Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie


20. posiedzenie Senatu RP

9 października 1998 r.

Oświadczenie

Oświadczenie kieruję do pana Wojciecha Maksymowicza, ministra zdrowia i opieki społecznej.

Podczas 18. posiedzenia Senatu RP złożyłem oświadczenie w sprawie kontraktów menedżerskich, jakie mogłyby być zawierane z zarządzającymi zakładami opieki zdrowotnej, w związku z pismem PDA/014/4132/I/Ł/98 sygnowanym przez podsekretarza stanu M. Kornatowskiego, rozesłanym z datą 25 maja do wszystkich wojewodów.

Otrzymana przeze mnie odpowiedź, najdelikatniej mówiąc, jest lakoniczna i budzi jeszcze więcej wątpliwości niż cytowane wyżej pismo. Podpisany pod nim minister Kornatowski stwierdza, że projekt umowy o zarządzaniu publicznym zakładem opieki zdrowotnej jest tylko projektem komisji ds. kontraktów menedżerskich (zakłada on uposażenie wynoszące co najmniej 1200 złotych miesięcznie) i nie ma mocy obowiązującej dla organu założycielskiego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Dodaje też, że umowy są nadal zawierane w oparciu o przepisy ustawy o zakładach opieki zdrowotnej z dnia 30 sierpnia 1991 r. (Dz.U. nr 91 poz. 408 z późn. zm.).

Jest to wyjaśnienie pokrętne, bo w cytowanym wyżej piśmie do wojewodów minister Kornatowski stwierdza, że w rezerwie celowej na wdrożenie reform systemowych ochrony zdrowia są zarezerwowane środki na dofinansowanie umów menedżerskich.

Ponadto pozostały bez odpowiedzi pytania, czego spodziewa się resort po realizacji umów menedżerskich i jak to ma poprawić efektywność działania zakładu opieki zdrowotnej? Czy zatrudnienie zarządzającego przy zapewnieniu takich umów płacowych będzie miało miejsce w każdym ZOZ, który uzyska samodzielność?


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie