73. posiedzenie Senatu RP, spis treści, poprzednia część stenogramu


Wicemarszałek Marcin Tyrna:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Wysoka Izbo, informuję, że lista mówców została wyczerpana.

Zamykam dyskusję.

Zgodnie z art. 50 Regulaminu Senatu głos chciał zabrać jeszcze pan minister Józef Płoskonka.

Proszę bardzo, Panie Ministrze.

Podsekretarz Stanu
w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Józef Płoskonka:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za tę bardzo ciekawą i zdecydowanie wykraczającą poza tematykę oceny nowego zasadniczego podziału terytorialnego państwa dyskusję. Chciałbym bardzo krótko powiedzieć o dwóch sprawach, o których, jak sądzę na podstawie dyskusji, warto powiedzieć.

Po pierwsze, zgadzam się, że ocena reformy administracji publicznej jest potrzebna i powinna być przeprowadzana co roku. Oczywiście przez słowo "ocena" rozumiem nie postawienie stopnia z tego, na ile ta reforma jest dobra, zgodna czy niezgodna z oczekiwaniami, bo to będzie zależało, po pierwsze, od sytuacji politycznej każdej osoby, a po drugie od miejsca. Powinna to być ocena ze względu na dwa zasadnicze powody, z których robiliśmy tę reformę. Po pierwsze, ta reforma była zrobiona po to, abyśmy mogli zbudować społeczeństwo obywatelskie, na poziomie regionalnym i lokalnym. I tutaj mieliśmy co najmniej dwa wspaniałe przykłady. Pani senator Simonides, a także jeden z panów senatorów, mówili o tym, jak ważne jest poczucie lokalnej i regionalnej wspólnoty. Drugi problem jest stricte merytoryczny, stricte racjonalny. Polega na tym, żeby otworzyć się na tę chęć Europy, chęć, aby w całej Europie istniał zrównoważony rozwój regionalny. W związku z tym, tak jak my w Polsce staramy się przekazywać pieniądze województwom słabszym, tak samo i zjednoczona Europa będzie chciała dużą część swoich funduszy przekazać województwom na mapie Europy słabszym, a w zasadzie z punktu widzenia europejskiego zdecydowana większość województw w Polsce to województwa słabe. Po prostu to się zjednoczonej Europie opłaca. Ale to równocześnie opłaca się nam. Stąd powstanie samorządowych województw, upodmiotowienie województw, nadanie im osobowości prawnej to rzecz podstawowa, warunek podstawowy, by zgodnie z acquis communautaire Unii Europejskiej móc zarządzać środkami poakcesyjnymi, przeznaczonymi na zrównoważony rozwój. To jest niesłychanie ważna, istotna sprawa.

W związku z tym oceniajmy reformę tak, jak oceniają ją rząd i parlament co roku. Przypominam, zresztą państwo senatorowie wiecie o tym wyśmienicie, że pierwsza ocena reformy była związana z oceną kompetencyjną. Powstała ustawa, nad którą przez cztery miesiące pracowaliśmy, rząd i parlament wspólnie, tak zwana ustawa czyszcząca. Nie chcę wymieniać całego jej tytułu. Ona wszystkie te błędy reformy zrobione w obszarze kompetencyjnym poprawiła. Oczywiście dzisiaj widzimy już inne rzeczy, które trzeba poprawiać. W tej chwili pracujemy razem z Sejmem nad ustawą o zmianie ustaw ustrojowych - dokładnie za piętnaście minut zaczynam posiedzenie komisji sejmowej, gdzie po drugim czytaniu opiniuje się tę ustawę. To jest duża ustawa zmieniająca ustawy o gminie, o powiecie, o województwie, zmieniająca ustawy ustrojowe. Niedługo z tym do państwa przyjdę. Będziemy dyskutowali nad wynikami, nad oceną reformy administracyjnej i właśnie przez to ją poprawiali. To jest proces, który nigdy się nie będzie kończył. Będzie za dwa lata, za cztery lata i za pięć lat. I ludzie tak samo będą niezadowoleni z pewnych rzeczy. I bardzo dobrze, bo tylko tam, gdzie ludzie są niezadowoleni, a mają taki ustrój, że mogą głośno o tym mówić, można dokonywać zmian w kierunku przez nich oczekiwanym. Dawniej wszystko wydawało się wyśmienite, wszyscy byli zadowoleni - tak wynikało z prasy i z telewizji, ale indywidualnie bardzo mocno odczuwaliśmy tamten okres. Dzisiaj ludzie, prasa, telewizja mówią o niezadowoleniu właśnie po to, abyśmy to niezadowolenie usuwali. Taki jest mechanizm.

Jeszcze dwie krótkie sprawy. Pani senator Ferenc mówiła o tym, że chcemy administracyjnie likwidować powiaty grodzkie. Powtarzam jeszcze raz: rząd nie chce administracyjnie likwidować powiatów grodzkich. Senat jest bardzo poważną instytucją, głos każdego senatora jest wysłuchiwany z wielką uwagą. W związku z tym chcę jeszcze raz sprostować: rząd nie chce administracyjnie likwidować powiatów grodzkich. Rząd chce zaś wprowadzić takie możliwości prawne i finansowe, aby nastąpił samorzutny proces, oddolny bądź odgórny, prowadzący do połączenia miast na prawach powiatu i powiatów mających siedzibę w danym mieście. Będę o tym mówił, kiedy będziemy dyskutowali o ustawie, o której mówiłem. To pierwsza sprawa.

Druga rzecz. Pani senator Ferenc zwróciła uwagę na bardzo niepokojący aspekt reformy. Ja nie mogłem o tym mówić, ponieważ nie dotyczy on podziału terytorialnego kraju. Mianowicie podział sądowy, czyli podział z punktu widzenia sądowego, nie jest zgodny z podziałem terytorialnym. I coraz częściej słyszymy głosy, że ludzi to boli, a jeżeli tak ludzie mówią, to widocznie ich to naprawdę boli.

I to są wszystkie uwagi, które chciałbym państwu senatorom przekazać. Równocześnie dziękuję za ciekawą, wnikliwą i miejscami bardzo interesującą dyskusję merytoryczną. Nie chcę natomiast ustosunkowywać się do opinii politycznych, ponieważ każdy ma prawo je mieć. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Marcin Tyrna:

Dziękuję bardzo, Panie Ministrze.

Wysoki Senacie, przypominam, że zgodnie z art. 81 ust. 3 Regulaminu Senatu drugie czytanie kończy się skierowaniem projektu do komisji w celu ustosunkowania się do zgłoszonych w toku dyskusji wniosków. Informuję, że wnioski takowe złożyli: senator Zbyszko Piwoński, senator Genowefa Ferenc, senator Jerzy Mokrzycki, senator Wiesław Pietrzak, senator Tadeusz Kopacz, senator Lech Feszler.

Proponuję, aby Senat skierował projekt uchwały do Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Jeśli nie usłyszę innych propozycji, uznam, że Senat przyjął przedstawioną propozycję.

Dziękuję. Stwierdzam, że Senat przyjął tę propozycję.

Wysoki Senacie, przypominam ponadto, że senator Mieczysław Janowski zgłosił wniosek o wyznaczenie komisjom terminu przygotowania dodatkowego sprawozdania i zaproponował, aby komisja przygotowała to sprawozdanie dzisiaj. Propozycja nie określała dokładnie godziny, ale zakładamy z Biurem Legislacyjnym i Biurem Prac Senackich, że do godziny 17.00, bo na przygotowanie określonego sprawozdania potrzebne są trzy godziny - godzina na przygotowanie materiałów do pracy komisji, godzina na pracę komisji, a następnie godzina na przygotowanie wszystkich materiałów do głosowania.

Jeżeli nie usłyszę głosu sprzeciwu, uznam, że Senat przyjął wniosek pana senatora Mieczysława Janowskiego i wyznaczył komisjom określony czas na wykonanie tego zadania.

Proszę bardzo.

Senator Jolanta Danielak:

Panie Marszałku, czy ja mam rozumieć, że do trzeciego czytania przystąpimy jeszcze w dniu dzisiejszym?

Wicemarszałek Marcin Tyrna:

Tak, jeżeli przyjmiemy ten wniosek.

Senator Jolanta Danielak:

Jeżeli przyjmiemy ten wniosek… Wobec tego stawiam sprzeciw.

(Wicemarszałek Marcin Tyrna: Zgłasza pani senator sprzeciw.)

Z uwagi na fakt, że są to bardzo ważne zagadnienia, uważam, że komisje powinny spokojnie procedować nad  wnioskami, które dzisiaj zostały złożone. I nie ma uzasadnionej przyczyny, by w dniu dzisiejszym odbyło się trzecie czytanie. Nie ma też najmniejszych przeszkód, aby spokojnie dyskutować nad tymi rozwiązaniami na następnym posiedzeniu Senatu, co dawałoby szansę pełnego wykorzystania pracy komisji i pełnego odzwierciedlenia wniosków senatorów w sprawozdaniu komisji. Dziękuję.

Wicemarszałek Marcin Tyrna:

Dziękuję.

Chciałem przypomnieć, że zgodnie z regulaminem trzecie czytanie to tylko sprawozdanie komisji i głosowanie.

W związku z sytuacją, że mamy głos sprzeciwu, to wniosek złożony przez pana przewodniczącego trzeba przegłosować. Bardzo bym prosił państwa senatorów o wejście na salę obrad, to sprawdzimy, czy jesteśmy w tym momencie w stanie głosować, bo nie wiadomo, czy mamy potrzebne do głosowania kworum.

Szanowni Państwo, ogłaszam przerwę do godziny 13.55. Przegłosujemy wówczas wniosek pana senatora Mieczysława Janowskiego, bo jest także głos sprzeciwu.

Przerwa do godziny 13.55.

Proszę bardzo państwa senatorów o przybycie na to głosowanie.

(Przerwa w obradach od godziny 13 minut 48 do godziny 13 minut 55)

Wicemarszałek Marcin Tyrna:

Wznawiam obrady.

Wysoki Senacie, przypominam, że w trakcie dyskusji pan senator Mieczysław Janowski zgłosił wniosek o wyznaczenie komisjom terminu przygotowania dodatkowego sprawozdania i zaproponował, aby komisje przygotowały sprawozdania, może zmodyfikujemy ten wniosek, w dniu dzisiejszym. W miarę możliwości, bo trudno to przewidzieć. Pani senator Jolanta Danielak zgłosiła umotywowany wniosek przeciwny. I w związku z tym musimy ten wniosek przegłosować.

Przystępujemy do głosowania.

Najpierw sprawdzimy, czy jest kworum, ale sądzę, że jest, bo państwo senatorowie już przybyli.

Proszę o przyciśnięcie przycisku obecności.

W tej chwili obecność potwierdziło pięćdziesięciu dwóch senatorów, czyli możemy głosować.

(Senator Anna Bogucka-Skowrońska: Tu jest zablokowane, Panie Marszałku.)

Czy pani senator ma odblokowany swój przycisk?

Czy trzeba powtórzyć, Szanowni Państwo, wniosek, który poddam pod głosowanie, czy wiemy, za czym głosujemy? Powtórzyć, tak?

A więc pan senator Mieczysław Janowski zgłosił wniosek o wyznaczenie komisjom terminu przygotowania dodatkowego sprawozdania i zaproponował, aby komisje przygotowały to sprawozdanie w dniu dzisiejszym. Jest sprzeciw pani senator Jolanty Danielak.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

(Senator Zbigniew Kruszewski: Za czym głosujemy?)

Za wnioskiem pana senatora Janowskiego.

Proszę o przyciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za tym, aby przyjąć wniosek pana senatora Mieczysława Janowskiego, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję bardzo. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 55 obecnych senatorów 33 głosowało za, 20 - przeciw,  2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 1)

Stwierdzam, że Wysoki Senat przyjął wniosek pana senatora Mieczysława Janowskiego.

Stwierdzam, że Senat skierował projekt uchwały w sprawie oceny nowego zasadniczego podziału terytorialnego państwa do Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej i zadecydował, że w dniu dzisiejszym, po przedłożeniu sprawozdania tychże komisji, przystąpimy do głosowania.

Proszę o ogłoszenie komunikatów.

Senator Sekretarz
Witold Kowalski:

Informuję, iż posiedzenie Klubu Senatorskiego AWS odbędzie się godzinę przed wznowieniem posiedzenia Senatu.

Uprzejmie informuję, że wspólne posiedzenie Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej odbędzie się w dniu 11 stycznia w sali nr 217, godzinę po ogłoszeniu przerwy.

Informuję, że posiedzenie Komisji Ustawodawczej odbędzie się 17 stycznia 2001 r. Porządek obrad: rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy i rozpatrzenie ustawy o reprywatyzacji nieruchomości i niektórych ruchomości osób fizycznych przejętych przez państwo lub przez gminę miasta stołecznego Warszawy oraz o rekompensatach. Rozpoczęcie drugiego punktu o godzinie 12.00, przerwa od godziny 13.00 do godziny 14.30, dalszy ciąg posiedzenia o godzinie 14.30 w sali nr 179. Dziękuję.

Wicemarszałek Marcin Tyrna:

Dziękuję.

Zarządzam przerwę do godziny 17.00. Po przerwie przystąpimy do głosowania według kolejności porządku obrad, a następnie do oświadczeń senatorskich. Dziękuję bardzo.

(Przerwa w obradach od godziny 14 minut 01 do godziny 17 minut 04)

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Proszę państwa, wznawiam obrady.

Powracamy do rozpatrzenia punktu pierwszego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny skarbowy.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Gospodarki Narodowej, które ustosunkowały się do przedstawionych w toku debaty nad tym punktem wniosków i przygotowały wspólne sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam także, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie, zgodnie z art. 52 ust. 6 Regulaminu Senatu, mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Gospodarki Narodowej senator Janinę Sagatowską i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.

Senator Janina Sagatowska:

Panie Marszałku! Pani Marszałek! Wysoki Senacie!

Mam zaszczyt przedłożyć Wysokiemu Senatowi sprawozdanie Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Gospodarki Narodowej z rozpatrzenia wniosków zgłoszonych w toku debaty w dniu wczorajszym nad ustawą o zmianie ustawy - Kodeks karny skarbowy.

Obie komisje, które obradowały w dniu wczorajszym, proponują Wysokiemu Senatowi, aby raczył przyjąć ustawę bez poprawek, a więc przyjąć wniosek zawarty w punkcie oznaczonym rzymską jedynką. Pozostałe wnioski nie zostały uwzględnione przez połączone komisje. Przedstawiony zostanie również wniosek mniejszości. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję. (Rozmowy na sali)

Bardzo serdecznie proszę wszystkich rozmawiających senatorów o nieprzeszkadzanie sprawozdawcom.

Teraz miał zabrać głos sprawozdawca mniejszości połączonych komisji senator Piotr Andrzejewski, ale nie widzę go na sali. Czy ktoś jest w stanie zastąpić pana senatora Andrzejewskiego?

Nie ma sprawozdawcy, a więc wnioski mniejszości nie zostaną omówione. Są to poprawki pierwsza, druga i trzecia, zawarte w druku nr 549Z.

Czy sprawozdawca Komisji Gospodarki Narodowej senator Marian Noga chce jeszcze zabrać głos?

(Senator Marian Noga: Dziękuję bardzo.)

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny skarbowy.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty zostały przestawione następujące wnioski: Komisja Gospodarki Narodowej wnosi o przyjęcie ustawy bez poprawek…

(Rozmowy na sali) Jeszcze raz proszę o ciszę.

…a Komisja Ustawodawcza przedstawia wniosek o wprowadzenie poprawek do ustawy. Wnioski te zawarte są w druku nr 549Z.

Informuję, że zgodnie z art. 54 ust. 1 Regulaminu Senatu w pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone głosowanie nad wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek, a następnie, w wypadku odrzucenia tego wniosku, nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.

Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem Komisji Gospodarki Narodowej, popartym przez połączone komisje, o przyjęcie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny skarbowy bez poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za tym wnioskiem?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 84 obecnych senatorów 77 głosowało za, 5 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 2)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny skarbowy.

Powracamy do rozpatrzenia punktu drugiego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców - w związku z dostosowaniem do prawa Unii Europejskiej.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej, która ustosunkowała się do wniosków przedstawionych w toku debaty i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie, zgodnie z art. 52 ust. 6 Regulaminu Senatu, mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej senatora Zbigniewa Antoszewskiego i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.

Senator Zbigniew Antoszewski:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Dzisiaj rano odbyło się posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej, na którym rozpatrzono poprawki wniesione indywidualnie i przez grupy senatorów.

Pragnę zaznaczyć, że omawiane zmiany w ustawie nie dotyczą - podkreślam to, bo mówiło się o tym w komisji - nabywania przez cudzoziemców gruntów rolnych, leśnych i zasobów naturalnych. Przepis art. 7 nie dotyczy również obywateli Wspólnoty pracujących w Polsce na zasadzie samozatrudnienia.

