Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie
34. posiedzenie Senatu RP
22 kwietnia 1999 r.
Oświadczenie
Szanowny Panie Premierze!
Przyjęta przez Sejm ustawa o zwrocie VAT obcokrajowcom za zakupione w Polsce towary stwarza szczególne preferencje dużym sklepom, marketom i w perspektywie czasu może spowodować likwidację mniejszych firm handlowych.
Zjawisko dokonywania wzmożonych zakupów przez naszych sąsiadów można zaobserwować już teraz, choćby w regionie wałbrzyskim, gdzie przy okazji otwierania nowych supermarketów wśród kupujących pojawiają się turyści z przygranicznych Czech lub też, choć w mniejszym stopniu, z Niemiec.
Ustawa preferuje zwrot VAT, a więc i dokonywanie zakupów w sklepach, w których roczny obrót przekracza 400 tysięcy zł. Takie rozwiązanie, przez wielu fachowców i ekspertów uważane za absurdalne, przez swą odmienność wobec tych stosowanych na zachodzie Europy, gdzie podatek VAT zwracany jest w każdej placówce handlowej będącej jego płatnikiem, różni nas od niej. Tymczasem w Polsce, gdzie większość sklepów i punktów sprzedaży to płatnicy VAT, wyposażeni w kasy fiskalne, handlowcy nie są w stanie osiągnąć wyznaczonego progu rocznych obrotów, co z góry skazuje ich na dyskryminację. Do tych sklepów i punktów sprzedaży nie zawita turysta z innego kraju, co pogłębi spadek obrotów, a w skrajnych przypadkach nawet spowoduje likwidację placówek. Ma to duże znaczenie dla wielu obszarów naszego kraju, objętych bezrobociem i restrukturyzacją przemysłu.
Moje wątpliwości i pytania kieruję do pana wicepremiera, ministra finansów Leszka Balcerowicza. Jak te rozwiązania mają się do deklarowanej przez rząd równoprawności podmiotów gospodarczych i wspierania małych i średnich firm? Czy dokonano na przykład symulacji, która potwierdziłaby słuszność przyjętych rozwiązań i czy nie trzeba będzie ich zmieniać w momencie naszego wejścia do Unii Europejskiej?
senator RP, Ryszard Gibuła
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie