Spis oświadczeń, oświadczenie


Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Pracy i Polityki Społecznej przekazał informację w związku z oświadczeniem senator Jolanty Danielak, złożonym na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73):

Warszawa, 2000-12-13

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu RP

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z przekazanym przy piśmie z dnia 3 listopada 2000 r. znak: AG/043/326/2000/IV tekstem oświadczenia złożonego przez Panią Senator Jolantę Danielak podczas 67 posiedzenia Senatu RP w sprawie zgłaszanych przez samorządy powiatowe protestów związanych z działaniami ograniczającymi realizację ich ustawowych zadań z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, uprzejmie informuję, co następuje:

Środki Funduszu Pracy, jakie są przeznaczone w danym roku budżetowym na finansowanie zadań wymienionych w art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. z 1997 r. Nr 25, poz. 128 z późn. zm.) - określane są corocznie w planie finansowym Funduszu Pracy stanowiącym integralną część przyjętej przez Sejm RP ustawy budżetowej.

Napięta sytuacja finansowa Funduszu Pracy w roku bieżącym wynika z tego, że faktyczna liczba wypłaconych zasiłków, zasiłków przedemerytalnych i świadczeń przedemerytalnych oraz ich wysokość, są znacznie wyższe od założonej w ustawie budżetowej. W okresie 10 miesięcy br. wydatki na zasiłki i świadczenia były o ponad miliard złotych wyższe od założonych na ten okres w planie Funduszu Pracy.

W celu poprawy sytuacji i utrzymania płynności finansowej Funduszu Pracy, Fundusz Pracy zaciągnął w okresie wrzesień - listopad kredyt w łącznej wysokości 742 mln zł. Ponadto Minister Finansów na podstawie art. 47 ustawy budżetowej zwiększył o 100 mln zł dotację dla Funduszu Pracy. Dalsze zwiększenie dochodów Funduszu Pracy w 2000 r. nie jest już możliwe.

Jednocześnie pragnę nadmienić, że wpływające na konto Funduszu Pracy Krajowego Urzędu Pracy środki pochodzące ze składek oraz dotacji, są bezzwłocznie przekazywane na konta Funduszu Pracy samorządów powiatowych. Napięta sytuacja funduszu Pracy występuje we wszystkich powiatowych urzędach pracy i jest wynikiem wyższych od planowanych wypłat na zasiłki i świadczenia, a nie uznaniowością ich przekazywania.

Odrębną kwestią poruszoną w oświadczeniu Pani Senator Jolanty Danielak jest problem ustalania dla powiatów limitu środków Funduszu Pracy na finansowanie aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu. Kryteria te ustalone zostały przez Radę Ministrów w rozporządzeniu z dnia 14 grudnia 1999 r. w sprawie algorytmu przekazywania środków Funduszu Pracy samorządom wojewódzkim i powiatowym (Dz.U. Nr 109, poz. 1237). Rozporządzenie to przewiduje możliwość pozostawienia na szczeblu Krajowego Urzędu Pracy do 50% kwoty środków przewidzianych w ustawie budżetowej na finansowanie programów aktywnego przeciwdziałania bezrobociu. Utworzenie w roku bieżącym tak znacznej rezerwy, wynikało przede wszystkim z dużego zróżnicowania przestrzennego zmian, jakie dokonały i dokonują się na rynku pracy. Rezerwa ta została przez Prezesa Krajowego Urzędu Pracy w maju br. rozdysponowana. Zakładam, że w 2001 r. rezerwa na szczeblu Krajowego Urzędu Pracy nie będzie przekraczała 10%.

Odnosząc się do kolejnego problemu, pragnę nadmienić, że w związku z włączeniem od 1 stycznia 2000 r. powiatowych urzędów pracy w skład samorządów powiatowych, środki na funkcjonowanie powiatowych urzędów pracy (wynagrodzenia, koszty rzeczowe), nie ujmowane są w budżecie Krajowego Urzędu Pracy, lecz w budżetach wojewodów, którzy dokonują ich podziału między poszczególne powiaty. Decyzję o wysokości środków, jakie przewidziane zostaną w ustawie budżetowej na 1001 r. (budżetach wojewodów) na działalność powiatowych urzędów pracy, podejmie Parlament.

Pragnę jednak podkreślić, że z uwagi na bardzo napiętą sytuację budżetu państwa, zwiększenie etatów dla powiatowych urzędów pracy o liczbę osób zatrudnionych w ramach robót publicznych i prac interwencyjnych prawdopodobnie nie będzie możliwe. Dlatego też również w 2001 r. w wielu powiatowych urzędach pracy niezbędne będzie zatrudnianie bezrobotnych w ramach robót publicznych i prac interwencyjnych.

Informując o powyższym

Z poważaniem

Longin Komołowski


Spis oświadczeń, oświadczenie