Proponowane zmiany ustawy mają za zadanie otworzyć Polskę na inwestycje zagraniczne, których znaczenia nie sposób kwestionować.

Komisja praktycznie jednogłośnie przyjęła te poprawki, które są oznaczone jako poprawki komisji, i z bardzo dużą przewagą głosów odrzuciła te poprawki, które są zaznaczone jako poprawki niepoparte przez komisję.

W imieniu komisji proszę o przyjęcie wniosków popartych przez komisję. Dziękuję.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Czy senatorowie wnioskodawcy chcą jeszcze zabrać głos?

Senator Piotr Andrzejewski?

(Senator Piotr Andrzejewski: Nie, dziękuję. Chyba wszystko jest jasne.)

Senator Anna Bogucka-Skowrońska?

(Senator Anna Bogucka-Skowrońska: Dziękuję.)

Senator Stanisław Cieśla?

(Senator Stanisław Cieśla: Dziękuję.)

Senator Krystyna Czuba?

(Senator Krystyna Czuba: Dziękuję, Panie Marszałku.)

Senator Jerzy Chróścikowski?

(Senator Jerzy Chróścikowski: Dziękuję.)

Senator Zbigniew Gołąbek?

(Senator Zbigniew Gołąbek: Dziękuję, Panie Marszałku.)

Senator Stefan Konarski?

(Senator Stefan Konarski: Dziękuję.)

Senator Witold Kowalski?

(Senator Witold Kowalski: Dziękuję.)

Senator Zbigniew Kruszewski?

(Senator Zbigniew Kruszewski: Nie, dziękuję, Panie Marszałku.)

Senator Grzegorz Lipowski?

(Senator Grzegorz Lipowski: Dziękuję, Panie Marszałku.)

Senator Andrzej Mazurkiewicz?

(Senator Andrzej Mazurkiewicz: Dziękuję, Panie Marszałku.)

Senator Jacek Sauk?

(Senator Jacek Sauk: Dziękuję bardzo.)

Senator Jadwiga Stokarska? Proszę bardzo.

Senator Jadwiga Stokarska:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Nowelizacja ustawy o sprzedaży nieruchomości cudzoziemcom, dokonana w 1996 r. i obecnie, 15 grudnia 2000 r., prowadzi do masowego wykupu polskiej ziemi przez cudzoziemców, zwłaszcza Niemców. Przedłożoną do rozpatrzenia Senatowi ustawę liberalizującą sprzedaż polskiej ziemi pragnę skonkludować słowami polskiego chłopa zamieszkałego na Pomorzu, który przed kamerami telewizji niemieckiej powiedział: "To, czego Niemcy nie uzyskali w Polsce wojną, zdobywają teraz za pomocą marek". A ja dodaję: pomógł i pomaga im w tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej! A to, czy pomoże Senat, okaże się za chwilę, w czasie głosowania.

Wysoka Izbo, proszę o poparcie mojego wniosku o odrzucenie ustawy. Na wypadek, gdyby ten wniosek nie przeszedł, proszę o poparcie przywrócenia obecnej ustawie treści ustawy z 24 marca 1920 r. Dziękuję bardzo.

(Senator Krzysztof Kozłowski: W sprawie formalnej.)

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Proszę bardzo.

Senator Krzysztof Kozłowski:

Jeżeli mam popierać ten drugi wniosek pani senator Stokarskiej, to chciałbym wiedzieć, co to są za resorty: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - bo w obecnej Rzeczypospolitej jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - oraz Ministerstwo Spraw Wojskowych. Zdaje się, że ta terminologia jest wzięta z dwudziestolecia. Takiego ministerstwa w ogóle nie ma. Waham się więc, bo nie wiem, kogo mam poprzeć.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dobrze.

Czy pani senator chciałaby coś powiedzieć?

Senator Jadwiga Stokarska:

To znaczy, ja byłam przekonana, że to należy do obowiązków Biura Legislacyjnego, ażeby przy takim nawale prac na bieżąco nanosić zmiany dostosowujące nasze poprawki do tego, co jest w tej chwili w polskim prawodawstwie.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Senator Jerzy Suchański?

Senator Jerzy Suchański:

Na wypadek, gdyby wniosek o odrzucenie ustawy nie przeszedł, proszę o poparcie poprawki czwartej, w której do definicji cudzoziemca dodaje się zapis, że jest to także osoba fizyczna stale zamieszkująca za granicą. W moim przekonaniu brak tego zapisu otwierałby furtkę dla różnych osób mających podwójne, potrójne obywatelstwo. Dziękuję.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Senator Jan Chojnowski?

(Senator Jan Chojnowski: Dziękuję bardzo.)

Senator Janusz Lorenz?

Senator Janusz Lorenz:

Dziękuję, Panie Marszałku. O przepraszam, nie ten guzik.

W razie gdyby ustawa nie została odrzucona, prosiłbym bardzo o poparcie poprawki siódmej, w której proponuję, by ustawa weszła w życie po siedmiu latach od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wyrażam więc na nią zgodę, ale chciałbym, żeby ta ustawa mogła obowiązywać dopiero wtedy. Dlaczego siedem lat? Dlatego, że także siedem lat każą nam czekać w przedpokoju na możliwość uzyskiwania pracy za granicą. Dziękuję.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Senator Józef Frączek, proszę bardzo.

Przypominam, że limit czasu to dziesięć minut.

Senator Józef Frączek:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Państwa na arenie międzynarodowej, a rządy na arenie wewnętrznej cieszą się tylko wówczas autorytetem, gdy prowadzą stabilną i odpowiedzialną politykę.

Otrzymaliśmy stanowisko negocjacyjne rządu, dotyczące tej właśnie ustawy. To stanowisko zostało również przedstawione w Brukseli. Jest tam powiedziane, że Polska zgodzi się na zmiany w ustawie z roku 1920 w zakresie dotyczącym sprzedaży ziemi na cele inwestycyjne pięć lat po akcesji, a na cele rolne - osiemnaście lat po akcesji. Ten dokument jest do wglądu również w sekretariacie mojej komisji. Przypominam, że jest to stanowisko przyjęte i podpisane przez pełnomocnika. Jest tam również takie zdanie: do tego czasu nie przewiduje się nowelizacji ustawy z roku 1920.

Niezrozumiała jest więc dla mnie ta inicjatywa, gdyż podważa ona wiarygodność naszego rządu, zarówno na arenie międzynarodowej, jak i na arenie wewnętrznej.

Dlatego też proszę o przyjęcie mojej poprawki, by ustawa wchodziła w życie pięć lat po uzyskaniu przez Rzeczpospolitą członkostwa w Unii Europejskiej, co jest zgodne ze stanowiskiem negocjacyjnym. Dziękuję za uwagę.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję.

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców - w związku z dostosowaniem do prawa Unii Europejskiej.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty przedstawiono następujące wnioski: grupa czternastu senatorów wnioskodawców przedstawiła wniosek o odrzucenie ustawy, zaś Komisja Nadzwyczajna Legislacji Europejskiej oraz senatorowie wnioskodawcy przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.

Informuję, że zgodnie z art. 54 ust. 1 Regulaminu Senatu w pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie ustawy, a następnie, w wypadku odrzucenia tego wniosku, nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy. Jest to druk nr 548Z.

Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem grupy czternastu senatorów o odrzucenie ustawy o zmianie ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców - w związku z dostosowaniem do prawa Unii Europejskiej.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za tym wnioskiem?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 84 obecnych senatorów 29 głosowało za, 52 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 3)

Stwierdzam, że wniosek nie uzyskał poparcia większości.

Wobec odrzucenia tego wniosku przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi poprawkami.

Nad poprawkami pierwszą, trzecią i szóstą należy głosować łącznie. Przyjęcie tych poprawek wykluczy głosowanie nad poprawkami drugą i czwartą.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawek pierwszej, trzeciej i szóstej?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 83 obecnych senatorów 66 głosowało za, 4 - przeciw, 13 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 4)

Stwierdzam, że poprawki pierwsza, trzecia i szósta zostały przyjęte.

Głosujemy nad poprawką piątą, tak? Jest to poprawka autorstwa senator Anny Boguckiej-Skowrońskiej i senatora Jana Chojnowskiego. Zmierza ona do dodania w ustawie nowelizowanej przepisu art. 5a, nakładającego na ministra właściwego do spraw wewnętrznych obowiązek dokonywania kontroli w zakresie przestrzegania warunków określonych w zezwoleniu. Kontrola miałaby być dokonywana przez dziesięć lat od dnia wydania zezwolenia. Poprawka określa skutek stwierdzenia niezgodnego z przepisami nowelizowanej ustawy wykorzystania zezwolenia. Byłoby nim stwierdzenie nieważności decyzji o zezwoleniu.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawki piątej?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 84 obecnych senatorów 63 głosowało za, 9 - przeciw, 12 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 5)

Stwierdzam, że poprawka piąta została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką siódmą, autorstwa senatora Janusza Lorenza. Zmienia ona termin wejścia w życie ustawy. Miałoby to nastąpić po upływie siedmiu lat od dnia uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii. Przyjęcie tej poprawki wykluczy głosowanie nad poprawkami ósmą i dziewiątą.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką siódmą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 83 obecnych senatorów 24 głosowało za, 47 - przeciw, 11 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 6)

Stwierdzam, że poprawka siódma nie została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką ósmą. Jej przyjęcie wykluczy głosowanie nad poprawką dziewiątą. Poprawka ósma, autorstwa pięciu senatorów, zmienia termin wejścia w życie ustawy. Miałoby to nastąpić po upływie pięciu lat od dnia uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką ósmą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 83 obecnych senatorów 33 głosowało za, 44 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 7)

Stwierdzam, że poprawka nie została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką dziewiątą, autorstwa senatora Jerzego Suchańskiego. Poprawka ta określa termin wejścia w życie ustawy na dzień uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dziewiątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 83 obecnych senatorów 35 głosowało za, 42 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 8)

Stwierdzam, że poprawka dziewiąta nie została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem uchwały?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 84 obecnych senatorów 51 głosowało za, 19 - przeciw, 13 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 9)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców - w związku z dostosowaniem do prawa Unii Europejskiej.

Powracamy do rozpatrzenia punktu trzeciego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej, która ustosunkowała się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam ponadto, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie, zgodnie z art. 52 ust. 6 Regulaminu Senatu, mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę sprawozdawcę Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej senator Janinę Sagatowską o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.

Senator Janina Sagatowska:

Panie Marszałku! Pani Marszałek! Wysoki Senacie!

Pragnę przedłożyć Wysokiej Izbie sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej z rozpatrzenia wniosków zgłoszonych we wczorajszej debacie nad ustawą o zamianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej.

Komisja na wczorajszym posiedzeniu rozpatrzyła wnioski zgłoszone w toku debaty nie tylko przez komisję, ale także przez pana senatora Świątkowskiego oraz pana senatora Michasia, i wnosi, aby Wysoki Senat przyjąć raczył poprawki trzecią i siódmą, zawarte we wniosku oznaczonym rzymską dwójką. Zostały one zgłoszone na wczorajszym posiedzeniu, a już wcześniej były przyjęte przez Komisję Nadzwyczajną Legislacji Europejskiej.

Pragnę poinformować, że zgłoszone w toku debaty przez pana senatora Świątkowskiego poprawki pierwsza, druga i czwarta oraz zgłoszone przez pana senatora Michasia poprawki piąta i szósta nie zostały przyjęte przez Komisję Nadzwyczajną Legislacji Europejskiej.

Proszę, aby Wysoki Senat raczył przyjąć poprawki zaproponowane przez Komisję Nadzwyczajną Legislacji Europejskiej w druku nr 547Z. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję. (Rozmowy na sali)

Myślę, że trzeba jednak zapisać paru rozmawiających do protokołu. Jest bardzo męczące, jak państwo rozmawiają. Nawet nie wiecie, jak to się roznosi po sali. Senator marszałek to wie. Niedługo będą wybory, więc wszystko może się zmienić, ale na razie proszę pracować wytrwale i w ciszy.

Czy senatorowie wnioskodawcy chcą jeszcze zabrać głos?

Senator Sławomir Willenberg?

(Senator Sławomir Willenberg: Dziękuję bardzo.)

Senator Maciej Świątkowski?

Senator Maciej Świątkowski:

Panie Marszałku! Moja poprawka zmierza do poparcia ustawowego zadania izby pielęgniarek i położnych w tej sprawie.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Senator Ireneusz Michaś?

Senator Ireneusz Michaś:

Dziękuję, Panie Marszałku.

Chodzi o to, ażeby zmniejszyć koszty, które będzie ponosiła krajowa rada. Pieniądze te trzeba przeznaczyć na inny cel. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty zostały przedstawione następujące wnioski: senator Sławomir Willenberg wnosił o przyjęcie ustawy bez poprawek, a Komisja Nadzwyczajna Legislacji Europejskiej oraz senatorowie wnioskodawcy przedstawili wnioski o wprowadzenie siedmiu poprawek według druku nr 547Z.

Informuję, że zgodnie z art. 54 ust. 1 Regulaminu Senatu w pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone głosowanie nad wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek, następnie, w wypadku odrzucenia tego wniosku, nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.

Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem senatora Sławomira Willenberga o przyjęcie ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej bez poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za tym wnioskiem?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 82 obecnych senatorów 24 głosowało za, 50 - przeciw, 8 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 10)

Stwierdzam, że wniosek nie został przyjęty.

Wobec odrzucenia wniosku o przyjęcie ustawy bez poprawek przechodzimy do głosowania nad przedstawionymi przez Komisję Nadzwyczajną Legislacji Europejskiej oraz senatorów wnioskodawców poprawkami według kolejności przepisów ustawy.

Nad poprawkami: pierwszą, drugą i czwartą należy głosować łącznie. Ich przyjęcie wykluczy głosowanie nad poprawką trzecią. Poprawki: pierwsza, druga i czwarta zmierzają do określenia stałej liczby członków krajowej rady w liczbie dwunastu oraz wskazują, ilu członków mają posiadać w radzie podmioty uprawnione do zgłaszania kandydatów na jej członków.

Kto z państwa senatorów jest za poprawkami: pierwszą, drugą i czwartą?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 34 głosowało za, 40 - przeciw, 7 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 11)

Stwierdzam, że poprawki: pierwsza, druga i czwarta nie zostały przyjęte.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką trzecią. Poprawka trzecia, do art. 1 pkt 3, art. 8a ust. 2, ma na celu umożliwienie także stowarzyszeniom i organizacjom zawodowym pielęgniarek i położnych zgłaszania kandydatów, z których minister właściwy do spraw zdrowia wybierze członków Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkolnictwa Medycznego.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką trzecią?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 83 obecnych senatorów 50 głosowało za, 27 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 12)

Stwierdzam, że poprawka trzecia została przyjęta.

Poprawki piątą i szóstą przegłosujemy łącznie. Są to poprawki senatora Ireneusza Michasia. Poprawka piąta wprowadza w miejsce regulacji przyznającej członkom rady wynagrodzenie rozwiązanie, zgodnie z którym będą oni otrzymywać diety, zwrot kosztów podróży i zakwaterowania stosownie do przepisów rozporządzenia wydanego na podstawie kodeksu pracy. Poprawka szósta stanowi konsekwencję przyjęcia poprawki piątej.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką piątą i szóstą?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 84 obecnych senatorów 28 głosowało za, 51 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 13)

Stwierdzam, że poprawki piąta i szósta nie zostały przyjęte.

Głosujemy nad poprawką siódmą. Poprawka ta, do art. 4, zmienia termin wejścia w życie ustawy.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką siódmą?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 83 obecnych senatorów 65 głosowało za, 9 - przeciw, 8 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 14)

Stwierdzam, że poprawka siódma została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 84 obecnych senatorów 73 głosowało za, 11 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 15)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej.

Powracamy do rozpatrzenia punktu czwartego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ochronie roślin uprawnych.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która ustosunkowała się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie, zgodnie z art. 52 ust. 6 Regulaminu Senatu, głos mogą zabrać jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę sprawozdawcę Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi senatora Jana Chodkowskiego o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.

Senator Jan Chodkowski:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi na posiedzeniu w dniu 10 stycznia 2001 r. rozpatrzyła wnioski zgłoszone w toku debaty nad ustawą o zmianie ustawy o ochronie roślin uprawnych i przedstawia Wysokiemu Senatowi następujące stanowisko.

Wysoki Senat raczy przyjąć poprawki: pierwszą, drugą, trzecią, czwartą, piątą, szóstą, siódmą, ósmą, dwunastą, trzynastą, czternastą, piętnastą, szesnastą, siedemnastą, dziewiętnastą, dwudziestą, dwudziestą trzecią, dwudziestą czwartą, dwudziestą piątą, dwudziestą szóstą, dwudziestą siódmą, dwudziestą ósmą, dwudziestą dziewiątą, trzydziestą, trzydziestą pierwszą i trzydziestą czwartą. Ponadto komisja informuje, że zgodnie z Regulaminem Senatu pani senator Genowefa Ferenc dokonała zmiany swojego wniosku, chodzi o poprawkę dwunastą w zestawieniu, a pan senator Frączek wycofał swoje wnioski dotyczące poprawek osiemnastej i dwudziestej pierwszej. Dziękuję.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję.

Czy senatorowie wnioskodawcy chcą jeszcze zabrać głos?

Senator Józef Frączek?

(Senator Józef Frączek: Dziękuję.)

Senator Kazimierz Drożdż?

(Senator Kazimierz Drożdż: Dziękuję.)

Senator Genowefa Ferenc?

(Senator Genowefa Ferenc: Dziękuję.)

Senator Ireneusz Michaś?

(Senator Ireneusz Michaś: Dziękuję.)

Senator Zbyszko Piwoński?

(Senator Zbyszko Piwoński: Dziękuję.)

Senator Jerzy Chróścikowski?

(Senator Jerzy Chróścikowski: Dziękuję.)

Przypominam…

Proszę bardzo, senator Chodkowski.

Senator Jan Chodkowski:

Panie Marszałku! Jeśli można, to składam wniosek, aby nad poprawkami: pierwszą, drugą, trzecią, czwartą, piątą, siedemnastą, dwudziestą, dwudziestą trzecią, dwudziestą czwartą, dwudziestą piątą, dwudziestą szóstą, dwudziestą siódmą i dwudziestą ósmą głosować łącznie.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Łącznie jest ich trzynaście?

(Senator Jan Chodkowski: Tak.)

Dobrze. Zaraz wrócimy do tego tematu, bo jeszcze są po drodze inne sprawy do rozstrzygnięcia.

Przypominam, że senator Józef Frączek wycofał następujące wnioski: o skreślenie lit. e w art. 1 pkcie 32 oraz o zmianę brzmienia art. 1 pktu 35 ustawy.

Zgodnie z art. 52 ust. 7 Regulaminu Senatu każdy senator może podtrzymać wycofany wniosek, przejmując uprawnienia dotychczasowego wnioskodawcy.

Czy ktoś z państwa senatorów chce podtrzymać te wnioski? Nie ma chętnych.

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ochronie roślin uprawnych.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz senatorzy wnioskodawcy przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy. Jest ich trzydzieści cztery i są zapisane w druku nr 553Z.

Informuję, że zgodnie z art. 54 ust. 1 Regulaminu Senatu za chwilę zostaną przeprowadzone kolejne głosowania nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.

Senator Jan Chodkowski złożył wniosek o głosowanie kilku czy kilkunastu poprawek łącznie.

Czy ktoś z państwa senatorów ma inną propozycję? Nie widzę zgłoszeń.

Wobec tego poproszę pana senatora o powolne przeczytanie jeszcze raz, które to są poprawki, w celu odnotowania ich numerów tak przeze mnie, jak i przez senatorów.

Proszę bardzo. Pierwsza, tak?

Senator Jan Chodkowski:

Pierwsza, druga, trzecia, czwarta, piąta, siedemnasta…

(Wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski: Momencik, bo ja mam tutaj więcej tych kartek. Siedemnasta, tak?)

Tak. Dwudziesta, dwudziesta trzecia, dwudziesta czwarta, dwudziesta piąta, dwudziesta szósta, dwudziesta siódma i dwudziesta ósma.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

W sumie jest trzynaście tych poprawek, tak?

(Senator Jan Chodkowski: Tak.)

Dobrze.

Przystępujemy więc do głosowania nad przedstawionymi poprawkami. W związku ze zgłoszonym i przyjętym wnioskiem najpierw nad grupą trzynastu poprawek, począwszy od poprawki pierwszej.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem grupy trzynastu poprawek wymienionych przed chwilą przez senatora Chodkowskiego?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 84 obecnych senatorów 82 głosowało za, 1 - przeciw, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 16)

Stwierdzam, że grupa trzynastu poprawek: od pierwszej do piątej, z siedemnastą, dwudziestą, dwudziestą trzecią, i dalej, od dwudziestej czwartej do dwudziestej ósmej, została przez Wysoką Izbę przyjęta.

Głosujemy nad poprawkami szóstą i dwudziestą dziewiątą łącznie. Poprawka szósta wprowadza dodatkowe regulacje dotyczące materiału szkółkarskiego i sadzeniaków ziemniaka w zakresie zasad etykietowania i wydawania etykiet urzędowych. Konsekwencją tej poprawki jest poprawka dwudziesta dziewiąta, zawierająca delegację do wydania przepisów wykonawczych w tym zakresie.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawek szóstej i dwudziestej dziewiątej?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 84 obecnych senatorów 82 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 17)

Stwierdzam, że poprawki szósta i dwudziesta dziewiąta zostały przyjęte.

Nad poprawkami siódmą i szesnastą głosujemy łącznie. Poprawka siódma wprowadza dodatkowe regulacje dotyczące środków ochrony roślin zawierających substancje biologicznie czynne, których stosowanie albo jest zabronione, albo dopuszczone w ograniczonym zakresie. Konsekwencją tej poprawki jest poprawka szesnasta, rozszerzająca delegację do wydania przepisów wykonawczych w zakresie objętym dodanymi regulacjami.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawek siódmej i szesnastej?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 83 obecnych senatorów 83 głosowało za. (Głosowanie nr 18)

Stwierdzam, że poprawki siódma i szesnasta zostały przyjęte.

Głosujemy nad poprawką ósmą. Poprawka ósma ma na celu wyłączenie spod rygoru poufności niektórych danych zawartych w dokumentacji dołączonej do wniosku o wydanie zezwolenia na dopuszczenie środka ochrony roślin do obrotu i stosowania. Dane te dotyczą substancji biologicznie czynnych, szkodliwych dla ludzi, zwierząt oraz środowiska, co uzasadnia ich ujawnienie.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką ósmą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 82 obecnych senatorów 77 głosowało za, 3 wstrzymało się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 19)

Stwierdzam, że poprawka ósma została przyjęta.

Głosować będziemy nad poprawką dziewiątą. Przyjęcie tej poprawki wykluczy głosowanie nad poprawkami: dziesiątą, jedenastą i dwunastą. Jest to poprawka senatora Kazimierza Drożdża. Ma na celu skreślenie przepisów zmierzających do utworzenia Komisji do spraw Rejestracji Środków Ochrony Roślin, mającej pełnić rolę organu opiniodawczo-doradczego ministra właściwego do spraw rolnictwa w zakresie wprowadzenia do obrotu i stosowania środków ochrony roślin.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dziewiątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 84 obecnych senatorów 33 głosowało za, 47 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 20)

Stwierdzam, że poprawka dziewiąta nie została przyjęta.

Głosujemy więc nad poprawką dziesiątą, autorstwa senator Genowefy Ferenc. Przyjęcie tej poprawki wykluczy głosowanie nad poprawkami jedenastą i dwunastą. Poprawka ta ma na celu wykreślenie z zakresu regulacji dotyczących utworzenia Komisji do spraw Rejestracji Środków Ochrony Roślin przepisów dotyczących zasad wynagradzania członków tej komisji.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dziesiątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 84 obecnych senatorów 31 głosowało za, 49 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 21)

Stwierdzam, że poprawka dziesiąta nie została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką jedenastą, autorstwa senatora Ireneusza Michasia. Przyjęcie tej poprawki wykluczy głosowanie nad poprawką dwunastą. Poprawka jedenasta ma na celu modyfikację regulacji dotyczących zasad wynagradzania członków Komisji do spraw Rejestracji Środków Ochrony Roślin. Wykreśla ona przepis dotyczący miesięcznych wynagrodzeń.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką jedenastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 84 obecnych senatorów 31 głosowało za, 50 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 22)

Stwierdzam, że poprawka jedenasta nie została przyjęta.

W związku z tym głosujemy nad poprawką dwunastą, autorstwa senator Genowefy Ferenc, popartą przez komisję. Poprawka ta ma na celu modyfikację regulacji dotyczących zasad wynagradzania członków Komisji do spraw Rejestracji Środków Ochrony Roślin. Wykreśla regulację dotyczącą diet dla zamiejscowych członków komisji.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dwunastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 83 obecnych senatorów 78 głosowało za, 3 wstrzymało się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 23)

Stwierdzam, że poprawka dwunasta została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką trzynastą. Poprawka ta doprecyzowuje przepis zgodnie z zasadami przyjętymi w przepisach prawa działalności gospodarczej.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką trzynastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 82 obecnych senatorów 79 głosowało za, 1 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 24)

Stwierdzam, że poprawka trzynasta została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką czternastą, autorstwa senatora Frączka, popartą przez komisję. Zmierza ona do modyfikacji przepisu zabraniającego sprzedaży środków ochrony roślin w placówkach handlowych, w których prowadzona jest sprzedaż żywności.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką czternastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 83 obecnych senatorów 79 głosowało za, 2 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 25)

Stwierdzam, że poprawka czternasta została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką piętnastą, także senatora Józefa Frączka i popartą przez komisję. Modyfikuje ona zapis zawierający wytyczne do przepisu wykonawczego w zakresie wymagań dla jednostek prowadzących szkolenia. Warunek posiadania wykwalifikowanej kadry nie byłby zawężony jedynie do kadry pracowniczej.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką piętnastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 82 obecnych senatorów 78 głosowało za, 3 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 26)

Stwierdzam, że poprawka piętnasta została przyjęta.

Poprawkę osiemnastą wycofano.

Głosujemy nad poprawką dziewiętnastą. Zmienia ona przepis dotyczący powoływania i odwoływania wojewódzkiego inspektora Inspekcji Ochrony Roślin w ten sposób, że byłby on powoływany nie w porozumieniu z głównym inspektorem, lecz na jego wniosek.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dziewiętnastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 84 obecnych senatorów 65 głosowało za, 11 - przeciw, 7 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 27)

Stwierdzam, że poprawka dziewiętnasta została przyjęta.

Poprawka dwudziesta pierwsza jest wycofana.

Głosujemy nad poprawką dwudziestą drugą, senatora Zbyszka Piwońskiego. Zmierza ona do rozszerzenia zakresu celów, na które mogą być przeznaczone środki specjalne.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dwudziestą drugą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Jeszcze dwóch senatorów waha się, czy głosować. No trudno.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 84 obecnych senatorów 31 głosowało za, 45 - przeciw, 7 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 28)

Stwierdzam, że poprawka dwudziesta druga nie została przyjęta.

Głosujemy nad poprawka trzydziestą. Wprowadza ona dodatkowy przepis, który umożliwia zachowanie mocy dotychczasowych przepisów wykonawczych do czasu wydania nowych rozporządzeń wykonawczych.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawki trzydziestej?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 82 obecnych senatorów 76 głosowało za, 3 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 29)

Stwierdzam, że poprawka trzydziesta została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką trzydziestą pierwszą, senatora Chróścikowskiego, popartą przez komisję. Jej przyjęcie wykluczy głosowanie nad poprawką trzydziestą drugą i uczyni bezcelowym głosowanie nad poprawką trzydziestą trzecią. Poprawka trzydziesta pierwsza zmienia przepis końcowy, wprowadzając czteromiesięczny termin wejścia w życie ustawy oraz zawiera propozycję, ażeby dodane w rozdziale 3a nowe regulacje dotyczące wytwarzania niektórych produktów roślinnych i obrotu nimi weszły w życie w terminie późniejszym niż cała ustawa, to jest od 1 stycznia 2003 r.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawki trzydziestej pierwszej?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 84 obecnych senatorów 80 głosowało za, 1 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 30)

Stwierdzam, że poprawka trzydziesta pierwsza została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką trzydziestą czwartą. Zawiera ona propozycję, ażeby przepis wprowadzający obowiązek ewidencjonowania zabiegów wykonywanych przy użyciu środków ochrony roślin wszedł w życie w terminie późniejszym niż cała ustawa, to jest 1 stycznia 2003 r.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką trzydziestą czwartą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 82 obecnych senatorów 80 głosowało za, 2 - przeciw. (Głosowanie nr 31)

Stwierdzam, że poprawka trzydziesta czwarta została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ochronie roślin uprawnych w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem uchwały?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 82 obecnych senatorów 80 głosowało za, 1 - przeciw, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 32)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ochronie roślin uprawnych.

Powracamy do rozpatrzenia punktu piątego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o Polskiej Organizacji Turystycznej.

Przypominam, że debata nad rozpatrywaną ustawą została zakończona i obecnie możemy przystąpić do głosowania w sprawie tej ustawy.

Przypominam też, że Komisja Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu przedstawiła projekt uchwały, w którym wnosi o wprowadzenie poprawek do ustawy. Jest on zawarty w druku nr 554A.

Zgodnie z art. 54 ust. 1 Regulaminu Senatu za chwilę przeprowadzimy kolejne głosowania nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi przez komisję poprawkami.

Poprawka pierwsza, nadająca nowe brzmienie art. 4 ustawy nowelizowanej, zmierza do tego, aby jednocześnie wskazać, że organizacje turystyczne są stowarzyszeniami i stosują się do przepisów prawa o stowarzyszeniach, z wyjątkami określonymi w ustawie o Polskiej Organizacji Turystycznej. Jednocześnie eliminuje ona z ustawy błędny zapis sugerujący, że sądy rejestrowe dla stowarzyszeń są tworzone na podstawie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawki pierwszej?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 84 obecnych senatorów 83 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 33)

Stwierdzam, że poprawka pierwsza została przyjęta.

I poprawka druga. Zmienia ona termin wejścia w życie rozpatrywanej ustawy, uwzględniając, że proces legislacyjny nie został zakończony przed 1 stycznia 2001 r.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką drugą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 84 obecnych senatorów 83 głosowało za, 1wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 34)

Stwierdzam, że poprawka druga została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy o zmianie ustawy o Polskiej Organizacji Turystycznej w całości, ze zmianami wynikającymi z dwóch przyjętych poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za tą uchwałą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 83 obecnych senatorów 82 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 35)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o Polskiej Organizacji Turystycznej.

Powracamy do rozpatrzeniu punktu szóstego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne.

Przypominam, że debata nad rozpatrywaną ustawą została zakończona i obecnie możemy przystąpić do głosowania w sprawie tej ustawy.

Przypominam, że Komisja Gospodarki Narodowej przedstawiła projekt uchwały, w którym wnosiła o wprowadzenie poprawek do ustawy, jest to druk senacki nr 555A.

Zgodnie z art. 54 ust. 1 Regulaminu Senatu za chwilę przeprowadzimy głosowania nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.

Teraz podam pewną informację. Senator Józef Kuczyński zwrócił się do mnie pisemnie w następującej sprawie. Otóż w trakcie głosowania nad całością ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, zawartej w druku nr 547Z, omyłkowo zamiast przycisku "za" nacisnął przycisk "wstrzymuje się" i prosi o zmianę swojego głosowania na "za". Podpisane: z poważaniem, Józef Kuczyński.

(Głos z sali: Brawo!)

(Głos z sali: Głosujmy!)

Odczytałem, a później naradzę się z Biurem Legislacyjnym, co z tym fantem zrobić. Dobrze, na razie będziemy głosować, a to jest do protokołu podane i zobaczymy, co dalej. (Rozmowy na sali)

Jest taka możliwość, to może rozstrzygniemy.

(Senator Tomasz Michałowski: Nie da się zmienić.) (Poruszenie na sali)

Panie Senatorze, wynik głosowania został niezmieniony, czyli jest tak, jak pan nacisnął, ale w protokole pana sprostowanie jest zanotowane. A może jakieś pismo, w którym będzie można usprawiedliwić się przed wyborcami?

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi przez komisję poprawkami, zawartymi w druku nr 555A.

Poprawka pierwsza zmierza do podkreślenia, że środkami Krajowego Funduszu Mieszkaniowego są środki pochodzące z tych pożyczek oraz kredytów zaciąganych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, które były zaciągnięte z przeznaczeniem na zasilenie funduszu.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawki pierwszej?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 84 obecnych senatorów 78 głosowało za, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 36)

Stwierdzam, że poprawka pierwsza została przyjęta.

Nad poprawkami drugą, czwartą, dziewiątą i dziesiątą głosujemy łącznie. Poprawki te umożliwiają poręczanie przez skarb państwa emisji obligacji na zasilenie Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawek drugiej, czwartej, dziewiątej i dziesiątej?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 82 obecnych senatorów 81 głosowało za, 1 - przeciw. (Głosowanie nr 37)

Stwierdzam, że poprawki druga, czwarta, dziewiąta i dziesiąta zostały przyjęte.

Poprawka trzecia ma charakter redakcyjny.

Kto z państwa senatorów jest za tą poprawką?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 80 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 38)

Stwierdzam, że poprawka trzecia została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką piątą. Poprawka ta ma na celu wskazanie na bezpośredni związek pomiędzy sprzedażą wierzytelności z tytułu kredytu a umową określającą dokonywanie przez fundusz dopłat do odsetek od tego zbytego kredytu.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką piątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 83 obecnych senatorów 74 głosowało za, 1 - przeciw, 7 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 39)

Stwierdzam, że poprawka piąta została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką szóstą. Poprawka ta usuwa błędne wyrażenie, z którego wynika, że umowa pomiędzy bankami mogłaby określać zasady korzystania ze środków funduszu, podczas gdy zasadę tę określa ustawa.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką szóstą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 82 obecnych senatorów 80 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 40)

Stwierdzam, że poprawka szósta została przyjęta.

Poprawki siódma i ósma mają charakter redakcyjny, więc proponuję, żeby przegłosować je łącznie.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawek siódmej i ósmej w głosowaniu łącznym?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 83 obecnych senatorów 83 głosowało za. (Głosowanie nr 41)

Stwierdzam, że poprawki siódma i ósma zostały przyjęte.

Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za tą uchwałą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 84 obecnych senatorów 83 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 42)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne.

(Głosy z sali: Pięć minut przerwy.)

W pięć minut nie wierzę, ale w dziesięć minut przerwy, bo trzeba rozdać państwu druki do następnego punktu.

Tylko proszę o punktualne przybycie na salę.

(Przerwa w obradach od godziny 18 minut 10 do godziny 18 minut 21)

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Proszę państwa, wznawiam obrady.

Proszę o zajmowanie miejsc na sali obrad.

Powracamy do rozpatrzenia punktu siódmego porządku obrad: drugie czytanie projektu uchwały w sprawie oceny nowego zasadniczego podziału terytorialnego państwa.

Przypominam, że Senat po przeprowadzeniu drugiego czytania projektu uchwały przed przerwą w obradach skierował projekt uchwały do Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz zobowiązał komisje do przygotowania jeszcze w dniu dzisiejszym dodatkowego sprawozdania. Komisje w przerwie w obradach na wspólnym posiedzeniu rozpatrzyły projekt uchwały oraz zgłoszone do niego poprawki i przygotowały dodatkowe sprawozdanie.

Przypominam, że sprawozdanie to zawarte jest w druku nr 552X.

Wobec przygotowania przez połączone komisje dodatkowego sprawozdania Senat może przystąpić do trzeciego czytania projektu uchwały.

Przystępujemy więc do trzeciego czytania projektu uchwały w sprawie oceny nowego zasadniczego podziału terytorialnego państwa.

Przypominam, że zgodnie z art. 82 ust. 1 Regulaminu Senatu trzecie czytanie projektu uchwały obejmuje przedstawienie Senatowi dodatkowego sprawozdania komisji o projekcie uchwały i głosowanie.

Proszę sprawozdawcę połączonych komisji senatora Mieczysława Janowskiego o zabranie głosu i przedstawienie dodatkowego sprawozdania tych komisji.

Senator Mieczysław Janowski:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

Połączone komisje, Komisja Ustawodawcza oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, obradowały dzisiaj i rozpatrywały projekt uchwały w sprawie oceny nowego zasadniczego podziału terytorialnego państwa. Mam przyjemność przedstawić Wysokiej Izbie wnioski z obrad komisji.

Otóż komisje na wspólnym posiedzeniu po przedyskutowaniu przedstawionych wniosków, które złożono w trakcie dyskusji, i po rozpatrzeniu projektu uchwały popierają poprawki zawarte we wniosku oznaczonym rzymską dwójką, to znaczy poprawkę szóstą, dziewiątą, trzynastą i czternastą oraz wnoszą o przyjęcie ich przez Wysoki Senat wraz z jednolitym tekstem uchwały zawartym w druku nr 552S. Dziękuję bardzo, Panie Marszałku.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję.

Proszę sprawozdawcę mniejszości połączonych komisji senatora Jerzego Mokrzyckiego o zabranie głosu i przedstawienie wniosku mniejszości komisji.

Senator Jerzy Mokrzycki:

Proszę o przyjęcie wniosku mniejszości. Dziękuję bardzo.

(Głos z sali: Bez uzasadnienia?)

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Krótko i zasadniczo.

Zgodnie z art. 82 ust. 3 Regulaminu Senatu chciałbym zapytać, czy ktoś z państwa senatorów chce zgłosić z miejsca trwające nie dłużej niż minutę zapytania do senatorów sprawozdawców. Nie ma zgłoszeń. Dziękuję.

Przypominam, że zgodnie z Regulaminem Senatu nie przewiduje się w tym przypadku wystąpień senatorów wnioskodawców.

Zgodnie z art. 82 ust. 1 pkt 2 Regulaminu Senatu przystępujemy do głosowania w sprawie projektu uchwały w sprawie oceny nowego zasadniczego podziału terytorialnego państwa.

Przypominam, że w tej sprawie w trakcie drugiego czytania senatorowie zgłosili wnioski o wprowadzenie poprawek do projektu uchwały.

Przypominam ponadto, że połączone komisje poparły niektóre ze zgłoszonych poprawek.

Informuję, że w pierwszej kolejności przeprowadzimy głosowanie nad wnioskiem o przyjęcie bez poprawek projektu uchwały w brzmieniu zaproponowanym w druku nr 552S, a następnie, w przypadku odrzucenia tego wniosku, nad przedstawionymi przez senatorów wnioskodawców poprawkami, według druku nr 552X.

Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem o przyjęcie bez poprawek projektu uchwały w sprawie oceny nowego zasadniczego podziału terytorialnego państwa w brzmieniu przedstawionym w druku nr 552S.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za tym wnioskiem?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 7 głosowało za, 66 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 43)

Stwierdzam, że wniosek nie został przyjęty.

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi przez senatorów wnioskodawców wnioskami o wprowadzenie poprawek do projektu uchwały. Głosujemy kolejno nad poszczególnymi poprawkami.

Poprawka pierwsza, do pktu 2, postuluje, aby podział terytorialny stwarzał możliwość zwiększenia efektywności działania administracji publicznej. Jest to poprawka senator Genowefy Ferenc.

Kto jest za poprawką pierwszą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Jeszcze czterech senatorów. Już jest lepiej.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 23 głosowało za, 50 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 44)

Poprawka pierwsza nie została przyjęta.

Poprawka druga, skreślająca pkt 3, usuwa z projektu uchwały fragment mówiący o społecznej akceptacji podziału, wyrażającej się małą liczbą wniosków o jego zmianę.

Kto z państwa senatorów jest za poparciem poprawki drugiej?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 29 głosowało za, 47 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 45)

Stwierdzam, że poprawka druga nie została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką trzecią. Przyjęcie jej wykluczy głosowanie nad poprawkami czwartą, piątą i szóstą.

Poprawka trzecia, polegająca na skreśleniu pktu 4, usuwa z projektu uchwały fragment mówiący o braku uzasadnienia zmiany podstawowych założeń podziału.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką trzecią?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 10 głosowało za, 57 - przeciw, 11 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 46)

Stwierdzam, że poprawka trzecia nie została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką czwartą. Przyjęcie jej wykluczy głosowanie nad poprawkami piątą i szóstą. Poprawka czwarta, senatora Mokrzyckiego, jest poparta przez mniejszość połączonych komisji. Wskazuje ona na potrzebę rozważenia aspiracji społecznych, zmierzających do utworzenia województwa środkowopomorskiego.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką czwartą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 77 obecnych senatorów 22 głosowało za, 49 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 47)

Stwierdzam, że poprawka czwarta nie została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką piątą, senatora Wiesława Pietrzaka. Przyjęcie tej poprawki wykluczy głosowanie nad poprawką szóstą. Poprawka piąta wskazuje na konieczność uwzględnienia uwarunkowań lokalnych przy dokonywaniu korekt zasadniczego podziału administracyjnego. Od następnej poprawki różni się ona uwzględnieniem uwarunkowań historycznych.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką piątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 25 głosowało za, 50 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 48)

Stwierdzam, że poprawka piąta nie została przyjęta.

W związku z tym głosujemy nad poprawką szóstą, senatora Tadeusza Kopacza, popartą przez połączone komisje.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką szóstą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 71 głosowało za, 1 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 49)

Stwierdzam, że poprawka szósta została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką siódmą. Poprawka ta usuwa z projektu uchwały apel o pilne rozpatrzenie przez rząd złożonych już wniosków o zmianę podziału administracyjnego.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką siódmą, senator Genowefy Ferenc?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 76 obecnych senatorów 14 głosowało za, 52 - przeciw, 9 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 50)

Stwierdzam, że poprawka siódma nie została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką ósmą. Przyjęcie tej poprawki wykluczy głosowanie nad poprawkami dziewiątą i dziesiątą. W poprawce ósmej mówi się, że niezbędne jest przygotowania nowej ustawy dotyczącej finansowania samorządu.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką ósmą, senator Genowefy Ferenc?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 15 głosowało za, 57 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 51)

Stwierdzam, że poprawka ósma nie została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką dziewiątą, senatora Zbyszka Piwońskiego, popartą przez połączone komisje. Poprawka ta postuluje zachowanie niektórych uprawnień powiatowych przez organy miast, rezygnujących ze statusu powiatowego, a także postuluje możliwość zmiany granic przy łączeniu powiatów ziemskich i grodzkich.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dziewiątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 73 głosowało za, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 52)

Stwierdzam, że poprawka dziewiąta została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką dziesiątą, senatora Zbyszka Piwońskiego. Poprawka ta proponuje rozważenie utworzenia nowego typu jednostki administracyjnej dla powiatów miejsko-wiejskich.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dziesiątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 22 głosowało za, 49 - przeciw, 7 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 53)

Stwierdzam, że poprawka dziesiąta nie została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką jedenastą, senator Genowefy Ferenc. W poprawce tej zwraca się uwagę na niepełny charakter oceny nowego podziału terytorialnego przedstawionej przez rząd.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką jedenastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 26 głosowało za, 47 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 54)

Poprawka jedenasta nie została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką dwunastą. Poprawka ta skreśla pkt 9, odnoszący się do wpływu podziału terytorialnego na wydatkowanie środków publicznych.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dwunastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 76 obecnych senatorów 17 głosowało za, 50 - przeciw, 8 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 55)

Stwierdzam, że poprawka dwunasta nie została przyjęta.

Poprawka trzynasta, senatora Zbyszka Piwońskiego, poparta przez połączone komisje, zmierza do tego, aby postulowana kompleksowa ocena reformy administracyjnej uwzględniała również realizację przez jednostki samorządów przypisanych im funkcji i weryfikowała przyporządkowanie im jednostek organizacyjnych.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką trzynastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 73 głosowało za, 3 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 56)

Stwierdzam, że poprawka trzynasta została przyjęta.

I ostatnia poprawka, czternasta, senatora Feszlera, poparta przez połączone komisje. Zmierza ona do tego, aby postulowana kompleksowa ocena reformy administracyjnej uwzględniała również relacje pomiędzy administracją rządową i samorządową.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką czternastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 75 obecnych senatorów 69 głosowało za, 1 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 57)

Stwierdzam, że poprawka czternasta została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie oceny nowego zasadniczego podziału terytorialnego państwa w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej uchwały?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 75 obecnych senatorów 48 głosowało za, 19 - przeciw, 8 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 58)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie oceny nowego zasadniczego podziału terytorialnego państwa.

Proszę o komunikaty.

Senator Sekretarz
Witold Kowalski:

Bezpośrednio po zakończeniu obrad Senatu odbędzie się zebranie klubu AWS w sali nr 217.

Posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej w sprawie rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o utworzeniu Agencji Rynku Rolnego i ustawy o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz o zmianie niektórych ustaw odbędzie się 17 stycznia o godzinie 12.30 w sali nr 182.

Okolicznościowe spotkanie senatorów oraz posłów Klubu Parlamentarnego SLD odbędzie się w najbliższą środę, 17 stycznia. Szczegóły organizacyjne w biurze klubu SLD. Dziękuję.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Przypominam, że następne posiedzenie Senatu rozpocznie się w czwartek, 25 stycznia, o godzinie 11.00.

Informuję, że porządek obrad siedemdziesiątego trzeciego posiedzenia Senatu został wyczerpany.

Przystępujemy do oświadczeń senatorów poza porządkiem obrad.

Przypominam, że zgodnie z art. 49 ust. 2 Regulaminu Senatu oświadczenie nie może trwać dłużej niż pięć minut.

Proszę o zabranie głosu senatora Henryka Stokłosę. Następnym mówcą będzie senator Jerzy Suchański.

Senator Henryk Stokłosa:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

Składam dwa oświadczenia.

Oświadczenie pierwsze. Nie pamiętam już, który raz z rzędu występuję z tej trybuny z oświadczeniem w sprawie zobowiązań finansowych rządu wobec samorządów. Za każdym razem mój głos jest wsparty protestami, stanowiskami, apelami kierowanymi do mnie przez moich wyborców - najczęściej są to różne gremia samorządowe. Za każdym też razem, choć zawsze z dużym opóźnieniem, otrzymuję odpowiedzi, w których wynika, że władza czuwa, władza zna problemy…

(Wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski: Bardzo bym prosił senatorów, żeby nie przeszkadzali koledze, senatorowi Stokłosie.)

…i władza wie, jak je rozwiązać. Po czym nic się nie dzieje. Mimo to uparcie będę pukał do ministerialnych drzwi, monitował i domagał się odpowiedzi, bo jestem uparty i tego wymagają ode mnie moi wyborcy.

Tym razem moje oświadczenie chcę wesprzeć wnioskami sformułowanymi na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Gmin i Powiatów Nadnoteckich. Domagają się oni: po pierwsze, zwiększenia subwencji na oświatę w 2001 r., która mocno odbiega od ustawowych zobowiązań rządu w tej sprawie; po drugie, rozpatrzenia możliwości wspierania inwestycji oświatowych z funduszy przedakcesyjnych SAPARD; po trzecie, spowodowania, aby środki dla samorządów były dzielone według jasnych kryteriów. Jako niedopuszczalne uznano bowiem zastosowanie przez niektóre agendy rządowe kryterium kolejności zgłoszeń, bez merytorycznej oceny wniosku. Sposób uzyskiwania wsparcia metodą "kto pierwszy, ten lepszy" samorządowcy słusznie, moim zdaniem, uważają za nieuczciwy i ośmieszający rząd. Przyczynę tych zdań upatrywać należy w zaniepokojeniu samorządów wskaźnikami podanymi do konstrukcji budżetów oraz brakiem pieniędzy na udział własny w inwestycjach niezbędnych na przykład do wcielenia reformy edukacji.

W związku z tym uprzejmie proszę ministra finansów o odpowiedzi na następujące pytania. Pytanie pierwsze: w jakim stopniu i kiedy może zrealizować postulaty samorządowców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów Nadnoteckich? Pytanie drugie: gdzie i na jakie cele zostały przekazane pieniądze z rezerwy budżetowej Krajowego Urzędu Pracy oraz jakie były zasady ich rozdysponowania?

Oświadczenie drugie. Ilekroć do tej pory występowałem z oświadczeniem w sprawie bezrobocia, wspierałem zawsze swe pytania materiałami, które otrzymywałem z powiatowych urzędów pracy lub od samorządowców z terenów byłego województwa pilskiego. Można więc było zjawiska w nich przedstawione traktować jako incydentalne lub charakterystyczne dla słabiej rozwiniętych gospodarczo regionów Polski.

Dziś mam przed sobą opinię Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Poznaniu, dotyczącą sytuacji na rynku pracy w całej Wielkopolsce, a więc w jednym z największych i najzasobniejszych regionów kraju. Jest ona alarmistyczna, wynika z faktu, że w ostatnich miesiącach bezrobocie w Wielkopolsce wzrastało dwukrotnie szybciej niż w całym kraju. Na domiar złego przez cały miniony rok, przy zwiększającej się z miesiąca na miesiąc liczbie zarejestrowanych bezrobotnych, urzędy pracy naszego województwa borykały się z trudnościami finansowymi. Środki finansowe przekazywane bezpośrednio z Krajowego Urzędu Pracy na konta bankowe powiatowych urzędów pracy przeznaczone były przede wszystkim na wypłatę świadczeń obligatoryjnych, a nie na realizację aktywnych programów przeciwdziałania bezrobociu.

Z powodu braku pieniędzy dramatycznie wygląda także realizacja powierzonego powiatom zadania państwa w zakresie opłacania składek zdrowotnych za osoby bezrobotne bez prawa do zasiłku. Powstające z tego tytułu zobowiązania powodowały, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych podejmował działania egzekucyjne wobec urzędów pracy, blokując konta bankowe, zarówno te budżetowe, z których płacone są także wynagrodzenia dla pracowników, jak i konta Funduszu Pracy i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Sytuacja ta wzbudzała niepokój zarówno wśród władz samorządowych, ponieważ uniemożliwiała wykonywanie zadań ustawowych, jak i wśród osób bezrobotnych, oczekujących wywiązywania się państwa ze swych zobowiązań. W konsekwencji naruszona została wiarygodność powiatów jako wykonawców zadań związanych z bezrobociem, co zniszczyło wypracowany przez lata wizerunek solidnego i kompetentnego partnera, jakim na lokalnych rynkach pracy były urzędy pracy.

Wobec tych faktów Wojewódzka Rada Zatrudnienia sformułowała dwa wnioski. Po pierwsze, uznała sposób przekazywania środków budżetowych i środków z Funduszu Pracy za niedopuszczalny i zaprzeczający założeniom reformy przekazującej powiatom zadania związane z bezrobociem. Po drugie, stwierdziła, iż znacznie większe środki z Funduszu Pracy winny być przekazywane na wniosek starostów w części dotyczącej organizowania nowych miejsc pracy w systemie robót publicznych. Wobec braku wzrostu gospodarczego kraju aktywizowanie zawodowe osób bezrobotnych, zwłaszcza zamieszkałych na wsi, oraz osób o niskich kwalifikacjach jest możliwe głównie poprzez zatrudnienie w ramach robót publicznych. Dostrzegają to samorządy gminne, inicjując przedsięwzięcia zmierzające do ograniczania skali bezrobocia poprzez realizację inwestycji infrastrukturalnych. Tę inicjatywę gmin rząd powinien wesprzeć środkami finansowymi.

W związku z tymi postulatami mam do pana ministra finansów dwa pytania. Pytanie pierwsze: w jaki sposób zamierza się usprawnić system przekazywania starostom pieniędzy z Funduszu Pracy, by uniknąć ubiegłorocznych błędów? Pytanie drugie: jakie środki i w jakim trybie otrzymają powiaty wielkopolskie na finansowanie robót publicznych?

Trudno nam, Wielkopolanom, przyglądać się pogłębiającej się nędzy, która dotyka coraz liczniejszą grupę obywateli. Praca jest czynnikiem, który przywróciłby utraconą godność licznej grupie mieszkańców regionu. Trzeba więc zrobić wszystko, aby było jej coraz więcej. Dziękuję.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję.

Proszę bardzo o zabranie głosu senatora Jerzego Suchańskiego. Następnym mówcą będzie senator Lech Feszler.

Senator Jerzy Suchański:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Pierwsze oświadczenie kieruję do pana premiera Jerzego Buzka.

Prawdopodobnie stanowisko Parlamentarnego Zespołu do spraw Prywatyzacji Energetyki nie dotarło do pana premiera, gdyż brakuje jakiejkolwiek reakcji na nie. Dlatego też pozwalam sobie je przytoczyć. A oto jego treść.

"Stanowisko Parlamentarnego Zespołu ds. Prywatyzacji Energetyki w sprawie prywatyzacji polskiej energetyki.

Parlamentarny Zespół ds. Prywatyzacji Energetyki z niepokojem obserwuje procesy prywatyzacyjne w polskiej energetyce. Chaotycznym działaniom w tym zakresie wyraźnie brakuje jasno określonej strategii, a sprzeczne informacje napływające ze strony Rządu potęgują niepotrzebne zamieszanie. W sposób zdecydowany sprzeciwiamy się tak prowadzonej polityce prywatyzacyjnej, która zdaniem Zespołu może przynieść więcej szkody niż pożytku. Energetyka, konieczna dla utrzymania rozwoju gospodarczego kraju, musi funkcjonować w oparciu o stabilne zasady. Uważamy, że prywatyzacja polskiej energetyki jest niezbędna i powinna być prowadzona zgodnie z przyjętą, powszechnie akceptowaną strategią, z uwzględnieniem wszelkich skutków ekonomicznych i społecznych."

Za Parlamentarny Zespół do spraw Prywatyzacji Energetyki podpisali: przewodniczący zespołu senator Jerzy Baranowski - AWS, członkowie prezydium zespołu senator Jerzy Suchański - SLD, poseł Antoni Tyczka - AWS, poseł Jerzy Zając - Unia Wolności.

Kolejne oświadczenie, również w imieniu pana senatora Zbigniewa Gołąbka, kieruję do ministra edukacji narodowej Edmunda Wittbrodta.

Uprzejmie proszę o wyjaśnienie i skorygowanie błędnego wyliczenia etatów nauczycielskich w szkołach, dla których organem prowadzącym jest powiat Przysucha. W piśmie MEN z dnia 25 września 2000 r. znajduje się informacja o stu dziewięćdziesięciu dwóch etatach nauczycielskich w powiecie, natomiast ze sprawozdania EN-3 i z danych zawartych w wypełnionej ankiecie wynika, że w szkołach średnich i w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych pracuje dwustu sześćdziesięciu czterech nauczycieli na trzystu czterdziestu ośmiu etatach. Dane te nie zostały uwzględnione przez MEN i na pismo nr ED/0718/65/00 z dnia 5 października 2000 r. do dnia dzisiejszego brakuje odpowiedzi. Z poważaniem, Jerzy Suchański.

Ostatnie oświadczenie kieruję, również w imieniu senatora Zbigniewa Zychowicza, do pana premiera Jerzego Buzka.

Jednym z podstawowych czynników stymulujących osiąganie dobrych wyników w zakresie egzekucji administracyjnej jest wynagrodzenie prowizyjne pracowników zatrudnionych w działach egzekucyjnych urzędów skarbowych.

Kwestię tę reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z dnia 29 października 1999 r. w sprawie określenia uprawnień szczególnych w zakresie płac i innych świadczeń, zasad przyznawania tych świadczeń, ich wysokości oraz określania dodatków do wynagrodzenia przysługujących niektórym kategoriom członków służby cywilnej - Dziennik Ustaw nr 89, poz. 997, z późniejszymi zmianami.

Z zupełnie niezrozumiałych względów rozporządzenie to przyznaje prawo do wynagrodzenia prowizyjnego tylko osobom zajmującym niższe stanowiska w Korpusie Służby Cywilnej. Jednocześnie dyskryminuje ono pracowników zajmujących wyższe stanowiska, na przykład stanowisko specjalisty, komisarza czy starszego komisarza, zatrudnionych w działach egzekucyjnych. Nie mają oni prawa do wynagrodzenia prowizyjnego, chociaż wykonują te same czynności, co pozostali pracownicy.

Szczególnemu upośledzeniu ulega przy tym pozycja komornika skarbowego, który pełni funkcję kierownika działu egzekucyjnego. A zatem osoba kierująca komórką egzekucyjną, organizująca jej pracę, podejmująca najistotniejsze decyzje, ponosząca pełną i całkowitą odpowiedzialność za wyniki pracy swojego działu, jest jednocześnie najgorzej wynagradzanym pracownikiem tej komórki. Tworzy to swoistego rodzaju patologię, bowiem osoby o wyższych kwalifikacjach i większym doświadczeniu zawodowym absolutnie nie są zainteresowane awansem na wyższe stanowiska służbowe.

Z poważaniem, Jerzy Suchański. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję.

Proszę bardzo, głos ma senator Lech Feszler. Następna będzie senator Genowefa Ferenc.

Senator Lech Feszler:

Oświadczenie swoje kieruję do profesora Jerzego Buzka, prezesa Rady Ministrów.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2000 r., w sprawie przyjęcia programu wsparcia na lata 2001-2002 ustaliło zasady podziału środków przeznaczonych na sfinansowanie tego programu. Ustalony sposób podziału środków między poszczególne województwa jest, zarówno zdaniem władz wojewódzkich, jak i moim, niczym nieuzasadniony, a co więcej - wręcz sprzeczny z celami programu.

Zgodnie z §3 rozporządzenia generalnym celem programu jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju, a także poszczególnych jego obszarów, dla wzmacniania konkurencyjności, wzrostu poziomu życia i spójności społecznej i gospodarczej oraz przestrzennej zarówno w relacjach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Spełnienie tego celu będzie możliwe po zapewnieniu odpowiednio zwiększonych środków dla tych regionów kraju, które swoim potencjałem gospodarczym nie dorównują regionom silnym, o dużym stopniu zainwestowania i rozwiniętej infrastrukturze gospodarczej. Dotyczy to głównie województw tak zwanej ściany wschodniej, w tym także województwa podlaskiego. Należy dodać, iż województwa te są także najsłabiej zaludnione.

Z ustalonego w §8 ust. 5 rozporządzenia sposobu podziału środków między województwa wynika, iż 80% środków będzie dzielonych proporcjonalnie do liczby ludności. Zasada ta utrzymuje więc dotychczasową dyskryminację województw, już i tak z tej przyczyny opóźnionych w rozwoju gospodarczym, i prowadzić będzie do ich dalszej degradacji. Ponadto w załączniku 3a do rozporządzenia ustalona wysokość środków na realizację programu wojewódzkiego dla podlaskiego zmniejszona została o 10 milionów 410 tysięcy zł.

Zwracam się do pana premiera z prośbą o zmianę zasad podziału środków na województwa i proponuję następujące proporcje. Po pierwsze, 50% środków dzielone pomiędzy województwa proporcjonalnie do liczby ich ludności. Po drugie, 30% środków dzielone proporcjonalnie do liczby mieszkańców pomiędzy województwa, w których poziom produktu krajowego brutto na mieszkańca jest niższy od 80% średniego poziomu produktu krajowego brutto na mieszkańca. Po trzecie, 20% środków dzielone proporcjonalnie do liczby mieszkańców w powiatach, w których stopa bezrobocia przekracza w każdym z ostatnich trzech lat 150% średniej krajowej stopy bezrobocia.

Uważam, iż podział środków oparty na takich proporcjach powstrzyma dalszą degradację najsłabszych regionów kraju, pozwalając im dorównać przeciętnej, zapewniając zrównoważony rozwój wszystkich regionów Polski.

Uprzejmie zwracam się do pana premiera o rozważenie tych propozycji. Z wyrazami szacunku, Lech Feszler.

Następne oświadczenie, o ile jeszcze można, chcę skierować do pana Jarosława Bauca, ministra finansów.

W rozporządzeniu ministra finansów z dnia 18 listopada 1997 r. w sprawie ustanowienia norm ilościowych lub wartościowych towarów, których przywóz z zagranicy jest wolny od cła oraz ograniczenia uprawnień do korzystania ze zwolnień od cła na niektóre towary przywożone przez osoby przekraczające wielokrotnie granicę państwową, ustalono dla pojazdów samochodowych przeznaczonych do działalności gospodarczej normę 200 l materiałów pędnych zwolnionych od cła przy przywozie do Polski.

Tymczasem od końca września 2000 r. przepis ten nie jest stosowany przez pojazdy samochodowe przyjeżdżające z terenu Litwy, Łotwy, Estonii, a także Białorusi i Rosji do Polski. Spowodowało to znaczny spadek sprzedaży materiałów pędnych w stacjach paliw na terytorium Polski, szczególnie na terenach przygranicznych. Stało się też przyczyną zmniejszenia wpływów z podatku dochodowego, akcyzy i podatku drogowego, osłabiając dochody budżetu państwa, w tym także dochody samorządów. Sytuacja ta wywołana została, jak sądzę, zawieszeniem pobierania ceł od niektórych paliw płynnych wprowadzonym rozporządzeniem Rady Ministrów z 20 września 2000 r.

Rozumiejąc intencje tego rozporządzenia, mającego wpływ na obniżanie cen paliw, uważam jednak, że nie powinno ono dotyczyć pojazdów samochodowych przeznaczonych do działalności gospodarczej, które to pojazdy podporządkowane są zapisom rozporządzenia ministra finansów wymienionego na wstępie. Zwracam się do pana ministra z prośbą o podjęcie działań, które przywrócą do stosowania, ustalone rozporządzeniem ministra finansów z 18 listopada 1997 r., normy ilościowe wolnych od cła paliw płynnych dla pojazdów samochodowych przeznaczonych do działalności gospodarczej. Z wyrazami szacunku, Lech Feszler. Dziękuję.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję panu senatorowi Feszlerowi.

Proszę bardzo, głos ma senator Genowefa Ferenc. Następnym mówcą będzie senator Jerzy Pieniążek.

Senator Genowefa Ferenc:

Oświadczenie kieruję do pana Lecha Kaczyńskiego, ministra sprawiedliwości.

W nawiązaniu do wydanego przez pana ministra rozporządzenia, określającego siedziby i obszary właściwości wydziałów gospodarczych Krajowego Rejestru Sądowego, na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, wyrazić należy ubolewanie i zaniepokojenie powstałą sytuacją. Uważam, że wydanie przepisu wykonawczego do art. 2 ust. 1 winno być poprzedzone szczegółową analizą aktualnego podziału administracyjnego kraju, a następnie konsultacją z samorządami terenowymi i gospodarczymi.

Wydanie rozporządzenia na podstawie postanowień art. 2 ust. 1 tej ustawy, podczas gdy w momencie jej uchwalania istniało czterdzieści dziewięć sądów rejonowych usytuowanych w miastach będących siedzibą wojewody, oraz wyznaczenie obecnie dwudziestu sądów jest nieporozumieniem świadczącym o podejmowaniu przez administrację centralną działań zmierzających do utrudnienia funkcjonowania podmiotom gospodarczym. Niepokoi również fakt, że rozporządzenia wykonawcze wydawane są "za pięć dwunasta" w sytuacji, gdy resort ma trzy lata na ich przygotowanie. Jestem przekonana, że to właśnie pośpiech był główną przyczyną powstania tak nieprzemyślanego rozporządzenia.

Po przeprowadzeniu konsultacji z samorządami terytorialnymi szczebla powiatowego, z izbami gospodarczymi i Stowarzyszeniem Głównych Księgowych, działającym na terenie byłego województwa kaliskiego, wnoszę o zmianę omawianego rozporządzenia uwzględniającą siedzibę w Kaliszu wydziału gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego, obejmującego dotychczasowy teren działania sądu rejonowego.

W uzasadnieniu należy zwrócić uwagę na fakt, że Sąd Rejonowy w Kaliszu jest przygotowany do prowadzenia tego zakresu spraw, przygotowany pod względem kadrowym i sprzętowym, że jest to dla podmiotów gospodarczych z tego terenu odległość maksymalnie 50-60 km, podczas gdy odległość do Poznania wynosi 150 km. W okresie przygotowywania się Polski do wejścia do Unii Europejskiej winniśmy stwarzać warunki sprzyjające funkcjonowaniu podmiotów gospodarczych we wszystkich rejonach województwa wielkopolskiego, a nie tylko na terenie miasta Poznania.

Z tych względów wnoszę o zmianę omawianego rozporządzenia, będąc przekonana, że ta zmiana przyczyni się nie tylko do usprawnienia działalności prowadzonej przez sądy, ale będzie sprzyjać rozwojowi gospodarczemu. Dziękuję.

Wicemarszałek
Tadeu
sz Rzemykowski:

Dziękuję.

Proszę bardzo, głos ma senator Jerzy Pieniążek. Następnym mówcą będzie senator Zbigniew Gołąbek.

Senator Jerzy Pieniążek:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowni Pracownicy Kancelarii Senatu!

Oświadczenie swoje kieruję na ręce prezesa Rady Ministrów profesora Jerzego Buzka.

Panie Premierze!

W ostatnich dniach zostaliśmy zaszokowani informacjami o śmierci młodych ludzi, bywalców dyskotek w Trójmieście, po użyciu nowego typu pigułek narkotykowych, nazywanych potocznie UFO. Zgony te zadały kłam rozpowszechnianej od kilku lat skutecznie wśród młodzieży tezie o trwałej nieszkodliwości, w tym braku uzależnienia się organizmu, od używania tak zwanych miękkich narkotyków w mniej inwazyjnej postaci, a więc między innymi w pigułkach. Dobrze, że służby policyjne szybko zareagowały na pierwsze informacje dotyczące pojawienia się na rynku nowego śmiercionośnego środka odurzającego i zlikwidowały w Świętokrzyskiem jedną z fabryk produkujących te narkotyki.

Panie i Panowie Senatorowie! Na tym tle pozwalam sobie zwrócić państwa uwagę, na przykładzie mego regionu, regionu sieradzkiego, na sytuację, jaka powstała po nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz na skutek nowego podziału administracyjnego kraju i reformy ochrony zdrowia.

