Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Jerzego Cieślaka, złożone na 51. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 56):

Warszawa, dnia 23 luty 2000 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W odpowiedzi na pismo Pani z dnia 8 lutego br. nr AG/043/30/2000/IV, przy którym przekazane zostało oświadczenie skierowane do Ministra Sprawiedliwości a złożone przez senatora Jerzego Cieślaka podczas 51. posiedzenia Senatu RP w dniu 5 lutego 2000 roku, uprzejmie przedstawiam, co następuje:

Problem zracjonalizowania struktury organizacyjnej sądownictwa powszechnego stanowi od dwu lat przedmiot szczególnego zainteresowania Kierownictwa resortu sprawiedliwości, które upatruje w jego rozwiązaniu realną możliwość poprawy warunków funkcjonowania sądów wszystkich szczebli.

Generalnie, celem zracjonalizowania struktury organizacyjnej jest zmniejszenie największych jednostek (sądów, wydziałów) poprzez ich podział lub przekazanie innym sądom części spraw należących obecnie do ich właściwości miejscowej, a jednocześnie wnikliwe zanalizowanie, czy byt najmniejszych sądów (wydziałów) jest ekonomicznie uzasadniony.

W pracach nad racjonalizowaniem struktury organizacyjnej sądownictwa nie mogą być też pominięte niektóre konsekwencje wynikające z wprowadzonych w 1999 r. zmian podziału administracyjnego państwa. Każda korekta struktury organizacyjnej sądownictwa wymaga wyjątkowej ostrożności i rozwagi, gdyż dobro wymiaru sprawiedliwości przemawia za tym, aby struktura ta była możliwie stabilna, a zatem aby zmiany obszarów właściwości miejscowej sądów dokonywane były tylko w przypadkach nie budzących wątpliwości.

W obecnym stanie prawnym sieć sądów (wydziałów) ubezpieczeń społecznych jest ściśle związana ze strukturą organizacyjną organów rentowych; art. 461 § 2 Kpc przewiduje bowiem, że w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych właściwy do rozpoznania sprawy jest sąd, w którego okręgu ma siedzibę organ rentowy, który wydał zaskarżoną decyzję. Każda zatem zmiana siedzib organów rentowych - zmiany te nie należą obecnie do wyjątków - powoduje automatycznie zmiany warunków funkcjonowania konkretnych sądów (wydziałów) ubezpieczeń społecznych.

W celu usunięcia tych niepożądanych dla sądownictwa zależności, w roku ubiegłym podjęto inicjatywę ustawodawczą znowelizowania treści § 2 w art. 461 Kpc. Projektowana zmiana przewiduje, iż w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych właściwym do rozpoznania sprawy jest sąd, w którego okręgu odwołujący się zamieszkuje. Nowelizacja omawianego przepisu przyjęta przez Radę Ministrów znajduje się w fazie parlamentarnych prac legislacyjnych. Z chwilą wejścia w życie zmiany procedury cywilnej w przedmiotowym zakresie, niezwłocznie przygotowane zostaną niezbędne korekty obszarów właściwości sądów ubezpieczeń społecznych, w tym między innymi w regionie dolnośląskim.

Łączę wyrazy szacunku

Janusz Niedziela


Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź