Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, odpowiedź 2, następne oświadczenie
51. posiedzenie Senatu RP
4 lutego 2000 r.
Oświadczenie
Przed trzema tygodniami pani Hanna Suchocka, minister sprawiedliwości, do której kieruję to oświadczenie, publicznie wyraziła swoje głębokie zaniepokojenie lawinowo rosnącą liczbą spraw, które mają się przedawnić z powodu niewydolności sądów.
Problem ten nie dotyczy tylko Warszawy i dawnego województwa warszawskiego. W budżecie na 2000 r. środki w dyspozycji Ministerstwa Sprawiedliwości zwiększają się efektywnie o 1% w stosunku do roku ubiegłego. Złagodzenie tych problemów będzie więc możliwe przede wszystkich w drodze doskonalenia struktur i organizacji pracy sądów.
W opinii wielu prawników regionu dolnośląskiego uzasadniona jest propozycja pani minister Suchockiej, zmierzająca do przekazywania części spraw z sądów, w których oczekiwanie na terminy rozpraw przekracza nawet dwa lata, do sądów mniej obciążonych pracą. Inicjatywa ta powinna być jednak rozszerzona i uruchomić proces decentralizacji orzecznictwa. I tak na przykład w Wydziale Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego we Wrocła
wiu w roku ubiegłym zalegało około dwudziestu tysięcy spraw. Powodem narastania zaległości są złe warunki lokalowe tego wydziału, które pozwalają na wyznaczenie przez jednego sędziego tylko jednej sprawy w tygodniu. Równocześnie od dwóch lat w Ministerstwie Sprawiedliwości bez rozpatrzenia pozostają wnioski Sądów Okręgowych w Jeleniej Górze i Legnicy, ale również w Elblągu i Słupsku, o utworzenie wydziałów pracy i ubezpieczeń społecznych. Sądy te mają odpowiednie warunki lokalowe i dysponują odpowiednio przygotowaną kadrą.Za swoisty paradoks uznać można fakt, że w ubiegłym roku ministerstwo delegowało sędziów sądów okręgowych z dawnych miast wojewódzkich do orzekania w sądach obecnych stolic regionów. Tymczasem Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze może przejąć z Wrocławia trzy tysiące pięćset spraw rocznie, co skróci o połowę dojazdy uczestników postępowania procesowego i obniży jego koszty.
Nie służy budowaniu autorytetu wymiaru sprawiedliwości fakt, że przeciążone pracą wydziały sądów okręgowych w miastach wojewódzkich zmuszone są odstępować od określonych prawem procedur. Uprzejmie proszę więc panią minister o wnikliwe rozpatrzenie omawianych problemów.
Pozostaję z nadzieją na pozytywne załatwienie uzasadnionych wniosków sądów okręgowych w dawnych miastach wojewódzkich o utworzenie w nich wydziałów pracy i ubezpieczeń społecznych.
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, odpowiedź 2, następne oświadczenie