Historycznie rzecz ujmując, według ustawy o zapobieganiu narkomanii z 1985 r. samo posiadanie środka odurzającego nie podlegało karze. Sankcjami grożono dopiero za produkcję, pozyskiwanie i rozpowszechnianie narkotyków. Na podstawie tej ustawy stworzono system leczenia, uwzględniający specyfikę uzależnionych od tak zwanej polskiej heroiny, czyli makowego kompotu. Pierwszym etapem było trwające do dwóch tygodni odtrucie w szpitalu, mające na celu zlikwidowanie objawów abstynencyjnych. Kontynuacja leczenia wymagała co najmniej rocznego pobytu w placówce stacjonarnej. Tam pacjent pod kierunkiem terapeutów, uwolniony od wpływu środowiska narkomanów, pracował nad swoim uzależnieniem psychicznym.

W tym okresie w kraju powstało wiele placówek ambulatoryjnych i stacjonarnych. W 1986 r. w odpowiedzi na wzrost liczby narkomanów utworzono w Sieradzkiem Wojewódzką Poradnię Profilaktyki, Leczenia i Rehabilitacji Osób Uzależnionych z siedzibą w Zduńskiej Woli - mieście o najwyższym w województwie sieradzkim zagrożeniu narkomanią. Dla jej potrzeb wykupiono i stosownie zaadaptowano budynek, korzystając ze środków wojewódzkiego funduszu zapobiegania narkomanii. Zatrudniono tam kadrę z wysokimi kwalifikacjami.

W kwietniu 1997 r. powstał kolejny akt prawny określający zasady przeciwdziałania narkomanii. Objął on działalność wychowawczą i zapobiegawczą, leczenie, rehabilitację i adaptację osób uzależnionych, nadzór nad substancjami, których używanie może prowadzić do narkomanii, zwalczanie niedozwolonego obrotu, wytwarzanie, przetwarzanie, przerób i posiadanie takich substancji oraz nadzór nad uprawami roślin, które je zawierają. Karano już za posiadanie narkotyków, z wyjątkiem tych przeznaczonych na własny użytek lub posiadanych w nieznacznych ilościach. Jak wiemy, tę lukę prawną natychmiast wykorzystali akwizytorzy, handlując bezkarnie narkotykami w porcjach, które mogły być uznane za przeznaczone do własnego użytku. A więc w kolejnej ustawie, tej z ubiegłego roku, uzupełniliśmy tę lukę.

Proszę państwa, dziś jednak wszelkie prognozy, poparte rzetelnymi badaniami, wskazują na dalszy wzrost zjawiska, zwłaszcza jeśli chodzi o zażywanie środków psychoaktywnych. Ten wzrost notujemy również w regionie sieradzkim. W latach 1997-1998 wskaźnik przyjętych do leczenia z powodu zaburzeń psychicznych, zaburzeń zachowania spowodowanych używaniem substancji psychoaktywnych, wzrósł z 6,5 do 8,0. Jak informuje były dyrektor Wojewódzkiej Poradni Antynarkotykowej w Zduńskiej Woli Bogdan Andruszkiewicz, młodzież intensywnie eksperymentuje z różnymi narkotykami i wie, gdzie je kupić. Gdy okazjonalne zażywanie staje się problemem, niektórzy zaczynają szukać profesjonalnej pomocy, szukają jej też ich rodzice.

Niestety, za wzrostem zagrożenia narkomanią oraz penalizacją walki z osobami uzależnionymi nie poszły niezbędne rozwiązania logistyczne i nakłady finansowe. Stało się wręcz odwrotnie. Z chwilą likwidacji województwa sieradzkiego oraz wprowadzenia reformy systemu ochrony zdrowia zlikwidowano również Wojewódzką Poradnię Profilaktyki, Leczenia i Rehabilitacji Osób Uzależnionych z siedzibą w Zduńskiej Woli. Nie pomogły interwencje w Radzie Miasta i starostwie zduńskowolskim, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Sieradzu, sejmiku wojewódzkim czy Łódzkiej Kasie Chorych. A więc wraz z powstaniem regionalnych kas chorych zabrakło środków na leczenie narkomanów. Doszło do ograniczenia i likwidacji wielu specjalistycznych poradni, a także, poprzez nieprzemyślane, świadczące o braku wyobraźni decyzje, doprowadzono do likwidacji wielu placówek ambulatoryjnych, zapaści ośrodków stacjonarnych. Jednocześnie zdezintegrowano kształconą przez wiele lat w tym zakresie specjalistyczną kadrę.

Wysoka Izbo! U progu kolejnego roku funkcjonowania kas chorych, po nowelizacji tak zwanej ustawy narkotykowej, w której między innymi zaostrzono odpowiedzialność karną za posiadanie narkotyków, powszechnie brakuje funduszy na pomoc osobom uzależnionym.

Łódzka Kasa Chorych w obliczu konieczności drakońskich oszczędności finansowych postanowiła przede wszystkim zaoszczędzić na walce z narkomanią, nie przyjmując propozycji zgłoszonej przez specjalistów w tej branży medycznej, które szły w kierunku choćby skromnej odbudowy form pomocy osobom uzależnionym od narkotyków.

Panie Premierze, biorąc pod uwagę fakt, że problem walki z narkomanią winien być - myślę, że nie tylko moim zdaniem - jednym z priorytetów państwowej polityki ochrony zdrowia, proszę o dokonanie przez podległe panu służby analizy możliwości wypełnienia zadań w tym zakresie, szczególnie w aspekcie ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz o podjęcie działań, które zabezpieczą niezbędne środki na profilaktykę antynarkotykową oraz terapię osób uzależnionych. Dziękuję za uwagę.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję.

Głos ma senator Zbigniew Gołąbek. Następnym mówcą będzie senator Krzysztof Majka.

Senator Zbigniew Gołąbek:

Panie Marszałku! Panowie Senatorowie! Szanowni Pracownicy Kancelarii Senatu!

Mam siedem oświadczeń. Dwa ostatnie kieruję razem z senatorem Zbigniewem Kruszewskim.

Pierwsze oświadczenie kieruję do ministra gospodarki i prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu SA w Warszawie.

W nawiązaniu do oświadczenia z dnia 7 grudnia 2000 r. i pozytywnej odpowiedzi ministra gospodarki z 2 stycznia 2001 r. dotyczącej produkcji nitrocelulozy w Pionkach uprzejmie proszę o wykupienie oddziału nitrocelulozy od syndyka masy upadłościowej "Pronit".

Przypomnę, że obowiązkiem rządu jest zabezpieczenie środków na ten cel, wyłonienie wykonawcy do koniecznego dokończenia rozpoczętej modernizacji oddziału nitrocelulozy do opłacalnego poziomu minimalnego 2,5 tysiąca t rocznie, w drodze publicznego przetargu. Najlepiej byłoby, gdyby zostali do niego dopuszczeni wykonawcy krajowi.

W komisji przetargowej powinni uczestniczyć najwybitniejsi specjaliści, w tym profesorowie Politechniki Warszawskiej, Politechniki Łódzkiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej.

Ponownie zwracam się z prośbą o przyspieszenie wykupienia od syndyka masy upadłościowej byłych Zakładów Metalowych "Łucznik" dla nowo powstałej fabryki broni, która powinna prowadzić produkcję zbrojeniową. Okresowo prowadzi ją bowiem syndyk i są z tym kłopoty. Aby to się stało, ARP winna spowodować regulację własności majątku i zabezpieczyć nakłady finansowe na produkcję i zatrudnienie.

Doceniając wkład Agencji Rozwoju Przemysłu, ministra gospodarki, ministra spraw wewnętrznych i administracji w rozwiązanie tych problemów, pozwalam sobie zauważyć, że niespełnienie tych warunków byłoby działaniem na szkodę państwa polskiego oraz stanowiłoby poważne zagrożenie obronności kraju.

Z wyrazami szacunku, Zbigniew Gołąbek.

Drugie oświadczenie kieruję do pana Bronisława Komorowskiego, ministra obrony narodowej.

Szanowny Panie Ministrze!

Wejście w życie 1 stycznia 2001 r. ustawy o finansach publicznych skomplikowało zasady użytkowania obiektów podległych wojsku. Z przepisów tych wynika, że jednostka wojskowa to jednostka budżetowa, która nie może prowadzić działalności zarobkowej.

W związku z tym zwracam się do pana ministra z uprzejmą prośbą o przyspieszenie wyrażenia zgody na przekształcenie Wojskowego Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego w Radomiu i Sadkowie w tak zwane gospodarstwo pomocnicze, co daje możliwość korzystania z basenu, boiska i hali sportowej przez mieszkańców ziemi radomskiej. Najważniejsze, że prowadzona działalność gospodarcza to zdrowy i ekologiczny styl życia i poprawa kondycji finansowej wojska.

Z uwagi na to liczę na pozytywne i szybkie załatwienie tak ważnej, niepotrzebnie przedłużającej się od kilku miesięcy sprawy.

Z wyrazami szacunku, Zbigniew Gołąbek.

Trzecie oświadczenie kieruję do ministra finansów pana Jarosława Bauca, wojewody mazowieckiego pana Antoniego Pietkiewicza i prezes Krajowego Urzędu Pracy pani Grażyny Zielińskiej.

Szanowni Państwo!

Ponownie zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie pomocy w przekazaniu należności z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne za osoby bezrobotne niemające prawa do pobierania zasiłków do powiatowych urzędów pracy w Radomiu, Kozienicach, Grójcu, Zwoleniu, Lipsku, Przysusze, Białobrzegach i Szydłowcu.

Jednocześnie proszę o wyjaśnienie powodów wypowiedzenia kontraktów przez Krajowy Urząd Pracy i o informację, co jest czynione na rzecz naprawy zaistniałego stanu rzeczy. Brak pozytywnych reakcji ze strony rządu na zaprzestanie blokady kont powiatowych urzędów pracy jest zaprzeczeniem decentralizacji i dekoncentracji zadań administracji publicznej.

Proszę pana ministra finansów o informację dotyczącą zmiany systemu finansów publicznych, polegającej na zwiększeniu udziału jednostek samorządu terytorialnego w całości wydatków publicznych. Brak takich działań ze strony rządu obniżył jakość powszechnych usług publicznych o charakterze powiatowym i powoduje dalszą degradację cywilizacyjną powiatów i Radomia jako miasta, które utraciło status województwa.

W załączeniu przedkładam pisma powiatowego urzędu pracy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z uprzejmą prośbą o zapoznanie i zajęcie stanowiska.*

Kolejne oświadczenie kieruję do pana Kazimierza Ujazdowskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Szanowny Panie Ministrze! Uprzejmie proszę o dofinansowanie remontu zabytkowych organów w kościele ewangelicko-augsburskim w Radomiu. Obecnie organy te są nieczynne z powodu uszkodzeń mechanicznych i zanieczyszczeń. W latach osiemdziesiątych przeprowadzono kapitalny remont tego kościoła i wykonano niezbędne kosztorysy remontu zabytku, czyli organów. Kosztorysy te opiewają na kwotę 42 tysięcy zł. Parafia ewangelicko-augsburska nadal nie posiada wystarczających środków własnych na przeprowadzenie prac remontowych.

Obiekt sakralny ma rewelacyjną akustykę i dobrze służy wszystkim miłośnikom Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Dawnej oraz Festiwalowi Młodych Kameralistów. Odrestaurowany instrument będzie dowodem naszej wspólnej dbałości o zachowanie dóbr kultury, tym bardziej że władze samorządowe Radomia także się w to włączają i to nie tylko finansowo.

We wrześniu bieżącego roku przypada sto siedemdziesiąta piąta rocznica istnienia tej parafii. Uroczyste obchody mogą być bardziej znaczące, gdy organy wpisane do rejestru zabytków będą czynne, zwłaszcza że zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego zamierza zaprosić do udziału w tych uroczystościach prezesa Rady Ministrów.

Doceniając troskę pana ministra o ochronę dziedzictwa, liczę na pozytywne załatwienie tej sprawy. W załączeniu opinia rzeczoznawcy, pana profesora Wiktora Łyjaka.** Z wyrazami szacunku, Zbigniew Gołąbek.

Ze względów czasowych, Panie Marszałku, pozostałe oświadczenia składam do protokołu.*** Dziękuję za uwagę.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

No i te opinie muszą być załączone, bo też będą potrzebne.

(Senator Zbigniew Gołąbek: Wszystko mam kompletne, Panie Marszałku, proszę uprzejmie.)

Proszę bardzo, głos ma pan senator Krzysztof Majka. I ostatni będzie senator Grzegorz Lipowski.

Senator Krzysztof Majka:

Panie Marszałku, swoje oświadczenie kieruję do prezesa Rady Ministrów w związku z licznymi, skierowanymi do mnie pismami władz samorządowych, samorządów lokalnych, stowarzyszeń oraz doniesieniami prasowymi.

Panie Premierze, jednym z negatywnych skutków wprowadzenia reformy administracyjnej kraju, pozbawiającej Koszalin statusu miasta wojewódzkiego, jest wzrost bezrobocia. Do niedawna Koszalin i region byłego województwa koszalińskiego znajdowały się na liście powiatów zagrożonych szczególnym bezrobociem. Niestety, na przedświątecznym posiedzeniu Rady Ministrów zapadła decyzja o skreśleniu z tej listy powiatu grodzkiego Koszalin. Przyniesie to negatywne skutki finansowe dla regionu i pogłębi narastające w odbiorze społecznym poczucie spychania na margines i niewywiązywania się przez rząd z obietnic stosowania specjalnych programów osłonowych, mających stanowić rekompensatę dla miast za utracony status.

Skreślenie z listy powiatów zagrożonych bezrobociem zbiega się z kilkoma innymi, mającymi równie negatywny wydźwięk, decyzjami. Rzeszę bezrobotnych zasilą wkrótce oficerowie, żołnierze i pracownicy cywilni Bałtyckiej Dywizji Obrony Wybrzeża, której grozi likwidacja. Również wcześniejsze decyzje ministra transportu, dotyczące obniżenia kategorii dróg ekspresowych S-6 i S-11, mają podobny skutek, degradują region.

Panie Premierze, wierzę, że u podłoża podejmowanych zmian administracyjnych powinna leżeć zasada stwarzania jednakowych szans w regionach i zrównoważonego, pod każdym względem, ich rozwoju. Wymienione wcześniej decyzje przeczą tym zasadom. I dlatego zwracam się do pana premiera o spowodowanie odpowiednich działań, które wstrzymają niekorzystne dla regionu koszalińskiego decyzje ministrów i odwrócą trendy ograniczające jego możliwości rozwojowe. Zwracam się w szczególności o wstrzymanie decyzji o likwidacji 8. Bałtyckiej Dywizji Obrony Wybrzeża oraz ujęcie w strategii narodowej dróg S-6 i S-11 jako dróg ekspresowych. Dziękuję.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję.

Proszę bardzo, głos ma senator Grzegorz Lipowski.

Senator Grzegorz Lipowski:

Dziękuję, Panie Marszałku.

Swoje oświadczenie kieruję do Jerzego Buzka, prezesa Rady Ministrów.

Panie Premierze, sprawa, do której powracam, ciągnie się od ubiegłego wieku, bowiem pierwsze oświadczenia na ten temat złożyłem do pana w dniu 22 kwietnia 1999 r., a drugie w dniu 9 czerwca 2000 r. Dziś mamy 11 stycznia 2001 r., a sprawa uregulowania ponoszenia kosztów badań członków ochotniczych straży pożarnych ciągle pozostaje niezałatwiona. W tym czasie już trzy razy zdążył pan zmienić ministrów resortów odpowiedzialnych za uregulowanie tej sprawy, a ona ciągle czeka na załatwienie.

Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, DzU nr 81, poz. 351 z późniejszymi zmianami, jednoznacznie określa uprawnienia członków ochotniczych straży pożarnych do bezpłatnych, nie rzadziej niż co dwa lata, okresowych badań lekarskich, nie rozstrzygając, kto ma ponosić koszty tych badań.

Obie odpowiedzi, jakie otrzymałem, wyjaśniają, że to trzeba zrobić, pouczają kto powinien to zrobić, informują, że pisma na ten temat między ministrem zdrowia a ministrem spraw wewnętrznych i administracji zostały wymienione. Brakuje jednego - rozwiązania tego problemu.

Proszę zdać sobie sprawę z tego, że w Polsce jest ponad czterysta siedemdziesiąt tysięcy czynnych strażaków ochotników, którzy codziennie naruszają ustawę, bo bez obowiązkowych badań wyjeżdżają z narażeniem swojego życia do setek akcji dziennie. Wyjeżdżają do tych akcji bez obowiązujących badań, bo bezduszni urzędnicy w pana rządzie, odpowiedzialni za uregulowanie tej kwestii, przez dwa lata, mimo dwóch oświadczeń, nie potrafili przygotować najprostszej nowelizacji.

