Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


61. posiedzenie Senatu RP

29 czerwca 2000 r.

Oświadczenie

Szanowny Panie Premierze!

Środowisko mniejszości seksualnych jest oburzone wystąpieniem ministra Jerzego Kropiwnickiego na Światowej Konferencji Kobiet w Nowym Jorku. Komitet Organizacyjny III Światowej Konferencji Kulturalnej Gejów i Lesbijek określił "wypowiedzi ministra Kropiwnickiego, w których stwierdził, że zapisanie w rezolucji końcowej zakazu dyskryminacji ze względu na orientację seksualną oraz nakazu respektowania praw seksualnych prowadzi do legalności aborcji i pedofilii", jako świadczące o jego braku przygotowania do kierowania polską delegacją na konferencję.

Nasuwa się pytanie, dlaczego na czele polskiej delegacji rządowej na tę konferencję postawiono ekonomistę na co dzień zajmującego się sprawami gospodarczymi, nieposiadającego przygotowania teoretycznego ani praktycznego do wypowiadania się w poruszonych na konferencji tematach?

Czy przedstawiciel demokratycznego państwa, jakim jest Rzeczpospolita Polska, w oficjalnym wystąpieniu powinien prezentować stanowisko bulwersujące środowisko gejów i lesbijek?

Jak wystąpienie Pana Ministra ma się do zapisu art. 32 Konstytucji RP, w którym sformułowano zakaz dyskryminacji z jakichkolwiek powodów (w tym, jak sądzę, również ze względu na orientację seksualną)?

Czy wypowiedź ministra Kropiwnickiego jest zgodna ze stanowiskiem prezentowanym przez rząd?

A jeżeli wystąpienie ministra nie jest zgodne ze stanowiskiem rządu, to jakie konsekwencje zamierza Pan Premier wyciągnąć w stosunku do ministra Jerzego Kropiwnickiego?

Oczekuję na odpowiedź w ustawowym terminie.

Z poważaniem

Ryszard Stanisław Gibuła

Senator RP


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie