Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


67. posiedzenie Senatu RP

26 października 2000 r.

Oświadczenie

Pierwsze oświadczenie kieruję do prezesa Rady Ministrów, pana Jerzego Buzka.

Szanowny Panie Premierze!

Od dłuższego już czasu samorządy powiatowe zgłaszają protesty w związku z działaniami ograniczającymi realizację ich ustawowych zadań, jakimi są przeciwdziałanie bezrobociu i aktywizacja zawodowa. Obowiązujące przepisy utrzymują zasadę centralistycznego podziału środków i ograniczają możliwości wpływania na kształtowanie rynku pracy. Taki stan rzeczy jest sprzeczny z przyjętą w reformie administracji publicznej zasadą decentralizacji i tym samym sprzeczne z ideą ustawy o samorządzie powiatowym. Niezbędne są działania, które umożliwią samorządowi powiatowemu wykonywanie zadań z zakresu przeciwdziałania bezrobociu i spowodują, że samorząd będzie rzeczywistym twórcą polityki w tej dziedzinie.

Dlatego też, po pierwsze, należy zwiększyć środki przekazywane z Funduszu Pracy samorządom powiatowym i tym samym zmniejszyć środki pozostające w dyspozycji Krajowego Urzędu Pracy. Obecnie 50% środków pozostaje w dyspozycji Krajowego Urzędu Pracy.

Po drugie, należy wyeliminować uznaniowość w przekazywaniu środków z Krajowego Urzędu Pracy.

Po trzecie, należy zobiektywizować zasady i określić jasne reguły podziału środków pozostających w Krajowym Urzędzie Pracy.

Po czwarte, należy przekazywać w terminie i w pełnej wysokości środki na wypłatę zasiłków dla bezrobotnych oraz świadczeń i zasiłków przedemerytalnych wraz z pochodnymi.

Po piąte, należy uregulować dotychczasowe zobowiązania urzędu pracy w kwestii refundacji umów zawartych między powiatowym urzędem pracy a pracodawcami w ramach aktywnych form zwalczania bezrobocia.

I wreszcie po szóste, należy rozwiązać kwestię pracowników publicznych w powiatowych urzędach pracy. Znaczna część urzędów, bo około 30%, funkcjonuje dzięki pracownikom zatrudnianym w ramach robót publicznych.

Opracowanie i wdrożenie do tego nowego modelu finansowania nowych przepisów eliminujących przedstawione nieprawidłowości to konieczność. Umożliwi to samorządom wykonywanie ustawowego obowiązku przeciwdziałania bezrobociu i aktywizacji lokalnego rynku pracy. Przed przyjęciem ustawy budżetowej te kwestie powinny być rozstrzygnięte.

Z wyrazami szacunku, Jolanta Danielak.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie