworzyć warunki do powstawania nowych miejsc pracy. Działania te podejmują m.in. Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej, AWRSP, ARiMR, urzędy pracy i władze lokalne. Trudno wymienić wszystkie programy, które są realizowane, ale wśród kreatywnych i chcących zmieniać swoje otoczenie rolników (głównie młodych) cieszą się one dużym zainteresowaniem. W "Spójnej Polityce Strukturalnej Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa" zaplanowano utworzenie ok. 600 tys. miejsc pracy na obszarach wiejskich.

Protesty różnych grup zawodowych, w tym rolników, zawsze mają na celu zwrócenie uwagi na problemy z jakimi boryka się dana społeczność. Rząd rozumiejąc tę sytuację starał się w toku negocjacji i prowadzenia rozmów wypracować wspólnie najlepsze rozwiązania. Zawarte porozumienia są systematycznie realizowane.

Rząd będzie przedstawiał swoje zamierzenia wobec wsi i rolnictwa wszystkim organizacjom zainteresowanym sprawami wsi. Tak będzie również w przypadku przygotowanego projektu "Paktu dla rolnictwa i obszarów wiejskich". Nie da się bowiem rozwiązać problemów danego środowiska bez porozumienia z jego reprezentantami.

Na zakończenie chciałbym podziękować Panu Senatorowi za wystąpienie, mając nadzieję, że realizowana przez rząd polityka znajdzie wielu zwolenników, co pozwoli ze szczególną uwagą odnieść się do problemu rozwoju obszarów wiejskich, wyjątkowo istotnego w strategii rozwoju Polski.

Z wyrazami szacunku

SEKRETARZ STANU

Henryk Wujec


Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 2