Pragnę nadmienić, że w rankingu poparcia społecznego pożarnictwo lokuje się w ścisłej czołówce, jeśli nie na pierwszej pozycji, a wśród organizacji, urzędów i instytucji - na drugiej, z poparciem społecznym wynoszącym 85%.

Liczę, że będzie to ostatnie moje oświadczenie na ten temat, a co do zaniedbań, że podejmie pan stosowne działania. Z poważaniem, Grzegorz Lipowski. Dziękuję.

Wicemarszałek
Tadeusz Rze
mykowski:

Dziękuję.

Informuję, że oświadczenia do protokołu złożyli: senator Marian Noga; senator Marian Noga  i senator Zbigniew Zychowicz - wspólnie; senator Wiesław Pietrzak; senator Zbigniew Gołąbek, w sumie chyba trzy oświadczenia; senator Zbigniew Gołąbek i senator Zbigniew Kruszewski - wspólnie; senator Janusz Lorenz; senatorowie Jolanta Danielak, Zdzisław Jarmużek i Zbyszko Piwoński - wspólnie; a także senator Janusz Bielawski.*

Informuję, że protokół siedemdziesiątego trzeciego posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej czwartej kadencji, zgodnie z art. 39 ust. 3 Regulaminu Senatu, zostanie udostępniony senatorom w terminie trzydziestu dni po posiedzeniu Senatu w Biurze Prac Senackich, pokój nr 255.

Zamykam siedemdziesiąte trzecie posiedzenie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej czwartej kadencji.

(Wicemarszałek trzykrotnie uderza laską marszałkowską)

(Koniec posiedzenia o godzinie 19 minut 19)

Przemówienie złożone do protokołu

Przemówienie senatora Henryka Stokłosy
w debacie nad punktem siódmym porząd
ku obrad

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

Z obu dokumentów w sprawie oceny nowego zasadniczego podziału terytorialnego państwa, które nam zaprezentowano, a zwłaszcza z obszernego materiału rządowego, przebija, moim zdaniem, niczym nieuzasadniony optymizm oraz samozadowolenie. Opiera się ono na dość wątpliwej intelektualnie tezie, że "stosunkowo niewielka liczba składanych wniosków w sprawie zmiany podziału terytorialnego stopnia wojewódzkiego i powiatowego wskazuje na zasadniczą akceptację społeczną nowego podziału".

Obywatele naszego kraju są zbyt sfrustrowani źle wdrażanymi reformami służby zdrowia, oświaty i ubezpieczeń społecznych, by zajmować się sprawami, które dotyczą ich w zdecydowanie mniejszym stopniu. W dalszym ciągu bowiem większość swych problemów załatwiają w gminie.

Reforma administracji przyniosła ewidentne korzyści - że użyję tu niemodnych dziś określeń - szeroko pojętemu aktywowi terenowemu, wywodzącemu się z różnych opcji politycznych, który zaspokoił swe apetyty powiatowymi posadami, jeśli nie w urzędach, to w samorządach lub w najgorszym wypadku w ogniwach powiatowych swoich partii. W materiałach rządowych szeroko analizowane są wnioski tych kilkunastu niezadowolonych środowisk. Dotyczą one przede wszystkim zwiększenia liczby powiatów; nie ma żadnego z propozycją likwidacji. To najlepszy argument za tezą, że reforma rozbudziła regionalne szowinizmy i w większości je zaspokoiła. Stąd brak protestów, który uznajemy za argument przesądzający o powodzeniu reformy. Nic bardziej złudnego.

W tej sytuacji nie tyle akceptacja społeczna, mierzona liczbą protestów, co problemy merytoryczne powinny decydować o ocenie reformy. W materiale rządowym w tej kwestii czytamy następujący wniosek: "Funkcjonujące od 1 stycznia 1999 r. jednostki wojewódzkie charakteryzuje znacząca nierównomierność potencjału demograficznego i gospodarczego. Analiza wskazuje jednak na stosunkowo wyrównany poziom potencjału zasobów administracji publicznej mogących posłużyć do działań na rzecz wyrównania istniejących dysproporcji". Jest to teza kuriozalna. Wynika z niej, że liczba urzędników może mieć wpływ na jakość procesów gospodarczych, a im więcej urzędników, tym większe szanse na wyrównanie poziomu między słabymi ekonomicznie regionami a gospodarczymi potentatami.

Takich "niemądrych tez" jest w materiałach jeszcze kilka, ale pominę je milczeniem. Myślę bowiem, że czas odpowiedzieć na zasadnicze pytanie: czy reforma terytorialna państwa usprawniła jego funkcjonowanie w sposób znaczący i ma pozytywny wpływ na wyzwalanie aktywności obywatelskiej i gospodarczej społeczeństwa? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w materiałach rządowych, ale nie jest ona zgodna z intencjami jego autorów. Z uważnej lektury tych materiałów, a zwłaszcza z analizy przedstawionych w nim faktów wynika bowiem, że popełniono kilka błędów, od których odwrót jest bardzo trudny lub wręcz niemożliwy.

Po pierwsze, widać już dziś gołym okiem, że kompromis w sprawie liczby województw był błędem - próbą odtworzenia układu sprzed 1975 r., która obnażyła rażące dysproporcje między poszczególnymi regionami kraju. Dziś zdecydowana większość naszych województw jest za słaba, by znaleźć sobie odpowiedniego partnera za zachodnią granicą, a kilka z nich nie radzi sobie i nigdy nie poradzi z zadaniami bez znaczącej pomocy z centrum. Wystarczyłoby nie siedemnaście, nie szesnaście, nawet nie dwanaście, lecz najwyżej osiem województw, ale czy dziś są polityczne warunki, by móc dokonać takiej korekty? Niestety nie ma.

Po drugie, dopuszczono do radosnej twórczości w zakresie powstawania powiatów. Jest ich blisko czterysta, w tym wiele bardzo słabych. Wyposażono je w duże uprawnienia, ale praktycznie pozbawiono pieniędzy. Dziś uczciwi radni samorządu powiatowego są sfrustrowani swoją bezradnością i brakiem możliwości podejmowania samodzielnych decyzji, zwłaszcza ci, którzy mają za sobą doświadczenia pracy w samorządach gminnych. W materiale rządowym, a także w siódmym wniosku naszej uchwały postuluje się "sprzyjanie inicjatywom zmierzającym do łączenia się powiatów. W szczególności postulat ten odnosi się do miast na prawach powiatu i otaczających je powiatów mających siedziby władz w tych miastach".

To słuszny postulat, tylko przy pomocy jakich instrumentów go zrealizować? O tym już ani słowa tak w rządowych materiałach, jak w naszej uchwale. Ja też nie potrafię powiedzieć, jak przebić się w tej sprawie przez owe regionalne szowinizmy i apetyty na funkcje, o których już tu mówiłem. By nasze powiaty mogły stanowić sprawne ogniwa samorządowe drugiego szczebla, powinno być ich o połowę mniej, lecz czy dziś są polityczne warunki, by móc dokonać takiej korekty? Odpowiedź jest taka sama, jak w przypadku województw - nie ma.

I na koniec jeszcze jedna sprawa. Trzy lata temu w trakcie debat na temat reformy samorządowej rząd obiecywał uruchomić specjalny program dla tych miast wojewódzkich, które miały utracić swój status stolicy województwa. Nic z tego nie wyszło. Dziś miasta te - a mówię to na podstawie pilskich doświadczeniach - przeżywają kryzys. Wyjeżdżają z nich ludzie młodzi i zdolni, opuszcza je wysoko wykwalifikowana kadra - w Pile szacuje się, że w ten sposób opuściło miasto około dwóch tysięcy ludzi. Ma to określone skutki ekonomiczne. Spada siła nabywcza ludności - w Pile o około jedną trzecią - kryzys przeżywa handel i usługi, wzrasta niepokojąco bezrobocie, panuje frustracja i marazm.

Taki jest, moim zdaniem, rzeczywisty obraz skutków reformy terytorialnej kraju. Materiał rządowy, a także nasza uchwała starają się go ucukrzyć i zafałszować, dlatego będę głosował przeciwko jej przyjęciu. Dziękuję za uwagę.

Henryk Stokłosa

 

Oświadczenie senatora Mariana Nogi

skierowane do pana Andrzeja Chronowskiego, ministra skarbu państwa

Uprzejmie proszę o wyjaśnienie, czy prawdą jest, że Rada Nadzorcza Fabryki Pojazdów Ciężarowych ZREMB-Wrocław SA naruszyła prawo, podejmując w dniu 21 grudnia 2000 r. uchwałę o odwołaniu dwóch dotychczasowych członków zarządu spółki i powołaniu na ich miejsce dwóch nowych osób. Paragraf 11 ust. 3 statutu spółki, zatwierdzonego przez Ministerstwo Skarbu Państwa, stanowi, że członkowie zarządu spółki są powoływani i odwoływani przez walne zgromadzenie akcjonariuszy, zaś radzie nadzorczej przysługuje prawo składania wniosków w powyższej materii.

Podjęta z naruszeniem prawa uchwała Rady Nadzorczej ZREMB-Wrocław SA spowodowała pozbawienie spółki właściwej reprezentacji, na skutek czego w chwili obecnej nie może ona w normalny sposób funkcjonować na rynku.

Z wyrazami głębokiego szacunku

Marian Noga

Oświadczenie senatora Mariana Nogi
oraz senatora Zbigniewa Zychowicza

skierowane do pana Jerzego Buzka, premiera rządu Rzeczypospolitej Polskiej

Środowisko naukowe zaniepokojone jest sytuacją, w jakiej znalazła się Biblioteka Polska w Paryżu. Ta bezcenna dla kultury narodowej placówka, którą założył Adam Mickiewicz, została kilka miesięcy temu zamknięta z powodów finansowych. Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że niejasny jest status prawny Biblioteki Polskiej, a co za tym idzie, nie można wykluczyć sytuacji, że wszystkie te unikalne dla dziedzictwa narodowego zbiory mogą stać się własnością francuskiego skarbu państwa.

Dlatego też, w imieniu środowiska naukowego i swoim własnym, zadajemy poniższe pytania. Czy rząd RP jest poinformowany o tym, w jakiej sytuacji prawnej i finansowej znajduje się Biblioteka Polska w Paryżu? Jeżeli tak, to czy zamierza podjąć jakieś działania, aby tak cenna i unikalna placówka nie stała się własnością obcego państwa, i jakie zamierza poczynić kroki?

Z wyrazami szacunku

Marian Noga

Zbigniew Zychowicz

 

Oświadczenie senatora Wiesława Pietrzaka

skierowane do pana Kazimierza Ujazdowskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego

Szanowny Panie Ministrze!

W związku z rozporządzeniem Pana Ministra dotyczącym określenia szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli szkół i placówek artystycznych zwracam się do Pana Ministra z uwagami dotyczącymi treści wyżej wymienionego rozporządzenia. Jest ono bowiem sprzeczne z obowiązującą ustawą o szkolnictwie wyższym z dnia 12 września 1990 r. (studia odbywają się na kierunkach, a nie na wydziałach czy typach uczelni, jak stanowi projekt rozporządzenia).

Nowa regulacja prawna pozbawia również możliwości zatrudnienia w zawodzie absolwentów studiów edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej oraz absolwentów kierunku instrumentalistyka.

W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z prośbą o wprowadzenie do projektu rozporządzenia następujących poprawek.

§2 ust. 1 powinien otrzymać następujące brzmienie: Kwalifikacje do nauczania w szkołach muzycznych I i II stopnia, w ogólnokształcących szkołach muzycznych I i II stopnia oraz w policealnych szkołach muzycznych posiadają osoby z przygotowaniem pedagogicznym, legitymujące się dyplomem ukończenia studiów magisterskich na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć. Wykreśla się wyrazy "w akademii muzycznej".

§2 ust. 2 powinien być skreślony, ponieważ istota rzeczy zawarta została w §2 ust. 1.

§2 ust. 3 powinien otrzymać następujące brzmienie: Kwalifikacje do nauczania w szkołach muzycznych I stopnia i w ogólnokształcących szkołach muzycznych I stopnia oprócz osób wymienionych w §2 ust. 1 posiadają również osoby z przygotowaniem pedagogicznym legitymujące się dyplomem ukończenia studiów zawodowych na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć.

Z wyrazami szacunku

senator RP

Wiesław Pietrzak

 

Oświadczenie senatora Wiesława Pietrzaka

skierowane do pana Jerzego Buzka, premiera Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Premierze!

Zwracam się do Pana Premiera w sprawie zasad dalszego funkcjonowania Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Warmińsko-Mazurska SSE została w uzgodnieniach międzyresortowych potraktowana szczególnie niekorzystnie. Przykładem nierównego traktowania Warmińsko-Mazurskiej SSE jest to, że otrzymała ona dwudziestoprocentową pomoc publiczną dla inwestorów. W innych, bardziej uprzywilejowanych strefach, wskaźnik ten sięga nawet 50%. Planuje się również podniesienie limitu wysokości inwestycji w Warmińsko-Mazurskiej SSE do 450 tysięcy euro, dotychczas limit ten wynosił 300 tysięcy euro.

Nowe regulacje nie są w żaden sposób korzystne, nie przyczynią się do powstawania tak potrzebnych w naszym regionie nowych miejsc pracy. Do końca ubiegłego roku zarząd strefy wydał pięćdziesiąt jeden zezwoleń dla podmiotów gospodarczych, nakłady inwestycyjne z tego tytułu wyniosą 240 milionów zł. Przewiduje się zatrudnienie około trzech tysięcy osób.

W związku z przedstawionymi powyżej danymi proszę Pana Premiera o podjęcie działań zmierzających do zmiany zasad funkcjonowania Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Z wyrazami szacunku

senator RP

Wiesław Pietrzak

Oświadczenie senatora Wiesława Pietrzaka

skierowane do pana Marka Biernackiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji

Szanowny Panie Ministrze!

Zwracam się do Pana Ministra z apelem o podjęcie zdecydowanych działań mających na celu poprawę stanu bezpieczeństwa publicznego na obszarach wiejskich.

We wsiach województwa warmińsko-mazurskiego popełnianych jest w ostatnim okresie coraz więcej przestępstw. Liczba etatów przypadających na komisariaty policji zlokalizowane w gminach wiejskich jest zdecydowanie za niska, poza tym policjanci z komisariatów wiejskich posługują się starym, bardzo awaryjnym sprzętem. Osoby pokrzywdzone często nie składają zawiadomień o popełnionych na ich szkodę przestępstwach, gdyż komisariaty wiejskie są czynne do godziny 16.00. Przestępcy czują się więc bezkarni, a ofiary są bezsilne i zastraszone.

Gminy województwa warmińsko-mazurskiego nie dysponują środkami finansowymi na niezbędne, lecz dodatkowe etaty w wiejskich komisariatach policji. Teren Warmii i Mazur jest w zdecydowanej większości rejonem rolniczym, co oznacza bardzo wysokie bezrobocie, niewielką liczbę zakładów pracy, postępujące zubożenie mieszkańców. Czynniki te sprzyjają popełnianiu przestępstw przeciwko mieniu.

Rozwiązania proponowane przez MSWiA w "Krajowym Programie Przeciwdziałania Przestępczości" nie zostały skonsultowane z samorządami. Narzucają im większościowe finansowanie zadań mających na celu poprawę bezpieczeństwa. W przypadku niezapewnienia gminom wystarczających środków na realizację programu przeciwdziałania przestępczości stopień jego realizacji będzie nikły i nie osiągnie się zawartych w nim zamierzeń.

Z wyrazami szacunku

senator RP

Wiesław Pietrzak

Oświadczenie senatora Janusza Bielawskiego

skierowane do Grzegorza Opali, ministra zdrowia

Szanowny Panie Ministrze!

Restrukturyzacja zakładów opieki zdrowotnej zbyt często przebiega według następującego scenariusza: zmniejsza się liczbę łóżek szpitalnych, redukuje zatrudnienie. Zarządzający w ten prosty sposób uzyskuje oszczędności, poprawia wyniki ekonomiczne zakładu zazwyczaj bez oglądania się na to, w jaki sposób odbije się to na poziomie i dostępności usług zdrowotnych.

Dowiedziałem się ostatnio, że jest planowane zredukowanie liczby łóżek w Klinice Dermatologicznej we Wrocławiu do czterdziestu, z dotychczasowych siedemdziesięciu. Jak sądzę, tak drastyczne zmniejszenie liczby łóżek ograniczy możliwości dydaktyczne, naukowe i lecznicze kliniki oraz zapewne doprowadzi do likwidacji usług z zakresu dermatologii zabiegowej. Będzie to duży krok wstecz w leczeniu nowotworów skóry, a klinika jest ośrodkiem wiodącym w tej dziedzinie.

Ponieważ w dalszym ciągu jest Pan organem założycielskim Państwowego Szpitala Klinicznego nr 1 we Wrocławiu, uprzejmie proszę o wpłynięcie na zarządzającego tak, aby rozważył zamierzoną redukcję liczby łóżek w klinice dermatologicznej, bo przyniesie to więcej strat niż doraźnych korzyści. Myślę, że należałoby, wykorzystując potencjał usługowy kliniki, dążyć do zawarcia odpowiednich kontraktów z Dolnośląską Kasą Chorych i Opolską Kasą Chorych na unikatowe usługi lecznicze, które może zaoferować klinika. Oczekując na rychłe zajęcie stanowiska w tej sprawie, pozostaję z należytym szacunkiem.

Janusz Bielawski

 

Oświadczenie senator Jolanty Danielak,
senatora Zdzisława Jarmużka
oraz senatora Zbyszka Piwońskiego

skierowane do prezesa Rady Ministrów Jerzego Buzka

Panie Premierze!

Decyzją z dnia 30 listopada 1999 r. (znak UNUZ-11-67/99), podpisaną przez panią prezes Teresę Kamińską, Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych zatwierdził plan finansowy Lubuskiej Kasy Chorych na 2000 r. bez zastrzeżeń.

Natomiast w piśmie z dnia 29 grudnia 1999 r., podpisanym przez tę samą panią prezes Teresę Kamińską i skierowanym do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych wydał decyzję zmniejszenia kwoty, jaką winien przekazać ZUS do LKCh w 2000 r., o 45 milionów 862 tysiące 130 zł. O tej dyspozycji dla ZUS, praktycznie zmieniającej plan finansowy LKCh na 2000 r. (już wcześniej, to jest 30 listopada 1999 r., zatwierdzony prze UNUZ), nie została poinformowana ani rada, ani zarząd kasy.

Informację o zmianie planu finansowego LKCh otrzymała od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w dniu 17 listopada 2000 r.

W dniu 30 listopada 2000 r. zarząd LKCh zwrócił się do Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych o wyjaśnienie sprawy i metody zmiany planu finansowego na 2000 r., którego realizacja w wysokości kwoty zatwierdzonej przez UNUZ dobiegała już końca. Do 7 stycznia 2001 r. kasa nie otrzymała odpowiedzi. Otrzymała natomiast kolejną decyzję o odmowie zatwierdzenia uchwały rady kasy przyjmującej sprawozdanie finansowe zarządu związane z przekroczeniem wydatków.

Odpowiedź na wymienione wyżej pismo zarząd otrzymał 8 stycznia 2001 r. Odpowiedź jest wykrętna, opisuje mechanizm naliczania zaliczek na rzecz kas chorych, a nie odpowiada na zawarte w piśmie pytania. Jest odpowiedzią nie na temat. Jej styl i treść jest obrazą dla wiedzy, doświadczenia oraz poczucia odpowiedzialności rady i zarządu LKCh za bezpieczeństwo zdrowotne ubezpieczonych lubuszan.

Zapytujemy:

1. Co upoważniało Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych do zmiany planu finansowego LKCh na 2000 r. w sposób opisany powyżej?

2. Dlaczego UNUZ do dania 7 stycznia 2001 r. nie poinformował LKCh o dyspozycji wydanej ZUS w dniu 29 grudnia 1999 r., która faktycznie i istotnie zmniejszyła środki kasy na świadczenia zdrowotne?

3. Kiedy Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych wyjaśni tę bulwersującą opinię publiczną województwa lubuskiego sprawę i naprawi wyrządzone członkom LKCh szkody?

Z poważaniem

Jolanta Danielak

Zdzisław Jarmużek

Zbyszko Piwoński

 

Oświadczenie senatora Janusza Lorenza

skierowane do pana Jerzego Buzka, premiera rządu Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Premierze!

Pragnę Panu zasygnalizować, że projekt nowej regulacji prawnej w postaci rozporządzenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego w sprawie określenia szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli szkół i placówek artystycznych budzi poważne kontrowersje w środowiskach naukowych.

Problem wynika z faktu, że jego treści nie zostały skonsultowane z Departamentem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Edukacji Narodowej. Za słusznością tej oceny przemawiają zawarte w nim treści, sprzeczne z obowiązującą ustawą z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym - studia odbywają się na kierunkach, a nie na wydziałach czy typach uczelni, jak stanowi projekt rozporządzenia. Ponadto rozporządzenie praktycznie pozbawia możliwości zatrudnienia w zawodzie absolwentów studiów edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej oraz absolwentów instrumentalistyki, na przykład na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację społeczno-gospodarczą, a przede wszystkim bardzo wysokie bezrobocie - w województwie warmińsko-mazurskim najwyższe w kraju - wydaje się niewskazane wprowadzanie unormowań prawnych, których obowiązywanie wiąże się z pogłębianiem tych niekorzystnych zjawisk.

Wychodząc naprzeciw celom ministerstwa Rada Instytutu Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie podjęła 12 grudnia 2000 r. uchwałę w sprawie propozycji zmian w projekcie rozporządzenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego, dotyczącym kwalifikacji wymaganych od nauczycieli szkół i placówek artystycznych. Członkowie rady zawarli w niej propozycje następujących poprawek.

§2 ust. 1 powinien otrzymać następujące brzmienie: kwalifikacje do nauczania w szkołach muzycznych I i II stopnia, w ogólnokształcących szkołach muzycznych I i II stopnia oraz w policealnych szkołach muzycznych posiadają osoby z przygotowaniem pedagogicznym legitymujące się dyplomem ukończenia studiów magisterskich na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć. Wykreśla się tu więc: w akademii muzycznej.

§2 ust. 2 powinien być całkowicie anulowany, ponieważ istota rzeczy zawarta jest w §2 ust. 1.

§2 ust. 3 powinien otrzymać następujące brzmienie: kwalifikacje do nauczania w szkołach muzycznych I stopnia i w ogólnokształcących szkołach muzycznych I stopnia oprócz osób wymienionych w ust. 1 posiadają również osoby z przygotowaniem pedagogicznym, legitymujące się dyplomem ukończenia studiów zawodowych na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć. Wykreśla się tu więc: w ust. 2 oraz w akademii muzycznej.

Po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz proponowanymi przez środowiska naukowe poprawkami stwierdzam, że są one uzasadnione i winny być uwzględnione w treści projektu.

Proszę Pana Premiera o wnikliwe przeanalizowanie sygnalizowanego problemu i podjęcie stosownych działań.

Z poważaniem

Janusz Lorenz

 

Oświadczenie senatora Janusza Lorenza

skierowane do pana Jerzego Buzka, premiera rządu Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Premierze!

Zwracam się do Pana z prośbą o podjęcie interwencji w sprawie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Poddawany obecnie międzyresortowym uzgodnieniom projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zasad funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych w Polsce zakłada w przypadku WMSSE dwudziestoprocentowy udział pomocy publicznej dla inwestorów. Zakrawa to na kpinę, gdyż województwo warmińsko-mazurskie - a na jego terenie działa WMSSE - z racji swej, wręcz dramatycznej sytuacji ekonomicznej, gospodarczej i społecznej, winno być pod szczególną ochroną i opieką.

Tymczasem dzieje się wręcz odwrotnie. Z możliwej do uzyskania pięćdziesięcioprocentowej pomocy publicznej dla inwestorów pozostała dwudziestoprocentowa - przy jednoczesnym podniesieniu limitu wartości inwestycji z 350 do 450 tysięcy euro. Nie znam źródła pochodzenia danych, na podstawie których zostały ustalone powyższe limity, niemniej uważam za stosowne wzięcie tu pod uwagę kondycji regionów, w których działają strefy.

Województwo warmińsko-mazurskie ma najwyższy w kraju poziom bezrobocia. Wycofują się z niego kolejni inwestorzy, kolejne przedsiębiorstwa decydują się na oszczędności poprzez zwalnianie pracowników lub wręcz ogłaszają upadłość. W tej sytuacji tak drastyczne obniżenie poziomu pomocy publicznej dla potencjalnych inwestorów w strefie i podwyższenie limitu wartości inwestycji prowadzi nie tylko do całkowitego zahamowania napływu nowych inwestorów, ale wręcz do znacznego pogorszenia stanu regionu. A w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej mamy w chwili obecnej pięćdziesiąt jeden zezwoleń na rozpoczęcie działalności dla podmiotów gospodarczych i gwarancję miejsc pracy dla trzech tysięcy osób.

W świetle przedstawionego  powyżej stanu regionu konieczne są natychmiastowe kroki zmierzające do podniesienia atrakcyjności Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Niestety, zawarte w projekcie rozporządzenia propozycje uplasują WMSSE w gronie stref najmniej interesujących dla inwestorów i pod znakiem zapytania postawią sens jej istnienia. Trudno przy tym nie zauważyć, że biorąc pod uwagę propozycje dotyczące innych działających w kraju stref, warmińsko-mazurska znalazła się wśród tych trzech, dla których ustalono najmniej korzystne warunki inwestycyjne.

Proszę Pana, Panie Premierze, o zajęcie się tym problemem i spowodowanie, by dokonano korekty krzywdzących dla województwa warmińsko-mazurskiego przepisów.

Z poważaniem

Janusz Lorenz

 

Oświadczenia złożone do protokołu

Oświadczenie senatora Zbigniewa Gołąbka

skierowane do pana Grzegorza Opali, ministra zdrowia

Szanowny Panie Ministrze!

W nawiązaniu do wystąpienia starosty lipskiego i Samodzielnego Publicznego Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Lipsku oraz pozytywnej opinii regionalnej grupy wsparcia uprzejmie proszę Pana Ministra o dofinansowanie z pożyczki Banku Światowego na dostawę wyposażenia oraz aparatury medycznej.

Spełniając prośbę mieszkańców naszego regionu, Rada Powiatu w Lipsku zadecydowała o utworzeniu z dniem 1 marca 2000 r. Samodzielnego Publicznego Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego z dwudziestoma dwoma łóżkami, a od 1 lipca - czterdziestoma ośmioma łóżkami.

Powstanie takiego zakładu podyktowane jest wzrostem zapotrzebowania na opiekę pielęgnacyjną. Spowodowane jest to postępującym procesem starzenia się miejscowego społeczeństwa. Odsetek ludzi powyżej sześćdziesiątego roku życia wynosi 22%. Ludności w tak zwanym wieku poprodukcyjnym towarzyszy często wzrost zachorowań na przewlekłe choroby, prowadzące niejednokrotnie do inwalidztwa i niepełnosprawności. Ponadto z uwagi na zmniejszającą się liczbę urodzeń w miejscowym szpitalu nie była w pełni wykorzystana baza łóżkowa. Dlatego zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy zlokalizowano w części wydzielonej z oddziału położniczego oraz z pomieszczeń zmniejszanej administracji szpitala (obecnie prowadzona jest restrukturyzacja ZOZ).

Powstanie samodzielnego zakładu podyktowane było również tym, iż dyrekcja miejscowego ZOZ w ubiegłym roku, pomimo wielu starań, nie utworzyła oddziału pielęgnacyjnego w ramach szpitala. Stworzenie nowego zakładu pozwoliło zapewnić nowe miejsca pracy dla zwalnianego ze szpitala personelu medycznego.

Obecnie w zakładzie przebywają pacjenci, którzy częściowo ze swoich niskich rent bądź emerytur pokrywają koszty pobytu. W tym samym miesiącu podpisana została umowa z Mazowiecką Kasą Chorych na dofinansowanie dla dwudziestu dwóch pacjentów. W związku z wydłużającą się kolejką oczekujących na przyjęcie do zakładu 8 lipca 2000 r. została podpisana kolejna umowa z kasą chorych, dotycząca poszerzenia działalności o dalsze dwadzieścia sześć łóżek (razem dla czterdziestu ośmiu pacjentów).

Aby spełnić wymogi obecnych i czekających na przyjęcie pacjentów, jak wynika z naszych kalkulacji, potrzebne są dodatkowe środki finansowe na dalszy zakup sprzętu i modernizację przejętych pomieszczeń szpitalnych.

Jedyna pomoc finansowa, w kwocie około 50 tysięcy zł, została przekazana przez zarząd powiatu. Za fundusze te został zakupiony niezbędny sprzęt (dla dwudziestu dwóch pacjentów), który pokrył tylko niewielką część potrzeb organizacyjnych.

Poszerzając działalność, zakład wystąpił z wnioskiem do departamentu ochrony zdrowia w Ministerstwie Zdrowia o dofinansowanie zakładu z listy rezerwowej Banku Światowego.

Z wyrazami szacunku

Zbigniew Gołąbek

Oświadczenie senatora Zbigniewa Kruszewskiego,
senatora Ireneusza Michasia
oraz senatora Zbigniewa Gołąbka

skierowane do ministra sprawiedliwości, pana Lecha Kaczyńskiego

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 grudnia 2000 r., obowiązujące od dnia 1 stycznia 2001 r. i dotyczące siedzib oraz obszarów właściwości wydziałów gospodarczych Krajowego Rejestru Sądowego, zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU nr 121) budzi zrozumiały protest różnych podmiotów gospodarczych.

Podmioty te widzą w rozporządzeniu szalone utrudnienia, a wręcz zagrożenie dla swej działalności, gdyż potrzeba otrzymania wyciągu z rejestru czy zmiany w rejestrze często musi być wykonana w krótkim czasie. Jedna siedziba sądu rejestrowego dla całego województwa mazowieckiego (z wyłączeniem Warszawy) świadczy o głębokim niezrozumieniu działalności gospodarczej przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Pragniemy również podkreślić, że wyżej wymieniona ustawa dotyczyła okresu, gdy w naszym kraju było czterdzieści dziewięć województw i zupełnie inny obszar działania sądów rejestrowych.

Czyżby w Ministerstwie Sprawiedliwości nie zauważono podziału terytorialnego kraju, jaki nastąpił w 1998 r.?

Jak Polacy mają być mobilni, jeśli chodzi o działalność gospodarczą, jeżeli stawia się im takie trudności?

Jak Pan Minister wyobraża sobie obsługę kilkudziesięciu tysięcy podmiotów w jednym miejscu? Jak Pan sobie wyobraża tak prozaiczną sprawę jak dojazd tych ludzi z całego województwa? Gdzie mają parkować samochody?

Uwzględniając to,  prosimy o zmianę omawianego rozporządzenia oraz nowelizację ustawy i jej art. 2 tak, aby sądy rejestrowe były bliżej obywateli prowadzących działalność gospodarczą.

W załączeniu przekazujemy opis obszaru właściwości według miast i gmin dla województwa mazowieckiego z wyjątkiem Warszawy.

Z poważaniem,

Ireneusz Michaś

Zbigniew Kruszewski

Zbigniew Gołąbek

 

Oświadczenie senatora Zbigniewa Kruszewskiego
oraz senatora Zbigniewa Gołą
bka

skierowane do premiera rządu, pana Jerzego Buzka

Szanowny Panie Premierze, Pański rzecznik Krzysztof Luft kilkakrotnie w ostatnich dniach w różnych mediach oświadczył, a pan poseł Maria Rokita przedstawił w programie telewizyjnym "Tygodnik polityczny Jedynki" w dniu 4 stycznia 2001 r., że za pana rządów liczba urzędników administracji rządowej zmniejszyła się o około 25%, to jest o ponad czterdzieści tysięcy osób.

Przyjmując za prawdę to oraz to, że każdy urzędnik państwowy zajmuje około 10 m2 powierzchni, ale uwzględniając, że nie dotyczy to wszystkich, że było zagęszczenie, że niektórzy siedzieli w piwnicach itd., załóżmy o połowę mniej, to jest 5 m2 na jedną osobę. Zatem winna zwolnić się powierzchnia 40.000 x 5 m2 = 200.000 m2. Ta powierzchnia winna być zwolniona w Warszawie i byłych urzędach wojewódzkich.

A więc stawiamy pytanie: dlaczego w Warszawie nie znalazło się około 5 tysięcy m2 dla urzędu marszałka województwa mazowieckiego, wobec czego urząd ten musi wynajmować pomieszczenia prywatne, płacąc za to naszymi, to jest podatnika, pieniędzmi? Dlaczego Mazowiecka Kasa Chorych została zmuszona do zakupu budynku? Czy nie było miejsca w zwolnionych pomieszczeniach po urzędnikach administracji rządowej w Warszawie? Dlaczego w Radomiu przez dwa lata powierzchnia lokalowa i samochody po byłym urzędzie wojewódzkim były wolne, a starostwo powiatowe nie mogło z tego korzystać?

Proszę o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.

Z poważaniem

Zbigniew Kruszewski

Zbigniew Gołąbek


73. posiedzenie Senatu RP, spis treści, poprzednia część stenogramu